Kryptowaluta AAVE

Aave (AAVE)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Aave to jedna z wschodzących kryptowalut DeFi. W zasadzie działa ona jako zdecentralizowany system pożyczek. Użytkownicy tokeny AAVE mogą pożyczać zasoby komuś, od kogoś i zarabiać na tym. A wszystko bez jakichkolwiek pośredników.

Aave to kryptowaluta oparta na sieci Ethereum. Natywnym tokenem jest AAVE. To jedna z największych kryptowalut z kategorii zdecentralizowanych finansów pod względem kapitalizacji rynkowej.

Kup Aave na Binance

Czym jest Aave?

Aave działa na inteligentnych kontraktów (smart contracts) Ethereum,  dzięki temu cały proces lokat i pożyczek jest zautomatyzowany i niezależny od innych stron (third party). Smart contract gwarantuje bezpieczeństwo zdeponowanych, zwrot pożyczonych środków oraz poprawność naliczania odsetek. AAVE oferuje zarówno pożyczki o stałym jak i zmiennym oprocentowaniu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy Aave nie muszą powierzać wszystkiego określonej instytucji czy osobie, aby zarządzać swoim funduszem. Wystarczy, że jego kod zostanie wykonany zgodnie z opisem.

Aave to zatem po prostu rynek pieniężny oparty o Ethereum. Użytkownicy mogą pożyczać od siebie różne dostępne aktywa cyfrowe. Kryptowaluty, altcoiny czy stablecoiny.

Jako uzupełnienie polecam obejrzeć  film ilustrujący zasadę działania AAVE.

Jak powstała Aave?

Aave powstała w Szwajcarii w 2017 roku. Jej twórcą jest Stani Kulechov, który powołał projekt Aave będąc jeszcze studentem prawa na Uniwersytecie w Helsinkach.

Pierwotnie firma nazywała się ETHLend. W 2017 roku w ramach początkowej oferty monet (ICO – Initial Coin Offering) zebrała ponad 16,2 miliona dolarów. Użytkownicy kupili wtedy okrągły miliard jednostek kryptowaluty AAVE, która wtedy jeszcze istniała jako LEND. Pozostałe 300 milionów tokenów było przechowywane dla zespołu Aave.

Nazwa została zmieniona w 2018 roku. ETHLend został przemianowany na Aave, co po fińsku oznacza duch. ETHLend stał się wtedy spółką zależną Aave. Firma oferowała również inne produkty i usługi: biuro handlowe do obsługi dużych transakcji, studio gier skupiające się na grach opartych na blockchain oraz system do obsługi płatności.

Jak działa Aave?

Początkowo największym wyzwaniem dla ETHLend było zachowanie płynności i dopasowanie wniosków kredytowych do ofert. Zmodyfikowano zatem system i w 2020 roku przemianowano na Aave. Sam Kulechov przyznał później, że rynek niedźwiedzia okazał się wtedy kluczowy dla firmy. Zespół odnowił pomysł zdecentralizowanych pożyczek kryptowalutowych i rozwija go do dziś.

Aave można przedstawić jako system grup pożyczkowych. Użytkownicy deponują swoje środki, które chcą pożyczyć innym, a te trafiają do wybranej puli. Wtedy pożyczkobiorcy mogą z nich korzystać, zaciągając pożyczkę.

W celu ułatwienia całego przedsięwzięcia Aave wydaje dwa rodzaje tokenów: aTokeny dla pożyczkodawców, które umożliwiają pobieranie odsetek od depozytów oraz tokeny AAVE, które są po prostu natywnym tokenem Aave.

Kryptowaluta AAVE daje użytkownikom kilka korzyści. Na przykład pożyczkobiorcy AAVE są zwolnieni z opłaty, jeśli zaciągają pożyczki denominowane w tokenie. Również kredytobiorcy, którzy wykorzystują AAVE jako zabezpieczenie, otrzymują zniżkę na opłaty.

Aave jest algorytmicznym rynkiem pieniężnym. To oznacza, że pożyczki są dostosowane do puli, a nie dopasowywane do pożyczkodawcy. Użytkownicy mogą zaciągać pożyczki także w innej kryptowalucie niż ta, którą sami zdeponowali. Np. deponujesz ETH, a wypłacasz stablecoiny. Co więcej, wszystkie pożyczki są zabezpieczone nadmiernie. Jeśli ktoś chce pożyczyć ilość waluty cyfrowej o wartości 100 USD, to musi zdeponować kwotę wyższą.

Platforma Aave obsługuje ETH i kryptowaluty oparte na blockchainie Ethereum .

Pule AAVE
Rynki kryptowalutowe dostępne na platformie AAVE.

Sama stopa procentowa zależy od stopy wykorzystania aktywów cyfrowych znajdujących się w puli. Im więcej jest akurat w użytku, tym stopa procentowa jest wyższa. Celem takiego rozwiązania jest zachęcenie pożyczkodawców do zdeponowania większej ilości kapitału. Odwrotnie, jeśli mniej aktywów jest wykorzystywanych, wtedy stopa procentowa maleje. A to oczywiście z kolei zachęca pożyczkobiorców do zaciągnięcia pożyczki.

Pożyczki błyskawiczne Aave

W ramach oferty platformy Aave użytkownicy DeFi mogą uzyskiwać także pożyczki błyskawiczne (Flash Loans). Wykorzystuje się w ten sposób nadmiarową płynność, niż ta wymagana do standardowych pożyczek. Jednak te błyskawiczne nie są już zabezpieczone, istnieją tylko na okres jednego bloku Ethereum.

Pożyczki błyskawiczne pozwalają na pożyczanie dużej ilości kryptowaluty bez wnoszenia przy tym zabezpieczenia. Zarówno pożyczka jak i zwrot następuje w ramach tego samego bloku w blockchainie, oczywiście przy uiszczeniu opłaty za jeden blok.

Pożyczki błyskawiczne w AAVE

Popularna gra oparta o NFT o nazwie Aavegotchi korzysta z płynności platformy Aave.

Co wpływa na wartość AAVE?

Token AAVE ogrywa kluczową rolę w zarządzaniu oprogramowaniem i platformą Aave. Umożliwia użytkownikom głosowanie nad zmianami zasad czy polityki firmy.

Ponadto, AAVE czerpie wartość ze swojej ograniczonej podaży. Wykorzystuje również dochody z opłat, aby kupić część AAVE i usuwać kryptowalutę z obiegu.

Obecnie 80% opłat pobieranych przez system Aave służy do wypalania AAVE. Pozostała część wykorzystywana jest do opłat dla pożyczkodawców. Regularne spalanie AAVE ma za zadanie zmniejszanie jego podaży, co podnosi kurs tokena przy zachowaniu stałego popytu.

Jaki jest kurs AAVE?

Na początku sierpnia 2021 roku kurs AAVE to 1408,18 zł. Daje to ok. 365.59 USD, 0.009002 BTC i 0.132200 ETH. Kapitalizacja rynkowa to 18 026 715 391 zł, a 24-godzinny wolumen – 1 103 867 675 zł.

8 października 2020 roku kurs AAVE wynosił 198,07 PLN. W najwyższym punkcie hossy, 18 maja 2021 roku, kurs AAVE wzrósł do 2 565,38 PLN. Był to zatem skok o 1195%! Kupione AAVE w październiku za 100 zł byłyby warte 1195 zł.

Kurs AAVE
Wykres kursu wartości AAVE od 13 listopada 2020 roku.

Gdzie kupię AAVE?

Jak zawsze uważam, że zakupu AAVE czy innej kryptowaluty najlepiej dokonać na giełdzie Binance. Zyskuję w ten sposób pewność transakcji, proste systemy płatności i możliwość swobodnego dysponowania tokenami. A przy tym wiem, że Binance nie zniknie z dnia na dzień z moimi zasobami.

AAVE kupisz także m.in. w Huobi czy Coinbase Pro.

Z samego systemu pożyczek możesz korzystać przez aplikację na stronie aave.com.

Czy warto kupić AAVE?

Rynek blockchain zapewnił ludziom zdecentralizowany system finansowy, dzięki któremu przynajmniej w jakiejś części odzyskujemy władzę nad naszymi pieniędzmi. Aave zagospodarowało system pożyczek, który przecież istnieje odkąd wynaleziono pieniądze. Jednak przez wielkie korporacje, banki i szemrane chwilówki pożyczki zaczęły się kojarzyć z czymś złym, czego trzeba unikać. I czasem niestety słusznie.

Aave w jakimś sensie przywraca normalność w oficjalnym i legalnym pożyczaniu środków, bez barbarzyńskich procentów i naciągania. A pod względem technicznym to po prostu bardzo dobrze skonstruowany projekt DeFi, zapewniający przejrzysty dostęp do usług.

Sam token AAVE również ma przed sobą dużą przyszłość. Z jednej strony daje posiadaczom możliwość wpływania na zmianę w protokole. Z drugiej, jest zabezpieczeniem przed zdarzeniami czarnego łabędzia.

Aave rozwija się cały czas, a twórcy mają też konkretne plany na kolejne lata. Firma umożliwi każdemu wdrożenie własnego rynku pieniężnego na blockchainie Ethereum. Zamierza również zakończyć przejście do w pełni zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (DAO). To proces, który obejmuje stopniowe przekazywanie kontroli sieci społecznosci interesariuszy Aave.

Moim zdaniem to wszystko świadczy o wysokiej wiarygodności Aave. Ludzie będą coraz chętniej korzystać z tego typu pożyczek, a i sami mogą zarabiać na swoich środkach, zamiast trzymać je w formie waluty FIAT na beznadziejnie oprocentowanej lokacie. W Aave widzę dużą przyszłość, a po tokenie AAVE spodziewam się wiele dobrego. Posiadam tę walutę w swoim portfelu i bardzo sobie ją cenię.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *