JPMorgan Chase & Co przygotowuje się do zaoferowania niektórym klientom aktywnie zarządzany fundusz bitcoin. Tym samym może stać się największym bankiem, który zaakceptuje kryptowaluty jako klasę aktywów.
Nowy fundusz JPMorgan może zostać uruchomiony już tego lata, zgodnie z informacjami CoinDesk. Dostawcą usług depozytowych dla banku będzie prawdopodobnie NYDIG – platforma bitcoin zarządzająca aktywami o wartości 10 miliardów dolarów.
Spis treści
Inaczej niż dotychczas, fundusz bitcoin JPMorgan będzie aktywnie zarządzany. Według analityków CoinDesk, to warte odnotowania zerwanie z pasywną taryfą oferowaną przez zwolenników branży kryptograficznej, takich jak Pantera Capital i Galaxy Digital.
Te pozwalały zamożnym klientom kupować bitcoiny, a następnie przechowywać kryptowalutę za pomocą funduszy, nawet jeśli sami nie mieli z nimi styczności. Galaxy i NYDIG już teraz oferują fundusze bitcoin klientom Morgan Stanley.
Banki inwestycyjne kupują bitcoiny. Ty też możesz. Dowiedz się jak kupić bitcoin w kantorze Bitcan.
Fundusz BTC od JPMorgan będzie przeznaczony dla klientów prywatnych. Taki ruch to spory zwrot i zmiana narracji w działalności giganta finansowego o wartości 3 bilionów dolarów. Dlaczego? Sam pamiętam, że jeszcze w 2017 roku prezes banku, Jamie Dimon, nazywał bitcoina oszustwem. Jednocześnie odgrażał się, że w ciągu sekundy zwolni każdego tradera, który zaangażuje się w zakup BTC.
Jeśli jesteś na tyle głupi, żeby kupować bitcoina, to pewnego dnia zapłacisz za to odpowiednią cenę
– tak podsumowywał swój stosunek do BTC Dimon.
Dosyć szybko zaczął łagodzić swoje stanowisko na temat zakupu bitcoina. Najszybciej wycofał się z określenia BTC oszustwem. Równocześnie argumentował, że rządowe regulacje walut cyfrowych są nieuniknione, a pod koniec 2020 roku utrzymywał, że bitcoin to nie jego bajka (org. not my cup of tea).
Osobista niechęć dyrektora generalnego do kryptowalut to jedno, a badania rynku i zaspokajanie oczekiwań inwestorów to drugie. Dlatego czołowi zastępcy Dimona z działu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej już w lutym przyznawali, że zapotrzebowanie klientów na zakup bitcoina może zmusić bank do zmiany swojego nastawienia.
Stosunek ogromnych działów inwestycyjnych JPMorgan do walut cyfrowych i blockchain stopniowo ewoluował. Analitycy banku regularnie publikują informacje i badania rynkowe dotyczące ceny i perspektywy bitcoina. Raporty te dostępne dla klientów JPMorgan.
Zmianę postawy wobec BTC widać było w niektórych działaniach banku. Na przykład dział Onyx robił wiele, by przyspieszyć wprowadzenie płatności międzybankowych za pomocą technologii blockchain i tokena JPM. Pięć lat Onyx prowadził dyskretną aktywność dotyczącą rynku bitcoina. Teraz oficjalnie prowadzi globalną kampanię rekrutacyjną w celu pozyskania najlepszych inżynierów blockchain.
JPMorgan rozwija również bankowość inwestycyjną. W marcu 2021 roku bank wyemitował swój pierwszy produkt inwestycyjny dotyczący kryptowalut. To obligacje strukturyzowane powiązane w wynikami akcji pośredniczących w transakcjach bitcoin, takich jak Mirostrategy i Riot Blockchain.
Jednak to właśnie nowy fundusz JPMorgan będzie pierwszym bezpośrednio zależnym od wyników bitcoina.
JPMorgan nie jest pierwszą wielką instytucją, która w krótkim czasie zmienia swoje nastawienie do zakupu bitcoina o 180 stopni. Podobnie wyglądało to w przypadku Morgan Stanley. Bank również na początku konsekwentnie ignorował BTC. Szybko jednak zorientował się, że jego klienci wyrażają ogromne zainteresowanie zakupem bitcoina, dlatego niedawno wprowadził do oferty fundusze bitcoin. Niemal identycznie postąpił inny wielki bank inwestycyjny, czyli Goldman Sachs.
Działalność wielkich banków i wiodących instytucji w pewnych aspektach może być drogowskazem dla mniejszych inwestorów. Jednak charakterystyczny dla nich swego rodzaju konserwatyzm finansowy i arogancja często nie pozwalają im spojrzeć na innowacje, w tym blockchain, w obiektywny sposób. Dlatego polecam śledzić i słuchać osób, które działają niezależnie i podpisują się pod swoimi poradami własnym nazwiskiem. Tak jak dyrektor generalna ARK Invest Cathie Wood, która argumentowała ostatnio, dlaczego bitcoin to nowe złoto. A o przechowywaniu wartości przez bitcoina mówił niedawno także Anthony Scaramucci. Były współpracownik Donalda Trumpa, założyciel SkyBridge Capital zarządzający wielkimi funduszami hedgingowymi.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…