Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Basic Attention Token to nowoczesne rozwiązanie służące do sprawiedliwych rozliczeń między reklamodawcami, wydawcami i użytkownikami na nowej, opartej na blockchain platformie przeglądarki Brave. Warto zainteresować się działaniem tego ekosystemu, gdyż korzyści z niego może czerpać każdy z nas!

Basic Attention Token, czyli w skrócie BAT, został opracowany przez współzałożyciela Mozilli i Firefoxa oraz twórcy JavaScript, Brendana Eicha. Celem jego powstania była poprawa bezpieczeństwa, uczciwości i wydajności reklamy cyfrowej dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. BAT jest natywnym tokenem uwielbianej przez ogromną liczbę użytkowników przeglądarki Brave. Basic Attention Token zbudowany jest na blockchainie Ethereum. White Paper powstał 7 stycznia 2018 roku, a projekt z powodzeniem rozwijany jest do dziś.

Kup BAT na Binance

Basic Attention Token co to jest?

Basic Attention Token oparty jest na blockchainie Ethereum. Tokeny BAT przekazywane są jako wynagrodzenie dla internetowych twórców treści od ich czytelników.

Dzięki temu zapewnia efektywną dystrybucję środków budżetu reklamowego między reklamodawcami, wydawcami i odbiorcami treści oraz reklam online. Krótko mówiąc, korzysta na tym każda ze stron.

Rozwiązanie oparte na przeglądarce Brave i BAT sprawia, że czytelnicy oglądają mniej reklam, które do tego są lepiej dopasowane do ich zainteresowań, a jednocześnie zachowują poufność, prywatność i ochronę danych osobowych. Zupełnie inaczej, niż w przypadku najpopularniejszych przeglądarek jak Chrome czy Safari.

Ekosystem BAT. Do czego służy?

Jak to wygląda w praktyce? Korzystając z przeglądarki Brave dołączasz do programu Brave Rewards. Od tego momentu zaczyna ona automatycznie zliczać uwagę, jaką poświęcasz na odwiedzanie danej witryny. Oczywiście, dzieje się to tylko w lokalnej pamięci Twojego urządzenia, dane nie są przesyłane do żadnego serwera.

Raz w miesiącu Brave Rewards do odwiedzonych witryn wysyła odpowiednią ilość BAT, przydzieloną proporcjonalnie do czasu przebywania na danej stronie. Co więcej, nadal możesz usunąć witryny, których wcale nie chcesz wspierać i przekazać napiwek bezpośrednio do innych twórców. A oni korzystają płatności Uphold, by przeliczyć otrzymane BAT na wybraną przez siebie walutę. Oczywiście sam również możesz dołączyć do systemu jako twórca treści czy influencer i otrzymywać BAT od swoich odbiorców.

System BAT regularnie wprowadza jeszcze lepszą kwantyfikację i monetyzację działań użytkowników. Ponadto, Brave w oparciu o algorytmy nieustannie poprawia dopasowanie reklam do zainteresowań odbiorców.

Użytkownicy przeglądarki Brave również nagradzani są BAT za swój udział w całym systemie. Otrzymane tokeny mogą wymieniać na różne usługi na platformie (reklamy czy odzież i gadżety z oficjalnego sklepu przeglądarki Brave), a także kupować za nie wybrane treści premium. Ale oczywiście to twórcy Brave otrzymują lwią (porównanie nieprzypadkowe) część przychodów z reklam.

Twórcy przeglądarki Brave i BAT przewidując obawy dotyczące ewentualnych oszustw i problemów z prywatnością, wbudowali w nią system tokenów oraz szereg narzędzi i środków bezpieczeństwa. Deweloperzy wskazują, że na bieżąco starają się eliminować potencjalne słabe punkty pozwalające na oszustwa reklamowe poprzez wykorzystanie technologii blockchain, a także pracują nad ulepszaniem integralności po stronie użytkownika i przejrzystość procesu dzięki otwartemu oprogramowaniu.

Jaka jest wartość BAT?

Zgodnie z Białą Księgą, uruchomienie Basic Attention Token miało na celu zebranie w sumie 24 milionów USD. Na początku września 2021 kurs 1 BAT wynosił 2,88 PLN, czyli ok. 0,752732 USD, 0,000016 BTC i 0,000222 ETH. Kapitalizacja rynkowa to 4 308 391 809 zł (1 127 196 794 USD).

Wykres ceny Basic Attention Token

W grudniu 2020 roku cena 1 BAT wynosiła 0,80095615 zł. Najwyższy kurs BAT miał miejsce 9 kwietnia 2021 roku. Wówczas 1 BAT wart był 6,27 zł (1,64 dolara). Oznaczało to zatem wzrost wartości BAT o 682.81439%! BAT kupione w grudniu 2020 za 100 zł w kwietniu 2021r. byłyby warte 682 zł.

Gdzie można kupić BAT?

Jak już wiesz, Basic Attention Token można otrzymywać uczestnicząc w programie Brave Reward. Ale to oczywiście nie jest jedyne źródło pozyskania tokenu. Najłatwiej i najbezpieczniej kupisz BAT na giełdzie kryptowalut Binance. Jej szeroka oferta zapewni Ci mnóstwo par wymiany i atrakcyjny kurs. Jeśli jeszcze nie jesteś na niej zarejestrowany, koniecznie sprawdź, jak zweryfikować swoje konto na Binance.

Basic Attention Token od Brave kupisz również na takich giełdach jak Kucoin, OKEx oraz FTX.

Co wpływa na wartość BAT?

W reklamie internetowej pieniądzem są oczy użytkownika. Ale reklamodawcy nie mają gwarancji, że rzeczywiście odbiorcy w ogóle zwracają na nią uwagę. W przeglądarce Brave użytkownicy, zamiast oglądać irytujące banery i wyskakujące okienka pop-up, sami decydują, które informacje uznają za wartościowe i chcą za nie wynagrodzić wydawcę za pomocą BAT. Dzięki temu twórcy koncentrują się na tworzeniu dobrej jakości kontentu, zamiast skupiać się na wymyślnych clickbaitach i zarzuceniu witryny jak największą ilością reklam.

Otrzymane BAT można wymienić na walutę fiducjarną lub kupić za nią inną kryptowalutę na giełdach. Podaż Basic Attention Token jest ograniczona do 1,5 miliarda tokenów. Zatem inwestorzy mogą być pewni, że ich zasoby BAT reprezentują określony procent całkowitej liczby tokenów.

Czy warto kupić BAT?

W ciągu ostatnich lat podejście do konsumpcji treści zmieniło się i to diametralnie. Kiedyś, w początkach internetu użytkownicy ściągali nielegalne mp3 i filmy, nie traktując tego w ogóle jako kradzież. Dziś jest inaczej. Wzrasta świadomość odbiorców, którzy chcą zapłacić czy w jakikolwiek odwdzięczyć się za wartościowe treści ich twórcom. Coraz więcej osób korzysta z serwisów streamingowych, zamiast ściągać piosenki czy seriale z podejrzanych źródeł. Doceniamy rzetelne informacje oraz jakość artykułów, bo dzięki nim oszczędzamy nerwy i czas. Zwłaszcza, że coraz trudniej znaleźć istotne wiadomości w gąszczu bzdurnych newsów o niczym.

1,24 zaoszczędzonego dnia – Brave daje użytkownikom realny zysk czasu.

W jednym ze swoich pierwszych postów na blogu Eich uznał wielkie znaczenie darmowego internetu, ale kompromis polega na tym, że aby komercyjne strony mogły istnieć i rozwijać się, potrzebują przychodów z reklam. Bo np. popularne modele subskrypcyjne sprawdzają się z reguły tylko wśród największych wydawców. Mali i średni muszą najpierw wyrobić sobie odpowiednią renomę wśród odbiorców.

System przeglądarki Brave i Basic Attention Token ma rozwiązać ten problem i wprowadzić nową jakość w sposobie konsumpcji internetu. Ma on stworzyć platformę korzystną dla wszystkich: reklamodawców, wydawców i oczywiście użytkowników. I trzeba przyznać, że idzie mu to bardzo dobrze.

Wiem, że nie jest to odpowiedź na pytanie, czy warto kupić BAT. Ale najpierw gorąco zachęcam do wypróbowania przeglądarki Brave i korzystania z Basic Attention Token. Wtedy każdy z Was może przekonać się, jak sprawiedliwy i przyjazny jest to system, a dodatkowo mieć wkład w odpowiedni rozwój internetu.

Oczywiście nikomu nie doradzam zakupu, każdy z Was musi sam podjąć decyzję. Jednak wierzę, w oparciu o rosnące wskaźniki i dane popularności przeglądarki Brave, że będzie ona miała coraz więcej aktywnych użytkowników. A wtedy także Basic Attention Token będzie zwiększał swoją wartość. Dlatego ja robię jedno i drugie. Na co dzień korzystam z Brave, używam wewnętrznego systemu rozliczeń, a dodatkowo kupiłem sporą ilość BAT.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *