Oszczędności Binance / Binance Savings

Binance Savings – oszczędzaj i zarabiaj z Binance!

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Binance już to nie tylko giełda kryptowalut to miejsce, w którym możesz przechowywać kryptowaluty i jednocześnie zarabiać na odsetkach. To właśnie jest Binance Savings czyli Zarobki Binance poprzez oszczędności kryptowalutowe.

Binance Savings – zarabiaj odsetki od kryptowalut. Nie ograniczaj się do trzymania kryptowalut i zarabiania na wzroście ich kursu. Teraz w Binance Oszczędności możesz zarabiać kryptowaluty bez względu na wzrost lub spadek ich ceny.

Ceny na półkach sklepowych wzrastają a w mediach finansowych coraz częściej goszczą informacje o rosnącej inflacji. Masz oszczędności na koncie bankowym jednak w dobie zerowych stóp procentowych osiągnięcie jakiegokolwiek profitu z lokaty bankowej jest niemożliwe.

Problem przechowania wartości oszczędności zauważył CEO Binance Changpeng Zhao i stworzył „kryptowalutowy bank” pod nazwą Binance Savings (Binance Oszczędności).

Idź do Binance

W tekście tym będę używał zarówno anglojęzycznej nazwy Binance Savings jak i spolszczonej Binance Oszczędności (część działu Binance Zarobki). Oba nazwy odnoszą się do tej samej działu giełdy Binance.

Jeżeli jesteś zainteresowany stakingiem na Binance to zachęcam Cię do przejścia do poradnika o stakowaniu kryptowalut  gdzie wyjaśniam podstawowe informacje oraz przedstawiam stakowanie na Binance.

Co to jest Binance Savings? (Binance Oszczędności)

Oszczędności Binance to prosty sposób na pożyczanie kryptowalut i zarabianie na odsetkach. W Binance Savings wybierasz kryptowalutę, na której chcesz zarabiać pożyczając ją i po zatwierdzeniu pożyczki każdego dnia otrzymujesz za to odsetki.

Binance Savings są bezpieczne gdyż pożyczając kryptowalutę w Binance Savings nie wykonujesz transferu coinów na konto innego użytkownika. Wszystko dzieje się w obrębie platformy Binance.

Pożyczasz coiny Binance na ustalony procent i nic więcej Cię nie interesuje. Otrzymujesz odsetki w kryptowalucie, w której zdecydowałeś się oszczędzać. Gdy ustalony czas Twojego oszczędzania Binance dobiegnie końca lub gdy sam zdecydujesz się przerwać oszczędności to kryptowaluty automatycznie wrócą na saldo Twojego konta.

Binance Savings – elastyczne, zablokowane czy aktywne

Oszczędzanie w Binance dzieli się na trzy rodzaje – elastyczne, zablokowane i aktywne.

Elastyczne oszczędności (Flexible Savings)

Jest to lokata oszczędnościowa na czas nieokreślony. Możesz ją przerwać w każdym momencie (wyjątek to 20 minut w nocy 01:50-02:10 kiedy naliczane są codzienne odsetki), wypłacić oszczędzane środki i korzystać z nich na giełdzie Binance lub je wypłacić. Brak jakichkolwiek opóźnień.

Elastyczne oszczędności w Binance

Otrzymujesz elastyczność w dysponowaniu kryptowalutowymi funduszami ale w zamian musisz pogodzić się z trochę niższym oprocentowaniem.

W elastycznym oszczędzaniu możesz zarobić 1,20% na BTC, 0,87% w ETH, 5,05% na BUSD, 5,79% na USDT.

Zablokowane oszczędności (Locked Savings)

Jest to lokata oszczędnościowa na konkretny określony czas trwania. Może to być 7 dni, 14 dni, 30 dni lub maksymalnie 90 dni. W ciągu trwania lokaty środki są zablokowane i nie masz do nich dostępu. Gdy zakończy się okres oszczędzania to kryptowaluty zostaną automatycznie zwolnione i dopisane do głównego salda Twojego konta.

W zamian za to, że Binance ma pewność dostępu do Twoich środków na wybrany okres czasu otrzymujesz wyższe odsetki.

Zablokowane oszczędności w Binance

W zablokowanym oszczędzaniu możesz zarobić 5,31-6,00% na USDC, 6,31-7,00% na BUSD i USDT. Oprocentowanie rośnie wraz z większym terminem blokady środków.

Oprocentowanie oferowane przez Binance może zmienić się w czasie. Jego wysokość zależy od aktualnego popytu na pożyczki od traderów.

Aktywne oszczędności (Active Savings)

Zablokowane i elastyczne oszczędności dostępne są do wykorzystania w każdym momencie i w dowolnej kwocie. Natomiast aktywne oszczędności oferowane są w formie specjalnych akcji dostępnych jedynie przez pewien czas i z ograniczoną wielkością kapitału.

Z reguły oferowane aktywne oszczędności obejmują mało znane kryptowaluty i częściowo może to być sposób na pewien marketing ze strony Binance aby poinformować użytkowników i ciekawych nowych projektach dostępnych na giełdzie.

Aktywne oszczędności wyróżniają się bardzo wysokim oprocentowaniem. Za 90 dniową lokatę Bitcoin zarobić można w skali roku 5% a niektóre niszowe kryptowaluty na 30 dniowej lokacie dają zwrot nawet na poziomie 20-30% rocznie.

Aktywne oszczędności w Binance

Jeżeli zapiła Ci się lampka „łatwego zarobku” to od razu ostudzę Twój entuzjazm.

Po pierwsze, kwoty oprocentowania wszędzie w Binance Savings  podawane są w okresie rocznym czyli 30% rocznie dla lokaty 30 dniowej daje realny zwrot 2,46% w oszczędzanym okresie.

Po drugie, bardzo wysokie oprocentowanie oferowane jest jedynie dla niszowych kryptowalut, które mają duże wahania kursu. Co z tego, że zyskasz 10% na odsetkach skoro kurs kryptowaluty może spaść o 30%?

Po  trzecie, atrakcyjne oferty aktywnych oszczędności bardzo szybko znikają. Trudno załapać się na aktywną lokatę dla jednocześnie sensownej kryptowaluty i wysokiego oprocentowania.

Binance Savings – oprocentowanie i odsetki

Oprocentowanie w oszczędnościach Binance zależy od kilku elementów:

  1. Rodzaj lokaty – najniższe oprocentowanie oferuje elastyczne oszczędzanie, trochę wyższe zablokowane oszczędzanie a najwyższe aktywne oszczędzanie.
  2. Kryptowaluta – zazwyczaj im stabilniejsza, bardziej popularna jest kryptowaluta którą chcesz oszczędzać tym niższe jest oprocentowanie.
  3. Okres oszczędzania – im dłuższy okres lokaty (blokady krypto w oszczędzaniu) tym wyższe oprocentowanie.

Poza tym oprocentowanie jest zmienne i zależy od rynku – siły popytu i podaży. Jeżeli dużo użytkowników potrzebuje pożyczek do gry z dźwignią to Binance zwiększa oprocentowanie w Savings aby zachęcić innych użytkowników do wpłat na lokaty.

Na stronach Binance dla niektórych lokat dostępny jest wykres obrazujący jak zmieniało się oprocentowanie w przeszłości.

Naliczanie i wypłata odsetek w Binance Savings następuje każdego dnia w godzinach nocnych polskiego czasu. Kwota odsetek jest obliczana na podstawie aktualnego oprocentowania z dokładnością do 8 miejsc po przecinku i zaokrąglana w dół.

Naliczanie odsetek w elastycznych oszczędnościach zaczyna się następnego dnia od dnia rozpoczęcia oszczędzania.

Kwoty procentowe dla oszczędności Binance podawane są dla rocznego okresu. To może na początku mylić, ale jest to standardem na rynkach finansowych od wielu lat. Na Binance jest to określane skrótem APY.

APY co to znaczy? APY to roczny zysk wyrażony procentowo z angielskiego „annual percentage yield”.

Binance Savings – oszczędzanie krok po kroku

Muszę przyznać, że wraz z rozbudową Binance interfejs giełdy stracił na przejrzystości. Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem swojej pierwszej lokaty kryptowalutowej w Binance to przedstawiam cały proces krok po kroku.

Oszczędności Binance znajdują się w dziale Binance Zarobki. Z głównego górnego menu wybierasz więc Finance -> Binance Zarobki.

Strona Binance Zarobki przedstawia różne możliwości pasywnego zarabiania w Binance. Aktywne zarabianie to spekulacja na kursie kupna/sprzedaży kryptowalut a pasywne zarabianie to zarobek na posiadaniu danej kryptowaluty.

Już na tej podstronie zobaczysz dostępne lokaty dostępne do oszczędzania ale też inne niepotrzebne na tę chwilę opcje. Przeskroluj stronę w dół i kliknij „Zobacz więcej” w boksie Oszczędności.  Przejdziesz do działu Binance Savings i zobaczysz dostępne oprocentowania i możliwości oszczędzania.

Jeżeli zdecydujesz się na którąś ofertę to klikasz „Transferuj”. Otworzy się popup ze szczegółami lokaty. Poniżej przykładowy screen dla elastycznych oszczędności na stablecoinie BNB.

Z popupa dowiesz się jakie jest oprocentowanie lokaty, jest maksymalna kwota lokaty i ile jednostek kryptowaluty dziennie otrzymasz.

Binance Savings - transfer BUSD

Wpisujesz kwotę jaką chcesz ulokować na lokacie, zaznaczasz checkbox z regulaminem i zatwierdzasz przelew. Już! Odsetki będą się naliczać odpocząwszy od następnego dnia.

W tym samym czasie możesz jednocześnie oszczędzać w kilku programach Binance Savings. Gdzie sprawdzić w jakich lokatach uczestniczyć i jak wypisać się z oszczędzania elastycznego?

Wszystko znajdziesz na stronie Zarobki w Portfelu. Menu główne Portfel -> Zarobki. Domyślnie otwierają sią Oszczędności i zobaczysz swoje aktualne lokaty.

Jeżeli masz założoną lokatę elastyczną to w każdej chwili możesz kliknąć na „Wypłać” a w następnym roku w popupie zatwierdzić wypłatę. Nagłówek popupa może być mylący – Ty wypłacasz swoje środki czyli to Binance spłaca pożyczkę którą udzieliłeś.

Binance Savings - spłata oszczędności

Zarówno wpłaty jak i wypłaty w oszczędnościach kryptowalutowych w Binance są wolne od jakichkolwiek prowizji czy opłat.

Skąd Binance bierze kapitał na odsetki?

Pewnie zastanawiasz się, jaki Binance ma interes aby milionom swoich użytkowników płacić odsetki za oszczędzanie kryptowalut? Jak na Binance zarabia na savings?

Otóż, na Binance wiele osób traduje z dźwignią x2, x10 a nawet x125 w przypadku furutes. Dźwignia polega na tym, że trader otwiera pozycję (kupuje lub sprzedaje) za wielokrotności 2, 10, 125 razy więcej niż posiada danej kryptowaluty. Aby to zrobić trader pożycza od Binance środki pod tę pozycję (dzieje się to automatycznie) i płaci za to prowizję.

Za każdą godzinę/dzień/tydzień takiej pożyczki płaci Binance opłatę zależną od oprocentowania. Przykładowo dla BTC jest to 18% rocznie, dla ETH 9% rocznie a dla BUSD 51% rocznie. Oprocentowanie może się zmieniać każdego dnia.

Zatem trader płaci dziennie 18% odsetek (w skali roku oczywiście) za pożyczone bitcoiny a Binance płaci 6.00%  odsetek Tobie w programie Savings/Oszczędności.

Tym samym Binance jest tu pośrednikiem pomiędzy osobami, które mają wolny kapitał i chcą na nim bezpiecznie zarobić a aktywnymi traderami, którzy potrzebują dodatkowego kapitału aby spekulować na rynkach.

Temat dźwigni opiszę w osobnym artykule.

Czy Binance Saving jest bezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy poniekąd od poziomu akceptowalnego dla danej osoby ryzyka oraz od tego który rodzaj oszczędności wybierze.

Sam mechanizm oszczędności i otrzymywania za nie odsetek jest w 100% bezpieczny. Binance jako platforma automatycznie zajmuje się obsługą środków które włożyłeś na lokatę, nie widzę możliwości aby lokata nie została spłacona. Lokata to defacto pożyczka Twoich krypto dla Binance.

Pierwsze ryzyko to ryzyko kursowe – gdy zablokujesz bitcoina czy inną kryptowalutę na okres 30 dni a w tym czasie na rynku wystąpią duże spadki to po zakończeniu lokaty możesz wyjść ze stratą.

Mimo iż otrzymasz dodatkowe coiny z oprocentowania i w portfelu będziesz miał więcej bitcoina to w przeliczeniu na złotówki czy dolary kwota może być mniejsza niż zainwestowana 30 dni temu.

Ryzyko kursowe można znacznie zmniejszyć oszczędzając nie w kryptowalutach o zmiennym kursie tylko w stablecoinach. Stablecoiny takie jak BUSD, USDT, USDC oferują bardzo przewidywalne zwroty za tymczasowe zablokowanie krypto w oszczędnościach. W tym przypadku pozostaje jedynie ryzyko kursowe w wymianie USD vs PLN. Przeczytaj co to są stablecoiny.

Drugie ryzyko to standardowe ryzyko trzymania kryptowalut na giełdzie. Binance to największa i dobrze zabezpieczona kryptowalutowa giełda jednak zawsze istnieje ułamek procenta, że zostanie zhakowana a środki trzymane na kontach jej użytkowników stracone.

Trzymając kryptowaluty na giełdzie tak naprawdę nie masz nad nimi pełnej kontroli gdyż nie masz ich kluczy prywatnych czy seedu. Jeżeli z jakiegoś (ciężko mi sobie wyobrazić jakiego) powodu władze giełdy zablokują Ci dostęp do konta to stracisz dostęp do kryptowalut.

To ryzyko jest niezależne od tego czy korzystasz z oszczędności Binance czy nie, po prostu dotyczy każdej giełdy lub portfela kryptowalutowego w którym nie masz dostępu do kluczy prywatnych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *