Bitcoin

Co to jest halving bitcoina?

Bitcoin, najpopularniejsza i zarazem najcenniejsza kryptowaluta miał w swojej historii już 3 halvingi. W różnych tekstach w internecie często można spotkać stwierdzenie, że po halvingu bitcoin notuje wzrost ceny.

Skoro halving jest tak ważny dla kursu bitcoina to czym jest halving?

Co to jest halving?

Halving bitcoin to zmniejszenie liczby generowanych nowych jednostek bitcoin dla każdego zatwierdzonego przez bloku w sieci bitcoin. Z angielskiego „halve” znaczy ”przepoławiać”.

Bitcoin jest tak zaprogramowany aby halving odbywał się co 210 000 wydobytych bloków. Nie są więc znane dokładne daty wystąpienia przyszłych halvingów. Daty halvingu bitcoin można w miarę dokładnie oszacować na podstawie średniego czasu potwierdzania jednego bloku.

Mechanizm halvingu występuje również w innych kryptowalutach, które oparte są o konsensus Proof of Work. Halving ma miejsce w sieci Litecoin, Dash, Bitcoin Cash czyli w kryptowalutach powstałych jako fork Bitcoina.

Z Halvingi bitcoin, z dokładnością do kilku tygodni, występują co 4 lata.

Halving bitcoin – przeszłe daty

Ile halvingów bitcoin miało już miejsce? Do tej pory w ciągu 12 lat od startu sieci mieliśmy 3 halvingi bitcoina.

  • 3 styczeń 2009 – start sieci bitcoin, blok 0, z każdym blokiem wydobywanych jest 50 nowych bitcoinów, w tym okresie zostanie wydobytych 50% wszystkich bitcoinów
  • 28 listopad 2012 – pierwszy halving bitcoin, blok 210 000, 25 nowych BTC na blok, 25% wszystkich BTC (łącznie 75%)
  • 9 lipiec 2016 – drugi halving bitcoin, blok 420 000, 12,5 nowych BTC na blok, 12,5% w wszystkich BTC (łącznie 87,5%)
  • 11 maj 2020 – trzeci halving bitcoin, blok 630 000, 6,25 nowych BTC na blok, 6,25% w wszystkich BTC (łącznie 93,75%)

W tym czasie zostało wydobytych 93,75% z 21 mln łącznej sumy bitcoinów. Jak widać na początku co każdy blok pojawiało się 50 nowych bitcoinów, obecnie w 2021 pojawia się jedynie 6,25.

Widać wyraźnie, że dopływ nowych bitcoinów na rynek z czasem drastycznie spada. Mała liczba pojawiających się bitcoinów z połączeniem dużego wzrostu chętnych na zakup bitcoin jest głównym powodem wzrostu ceny kryptowaluty.

Przyszłe halvingi bitcoin

Kiedy wystąpi następny halving bitcoin? Szacunki wskazują na wiosnę 2021 roku więc musimy poczekać jeszcze jakiś czas. Oto daty następnych halvingów:

  • 2024 rok – czwarty halving bitcoin, blok 840 000, 3,125 nowych BTC na blok, 3,125% w wszystkich BTC (łącznie 96.875%)
  • 2028 rok – piąty halving bitcoin, blok 1 050 000, 1,5625 nowych BTC na blok, 1,5625% w wszystkich BTC (łącznie 98,4375%)
  • 2032 rok – szósty halving bitcoin, blok 1 260 000, 0,78125 nowych BTC na blok, 0,78125% w wszystkich BTC (łącznie 99,21875%)

Do 2032 roku zostanie wydobytych ponad 99% wszystkich bitcoinów. Pozostały 1% będzie wydobywany w coraz mniejszych partiach aż do 2140 roku.

Dlaczego halving bitcoin jest ważny?

Halving, czyli zmniejszenie podaży nowych bitcoinów to podstawa ekonomii ekosystemu bitcoin.

Z artykułu o kopaniu bitcoina już wiesz, że aby sieć bitcoina funkcjonowała poprawnie to transakcje wykonywane na blockchainie muszą być zatwierdzane przez tzw. „górników”.

Aby zatwierdzać dziennie tysiące transakcji bitcoin potrzebna jest duża komputerowa moc obliczeniowa. Do wygenerowania tej mocy urządzenia zwane koparkami zużywają dużo prądu.

Prąd kosztuje więc aby górnikom opłacało się wykonywać swoją pracę otrzymują nagrodę w postaci nowych „wydobytych” bitcoinów.

Zmniejszenie liczby pojawiających się bitcoinów winduje cenę kryptowaluty co zapewnia górnikom zarobek dzięki któremu ich praca na rzecz ekosystemu bitcoin jest opłacalna.

Halving napędza wzrost kursu Bitcoin

Problemem dzisiejszych czasów i walut fiducjarnych jest inflacja i postępujący spadek wartości nabywczej waluty. Problem ten dotyczy zarówno złotówki, EURO jak i dolara.

Halving bitcoina rozwiązuje problem nadmiernej inflacji kryptowaluty. Co prawda cały czas do publicznego użytku dochodzą nowe wydobywane bitcoiny jednak dzięki halvingowi dochodzi ich coraz mniej.

Wykres przedstawia łączną liczbę bitcoinów wraz z halvingami zmniejszającymi inflację.

Jednocześnie z uwagi, że adopcja bitcoina postępuje bardzo szybko to dużo więcej nowych osób chce kupić bitcoin niż nowych bitcoinów dochodzi do rynku. Popyt przewyższa podaż.

Gdy połączymy te 2 fakty to wychodzi na to, że bitcoin jest deflacyjny. Prawa ekonomii mówią, że deflacyjność danego dobra w długim horyzoncie czasowym musi przełożyć się na jego wzrost ceny. Deflacyjność to jeden z głównych powodów dlaczego warto kupi bitcoina.

Bazując na bieżącym kursie bitcoin, aktualnego dopływu nowych monet oraz odległości czasowej do następnego halvingu powstał tzw. Stock to flow model.

Wykres stock to flow pokazuje, że cena bitcoin śledzi cenę modelową.

Na podstawie tych danych model Stock to flow obrazuje to czy bitcoin w chwili obecnej jest przewartościowany, niedowartościowany czy wyceniony neutralnie. Przeczytaj osobny tekst o wycenie bitcoina modelem stock to flow.

Szymon Pietrzak

Recent Posts

European Halving Party w Warszawie: Połączenie Sztuki, Kultury i Świętowania Bitcoinowego

Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…

9 miesięcy ago

EigenLayer: Rewolucja w Restakingu – Zdobądź Airdropy i Odkryj Nowe Światy Finansji Kryptowalutowej!

Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…

10 miesięcy ago

Rewolucja w zaangażowaniu Lokalnych Społeczności poprzez technologię blockchain od Urban Change

Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…

10 miesięcy ago

AltLayer ogłasza szczegóły dotyczące tokena $ALT i inne nowości ze świata krypto

AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…

10 miesięcy ago

Predykcje dotyczące Kryptowalut w 2024 roku

Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…

11 miesięcy ago

Kryptowaluty w 2023 roku: Analiza 9 ważnych wniosków

W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…

11 miesięcy ago