Coraz więcej chce zainwestować w kryptowaluty. Każdy na początku zastanawia się, jak zacząć swoja przygodę z bitcoinem. Poniżej przedstawiamy bitcoin poradnik od podstaw, w którym dowiesz się, jak kupić bitcoina i czego potrzebujesz, by bezpiecznie nim zarządzać.
W poradniku Bitcoin jak zacząć pokażemy Ci krok po kroku, jak kupić BTC oraz przedstawimy wszystkie najważniejsze kwestie dla początkujących na temat kryptowalut.
Chcesz inwestować w kryptowaluty? Nie kupuj byle czego. Zacznij od bitcoina. Kupuj partiami małe części bitcoina i buduj kryptowalutowy kapitał.
Spis treści
Najlepszym sposobem zakupu bitcoina są giełdy i kantory kryptowalut. Umożliwiają wymianę walut cyfrowych na waluty fiducjarne i na odwrót, oraz wymianę kryptowalut między użytkownikami giełdy.
Kurs BTC ustalany jest na bieżąco, w zależności od ofert znajdujących się na giełdzie. Na rynku funkcjonuje mnóstwo giełd kryptowalut i wciąż powstają nowe, warto zatem przedstawić te najlepsze i wiarygodne i bezpieczne.
Do pierwszego zakupu bitcoina polecam wykorzystać giełdy Binance, BitBay lub kantor Bitcan. Dlaczego? Firmy te mają bezpieczne systemy, działają na rynku kryptowalut od kilku lat a ich klienci nigdy nie mieli problemów z działaniem.
Binance to jedna z najpopularniejszy giełd kryptowalutowych na świecie. Kupno bitcoina na Binance jest proste i szybkie. Giełda udostępnia kilkaset par wymiany, dlatego z łatwością zakupisz na niej bitcoin i inne kryptowaluty.
Zakupu BTC na Binance dokonasz za pomocą karty bankowej oraz innych metod płatności. Na tej giełdzie na BTC możesz również wymieniać inne waluty, jak euro (EUR), funty szterlingi (GBP) czy dolary amerykańskie (USD).
Binance cechuje się bardzo niskimi prowizjami za zakup bitcoina oraz szeroką liczbą dostępnych kryptowalut.
Kolejnym miejscem, w którym bezpiecznie kupisz bitcoin jest prosta giełda kryptowalut SimpleSwap. To dobry wybór zwłaszcza dla początkujących osób, które chcą zakupić bitcoina. Na SimpleSwap również szybko i bezpiecznie założysz i nie musisz go weryfikować. I to bez wychodzenia z domu, wszystko odbywa się online.
Na giełdzie SimpleSwap możesz kupić bitcoina za pomocą kilku wygodnych i bezpiecznych metod płatności: przelewu bankowego, karty kredytowej lub debetowej. SimpleSwap to firma całkowicie sprawdzona, 2 lata temu została przejrejestrowana do Estonii.
Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć z bitcoinem, to kantor Bitcan będzie odpowiednim miejscem na pierwsze transakcje. Jest bardzo prosty w obsłudze, niemal tak samo, jak inne popularne kantory internetowe.
Rejestracja w Bitcan zajmuje tylko chwilę, a pozwala na szybką i bezpieczną wymianę PLN na BTC. W kantorze Bitcan za zakup bitcoina i innych kryptowalut zapłacisz przelewem ekspresowym w jednym z 21 banków, a także metodą BLIK! Zakup BTC w kantorze Bitcan jest prosty i szybki, transakcja nie wymaga żadnego doświadczenia.
Firma Bitcan Sp. z o.o. jest monitorowana i posiada zgodę na handel kryptowalutami od Polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.
Zakupić bitcoina możesz również za pomocą bitomatu. To specjalne urządzenie przypominające tradycyjny bankomat. W Polsce jest ponad 60 bitomatów. Większość znajduje się w dużych miastach na terenie galerii handlowych czy biurowców.
Bitomat pozwala na anonimowy zakup bitcoina, bez żadnej rejestracji czy weryfikacji tożsamości. Jak się domyślasz, ma to swoje plusy i minusy. Zakup bitcoina w bitomacie nie jest polecany dla osób początkujących. To rozwiązanie dla doświadczonych użytkowników BTC.
Jak widzisz, istnieje kilka bezpiecznych metody zakupu bitcoina dla początkujących. Bez względu na to, którą z nich wybierzesz, zawsze powinieneś wiedzieć, ile aktualnie kosztuje 1 bitcoin.
Notowania BTC i jego cenę możesz sprawdzić w wielu miejscach. Wyrobienie nawyku sprawdzania jaki jest obecny kurs bitcoina jest jednym z Twoich pierwszych zadań jako świadomego inwestora BTC.
Zaraz po zakupie bitcoina musisz zadbać o miejsce, w którym będziesz przechowywać kryptowalutę. W tym celu zakładasz portfel bitcoin, w którym to zakupione BTC będą całkowicie bezpieczne. Gdy kupisz bitcoiny to powinieneś je przesłać na portfel a nie trzymać na koncie giełdy lub kantoru. Skoro mówimy o walucie cyfrowej, to również portfel kryptowalut będzie wirtualny.
Założenie portfela bitcoin i jego posiadanie jest darmowe. Portfel kryptowalutowy to swego rodzaju konto, na którym przechowujesz zakupione bitcoiny i inne cyfrowe waluty oraz nimi zarządzasz. Oczywiście, jego działanie i struktura różnią się od standardowego konta bankowego, ale standardowy portfel BTC jest równie prosty w obsłudze.
Do Twojego kryptoportfela będzie przypisany unikalny adres, czyli tzw. klucz publiczny. Klucz publiczny jest jak numer konta bankowego – nie jest tajny, a służy do odbierania bitcoina i innych kryptowalut. Jeśli ktoś chce wysłać Ci walutę cyfrową, podajesz mu właśnie klucz publiczny BTC.
Drugim adresem portfela kryptowalut jest tzw. klucz prywatny, który jest tajny i poświadcza, że to Ty jesteś właścicielem kryptowaluty. Klucz prywatny zapewnia dostęp do wszystkich Twoich zasobów walut cyfrowych. Dlatego musisz zawsze chronić swój klucz prywatny do portfela kryptowalut! Pod żadnym pozorem nie możesz go nikomu wyjawiać ani pozwolić, by ktoś miał do niego dostęp.
Istnieje kilka rodzajów portfeli bitcoin. Dla początkujących wystarczy podstawowy podział na portfele gorące (ang. hot wallets) i portfele zimne (ang. cold wallets).
Portfele gorące bitcoin to takie, które wymagają połączenia z internetem. Mają rożną formę: aplikacji mobilnej, aplikacji na komputer lub klasyczną wersję dostępną w przeglądarce internetowej. Zaletą portfeli gorących jest łatwy dostęp do kryptowalut online. Wadą jest natomiast zagrożenie atakami wirusów czy hakerów. Jednak stosując odpowiednie dodatkowe zabezpieczenia, możesz skutecznie ochronić swój portfel bitcoin.
Portfele zimne bitcoin to portfele offline, nie wymagają stałego połączenia z siecią. Portfele zimne na kryptowaluty mają różną postać fizyczną. Mogą to być np. urządzenia budową przypominające pendrive lub większy dysk pamięci. Najpopularniejszymi portfelami zimnymi są np. Ledger oraz Trezor. Portfele zimne występują również w wersji papierowej, jako kartki z wygenerowanym kodem prywatnym i publicznym lub w wersji metalowej, składającej się z metalowych liter i cyfr, które układa się na wzór klucza publicznego lub prywatnego.
Zaletą portfeli zimnych jest najwyży poziom bezpieczeństwa. Dane nie są narażone na zagrożenia płynące z internetu. Z tego względu portfele zimne służą do przechowywania większej ilości bitcoina lub innych kryptowalut. Wadą jest oczywiście mniej wygodny dostęp do BTC.
Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem w bitcoina lub inne kryptowaluty nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy komputer i stabilne połączenie z internetem. Reszta Twoich zadań to regularne poszerzanie wiedzy na temat zakupu bitcoina i sieci blockchain oraz nawyk obserwacji rynku kryptowalut.
Skoro czytasz ten poradnik, to jesteś świadomy, że waluty cyfrowe to pieniądz przyszłości. Świadczy o tym m.in. wprowadzanie bitcoina jako metody płatności przed duże firmy, jak PayPal, a także zakup dużej ilości bitcoina przez Morgan Stanley, bank Goldman Sachs czy innych gigantów świata finansów.
Coraz więcej osób powiększa swoje majątki dzięki kryptowalutom. Świadczy o tym powiększająca się grupa miliarderów blockchain, czyli inwestorów BTC trafiających na listę najbogatszych ludzi na świecie. Pamiętaj jednak, że nikt nie zbudował takiego imperium od razu.
Nie szukaj więc złotych metod na szybkie wzbogacenie się przez zakup bitcoina, o czym szerzej informujemy w kolejnym akapicie. Zdobywaj wiedzę regularnie, czytaj merytoryczne treści na temat zakupu bitcoina i nie wykonuj żadnych pochopnych ruchów, które wykraczają poza Twoje aktualne kompetencje.
Zakup bitcoina i innych kryptowalut, to bardzo dobra metoda na ochronę swojego majątku przed inflacją. Ideą kryptowalut jako wolnej waluty jest nieograniczona własność oraz wolność w dysponowaniu środkami. Bitcoin nie jest zależny od żadnego kraju, banku, funduszu czy innej instytucji. Większa wolność wiąże się jednak z jeszcze większą odpowiedzialnością.
W przypadku zakupu bitcoina zwracaj szczególną uwagę na to, gdzie dokonujesz transakcji. Korzystaj tylko ze sprawdzonych metod i źródeł, jak giełdy Binance czy BitBay oraz kantoru Bitcan.
Korzystaj z dodatkowych, nawet niewymaganych zabezpieczeń, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe 2FA (Two-factor authentication). Możesz przy tym używać wiarygodnych aplikacji, jak np. Google Authenticator czy Microsoft Authenticator. Uzupełniające metody ochrony to zazwyczaj kilka kliknięć lub konieczność przepisania kodu, a to naprawdę mała czynność w zamian za ochronę Twoich zakupionych bitcoinów.
Pamiętaj, że hakerzy i internetowi złodzieje nie śpią i różnymi metodami próbują ukraść lub przejąć portfele bitcoin od ich właścicieli. Nie zawsze oznacza to przepuszczenie ataku hakerskiego na giełdę kryptowalut lub kantory. Czasem wykorzystują do tego zwykłą ludzką naiwność. Dosyć popularną metodą od wielu lat jest mail z szantażem bitcoin. Nie przejmuj się jednak, dopóki nie wykonasz żadnego ruchu i nie udostępnisz swojego klucza prywatnego, nikt nie zawłaszczy Twoich bitcoinów.
Nie wierz nigdy w żadnego reklamy sugerujące strategie zakupu bitcoina stosowane przez znane osoby ze świata sportu czy popkultury, jak Robert Lewandowski czy Maciej Orłoś. Może się zdarzyć, że ktoś obcy będzie namawiał Cię na zakup BTC i poprosi o ich przesłanie na adres jego portfela w zamian za szybki zysk. To zwykłe oszustwo. A w żaden sposób nie da się cofnąć dyspozycji przesłania kryptowaluty. Chroń ją więc odpowiednio i korzystaj tylko ze sprawdzonych metod zakupu bitcoina i zaufanych źródeł informacji o świecie kryptowalut.
W Polsce bitcoin i inne waluty cyfrowe uznawane są za prawo majątkowe. Obowiązuje więc podatek od kryptowalut. Spokojnie, zakupu bitcoinów nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Opłatę należy uiścić dopiero po wymianie kryptowaluty na prawny środek płatniczy, produkty i usługi itp. Pamiętaj o nim przy swoim rozliczeniu rocznym, by uniknąć kłopotów z Urzędem Skarbowym.
Dbaj również o bezpieczeństwo swojego sprzętu, na którym dokonujesz zakupu bitcoina. Nie instaluj podejrzanych programów, ani nie klikaj w przypadkowe linki. Korzystaj z internetu rozsądnie, a Twoje BTC będą bezpieczne.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…