Bitcoin oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze!

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Na konferencji Bitcoin 2021 w Miami prezydent kraju Nayib Bukele zapowiedział, że przedstawi kongresowi projekt ustawy o formalnym przyjęciu BTC jako prawnego środka płatniczego.

Salwador może być zatem pierwszym krajem, który oficjalnie zaakceptuje kryptowalutę.

Przyjęcie bitcoina jest innowacyjnym pomysłem, który ma szansę zapewnić mieszkańcom Salwadoru lepszą przyszłość

– powiedział podczas konferencji Bukele.

Prezydent ujawnił przy tym, że kraj pracuje nad tym pomysłem z firmę Strike należącą do Jacka Mallersa. Nieprzypadkowo to właśnie podczas jego wystąpienia poinformowano o planach Salwadoru. Sam Mallers dodał: to, co jest przełomowe, to fakt, że bitcoin jest zarówno największym aktywem rezerwowym jaki kiedykolwiek stworzono, a jednocześnie doskonałą siecią monetarną. Podkreślił również, że zakup bitcoina jest świetnym sposobem na ochronę rozwijających się gospodarek przed potencjalnymi wstrząsami inflacji walut fiducjarnych.

Przyjęcie bitcoina w Salwadorze niemal pewne

Ustawa o przyjęciu BTC jako środka płatniczego musi jeszcze zostać rozpatrzona przez Zgromadzenie Ustawodawcze. Jednak biorąc pod uwagę, że partia polityczna Bukele ma silny wpływ na ten organ, aprobata wydaje się praktycznie przesądzona. Pełna treść dokumentu nie została jeszcze ujawniona.

W trakcie przemówienia Bukele uzasadnił swoją decyzję. Stwierdził, że przyjęcie bitcoina może złagodzić negatywny wpływ banków centralnych, gdyż kryptowaluta jest od nich niezależna, a wartość BTC zmienia się zgodnie z obiektywnymi i obliczalnymi kryteriami. Mallers określił plany Salwadoru, jako sprzeciw wobec bezprecedensowej ekspansji monetarnej. Mocno krytykował przy tym Rezerwę Federalną USA (FED), która według niego niszczy rynki wschodzące drukując dolary bez opamiętania. Przypomnę, że Republika Salwadoru w 2001 przyjęła USD jako drugą oficjalną walutę obowiązującą w kraju.

Prezydent Salwadoru ceni BTC

Prezydent Bukele regularnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami m.in. na temat kryptowalut na Twitterze. Ocenił, że skoro kapitalizacja bitcoina to 680 miliardów dolarów, a 1% tej kwoty zostanie zainwestowane w Salwadorze, to zwiększy to PKB kraju o 25%. A dodatkowo, BTC zyskałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników i możliwość obsługi płatności wynoszących nawet 6 mld USD rocznie.

Jak przyjęcie bitcoina wpłynie na rynek w Salwadorze i czy inne kraje pójdą za jego przykładem, być może przekonamy się już w najbliższej przyszłości.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *