Trendy w google bitcoin vs covid-19

Bitcoin popularniejszy od COVID-19 w Google Trends

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Tematyka koronawirusa zajmowała pierwsze miejsce wśród wyszukiwań przez ostatni rok. Jednak ludzie zamiast roztrząsać przeszłość, wolą zainteresować się przyszłością, stąd rosnąca popularność bitcoina w Google Trends.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę zmiany naszej rzeczywistości, w której to maseczki zakładamy na twarz jeszcze przed wybraniem skarpetek i przestajemy dziwić się widokowi pana z plastikową maską. Sądząc po debacie w mediach głównego nurtu temat COVID-19 wciąż jest jedynym i najważniejszym.

Co innego pokazuje jednak popularne narzędzie udostępniające informacje na temat popularności haseł wpisywanych do wyszukiwarki Google. Od pewnego czasu najważniejszym tematem jest bitcoin. W czasie gdy naukowcy starają się poradzić sobie z wirusem, ludzie szukają sposobu na zabezpieczenie swoich pieniędzy.

To historyczna chwila, kiedy kryptowaluta, na którą jeszcze niedawno wielu poważnych ekspertów patrzyło lekceważąco, dziś jest najpopularniejszą frazą w Google Trends.

Google Trends: większe zainteresowanie bitcoinem, niż COVID-19

W całym 2020 roku tylko kilka inwestycji przyniosło zwrot na tak wysokim poziomie jak bitcoin. W pierwszych trzech kwartałach cena najpopularniejszej kryptowaluty wahała się między 4000 a 10 000 dolarów. Jednak później wartość bitcoina wciąż wzrastała, przekraczając rekordową granicę 60 000 USD!

W marcu 2021 roku Google Trends zwróciło wartość 45 dla hasła bitcoin, w porównaniu do 21 dla COVID-19.

Różnica jest zatem znaczna. Patrząc na to zestawienie, wszystkim nasuwa się jedno pytanie: dlaczego ludzie bardziej zainteresowani są zakupem bitcoina niż globalną pandemią?

Wskaźniki bitcoina i COVID-19 w 2020 roku

Kiedy na początku 2020 roku w wielu krajach wprowadzono całkowity bądź częściowy lockdown, część biznesów nie dało sobie z tym rady. Firmy albo wstrzymały działalność albo upadały. Z tego powodu nastąpił bezprecedensowy wzrost bezrobocia w XXI wieku. W ostatnim tygodniu marca i na początku kwietnia 2020 roku prawie 17 milionów obywateli zgłosiło status bezrobotnego. Wskaźnik osób bez zatrudnienia przekroczył wówczas 15%. To liczba znacznie wyższa, niż w czasie Wielkiej Recesji.

W tym czasie kurs zakupu bitcoina wahał się w przedziale od 4000 do 10 000 dolarów od prawie 9 miesięcy. Jednak wraz z nadejściem kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa (a ściślej, przez obostrzenia rządów) zainteresowanie kryptowalutami znacznie wzrosło.

Do listopada 2020 roku wartość bitcoina wzrosła o 40%, odnotowując największy miesięczny skok od maja 2019 roku. Co ciekawe, wśród tradycyjnych aktywów i produktów inwestycyjnych nie było żądnego, który zapewniłby wzrost o 40% w ciągu jednego miesiąca. I to wtedy miliony ludzi zaczęło szukać informacji, jak kupić bitcoina.

Wcześniej zainteresowanie kupnem bitcoina można było zauważyć głównie wśród inwestorów indywidualnych. Jednak po wzroście wartości kryptowaluty stworzonej przez Satoshiego Nakamoto dołączyli do nich klienci instytucjonalni. Kilka spółek notowanych na giełdzie, takich jak MicroStrategy, Square, Cyberpunk Holdings zaczęło skupować duże ilości bitcoina. Usługi kryptowalutowe swoim klientom zaczął oferować PayPal.

Wielu inwestorów detalicznych również gorączkowo poszukiwało bezpiecznego aktywa, które ochroni ich majątek. Pod koniec roku bitcoin, niczym bożonarodzeniowy prezent, osiągnął wartość 28 891 USD.

Przyczyny kryjące się za obecnymi wskaźnikami bitcoin i COVID-19

Jeszcze w grudniu 2021 roku CoinDesk poinformowało, że Google Trends zwróciło wartość 21 dla ogólnoświatowego zapytania cena bitcoina. To było ponad dwukrotnie więcej niż w listopadzie (10).

W połowie marca 2021 roku liczba zgonów spowodowanych koronawirusem wyniosła 2,63 miliona. W ciągu roku odnotowano ponad 119 milionów zachorowań na COVID-19. Najbardziej dotknięte wirusem są Stany Zjednoczone, w których zarejestrowano 29,3 miliona przypadków. Kryzys w gospodarce i służbie zdrowia był połączony z utratą 69% wartości dolara w 2020 roku w porównaniu do bitcoina!

Wraz ze wzrostem liczby przypadków, bezrobocie spadało. Do lutego 2021 r. wyniosło 6,2%. Globalny chaos wywołany pandemią również stopniowo zanikał w świadomości i uwadze ludzi. W sierpniu 2020 roku Google Trends zwróciły wartość wyszukiwania równą 100 i 17 odpowiednia do haseł COVID-19 i bitcoin. Jednak ze względu na hossę bitcoina, która trwała od początku roku, styczniowe wyniki w Google Trends przedstawiały się następująco: 80 dla bitcoin i 20 dla COVID-19.

Do wzrostu wartości bitcoina z pewnością przyczyniła się polityka gospodarcza USA. Nowo podpisany pakiet stymulacyjny dotyczący COVID o wartości 1,9 biliona dolarów jasno pokazał, że rząd pompuje ogromne pieniądze w gospodarkę. Obawy przed dewaluacją waluty i poszukiwanie odpowiedniego zabezpieczenia ekonomicznego przed inflacją skłoniły wielu inwestorów do dywersyfikacji swoich inwestycji i uwzględniania w nich zakupu bitcoina. W czasie, gdy prawodawcy debatowali nad ustawą stymulacyjną, bitcoin był już bliski osiągnięcia rekordowego poziomu 58 000 USD.

Zainteresowanie zakupem bitcoina wśród internautów

Wydaje się również, że bitcoin po prostu wzbudza zainteresowanie osób, które wcześniej traktowały temat kryptowalut z dystansem i przymrużeniem oka. Coraz więcej ludzi przyjmuje ideę zasobów i walut cyfrowych, dlatego poszukiwanie odpowiedzi na temat bitcoina wciąż rośnie. W ankiecie dotyczącej bitcoina przeprowadzonej przez The Tokenist ok. połowa biorących w niej udział milenialsów stwierdziła, że chętnie kupi bitcoina. Badanie przeprowadzone w 2020 roku przed Fidelity Digital Assets, firmy świadczącej usługi finansowe, wykazało, że prawie 36% z 800 ankietowanych klientów instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych i Europie inwestuje w aktywa cyfrowe.

Po zakupie przez Teslę bitcoinów wartych 1,5 miliarda dolarów, co stanowiło 10% rezerw gotówki producenta, BTC osiągnął nowy rekord wszechczasów. Wpływ na zwiększone wyszukiwanie informacji o zakupie bitcoina mogła mieć również aktywność Elona Muska na Twitterze, na którym często odnosił się do tematyki kryptowalut.

Warto przy tym zauważyć, że liczba aktywnych adresów bitcoin w łańcuchu bloków wyniosła 766 597 według blockchain.com. Więcej osób dokonuje transakcji BTC, gdy kryptowaluta staje się warta więcej niż złoto. Znane fundusze ETF zmniejszały zasoby kruszcu od połowy 2020 roku. Bitcoin nadal zyskuje na popularności wśród inwestorów indywidualnych i klientów instytucjonalnych.

Chociaż oczywiście pandemia dotknęła więcej osób w porównaniu do liczby aktywnych adresów bitcoin, wydaje się, że inwestycje w kryptowaluty są pewną nadzieją dla ludzkości.

Ponieważ analitycy przewidują, że bitcoin osiągnie w tym roku rekordową wartość 100 000 dolarów, coraz więcej osób do wyszukiwarki Google wpisuje swoje zapytania na temat kryptowaluty. Kwestia jak i gdzie kupić bitcoina zainteresuje nawet tych, którzy jeszcze wczoraj traktowali BTC jako technologiczną ciekawostkę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *