Bitcoin stock to flow model

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Stock to flow to model wyceny bitcoin stworzony w 2019 roku przez analityka PlanB. Stock to flow wycenia wartość Bitcoina za pomocą jego rzadkości.

Stock to Flow (SF, S2F) jest sposobem pomiaru liczebności bitcoina. Określa on liczbę wszystkich wydobytych bitcoinów podzieloną przez liczbę, która jest produkowana rocznie.

Wzór SF = stock / flow: stosunek zapasów (stock) do rocznej produkcji (flow). 

Stock to Flow pokazuje zależność między stosunkiem zapasów do produkcji a wartością rynkową bitcoina. Model ten pokazuje ile nowych bitcoinów co roku wchodzi na rynek w stosunku do całkowitej ich liczby.

Za pomocą tego wzoru możemy określić wartość bitcoina i ilość lat potrzebnych przy obecnej produkcji na wytworzenie obecnych rezerw.

Stock to flow model a halving bitcoin
Wykres z https://www.lookintobitcoin.com/charts/stock-to-flow-model/

Spójrzmy na aktualny wykres stock to flow dla Bitcoin. Wykres przedstawiony jest w skali logarytmicznej.

Czerwona cienka linia pokazuje uczciwą (wg. modelu) wycenę bitcoina dla danej daty. Linia ta obejmuje przyszłość gdyż z dobrą dokładnością znamy ile bitcoinów będzie wydobywanych. Skokowe ukośne linie w górę zbieżne są z halvingami bitcoina gdyż zaraz po halvingu produkcja bitcoinów znacznie spada a popyt zostaje bez zmian.

Kolorowa gruba linia pokazuje historyczny kurs bitcoina. Kolory wskazują na to ile (mniej więcej) dni pozostało do następnego halvingu.

Moc modelu stock to flow uderzy w nas  w momencie gdy uświadomimy sobie, że mimo iż obydwie linie są od siebie całkowicie niezależne to jedna (kurs bitcoina) ściśle podąża za za drugą (prognozowana linia modelowa).

Model działa na stałym algorytmie prognozującym cenę bitcoina w przyszłości a cena bitcoina mimo odchyleń pięknie śledzi wyliczoną cenę.

Co nam mówi wykres stock to flow?

Jeżeli wykres kursu bitcoina znajduje się poniżej linii modelu oznacza to, że w chwili obecnej bitcoin jest tani, niedowartościowany. Jeżeli jest znacząco powyżej oznacza to, że jest drogi.

Dolny wykres pomocniczy pokazuje wariancję czyli odchylenie aktualnej ceny od ceny jaką na daną datę pokazuje model. Kolor czerwony symbolizuje przewartościowanie a zielony niedowartościowanie. Im bardziej wykres danego koloru jest oddalony od czarnej poziomej linii tym większa aktualnie występuje dysproporcja.

Kiedy kupować bitcoin według modelu stock to flow?

Bitcoina opłaca si kupować gdy na wykresie kurs bitcoina jest mocno odchylony w dół od linii ceny modelowej. Jest to widoczne na dolnym wykresie pomocniczym wariancji – dołek zielonej linii jest idealnym miejscem na zakup.

Oczywiście, nawet gdy stock to flow pokazuje, że bitcoin jest tani to nigdy nie mamy gwarancji czy za tydzień lub miesiąc nie będzie jeszcze tańszy. Dlatego większe inwestycje w bitcoin należy rozkładać na kilka mniejszych transzy.

Zakupy w transzach uśredniają cenę zakupu i minimalizują prawdopodobieństwa wejścia w „najgorszym momencie”.

Algorytm na którym bazuje model stock to flow jest ogólnie dostępny, dane wyliczone przez niego obrazowane są na wielu stronach analitycznych. Od siebie polecam korzystać z lookintobitcoin.com na którym wykres jest interaktywny, po najechaniu myszki wyświetla dokładne dane oraz zawiera przydatny mini wykres wariancji.

źródła:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *