Mężczyzna wypłaca z bitomatu

Bitomaty w Polsce

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Bitomaty to bankomaty bitcoin. Dzięki nim możesz kupować oraz sprzedawać BTC za gotówkę. Dowiedz się, jak działa bitomat i sprawdź gdzie w Polsce skorzystasz z bitomatu.

W Polsce znajduje się ponad 60 bankomatów bitcoin. Bitomaty pozwalają na wypłatę gotówki lub zakup BTC oraz innych kryptowalut. Poznaj wszystkie niezbędne informacje dotyczące bitomatów w Polsce.

W jaki sposób działa bitomat?

Bitomat bitcoin działa praktycznie tak samo jak klasyczny bankomat do wypłaty gotówki lub biletomat w metrze. Z tą różnicą, że w przypadku bitomatu BTC kupujesz lub sprzedajesz kryptowaluty. Sama obsługa urządzenia jest prosta, a proces wpłaty lub wypłaty w bitomacie zajmuje jedynie chwilę.

Bitomaty bitcoin w Polsce funkcjonują 24h na dobę, jednak czasem dostęp do nich może być ograniczony ze względu na lokalizację (np. godziny działalności galerii handlowej).

Jak wygląda bitomat?

Bitomaty w Polsce wyglądem przypominają nowoczesny bankomat lub automat do gier. Wyraźne logo bitcoin oraz informacja o możliwości zakupu bitcoina od razu jednak rozwiewają wątpliwości, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

W Polsce większość bitomatów należy do 2 firm: FlyingAtom i Shitcoins.club. Która z sieci bitomatów jest najlepsza? Nie ma większych różnic. Tak wyglądają polskie bitomaty – po lewej firmy Shitcoins.club, po prawej firmy FlyingAtom:

Przykład dwóch bitomatów

Jeśli gdzieś w Polsce napotkasz bitomat, z pewnością rozpoznasz go już z daleka.

Czy bitomat wymaga weryfikacji?

Korzystając z bitomatów w Polsce nie musisz podawać żadnych danych osobowych czy okazywać dokumentów tożsamości. Docelowo bitomaty bitcoina mają pozwalać na anonimową wypłatę gotówki lub kupno bitcoina bez weryfikacji. Tak wygląda to w przypadku znakomitej większości transakcji. Zdarza się jednak, że bitomat może zażądać weryfikacji danych użytkownika. Nie można jednak przewidzieć takiej sytuacji, właściciele bitomatów stosują własne procedury. Zawsze są one jednak bezpieczne dla użytkownika.

Jeśli jednak zależy Ci na szybkim zakupie bitcoina anonimowo, bez podawania danych i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z kantoru Bitcan (dowiedz się jak kupić bitcoin Bitcan). W ten sposób możesz zakupić BTC za kwotę maksymalną 1000 zł raz na 24h.

Zastanawiasz się czy bitcoin jest anonimowy? W oddzielnym tekście wyjaśniam anonimowość bitcoina.

Jakie kryptowaluty kupię w bitomacie?

Bitomaty w Polsce oprócz możliwości zakupu bitcoina oferują dostęp również do innych kryptowalut, m.in. Ethereum, Litecoin, Dash, Monero czy Zcash. Zakres walut cyfrowych w bitomacie zależy od producenta urządzenia i dostawcy usługi.

Przed transakcją sprawdź, jak kształtują się ceny kryptowalut np. ile kosztuje 1 bitcoin? Niech nie zdziwi się duża ilość wyników w wyszukiwarce. Według najnowszych danych Google Trends hasło bitcoin jest popularniejsze od covid-19.

Jak obsługuje się bitomat w Polsce?

Bitomaty w Polsce obsłużysz za pomocą czytelnego ekranu. Menu oraz dostępne funkcje czy oferta prezentowane są w przystępny sposób. Jeśli choć raz wypłacałeś gotówkę z klasycznego bankomatu, to nie będziesz miał problemu z obsługą bitomatu.

Jak kupić bitcoina w bitomacie?

Aby kupić w BTC w bitomacie musisz założyć portfel bitcoin, przed udaniem się do bitomatu. Na bitomacie wybierasz opcję zakupu. Następnie wpisujesz lub skanujesz wcześniej przygotowany adres swojego portfela. To właśnie tam trafi zakupiona kryptowaluta. Bitomat poprosi o banknoty.

Pamiętaj, by umieszczać je w urządzeniu pojedynczo (a nie wszystkie na raz jak w przypadku klasycznego wpłatomatu do gotówki). Bitomat pokaże Ci ilość bitcoinów lub innej kryptowaluty, którą wybrałeś. Jeśli wszystko się zgadza, pozostaje Ci zaakceptować operację i cieszyć się zakupem. Przedstawiamy Instrukcję obsługi bitomatu.

Zakup bitcoin w bitomacie krok po kroku:

  1. Wciśnij przycisk kup bitcoin.
  2. Zeskanuj swój adres portfela bitcoin. Aby to zrobić należy przytrzymać kod QR na telefonie przyczytniku. Aby skanowanie przebiegło bez problemu najlepiej rozjaśnij ekran i wyłącz obrót ekranu.
  3. Po poprawnym zeskanowaniu kodu QR bitomat wyświetli adres na który zostaną przesłane kupione bitcoiny. Zweryfikuj czy jest to ten sam adres, który masz na telefonie. Na tym etapie powinna zostać wyświetlona też opłata za transakcję.
  4. Jeżeli wszystko się zgadza to włóż banknoty.
  5. Na kolejnym ekranie bitomat wyświetli liczbę bitcoinów, które zostaną kupione za dostarczoną gotówkę.
  6. Wciśnij zatwierdź. Bitomat zacznie przetwarzać transakcję.
  7. Po przetworzeniu transakcji Bitomat wyświetli kod QR zawierający adres transakcji na blockchainie BTC, którą właśnie wykonałeś. Jeżeli sczytasz ten kod skanerem to będziesz mógł sprawdzić status swojej transakcji w każdym publicznie dostępnym eksplorerze bloków bitcoin. Przykład ID tranakcji “91635e88fbcba4b485d8482cd5b1657f9f7887703f3ff44b64309c8db1e5a1cd”, przykład widoku screen i link.
  8. W zależności od aktualnego obciążenia sieci, zakupione bitcoiny powinny znaleźć się na Twoim portfelu w ciągu kilku do kilkudziesięciu minut.

Bitomat film instruktarzowy. Polecam obejrzeć film, Patryk z Krypto Raport pokazuje na żywo transakcję zakupu i sprzedaży bitcoin. Opowiada też o tym co powinniśmy zrobić w przypadku problemów z połączeniem internetowym.

Jak wypłacić gotówkę z bitomatu?

Pierwszym krokiem jest podanie adresu portfela i wpisanie takiej ilości środków, jaką chcesz uzyskać. Adres wprowadzisz ręcznie lub za pomocą kodu QR mobilnego portfela kryptowalut. Pamiętaj, że podana w bitomacie kwota musi być wielokrotnością liczby 100.

Następnie w formie wiadomości SMS lub email otrzymasz kod weryfikacyjny, którym zautoryzujesz siebie jako osobę wykonującą transakcję. Na zautoryzowany numer telefonu lub mail zostanie później wysłany kod bezpieczeństwa pozwalający na odbiór gotówki.

Autoryzacja nie zawsze będzie możliwa od razu. Czasem proces wypłaty gotówki z bitomatu w Polsce może potrwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy od obciążenia systemu blockchain kryptowaluty na której wykonujesz transakcję.

Właśnie po to aby nie trzeba było czekać godzinę – niektóre sieci bitomatów drukują specjalny paragon-potwierdzenie, inne informują klienta poprzez SMS. Dzięki któremu możesz przyjść po odbiór gotówki po zakończeniu autoryzacji (zatwierdzenie transakcji w blockchainie bitcoin).

Co więcej, zlecenie wypłaty w bitomacie w Polsce jest możliwe również onilne. Wówczas cały proces przeprowadzasz na stronie operatora danego bitomatu. Następnie otrzymujesz specjalny kod, który pozwoli Ci na wypłatę gotówki w bitomacie w kwocie, którą podałeś wcześniej.

Czy bitomaty pobierają prowizję?

Wszystkie bitomaty w Polsce pobierają prowizję za wypłaty gotówki oraz za zakup kryptowalut. Wysokość opłaty zależy od operatora danego urządzenia. Zazwyczaj prowizja bitomatu za zakup kryptowaluty wnosi 5%, a za sprzedaż 1% transakcji.

Do każdej transkacji zakupu lub sprzedaży bitcoin zostanie doliczona opłata dla górników, która niezbędna jest do tego aby nasza transakcja została uwzględniona w blockchainie.

Jakie limity obowiązują w bitomatach w Polsce?

Przede wszystkim pamiętaj, że rynek bitcoina rozwija się dynamicznie. Operatorzy bitomatów w Polsce stosują limity, które jednak mogą się zmieniać. Najlepszym sposobem zawsze jest sprawdzenie limitów na stronie usługodawcy.

Zazwyczaj najniższą sumą, za którą możesz kupić bitcoina lub inną kryptowalutę jest 100 zł oraz wielokrotność tej kwoty. Identyczne progi obowiązują dla wypłat gotówki. W przypadku operatora FlyingAtom limit wypłaty ograniczony jest do 60 000 zł. Z kolei w zakładce Wymiana online limit transakcji wynosi 40 000 zł.

Oczywiście, limit wypłaty może wynikać również z ilości banknotów dostępnych w danym bitomacie. Stan gotówki w każdym urządzeniu również możesz zweryfikować na stronie operatora.

Jakie są zalety i wady bitomatów?

Niewątpliwie główną zaletą bitomatów w Polsce jest anonimowość. Korzystając z urządzenia możesz wymienić kryptowaluty na gotówkę lub zakupić m.in. bitcoina bez podawania swoich danych osobowych.

Bitomaty w Polsce to urządzenia bezpieczne i niezawodne oraz wyjątkowo proste w obsłudze. Obojętnie, czy jesteś doświadczonym inwestorem czy dopiero zaczynasz, nie sprawi Ci ona żadnego problemu.

Najpoważniejszą wadą bitomatów w Polsce są z pewnością wysokie prowizje pobierane przez operatorów urządzeń. Kolejną są natomiast wysokie kursy, wypadające niekorzystnie w porównaniu z innymi sposobami zakupu bitcoina.

Jeśli szukasz korzystnych kursów bitcoina, sprawdź, jak zakupić BTC na giełdzie Binance lub wymienić ją w kantorze BitCan.

Czy bitomaty w Polsce są bezpieczne?

Bitomaty w Polsce pozwalają na kupno i wypłatę gotówki za wymienioną kryptowalutę. Poza tym cały proces zakupu np. bitcoina, księgowania BTC w portfelu i autoryzacja przebiegają tak samo, jak w przypadku transakcji w internecie. A jest on naprawdę bezpieczny i rejestrowany na wielu etapach.

Bitomaty w Polsce są oczywiście podłączone do sieci, zatem mogą stać się celem ataku hakerów. Podobnie jednak, to ryzyko jest takie samo, jak w przypadku zakupu kryptowaluty na w internecie, czyli bardzo małe. Giełdy i kantory blockchain dbają o najwyższe standardy oraz poziom bezpieczeństwa i portfele swoich użytkowników.

Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z bitomatu w Polsce, jeśli zauważysz, że urządzenie jest uszkodzone lub system ma awarię. W takiej sytuacji zgłoś ten fakt operatorowi maszyny.

Biletomaty w Polsce są bezpieczne również ze względu na swoją lokalizację. Większość urządzeń znajduje się na terenie monitorowanych i chronionych galerii handlowych lub biurowców. Dzięki temu nie są narażone na metody stosowane przez hakerów i złodziei w przypadku bankomatów, jak skimming czy jackpotting.

Do tej pory bitomaty w Polsce nie były celem przestępców. Należy jednak wspomnieć o wydarzeniu, do którego doszło w styczniu 2021 roku. W centrum Olsztyna napastnik napadł na kantor FlyingAtom. Użył broni palnej, raniąc dwie osoby. Sprawę opisywały media w całej Polsce. Sprawca razem z całym łupem został szybko ujęty przez policję.

Jacy operatorzy dostarczają bitomaty w Polsce?

Bitomaty w Polsce obsługiwane są przez dwóch operatorów: Flying Atom oraz ShitcoinsClub .

FlyingAtom to serwis zajmujący się wymianą kryptowalut, a także sprzedażą złota i srebra czy księgowością. Firma posiada biuro znajdujące przy ul. Złotej 59 w Warszawie.

Nazwa Shitcoins może nie wzbudzać zaufania, ale to wiarygodna firma. Pierwszy bitomat tego operatora powstał w 2017 roku w Bydgoszczy. Operator prowadzi również kantor kryptowalut.

Jaki kurs obowiązuje w bitomatach?

Kursy obowiązujące w bitomatach w Polsce są dużo wyższe, niż w przypadku giełd kryptowalut lub kantorów. Aktualny kurs wybranej kryptowaluty zawsze podany jest na ekranie bitomatu. Kursy w bitomatach są mniej korzystne zarówno w przypadku kupna, jak i sprzedaży.

Nie są to z pewnością kursy, na które zdecydowaliby się wielcy gracze świata finansów kupujących bitcoin w ogromnej ilości, jak np. banki Morgan Stanley oraz Goldman Sachs.

Gdzie w Polsce są bitomaty? Mapa.

Bitomatów w Polsce jest obecnie ponad 100. Najwięcej urządzeń znajduje się w Warszawie. W stolicy są 34 bitomaty. Drugi pod względem dostępnej liczby urządzeń do wymiany kryptowalut jest Kraków – 20 bitomatów. Większość z nich mieści się na terenie galerii handlowych lub strzeżonych biurowców. Kolejne miasta z większa dostępnością bitomatów to Gdańsk (10), Wrocław (8) i Szczecin (5).

Z pewnością jednak liczba bitomatów w Polsce i na całym świecie będzie się zwiększać. Coraz więcej ludzi bogaci się dzięki bitcoinowi i za pomocą kryptowalut zabezpiecza swój majątek. W jednym z ostatnich rankingów miliarderów pojawiło się aż 17 inwestorów blockchain!

Być może w niedługim czasie bitomaty staną również w miejscach, w których za usługi lub produkty można płacić w bitcoinach. Tak jest m.in. w sieci luksusowych hoteli The Kessler Collection.

Większość bitomatów w Polsce znajduje się w większych miastach, ale niektóre dostępne są także w mniejszych miejscowościach, jak Swarzędz, Kwidzyn czy Grudziądz.

Mapa bitomatów w Polsce

Aktualną interaktywną mapę bitomatów w Polsce znajdziesz na stronie coinatmradar.com.  Dostępne filtry wyszukiwania względem danej kryptowaluty (Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash, Litecoin, Zcash, Monero, Dogecoin, Tether, XRP) pozwolą Ci zlokalizować odpowiedni bitomat.

Lista adresów bitomatów w Polsce

Bialystok  Shitcoins.club – ul. Nowy Świat 6, 15-453 Białystok
Bialystok Coinlab – ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 28/33, 15-872 Białystok
Bialystok Kantor FlyingAtom – ul. Generała Andersa 5, 15-124 Białystok
Bialystok Galeria M – al. 1000-lecia Państwa Polskiego 8b, 15-111 Białystok
Białystok Atrium Biała – ul. Czesława Miłosza 2, 15-265 Białystok
Bytom Agora
Gdańsk Galeria Manhattan – al. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk
Gdańsk Kantor Bitcoin FlyingAtom – ul. Zbyszka Bogdańca 1, 80-419 Gdansk
Gdańsk Galeria Przymorze – ul. Obrońców Wybrzeża 1, 80-398 Gdańsk
Gdańsk Kantor Lombard Maximus –  ul. Gałczyńskiego 18/35, 80-524 Gdańsk
Gdańsk Kantor Kanga – ul. Uphagena 18, 80-237 Gdańsk
Gdańsk Centrum Handlowe Osowa – ul. Spacerowa 48, 80-299 Gdańsk
Gdynia Shitcoins.club kiosk – ul. Morska 4, 81-231 Gdynia
Gdynia  Centrum Riviera – ul. Kazimierza Górskiego 2, 81-304 Gdynia
Gdynia Litecoin Unruga – ul. Unruga 62, 81-181 Gdynia
Gliwice Centrum Handlowe Arensssa – al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 1, 44-102 Gliwice
Gliwice C.H Forum
Grudziądz Lombard DPK – ul. Toruńska 9/3, 86-300 Grudziądz
Iława Lombard DPK – ul. Królowej Jadwigi 3, 14-200 Iława
Janki Homepark – plac Szwedzki 3, 05-090 Janki
Katowice Shitcoins.club – ul. Słowackiego 17,40-094 Katowice
Katowice Altus – ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice
Katowice Kantor FlyingAtom – ul. Mickiewicza 3, 40-092 Katowice
Katowice Galeria Libero – ul. Kościuszki 229, 40-600 Katowice
Katowice CH Dąbrówka – al. Roździeńskiego 200, 40-315 Katowice
Kielce Shitcoins.club –  ul. Piotrkowska 10, 25-510 Kielce
Kielce Kantor FlyingAtom – ul.Piotrkowska 12, 25-510 Kielce
Kielce Galeria Echo – ul. Świętokrzyska 20, 25-406 Kielce
Koszalin Kantor – ul. Zwycięstwa 53, 75-020 Koszalin
Kraków M1 – al. Pokoju 67, 31-580 Kraków
Kraków Metropolis Design Hotel – ul. Wygoda 8, 31-106 Kraków
Kraków Kantor FlyingAtom – al. Pokoju 1, 31-403 Kraków
Kraków Galeria Bronowice – ul. Stawowa 61, 31-346 Kraków
Kraków Zakopianka Shopping Center – ul. Zakopiańska 62, 30-418 Kraków
Kraków Visla1913 Money Exchange – ul. Długa 16, 31-146 Kraków
Kraków Centuś – ul. Długa 48/23, 31-147 Kraków
Kraków Galeria Krakowska – ul. Puławia 5, 31-154 Kraków
Krynica Zdrój Milan  – ul. Reymonta 1, 33-380 Krynica Zdrój
Kwidzyn Lombard DPK – ul. Piłsudskiego 2/1, 82-500 Kwidzyn
Łódź Centrum Handlowe M1 – ul. Brzezińska 27/29, 92-103 Łódź
Łódź Galeria Łódzka – ul. Piłsudskiego 15/23, 90-307 Łódź
Łódź Firma mediaM – ul. Marcina Kasprzaka 7/9, 91-078 Łódź
Łódź Kantor FlyingAtom – ul. Piotrkowska 270, 90-360 Łódź
Łódź Litecoin Łobez – ul. Krótka 3, 73-150 Łobez
Łódź Centrum Handlowe Tulipan – al. Piłsudskiego 94, 92-202 Łódź
Muszyna Kantor Exchange – ul. Piłsudskiego 2, 33-370 Muszyna
Nowy Sącz Centuś – ul. Dunajewskiego 1, 33-300 Nowy Sącz
Poznań Avenida – ul. Matyi 2, 61-586 Poznań
Poznań Centrum Franowo Poznań – ul. Szwedzka 6, 61-302 Poznań
Poznań Cashbroker – ul. Półwiejska 43, 61-866 Poznań
Poznań Kantor FlyingAtom – al. Niepodległości 6, 60-967 Poland
Poznań Kantor – ul. Poznańska 1, 60-538 Poznań
Poznań Centrum Handlowe M1 – ul. Szwajcarska 14, 61-285 Poznań
Poznań Panorama – ul. Górecka 30, 60-201 Poznań
Radom Shitcoins.club – ul. Malczewskiego 6, 26-600 Radom
Swarzędz Votum – ul. Wrzesińska 40, 62-020 Swarzędz
Świdwin Litecoin – ul. Połczynska 1a, 78-300 Świdwin
Suwałki – ul. Krótka 4, Arkadia II, 16-400 Suwałki
Szczecin CH Turzyn – al. Bohaterów Warszawy 42, 70-342 Szczecin
Szczecin Shitcoins.club – ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14/U1, 70-209 Szczecin
Szczecin Kantor FlyingAtom – ul. Stoisława 3/3, 70-001 Szczecin
Szczecin Galaxy Centrum – al. Wyzwolenia 18-20 70-532 Szczecin
Toruń Centrum handlowe Twierdza – ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 6, 87-100 Toruń
Tychy Gemini Park – ul. Towarowa 2c, 43-100 Tychy
Tychy PUB Żywiecki z Innej Beczki – Pub & Food Aleja Jana Pawła 12
Warszawa Europlex – ul. Puławska 17, 02-515 Warszawa
Warszawa Galeria Jupiter – ul. Towarowa 22, 00-001 Warszawa
Warszawa M1 Marki – ul. Józefa Piłsudskiego 1, 05-270 Marki
Warszawa Shitcoins.club – al. Niepodległości 208, 00-608 Warszawa
Warszawa Galeria Grochów – ul. Kobielska 23, 04-359 Warszawa
Warszawa Bcash Booth – ul. Miedzyborska 75a, 04-038 Warszawa
Warszawa Kantor FlyingAtom – ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
Warszawa Restauracja Everest-Nepal – Aleje Jerozolimskie 123A,  02-017 Warszawa
Warszawa Bobby Burger – ul. Emilii Plater 47 Warszawa
Warszawa Galeria Młociny – ul. Zgrupowania AK Kampinos 15, 05-075 Warszawa
Warszawa Galeria Handlowa Rondo Wiatraczna – ul. Grochowska 207, 04-077 Warszawa
Warszawa Parnik Oryginalne Chińskie Pierogi – al. Komisji Edukacji Narodowej 84, 02-777 Warsaw
Warszawa Centrum Skorosze – ul. Gen. Felicjana Sławoja-Składkowskiego 4, 02-497 Warszawa
Warszawa Galeria Renova – ul. Rembielińska 20, 03-352 Warszawa
Warszawa Galeria Bemowo – ul. Powstańców Śląskich 126, 01-466 Warszawa
Warszawa Aurelio Restaurant – ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa
Wrocław Aleja Bielany – ul. Czekoladowa 7-9, 55-040 Bielany Wrocławskie
Wrocław Shitcoins.club – ul. Kleczkowska 5, 50-227 Wrocław
Wrocław Kantor CENT – ul. Świdnicka 3, 53-319 Wrocław
Wrocław Kantor FlyingAtom – ul. Powstańców Śląskich 2-4, 53-333 Wrocław
Wrocław CPF Kantor – ul. Święta Katarzyna 11, 55-010 Wrocław
Wrocław Pasaż Grunwaldzki – plac Grunwaldzki 22, 50-363 Wrocław
Wrocław Magnolia Park – ul. Legnicka 58, 54-204 Wrocław
Wrocław FN Restaurant – ul. Rynek 46/47, 50-116 Wroclaw
Zabrze M1 Centrum Handlowe Zabrze – ul. Plutonowego Ryszarda Szkubacza 1, 41-800 Zabrze
Zgorzelec Shitcoins.club – ul. Łużycka 28 D, 59-900 Zgorzelec
Zielona Góra Kantor – ul. Słowacka 10b, 65-943 Zielona Góra

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *