Kryptowaluta Cardano

Cardano (ADA)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Making The World Work Better For All  (Sprawić, aby świat działał lepiej dla wszystkich). Takie hasło przyświeca twórcom popularnej w ostatnim czasie kryptowaluty Cardano. Czy rzeczywiście jest warta takiej uwagi czy to tylko chwilowa moda?

Jak podają dalej w opisie kryptowaluty jej twórcy, Cardano to platforma blockchain dla osób chcących zmieniać świat, dla innowatorów i wizjonerów. Zapewnia narzędzia i technologie pozwalające tworzyć możliwości dla wielu oraz do wprowadzenia pozytywnych globalnych zmian.

Kup Cardano na Binance

Brzmi tajemniczo, jak opis programu coachingowego, prawda? Mi też tak wydawało się na początku, ale postanowiłem dokładniej sprawdzić, czym dokładnie jest kryptowaluta Cardano.

Co to jest Cardano?

Odrzućmy na razie wszelkie hasła i marketingowe opisy, a skupmy się na budowie tej kryptowaluty. Cardano to platforma blockchain zbudowana na przełomowym protokole konsensusu Ouroboros. Opracowano ją przy użyciu języka programowania Haskell. Jest on na tyle funkcjonalny, że umożliwia Cardano rozwój oparty na dowodach, zapewniając przy tym wysokim poziom bezpieczeństwa i stabilność systemu.

Ouroboros, zgodnie z opinią twórców, zapewnia dużo większe bezpieczeństwo. To połączenie unikalnej technologii, sprawdzonych mechanizmów matematycznych, a także psychologii behawioralnej i filozofii ekonomicznej. Ma to być projekt wyjątkowo etyczny i dążący do zrównoważonego rozwoju.

Skrót dla tokena Cardano to ADA. Dlaczego akurat taki? Dla upamiętnienia Ady Lovelace, sławnej XIX-wiecznej brytyjskiej matematyczki i poetki. Była znana głownie ze względu na swoje publikacje dotyczące mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a. Zresztą nawiązań do dawnych postaci jest w Cardano wiecej, o czym akapit niżej.

Cardano to sieć blokchain typu proof-of-stake, która rozwijana jest w zdecentralizowaną platformę programistyczną (DApp) z księgą wielu aktywów i weryfikowalnymi inteligentnymi kontraktami. Zbudowana w oparciu o rygorystyczne formalne metody programowania o wysokiej pewności, Cardano ma na celu osiągnięcie skalowalności, interoperacyjności i zrównoważonego rozwoju potrzebnego w rzeczywistych zastosowaniach.

Rozwój Cardano został podzielony na pięć er, a każdy z nich ma swoją nazwę: Byron, Shelley, Goguen, Basho i Voltaire. Wszystkie są oczywiście odwołaniem do znanych artystów.

Charles Hoskinson
Charles Hoskinson, dyrektorem generalnym IOHK. Źródło: wikipedia.org

Twórcą Cardano jest Charles Hoskinson, który był odpowiedzialny również za powstanie sieci Ethereum i BitShares. Co ciekawe, z zespołu założycielskiego tej kryptowaluty został usunięty przez znanego Vitalika Buterina jeszcze pod koniec 2013 roku. Wszystko dlatego, że Hoskinson chciał, by Ethereum stało się projektem komercyjnym, a Buterin upierał się przy rozwiązaniu non-profit.

Po tym czasie Hoskinson przez pół roku zajął się pracą akademicką, prowadząc cykl wykładów o bitcoinie. Na jego zajęcia przychodziło 80 000 studentów!

Kilka miesięcy później do Hoskinsona zwórcił się inny znajomy z czasów Ethereum, Jeremy Wood, który tworzył nowy projekt o nazwie IOHK (Input Output Hong Kong). To po prostu firma badawcza, która buduje kryptowaluty i blockchainy. I właśnie tam Hoskinson stworzył Cardano, a obecnie piastuje stanowisko prezesa IOHK.

Hoskins był oczywiście zwolennikiem bitcoina, ale później stwierdził, że zużycie enegrii przez BTC wzrosło ponad czterokrotnie, zatem w DNA najpopularniejszej kryptowaluty wbudowana jest nieefektywność energetyczna.

Obszary działania kryptowaluty Cardano

ADA to token na rozproszonej platformie obliczeniowej, która obsługuje inteligentne kontrakty (smart contracts), zdecentralizwoane aplikacje, łańcuchy boczne (side – chains), bezpieczne obliczenia wielostronne (secure multi-party computation) i metadane.

Inteligentne kontrakty pozwalają na wykonywanie wiarygodnych transakcji bez udziału osób trzecich. Transakcje te są nieodwracalne i możliwe do śledzenia. Zdecentralizowane aplikacja działają w sieci komputerów P2P, a nie na pojedynczym urządzeniu.

Jaka jest podaż Cardano?

45 miliardów ADA – taka jest maksymalna podaż Cardano. Pod koniec lipca 2021 roku całkowita podaż wynosiła 32,844,877,815, czyli ok. 71%.

Około 16% całkowitej podaży ADA znajduje się w portfelach założycieli Cardano, a 84% trafiło do inwestorów.

Gdzie można kupić Cardano (ADA)?

Biorąc pod uwagę kapitalizację rynkową, Cardano jest jedną z największych kryptowalut na świecie. Tokeny ADA bez problemu kupisz na największej i najbezpieczniejszej giełdzie walut cyfrowych i NFT, czyli Binance. Cardano znajdziesz również na takich platformach, jak HitBTC, eToro czy Coinbase.

Jaka jest cena Cardano?

To pewnie kwestia, która interesuje Cię najbardziej. W drugiej połowie lipca 2021 roku kurs ADA wynosił 5,15 zł, czyli 1,32 USD. Kapitalizacja rynkowa jest na poziomie 165,042,114,136 zł, a 24-godzinny wolumen to 9,585,351,587 zł. Roczna hossa to wzrost o 824,37%.

Kurs Cardano wykres
Wykres kursu Cardano o 1 stycznia 2020 roku.

1 stycznia 2020 roku kurs Cardano wnosił 0,03512 USD  a w najwyższym punkcie hossy w 2021 roku 9,57 zł (2,46 USD). Wzrost kursu Cardano wynosił więc oszałamiające 6905%! Z każdych 100 zł zainwestowane na początku 2020 roku zrobić można było można było  6905 zł!

Czy warto kupić Cardano?

ADA znajduje się w moim portfolio krypotwalutowym. Uważam, że to projekt godny uwagi i tokeny warte zakupu. Na razie nie spodziewam się spektakularnych wzrostów, ale regularnych już tak. Dlaczego warto zainteresować się i zainwestować w Cardano?

Przede wszystkim ze względu na zespół, który stoi za rozwojem tej kryptowaluty. Hoskinson i Wood nie próbują żadnych sztuczek i nie szukają magicznych rozwiązań. Zamiast tego zdecydowali się na współpracę z czołowymi naukowcami w zakresie badań podstawowych, którzy poddają swoje wyniki wzajemnej ocenie. A z doświadczenia wiem, że odpowiedzialny team, który ma swój plan, ale jednocześnie jest wobec niego krytyczny i regularnie poddaje go weryfikacji, zwykle osiąga sukces.

Zaletą Cardano z pewnością jest płynność i wolumen obrotu. Co więcej, w obecnych czasach wszelkie projekty oparte na zrównoważonym rozwoju są mocno wspierane i promowane. I nawet jeśli stworzenie idealnej, ekologicznej kryptowaluty jest raczej niemożliwe, to ogólna przychylność środowiska i inwestorów często decyduje o sukcesie. A ja w sukces Cardano wierzę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Cardano? Polecam film

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *