Logo Chainlink

Chainlink (LINK)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

W poprzednim roku Chainlink był jednym z najpopularniejszych tokenów na rynku. Wydawało się, że podbił go w zaskakującym czasie, gdyż zakończył 2020 rok jako jedna z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Czym zatem jest Chainlink ze swoim natywnym tokenem LINK?

Chainlink to technologia open source, która rozwijana jest przez dużą społeczność programistów, badaczy i użytkowników mających wspólny cel. A jest nim dostarczanie wiarygodnych, rzeczywistych danych do inteligentnych kontraktów działających na łańcuchach bloków.

Kup Chainlink na Binance

Co to jest Chainlink?

Chainlink to krótko mówiąc zdecentralizowana sieć oracle. Zewnętrzni dostawcy danych, którzy dzielą pracę w sieci, nazywani są oracles (wyroczniami). To oni umożliwiają inteligentnym kontraktom (smart contracts) Chainlink uzyskiwanie dokładnych danych z zewnętrznych źródeł (non-blockchain), takich jak np. dowolny rodzaj API. Natywnym tokenem Chainlink jest LINK. Oparty jest na ERC-20 i służy do płatności oraz zapewniania dokładności usługi oracle sieci Chainlink.

Chainlink przenosi możliwości inteligentnych kontraktów na wyższy poziom, zapewniając m.in. dostęp do rzeczywistych danych, zdarzeń i płatności bez poświęcania bezpieczeństwa i utraty niezawodności, które są nieodłącznie związane z technologią blockchain.Proces działania Chainlink

Chainlink został utworzony w 2017 roku i do tej pory z powodzeniem realizuje swoją wizję dostarczania dokładnych danych zezwnętrznych do blockchainów. Chociaż jest oparty o Ethereum, to Chainlink zaprojektowano do pracy na dowolnym łańcuchu bloków, który ma funkcję inteligentnego kontraktu. Platforma nie obsługuje własnego blockchainu. Zamiast tego jest interoperacyjny i działa jednocześnie na wielu łańcuchach.

Jak działa Chainlink?

Aby umożliwić komunikację między intelignentnymi kontraktami opartymi na blockchain, Chainlink stosuje innowacyjny 3-etapowy proces.

Schemat działania ChainlinkOracle Selection

Użytkownik Chainlink sporządza umowę dotyczącą poziomu usług (Service Level Agreement – SLA), określającą zestaw wymagań dotyczących danych. Następnie oprogramowanie Chainlink wykorzystuje tę umowę SLA, aby dopasować użytkownika do najbardziej odpowiednich oracles, które mogą dostarczyć dane. Po ustawieniu parametrów użytkownik składa SLA i deponuje swoją kryptowalutę Chainlink, czyli LINK, w kontrakcie Order-Matching.

Data Reporting (Raportowanie Danych)

Na tym etapie oracles łączą się z zewnętrznymi źródłami w celu uzyskania rzeczywistych danych wymaganych w umowie SLA z Chainlink. Dalej są one przetwarzane i odsyłane do kontraktów z wykorzystaniem usług Chainlink.

Agregacja Wyników

Ostatnim krokiem tego procesu jest zliczenie wyników danych zebranych przez oracles i zwrócenie ich do tzw. Aggregation Contract. AC pobiera punkty danych, ocenia ich ważność i zwraca użytkownikowi wynik ważony, wykorzystując sumę wszystkich otrzymanych danych (smart contract).

To, co sprawia, że cały ten proces jest szczególnie wartościowy, to sposób, w jaki Chainlink umożliwia weryfikację danych z wielu różnych źródeł. Dzięki wewnętrznemu systemowi reputacji Chainlink może ze stosunkowo dużą dokładnością określić, które z nich są godne zaufania. Tym samym znacznie zwiększają precyzyjność wyników i chronią inteligentne kontrakty przed różnego rodzaju złośliwymi atakami.

Do czego służy token LINK od Chainlink?

Pewnie zastanawiasz się, do czego w tym procesie potrzebny jest token LINK? Inteligentne kontrakty, które potrzebują danych, płacą operatorom węzłów Chainlink za ich usługę właśnie w tokenach LINK. Ceny ustalane są przez operatorów na podstawie warunków rynkowych i zapotrzebowania na te dane.

Operatorzy węzłów również stakują LINK, aby zapewnić długoterminowe zaangażowanie w projekt. Podobnie, jak w przypadku mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake (PoS), operatorzy Chainlink są zachęcani nagrodami w postaci tokenów LINK, co ma zapewniać działanie w sposób godny zaufania.

Co wyróżnia Chainlink?

Istnieje wiele unikalnych aspektów wpływających na unikalność projektu Chainlink. Jednak głównym wyróżnikiem jest pozałańcuchowa architektura (off-chain architecture). Sieć Chainlink jest jej częścią, łączącą ze sobą wszystkie węzły. Każdy z nich jest następnie połączony z rezerwami za pośrednictwem interfejsów API. W ten sposób zbierają odpowiedzi dla każdego kontraktu za pomocą usługi Chainlink.

Co zapewnia wartość Chainlink?

Operatorzy węzłów Chainlink mogą stakować LINK jako sposób na złożenie oferty dla wybranego nabywcy danych. Następnie operator musi dostarczyć informacje do kontraktu składającego żądanie. Wynagrodzenie dla operatorów wypłacane jest w postaci tokenów LINK.

Takie rozwiązanie zachęca operatorów do dalszego gromadzenia LINK. Dlaczego? Posiadanie większej liczby tokenów oznacza dostęp do większych i bardziej satysfakcjonujących kontraktów danych. Jeśli operator złamie zasady, w rezultacie jego tokeny LINK zostaną usunięte.

Jak widać, token LINK pomaga w płaceniu operatorom w sieci. Wartość i zapotrzebowanie na kryptowalutę w dużej mierze jest zależne od liczby operatorów, którzy pracują nad jej zabezpieczaniem. Ale token czerpie swoją wartość również z innych przypadków użycia platformy Chainlink. Im jest ich więcej, tym cenniejszy staje się token LINK.

Jaki jest kurs Chainlink/LINK?

Kurs Chainlink/LINK w połowie września 2021 roku wynosił 113,49 zł (28,98 USD; 0.000599 BTC; 0.008277 ETH). W obiegu znajduje się 380 009 559 z całkowitej podaży 1 000 000 000 tokenów.

Wykres wartości tokenu Chainlink

1 stycznia 2020 roku kurs Chainlink/LINK wynosił 1,89854755 zł. Natomiast rekordowa cena LINK padła 10 maja 2021 roku – 207,60 zł. Był to zatem wzrost o 10834.67%! Jeśli na początku 2020 roku kupiłbyś LINK za kwotę 100 zł, to w maju 2021 roku byłyby one warte 10834 zł!

Gdzie można kupić Chainlink/LINK?

Bez wątpliwości najlepszym miejscem do zakupu Chainlink/LINK jest giełda kryptowalut Binance. Możesz to zrobić za pomocą przelewu z banku lub płacąc kartą debetową/kredytową. Wszystko szybko, prosto i bezpiecznie.

Chainlink/LINK kupisz także na giełdach Kucoin, OKEx czy Bybit.

Jak powstał Chainlink?

Chainlink jest produktem startupu technologicznego skoncentrowanego na blockchain o nazwie SmartContract. Firma została założona w 2014 roku. Wspierana była przez grupę inwestycyjną Data Collective z siedzibą w San Francisco. Prezesem SmartContract jest Sergey Nazarov, który wcześniej założył m.in. giełdę kryptowalut Secure Asset Exchange oraz zdecentralizowaną usługę poczty e-mail o nazwie CryptoMail. I wtedy i w CHainlink współpracuje z nim Steve Ellis, doświadczony inżynier oprogramowania, który wcześniej działał w Pivotal Labs. Bardzo ważnym członkiem-założycielem zespołu jest także Ari Juels, który z poprzednikami napisał White Paper Chainlink. Jest profesorem informatyki w Cornell Tech i dyrektorem IC3, obecnie pełni funkcję doradcy zespołu Chainlink.

Chainlink zorganizował ofertę (ICO) we wrześniu 2017 r., pozyskując 32 miliony USD, z łączną podażą 1 miliarda tokenów LINK. Po ICO Chainlink, 35% tokenów LINK zostało wysłanych do operatorów węzłów, aby zachęcić ich do szybkiego startu w zdecentralizowanej sieci oracle, a 30% pozostało w portfelach zespołu Chainlink, aby sfinansować przyszły rozwój.

Co tu dużo mówić, za Chainlink stoi naprawdę mocny team. To już dosyć doświadczeni i spełnieni ludzie, którzy z pewnością nie kierują się chęcią szybkiego zarobku i zniknięcia z rynku, a stworzeniem i rozwojem czegoś naprawdę znaczącego. Daje to gwarancję, że mamy do czynienia z poważnym projektem o dalekosiężnych, ambitnych planach.

Czy warto kupić Chainlink/LINK?

Chainlink rozwiązał znany od dawna tzw. oracle problem. Zespół opracował sposób pobierania i udostępniania informacji z wyroczni bez narażania bezpieczeństwa blockchaina, na którym działają inteligentne kontrakty. Dokonano tego poprzez stworzenie zdecentralizowanej sieci, która działa jak pomost między oracles a inteligentnymi kontraktami. Dzięki temu zamiast ślepo ufać źródłu, inteligentne kontrakty mają nieograniczony dostęp do zasobów takich jak bazy danych, tradycyjnych płatności z kont bankowych i internetowych interfejsów API.

Chainlink ma zatem wyraźny wkład w rozwój branży krypto, a takie projekty są bardzo wartościowe. Co więcej, dzięki znanym partnerom, w tym Google, Chainlink zyskuje na wiarygodności. Wskazuje to także, że duże firmy technologiczne widzą w nim ogromny potencjał. To obiecujący system, który nadal będzie wprowadzał ekscytujące innowacje w przestrzeni kryptograficznej i blockchain.

Biorąc to wszystko pod uwagę, uważam, że LINK to token warty zakupu. To nie jest kwestia ślepej wiary, ale faktów. Obecnie mamy czasy, w których największym kapitałem jest informacja i bazy danych. Dlatego platformy takie jak Chainlink będą bardzo potrzebne i pożądane przez użytkowników i firmy na całym świecie. Z tego względu sam zgromadziłem sporą ilość LINK i być może niedługo zrobię to ponownie. Wiem, że wyjdę na tym dobrze.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *