Co to jest bitcoin?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Czym jest Bitcoin? W zasadzie jest to jedno z najczęściej występujących obecnie pytań w kontekście kryptowalut. Dlaczego? Z tego względu, że mimo obecności od wielu lat na rynku Bitcoin wciąż boryka się z popularnością w Polsce.

Wielu ludzi po prostu nie ma pojęcia czym on jest, a także do czego służy. Z tego względu właśnie tutaj postaramy się skrupulatnie wytłumaczyć jak działa Bitcoin, a także jakie cyfrowego aktywa oraz idee, stoją za jego powstaniem. Dowiedz się!

Bitcoin – co to w ogóle jest?

Jest to innowacyjna waluta zdecentralizowana. Co to oznacza w praktyce? Bitcoin działa bez centralnej instytucji emisyjnej i jest jak najbardziej niezależny od banków, instytucji rządowych oraz organizacji pośredniczących wymianie walut. W zasadzie stanowi środek płatniczy, który nie zna żadnych granic. Dostępny jest wszędzie tam gdzie działa sieć komórkowa lub internet.

Czym charakteryzuje się Bitcoin? Przede wszystkim warto podkreślić, że jest on walutą, która działa z pominięciem banków oraz jakichkolwiek pośredników i co za tym idzie nie ciągnie za sobą prowizji oraz niepotrzebnych limitów czasowych.

Czym jest Bitcoin? Stanowi on rozwiązanie, które stanie się jedną z popularniejszych metod płatności na świecie. Pieniądze elektroniczne oraz karty płatnicze już dzisiaj zaczynają wypierać banknoty. Natomiast w perspektywie kilkunastu kolejnych lat można spodziewać, że standardowe pieniądze z pewnością zostaną niezwykle ograniczone w użytku lub nawet w ogóle przestaną być przydatne.

Publiczne dane na blockchain kontra anonimowe tansakcje. Dowiedz się czy bitcoin jest anonimowy czy nie?

Co jest Bitcoin – informacje zapisane w blockchainie

Wydawałoby się, że transakcje dokonywane za pośrednictwem kryptowalut nie należą do najbezpieczniejszych. Jeśli nie ma nad nimi żadnej władzy zwierzchniej ani instytucji, która zajmowałaby się penalizacją, to w jaki sposób dane dostępne w sieci bloków mogą być uznawane za relewantne?

Jest to w zasadzie bardzo proste dostęp do nich ma każdy i wszyscy mogą zweryfikować poprawność każdej transakcji. Wszystko opiera się w zasadzie na zasadzie konsensusu. Transakcja pomiędzy dwoma podmiotami jest weryfikowana i zapisywana w każdym węźle z osobna. Bitcoin to w zasadzie jedyny system płatności na świecie, który praktycznie całkowicie eliminuje możliwość defraudacji, oszustwa, a przede wszystkim korupcję.

Czym jest Bitcoin – sieć oparta na blockchainie

Cała zasada działania opiera się na funkcjonowaniu sieci peer-to-peer. Kryptowaluta stanowi w zasadzie wpis w scentralizowanej bazie danych.  Użytkownicy w jej ramach mają równe uprawnienia. Oznacza to w praktyce, że jeśli planujesz wykonać jakąkolwiek transakcję, to każdy użytkownik obecny w ramach sieci bloków otrzymuje dokładną kopię tej transakcji. Ponadto można skorzystać z kryptowaluty w transakcjach o każdej porze dnia i nocy, a także w dowolnym miejscu.

Zdecentralizowana sieć połączonych węzłów bitcoin

Nikt nikogo nie kontroluje, nie ma władzy zwierzchniej,  ani żadna jednostka nie sprawuje władzy nadrzędnej nad siecią Bitcoina. Infrastruktura utrzymywana jest przez wspólnotę opierającej się na transparentności. Każdy w ramach Bitcoina ma te same prawa i przywileje.  Wszelkie zmiany muszą także zostać zatwierdzone przez odpowiednią ilość użytkowników sieci.

Czy Bitcoin może stać się w przyszłości pieniądzem?

Jak najbardziej. Pieniądz to dobro materialne lub niematerialne, przeznaczony do wymiany gospodarczej. W tym wypadku Bitcoin idealnie wpisuje się w tą definicję. Ponadto możliwe jest przekazanie własności danej kwoty jednego użytkownika na rzecz drugiego. Pierwotny właściciel traci prawo w takim wypadku prawo do przekazanych pieniędzy. Bitcoin spełnia więc wszystkie cechy, które powinien posiadać pieniądz. Jedynym problemem jest to, że Nie jest także poparty polityką fiskalną, która generuje popyt, a więc zaufanie obywateli do stabilności waluty elektronicznej nie jest tak mocne jak w przypadku fizycznych.

Zastanawiasz się nad zakupem? Dowiedz się dlaczego warto kupić bitcoin.

Jednak tutaj pojawia się bardzo duża zaleta Bitcoina. Dlaczego? Z tego względu, że władze z pomocą różnych mechanizmów, jak dodruk pieniądza czy zmiana stóp procentowych, mogą decydować autorytarnie o wartości funduszy, które obywatele posiadają w portfelu lub na koncie. Emisja i dodruk jest przyczyną spadku wartości nabywczej, a w dalszym rozrachunku inflacji. W tym momencie pojawia się więc pytanie: Czy pieniądz fiducjarny faktycznie jest istotny? Czy idzie on w zgodzie z tym czego oczekują przedsiębiorcy i użytkownicy prywatni?

Właśnie z powodu ciągłej inflacji i utraty wartości przez pieniądz fiducjarny coraz więcej osób interesuje się tym jak kupić bitcoin. Motywacja jest oczywista – chęć przechowania a nawet zwiększenia wartości nabywczej zgromadzonych oszczędności.

Adres Bitcoin oraz jak z niego korzystać w praktyce

Nowy użytkownik może rozpocząć swoją przygodę z Bitcoinem w dowolnym momencie. Wystarczy, że zainstaluje portfel Bitcoina na komputerze bądź telefonie. W tym momencie zostaje wygenerowany unikalny, pierwszy adres Bitcoin.

Przykład adresu Bitcoin

Na screenie widoczny jest adres bitcoin wygenerowany na podstawie losowych ruchów myszki przez damowy generator na stronie www.bitaddress.org. Screen pokazany jest w celach edykacyjnych, normalnie pod żadnym pozorem nie można ujawniać swojeko klucza prywatnego (Private Key)!

Adres bitcoin jest równoznaczny z portfelem użytkownika, który pozwala płacić i oraz zarabiać środki. Jest to bardzo podobne w założeniach do tego, jak działają maile. Jednak adres Bitcoin powinien być wykorzystany wyłącznie raz.

Bitcoin – co to jest saldo w blockchainie

Łańcuch bloków to współdzielonym ze wszystkimi zapis transakcji BitcoinJak działa więc cała sieć Bitcoin? Bardzo prosto  wszystkie zatwierdzone transakcje pomiędzy portfelami są w nim zapisane i współdzielone bez żadnych wyjątków.

W ten sposób poszczególne portfele mogą zdefiniować ostateczne saldo, a transakcje są weryfikowane tak, aby każdy miał pewność, że bitcoiny znajdującego się w jego własności są faktycznie w jego posiadaniu.  relewantność transakcji to absolutna podstawa. Kryptografia zapewnia jednak pełną Integralność i porządek chronologiczny łańcucha bloków.

Transakcje i  klucze prywatne

Jeśli już wiesz czym jest Bitcoin, to warto jeszcze zrozumieć na czym polega transfer pomiędzy portfelami Bitcoin. Portfele Bitcoin opierają się w swoich założeniach tajnych danych, które nazywane są kluczami prywatnymi bądź seedami. Wykorzystywane są one do podpisywania transakcji. Stanowią również dowód, że pochodzą bezpośrednio od właściciela danego portfela.

Podpis zapobiega również modyfikacjom transakcji przez osoby trzecie od momentu wydania. Wszystkie transakcje są rozpowszechniane pomiędzy użytkownikami. Oznacza to, że w ciągu kilku następnych minut  zostają zatwierdzone przez całą sieć.

O co chodzi z  wydobywaniem?

Jest to pojęcie, które w zasadzie najpowszechniej utożsamiane jest z kryptowalutami. Wydobywanie tworzy w pewnym sensie mechanizm loterii oparty na rywalizacji, która zapobiega prostemu dodawaniu nowych bloków kolejno w łańcuchu. Żadna osoba dzięki temu nie może kontrolować tego, co staje się częścią blockchainu, ani nie może cofnąć części łańcucha bloków, by zastąpić wykonane wydatki.

Wydobycie na potwierdzeniu oczekujących transakcji poprzez włączenie ich do blockchainu. Proces zapewnia kryptograficzną chronologię zdarzeń w łańcuchu. Transakcje muszą być ułożone w blok, aby zostały potwierdzone. Wszystko regulują również ścisłe zasady kryptografii, które zapobiegają modyfikacji zapisanych wcześniej bloków. Próba nadpisania spowodowałaby unieważnieniem wszystkich kolejnych bloków.

Więcej o górnikach i kopaniu bitcoina dowiesz się w specjalnym artykule o kopaniu bitcoina.

Czy warto wydobywać Bitcoina?

Zdecydowanie, jeśli posiadamy tylko odpowiedni sprzęt i technologię. Wszystko zależy bowiem od uwarunkowań. Wartość bitcoina determinowana jest przez popularność kryptowaluty, użyteczność i stopień trudności wydobycia. Jeśli popyt wzrasta, a podaż pozostaje w miejscu to dochodzi do wzrostu wartości aktywów.

Wydobywanie bitcoin w profesjonalnej kopalni

Bitcoiny występują w ograniczonej ilości, więc na przestrzeni lat obserwujemy wzrost jego wartości. Czy warto teraz zainwestować? To wszystko zależy od analizy i okazji. W ciągu dekady, liczba użytkowników kryptowalut wzrosła i rośnie nadal. Z pewnością więc inwestycja teraz zwróci się prawdopodobnie w przyszłości.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *