Czy można kupić część bitcoina?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Czy aby wejść w posiadanie kryptowaluty, muszę kupić co najmniej jednego bitcoina? Wiele osób zadaje sobie to pytanie przez pierwszym zakupem BTC. Czy minimalna ilość zakupu bitcoina to 1? Zaraz wszystko wytłumaczę.

Zakup bitcoina dostępny jest dla każdego. Aktualnie cena bitcoin waha się okolicach 230 tys PLN. Jednak nie musisz wydawać fortuny na jednostkę BTC. Możesz kupić częśc bitcoina!

Czy bitcoina da się podzielić?

Każda standardowa jednostka monetarna dzieli się na mniejsze części. Dotyczy to wszystkich walut fiducjarnych. Polski złoty (PLN) dzieli się na 100 groszy, dolar amerykański (USD) dzieli się na 100 centów amerykańskich, funt brytyjski (GBP) dzieli się na 100 pensów, euro (EUR) dzieli się na 100 centów, rubel rosyjski (RUB) dzieli się na 100 kopiejek, frank szwajcarski (CHF) dzieli się na 100 centymów lub 100 rappenów (nazwa zależy od regionu kraju), a znane w Polsce z komedii Kilerów 2-óch kolumbijskie peso (COP) dzieli się na 100 centavos.

I bardzo podobnie wygląda to w przypadku zakupu BTC. Bitcoin również dzieli się na mniejsze jednostki. Jak nazywają się najmniejsze części bitcoina? Są to satoshi. Ich nazwa pochodzi oczywiście od Satoshi Nakamoto – anonimowego twórcy lub grupy osób, która stoi za stworzeniem najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.

A dlaczego bitcoin rozdziela się podobnie jak waluty fiat, ale nie identycznie? Standardowe waluty dzielą się na 2 do 4 miejsc po przecinku. Z kolei przy zakupie bitcoina można podzielić go do 8 miejsc po przecinku. Wówczas jest to 0,00000001 BTC.

Jeden zakupiony bitcoin składa się zatem ze 100 000 000 (stu milionów) satoshi.

Podział bitcoin na satoshi

Czy mogę kupić część bitcoina?

Jak widzisz, nie musisz zatem kupować całego bitcoina, by stać się posiadaczem kryptowaluty. Podzielność BTC sprawia, że możesz kupić dowolną część bitcoina i trzymać ją w swoim portfelu kryptowalutowym. Warto wiedzieć oczywiście, ile aktualnie kosztuje 1 bitcoin. Jego wysoki kurs nie powinien Cię odstraszać. Kupić bitcoina możesz również za 1000, 5000 czy 10 000 zł lub inną dowolną kwotę i otrzymać ułamek bitcoina.

Gdzie można kupić całego BTC, ale także mniejszą ilość bitcoina? Odpowiednim miejscem do zakupu BTC jest giełda kryptowalut Binance, w której zakupisz kryptowalutę za pomocą wielu wygodnych metod płatności.

Zakup części bitcoin w kantorze Bitcan
Inwestując 5000 PLN otrzymasz 0,02123127 BTC. Screen z kantoru Bitcan.

Dobrym sposobem jest także wymiana PLN na bitcoina w bezpiecznym internetowym kantorze Bitcan. W przypadku obu źródeł wystarczy krótka rejestracja i weryfikacja konta, bez większych formalności. Bitcoina możesz zakupić również korzystając z wielu bitomatów znajdujących się w Polsce.

Czy można płacić bitcoinem?

Podzielność zakupionego bitcoina aż do 8 miejsc po przecinku sprawia, że BTC można płacić za dowolne towary lub usługi. Taką opcję wprowadził ostatnio popularny serwis oferujący usługi płatnicze PayPal, a za bitcoiny można kupować już nawet samochody marki Tesla!

Bez względu na wysokość kursu bitcoina zawsze możesz kupować i płacić jego częścią. Nawet gdyby cena BTC wzrosła do dużej sumy np. miliona dolarów, wciąż będzie istniała możliwość wydzielenia odpowiedniej liczby satoshis do opłaty produktu o równowartości np. 10 zł.

Kupić część bitcoina czy inną kryptowalutę?

Wiele osób nie ma świadomości, że można zakupić nawet część bitcoina. Z tego względu popularnym błędem popełnianym przez początkujące osoby jest rezygnacja z zakupu bitcoina i decydowanie się na inną, tańszą nominalnie kryptowalutę.

Waluty cyfrowe są przyszłością świata finansów, ale także wśród nich znajdują się te bardziej i mniej wartościowe. Nie możemy polegać więc na regule, że każda kryptowaluta jest wiarygodna i cena każdej będzie tylko wzrastać. Bardzo trudno jest ocenić potencjał poszczególnych walut cyfrowych, zwłaszcza na początku ich istnienia.

W świecie blockchain wiele kryptowalut określanych jest jako shitcoin. Są to waluty cyfrowe bez żadnego zastosowania i o niskiej kapitalizacji rynkowej. Warto kupić bitcoina lub inną wiarygodną kryptowalutę, niż inwestować w szitcoiny takie jak np. Bitcoin Gold, Bitcoin Cash czy Bitcoin SV.

Z tego względu większość fachowców i profesjonalnych inwestorów kupuje jedynie wiarygodne kryptowaluty, a taką jest właśnie bitcoin. Michael Saylor, dyrektor generalny Microstrategy, w ostatnim czasie zakupił bitcoiny za łączną sumę 15 milionów USD. Na zakup BTC decydują się także wielkie światowe banki, jak Goldman Sachs. Również klienci banku Morgan Stanley mogą inwestować swoje środki w bitcoina.

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, swoją przygodę z kryptowalutami zacznij od zakupu bitcoina. Dopiero po głębszym poznaniu świata walut cyfrowych możesz zdecydować się na inne kryptowaluty lub ewentualne spekulacje. Pamiętaj, że inwestycję w bitcoina możesz bezpiecznie zacząć od mniejszych kwot i zwiększać je w miarę nabywania doświadczenia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *