Bitcoin a urząd skarbowy

Czy muszę zgłaszać zakup bitcoina w urzędzie skarbowym?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Jeśli zastanawiałeś się, czy po zakupie bitcoina w ogóle musisz o tym informować urząd skarbowy, odpowiedź brzmi: nie, ale wszelkie inne transakcje tak. Jednak fiskus stale szukający dochodów coraz dokładniej przygląda się rynkowi kryptowalut.

Pomimo przepisów podatkowych dotyczących walut cyfrowych, zakup bitcoina nadal może być opłacalny. Nie warto jednak liczyć na to, że uda się ukryć swoje transakcje BTC przed urzędem skarbowym. Lepiej po prostu rozliczyć je poprawnie. Zyski ze sprzedaży bitcoin trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.

Fiskus sprawdzi zakupy bitcoina

Wraz ze wzrostem kursu bitcoina urzędnicy skarbowi ruszają tropem dochodów z kryptowalut. Jak ujawnił kilka tygodni temu Dziennik Gazeta Prawna, do sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw. Zgodnie z jej treścią oprócz urzędów celno-skarbowych również urzędy skarbowe będą mogły występować do banków o udostępnienie informacji dotyczących dochodów z kryptowalut.

Rozszerzenia kompetencji urzędników chce oczywiście Ministerstwo Finansów. Dodatkowo fiskus może wnioskować o ujawnienie takich transakcji już na etapie postępowania w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu podatnikowi.

Co to oznacza w praktyce? Że urząd skarbowy będzie mógł zajrzeć w historię naszych transakcji zakupu bitcoina lub innych kryptowalut. Jeżeli zarobiłeś na kryptowalutach to skarbówka sprawdzi czy zapłaciłeś podatek od Bitcoina. Jeżeli nie to za jakiś czas fiskus upomni się o podatek od kryptowalut.

Urząd skarbowy a bitcoin

Szukanie pieniędzy w kieszeniach posiadaczy kryptowalut (a właściwie w portfelach bitcoin) nie jest domeną tylko polskiego fiskusa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (fran. Organisation de coopération et de développement economiques) również zamierza wprowadzić nowe przepisy. Dzięki nim urzędy skarbowe na całym świecie będą mogły uzyskiwać dane o zakupie bitcoina i innych transakcjach z udziałem kryptowalut. I nie będą musiały się przy tym specjalnie wysilać. Dane będą udostępniane przez giełdy kryptowalutowe działające na terytorium danego fiskusa, a ten będzie mógł przekazywać je urzędom skarbowym w innych krajach.

Taka procedura może być realizowana w ramach obowiązującego już w Polsce i za granicą standardu CRS (ang. Common Reporting Standard). Ma on na celu pozyskiwanie informacji o dochodach ukrywanych na kontach bankowych w innych państwach.

Kiedy urząd zainteresuje się Twoim bitcoinem?

Nowe przepisy dają urzędom skarbowym jeszcze większe możliwości sprawdzania naszych transakcji kryptowalutowych. Teoretycznie bitcoin zapewnia sporą anonimowość. To jednak nie oznacza, że w żaden sposób nie da się zidentyfikować posiadacza BTC. Wszelkie giełdy kryptowalut oraz internetowe kantory bitcoin są zobowiązane do przeprowadzenia weryfikacji danych użytkownika. Tylko wtedy mogą prowadzić swoją działalność legalnie.

Takie zasady obowiązują np. w przypadku giełdy BitBay. Oczywiście, weryfikacja na BitBay jest całkowicie bezpieczna i w pewnych obszarach może zapewniać zwiększoną ochronę użytkownika. Nietrudno jednak się domyślić, że skoro instytucje, w których zakupujemy bitcoiny i inne waluty cyfrowe znają nasze dane, to urzędy skarbowe z tak szerokimi kompetencjami będą miały do nich praktycznie nieograniczony dostęp. Co więcej, fiskusy w krajach współpracujących w ramach nowych przepisów zaproponowanych przez OECD będą otrzymywały dane o naszych transakcjach automatycznie.

Podatki od bitcoina w 2021 roku

Dlatego nawet przy założeniu, że zgodnie z przewidywaniami projekt OECD zostanie zaimplementowany we wszystkich krajach dopiero w roku 2024, nie warto niczego ukrywać. Jednak uwaga. Zgodnie z polskimi przepisami prawa, podatek od kryptowalut należy rozliczyć dopiero w przypadku jej wymiany na prawny środek płatniczy (walutę fiat) lub produkty czy usługi! Wówczas kryptowaluty traktowane są jako prawo majątkowe, które należy wykazać w deklaracji PIT-38. Nie płacisz podatku od zakupu bitcoina, czyli na tym etapie nie musisz zgłaszać tego do urzędu skarbowego.

Warto jednak pamiętać, że urzędy skarbowe w Polsce i w innych krajach bacznie przyglądają się rynkowi kryptowalut i zyskują coraz większe możliwości kontrolowania naszych transakcji. Liczenie na to, że uda się ukryć je przed fiskusem jest mocno naiwne. Lepiej sprawdź, jak poprawnie rozliczyć kryptowaluty w 2021 roku i ciesz się z inwestycji bez strachu o kontrolę z urzędu skarbowego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *