Dogecoin (DOGE)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Szukając informacji o zakupie bitcoina z pewnością natrafiałeś na coś takiego jak Dogecoin. I zastanawiasz się czy to tylko mem czy prawdziwa kryptowaluta? Odpowiedź brzmi: i jedno, i drugie. Pozwól, że rozjaśnię Ci bardziej, czym jest słynny DOGE.

Dogecoin to kryptowaluta, tak jak bitcoin czy Ethereum. Jednocześnie jest zupełnie wyjątkowa, stanowi niejako osobny gatunek walut cyfrowych – kryptowalut memicznych.

Kup Dogecoin na Binance

Początkowo Dogecoin został stworzony, przynajmniej częściowo, jako żart entuzjastów technologii blockchain, a swoją nazwę wziął właśnie od memu o międzynarodowej popularności. Pomimo tego w 2021 roku jego wartość eksplodowała. W czasie największego szału w lipcu 2021 był czwartą co do wielkości kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej ustępując jedynie Bitcoinowi, Ethereum i Binance Coin!

? Co to jest Dogecoin?

Twórcami Dogecoin jest para programistów Billy Marcus (IBM) i Jackson Palmer (Adobe). Stworzyli Dogecoin pod koniec 2013 roku. Wygląda na to, że to Palmer odpowiadał za stronę wizualną projektu. To on bowiem wpadł na pomysł, by logo kryptowaluty został popularny w tamtym czasie mem, który zawierał celowo błędnie napisane słowo doge, opisujące psa rasy Shiba Inu. W Polsce funkcjonowało ono w postaci pieseła.

Na początku 2021 roku dwie grupy inwestycyjne z serwisu Reddit, r/WallStreetBets oraz r/SatoshiStreetBets, postanowiły kupić ogromne ilości Dogecoin podnosząc jego wartość, wzorem wzrostu akcji Gamestopu. Była to ich kolejna odpowiedź na restrykcje wprowadzone przez Robinhood Markets.

? Dogecoin i Elon Musk

Jednym z boosterów Dogecoina jest Elon Musk. Nazwał go swoją ulubioną kryptowalutą. Właściciel Tesli określił go również jako krypotwalutę ludową i obiecał umieścić fizyczny token Dogecoina na Księżycu. Ponadto Musk często nawiązuje do Dogecoina w swoich tweetach, które jak wiemy, potrafią wpłynąć na rynek blockchain.

Czasem są to wpisy żartobliwe, czasem bardziej poważne, ale równie często ciężko jest odgadnąć intencje autora. I dokładnie tak samo jest z całym sensem powstania i istnienia Dogecoina. Do końca nie wiadomo, jak go traktować.

Tweety Muska o Dogecoin
Kwiecień i maj to pokaz śmiechowych twittów Muska.

Wspomnę Ci jedynie o pewnej historii. 8 maja 2021 roku jeden DOGE kosztował 0,74000 USD. W porównaniu z poprzednim rokiem był to wzrost o 27 206%! Wynikało to między innymi właśnie z regularnych deklaracji Muska o wspieraniu Dogecoina i np. takich zapowiedzi, że DOGE może być oficjalną walutą na Marsie, kiedy jego SpaceX zrealizuje już swoje plany zagospodarowania tej planety. Ale tego dnia Elon występował w bardzo popularnym w USA programie Saturday Night Live.

Podczas rozmowy z prowadzącym na antenie stwierdził jednak, że Dogecoin to przekręt. I bum, w tym momencie kurs DOGE spadł o niemal 80%! To pokazuje, jaki wpływ na wartość Dogecoina ma Elon Musk, ale także to, jak niestabilna jest to kryptowaluta.

O niesamowitym fenomenie Dogecoin fajny film nagrał Tomasz Wrzeszczyński “Dogecoin (DOGE) – Czy Warto? – Kryptowaluta Wspierana Przez Elona Muska i Wall Street Bets w 2021”:

⚙️ Jak działa Dogecoin?

Dogecoin to kryptowaluta działająca w technologii blockchain, podobnie jak bitcoin i Ethereum. W przeciwieństwie jednak do BTC, którego ilość jest ograniczona i zaprojektowany tak, by był odporny na inflację, podaż Dogecoina nie ma limitu. Co minutę wydobywanych jest ok. 10 000 nowych monet DOGE. W połowie 2021 roku mamy już ok. 130 miliardów tokenów. Dla kontrastu, w tym samym czasie w obiegu jest ok. 19 milionów bitcoinów, a co 10 minut górnicy kopią jedynie 12,5 BTC.

Ponadto Dogecoin różni się od protokołu proof-of-work bitcoina w wielu elementach. Jednym z nich jest użycie technologii Scrypt. Możesz wydobywać Dogecoin solo lub dołączając do puli wydobywczej. Górnik Doge może wydobywać cyfrową walutę w systemie Windows, Mac lub Linux oraz za pomocą GPU. Od 2014 roku możesz również wydobywać Litecoin w tym samym procesie kopania Dogecoin, ponieważ procesy zostały połączone.

? Co wpływa na wartość Dogecoina?

Jak w przypadku każdego aktywa, wartość Dogecoina reguluje prawo popytu i podaży. W przypadku DOGE rośnie i jedno i drugie. W pierwszych miesiącach 2021 roku cena kryptowaluty Deogecoin wzrosła o ok. 7000%! Wszystko za sprawą wspomnianych inwestorów detalicznych gromadzących się na portalu Reddit. Wpływ na fenomen Dogecoina z pewnością miały liczne tweety Elona Muska.

Szybko rosnące ceny DOGE w 2021 roku przyciągnęły również uwagę mediów oraz wzrost zainteresowania kryptowalutą w mediach społecznościowych. A to ponownie przyciągnęło kolejne osoby kupujące DOGE i wpływające na podniesienie jego wartości. Mamy tu do czynienia z klasycznym zjawiskiem FOMO (Fear of missing our – strach przed utratą, przegapieniem czegoś).

Aktywo osiągało spore zyski, więc sporo ludzi kupowało DOGE z obawy, że przeoczą swoją szansę na wzbogacenie się. Ze względu na swoją charakterystykę Dogecoin pozostaje więc wysoce niestabilną kryptowalutą i w zasadzie trudno przewidzieć, czy w przyszłości jej wartość będzie rosła czy spadała. To znaczy znacznie trudniej, niż w przypadku innych krypto.

? Do czego służy Dogecoin?

Dogecoin na początku funkcjonował głównie, jako system napiwków. Taką popularność zyskał wśród użytkowników mediów społecznościowych i portali, jak Reddit, Twitter czy Twitch. Za pomocą DOGE internauci nagradzają się nawzajem za interesujące wpisy czy treści godne uwagi. Reddit miał nawet specjalny system poleceń, ułatwiający szybkie przesyłanie DOGE.

Ale wiele osób używa również Dogecoina do handlu fizycznymi produktami, choć znów odbywa się to w grupach na Reddit czy Twitter. Żadne poważne sklepy internetowe czy inne miejsca handlu nie akceptują DOGE jako metody płatności. W historii kryptowaluty bywały już jednak próby sprzedaży domu za Dogecoina. Zdarzało się, że był również używany do opłat w serwisach hazardowych i na portalach dla dorosłych.

Pod koniec lipca 2021 roku wartość DOGE to 0,794129 zł czyli ok. 0,2065 USD (0.000005195 BTC czy 0.00009006 ETH). Kapitalizacja rynkowa Dogecoina to 105 210 361 115 zł PLN (ok. 27 014 086 919 dolara amerykańskiego).

Na początku 2020 roku cena DOGE wynosiła 0,00794546 zł, a w najwyższym punkcie hossy, czyli 8 maja 2021 roku, było to 2,93 PLN! Dogecoin wzrósł o 36 776 %! Co oznacza, że jeśli kupiłeś DOGE za kwotę 100 zł na początku 2020 roku, to 8 maja 2021 były one warte 36 776 zł.

Wykres Dogecoin
Wykres kursu Dogecoin od 1 stycznia 2020 roku.

Ale żebyś nie żałował. To był wyjątkowy wzrost, który mało kto mógł przewidzieć. DOGE dosyć szybko wrócił do dużo niższych kursów i dotąd nie powtórzył tak spektakularnych wskaźników.

❤️Dogecoin gdzie kupić?

Gdzie można kupić Dogecoina? Dogecoina można znaleźć w ofercie kilku platform, ale ponownie zdecydowanie najkorzystniej i najbezpieczniej DOGE kupisz na giełdzie kryptowalutowej Binance. Co więcej, tutaj możesz skorzystać z wygodnych metod płatności. Na Binance Dogecoiny kupisz płacąc kartę kredytową lub debetową lub wpłacając walutę FIAT. W przypadku drugiego rozwiązania możesz kupić DOGE lub handlować na rynku spot, korzystając z dostępnych par walut fiducjarnych.

=> Powiązane: Binance jak wpłacić pieniądze.

Pozostałe miejsca, gdzie można kupić Dogecoin to m.in. Huobi Global, BitBay czy Kucoin.

❓ Czy warto zainwestować w Dogecoina?

Czy posiadam DOGE w swoim portfelu? Oczywiście. Czy polecam jego zakup? Stanowczo raczej nie, choć to zależy 🙂 Kryptowaluty to względnie nowa rzecz, a jeszcze wiele z nich czymś nas zaskoczy.

DOGE jest naprawdę nieprzewidywalny. Ze względu na jego nieograniczoną podaż zakup Dogecoina w celu przetrzymywania go w portfelu nie ma żadnego sensu. Ogromny zysk zanotowany w maju 2021 roku jest raczej nie do powtórzenia. Nie wynikał on bowiem ze standardowych mechanizmów rynkowych, a ze sztucznego napompowania DOGE przez grupę inwestorów. Na razie wydaje się, że Dogecoin będzie spełniał funkcję napiwków i darowizn krypto, a że użytkowników platform społecznościowych są miliony to i sama kryptowaluta będzie wysoko pod względem kapitalizacji rynkowej i w rankingach popularności.

Wielu znawców blockchain ostrzega również przed niskim poziomem bezpieczeństwa Dogecooina. Nie ma on takiej kontroli na poziomie kodu jak bitcoin czy Ethereum. Poza tym Dogecoin nie ma też tak silnej społeczności górników, więc ekspozycja na ataki hakerskie jest znacznie wyższa, niż BTC.

Niemniej, jeśli masz ochotę, to możesz zaopatrzyć się na początek w kilka monet DOGE i zapoznać się z jego systemem. A tym bardziej, jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Reddita czy Twitcha. Wtedy przetestujesz go w kulturze napiwków. Kategorycznie odradzam jednak stawiania Dogecoina na pierwszym miejscu w hierarchii Twojego portfolio kryptowalut. Ani też na drugim, ani na piątym. DOGE kupuj za małe kwoty, które bez żalu możesz stracić.

To nie jest wiarygodna inwestycja a jedynie spekulacja bardzo wysokiego ryzyka. Absolutnie nie wydawaj na niego ciężko zarobionych pieniędzy czy zysków wypracowanych w innej kryptowalucie. Inaczej skończy się to dla Ciebie tym samym, co było powodem powstania Dogecoina – mało śmiesznym żartem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *