EIP-4337: Wszystko o nowym standardzie portfela Ethereum

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

EIP-4337 został zaprezentowany podczas konferencji WalletCon związanego z ETHDenver. Aktualizacja została uruchomiona w sieci Ethereum 1 marca 2023. Główną innowacją jest wdrożenie tzw. abstrakcji konta i pojawienie się nowego standardu portfela, który ma poprawić doświadczenie użytkownika i sprawić, że interakcja z blockchainem będzie łatwiejsza.

W tym artykule przyjrzymy się czym są inteligentne portfele, jak różnią się od konwencjonalnych oraz dlaczego EIP-4337 jest potrzebny.

Aby lepiej zrozumieć, czego zmierza EIP-4337 i jakie innowacje oferuje, musimy zacząć od podziału na dwa rodzaje portfeli: External Owned Accounts (EOA) oraz Contract Accounts (CA).

Nowy standard portfela Ethereum – dlaczego warto się nim zainteresować?

External Owned Accounts (EOA) to portfele, które wykorzystują dostawcę infrastruktury do ich stworzenia. Jest to dominujący typ portfela dostarczany przez MetaMask i 99% innych deweloperów.

Contract Accounts (CA) to portfele, które są zarządzane przez kod w EVM. Są to inteligentne kontrakty, które nie wymagają dostawcy infrastruktury do ich uruchomienia i zarządzania.

Dominacja EOA wynika z architektury samej sieci, która wymaga użycia standardu ECDSA do podpisania transakcji. Smart kontrakty nie mają możliwości podpisywania transakcji za pomocą ECDSA, więc CA nie mogą zainicjować transakcji we własnym imieniu. Czyli dla przeciętnego użytkownika są bezużyteczne jako portfele.

Z kolei EOA wykorzystują monolityczną logikę przetwarzania transakcji z wykorzystaniem klucza prywatnego i publicznego. Ze względu na monolityczną logikę, nie ma możliwości, aby deweloperzy dostosowali jej komponenty, takie jak wymagania dotyczące tożsamości. Dlatego każda aplikacja blockchain wymaga portfela EOA z kluczem prywatnym i adresem publicznym do komunikacji.

Abstrakcja konta w Ethereum – jak zmienia się interakcja z blockchainem?

EIP-4337 ma wyeliminować nadpisywanie EOA i uczynić CA wygodniejszym poprzez dodanie nowego standardu portfela do sieci Ethereum w postaci inteligentnego kontraktu i nowej warstwy, która umożliwi przeprowadzanie i weryfikację transakcji bez użycia klucza prywatnego i publicznego. Aby to zrobić, deweloperzy zaimplementowali coś, co znane jest jako abstrakcja konta.

Abstrakcja konta oznacza oddzielenie weryfikacji i realizacji transakcji, co umożliwia deweloperom dostosowanie każdego walleta.

Dzięki EIP-4337 użytkownicy Ethereum będą mogli korzystać z inteligentnych portfeli, które pozwolą na bardziej elastyczną konfigurację procesu transakcyjnego. Zamiast korzystać z jednego klucza prywatnego i publicznego, użytkownicy będą mieli możliwość dostosowania różnych komponentów portfela do swoich indywidualnych potrzeb. Na przykład, jeśli użytkownik chce przeprowadzić transakcję tylko wtedy, gdy na jego koncie jest określona ilość Etheru, to będzie mógł skonfigurować swój portfel w taki sposób, aby wykonywał tylko te transakcje, które spełniają te wymagania.

Wdrożenie EIP-4337 ma również na celu ulepszenie bezpieczeństwa transakcji Ethereum. Wiele przypadków kradzieży kryptowalut wynika z nieodpowiedniego przechowywania kluczy prywatnych przez użytkowników. Dzięki inteligentnym portfelom, które korzystają z abstrakcji konta, użytkownicy będą mogli dokonywać transakcji bez konieczności przechowywania kluczy prywatnych. Oznacza to, że kradzież klucza prywatnego przez potencjalnego złodzieja nie będzie już równoznaczna z kradzieżą środków z portfela użytkownika.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *