Gdzie kupić bitcoin?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Bitcoin to jedna z kryptowalut, która ma niezwykle burzliwą historię. Jednak obecnie rozciąga się przed nią szerokie spektrum opcji. Można spokojnie stwierdzić, że przed Bitcoinem stoi naprawdę świetlana przyszłość. Z tego względu z miesiąca na miesiąc wzrasta grono zainteresowanych nim osób.

Warto więc zapoznać się z podstawami – jak kupić Bitcoin? Gdzie kupić Bitcoin, a także wiele innych, gdyż mimo niezwykłej popularności – wiele ludzi nadal nie ma pojęcia, czym w rzeczywistości jest Bitcoin, a także jak rozpocząć przygodę w świecie kryptowalut jak funkcjonuje. Jeśli należysz do grona tych osób, to artykuł ten skierowany jest właśnie do Ciebie!

Bitcoin – gdzie kupić?

Kryptowaluty nadal nie stanowią popularnego środka płatniczego w Polsce. Jednak świadomość wśród ludzi wzrasta z dnia na dzień. Bez problemu można bowiem zauważyć pojawianie się specjalnych punktów typu Bitcoin ATM, czy też specjalnych terminali Bitcoin Żabka sprzed kilku lat (obecnie niedostępne). Bitcoin to pierwsza na świecie waluta cyfrowa, która odnosi tak spektakularne sukcesy. W przeciwieństwie do innych środków płatniczych jest tylko i wyłącznie ciągiem zer i jedynek, a mimo to ma ogromny potencjał. Można stwierdzić spokojnie, że być może nawet większy niż kiedykolwiek posiadały banki i instytucje scentralizowane.

Kryptowaluta jest w zasadzie wpisem w scentralizowanej bazie danych. Bitcoin wykorzystuje w tym celu blockchain, który opiera się na technologii łańcucha bloków typu peer-to-peer. Jeśli planujesz wykonać transakcję, to w zasadzie każdy użytkownik obecny w ramach sieci bloków otrzymuje dokładną kopię tej transakcji. Fałszerstwo, powielanie środków bądź oszustwo jest wręcz niemożliwe. Wszystko na bieżąco może zostać ujawnione, wykryte i penalizowane. Bitcoin opiera się więc w pewnym sensie na konsensusie. Wyklucza w ten sposób możliwość oszustwa, a także problem obecny wśród organizacji scentralizowanych – korupcję. Ponadto można skorzystać z kryptowaluty w transakcjach o każdej porze dnia i nocy, a także w dowolnym miejscu. W tym momencie, jeśli wszystko jest jasne i zrozumiałe to warto przejść do bardziej praktycznej części – jak kupić Bitcoiny?

Jeżeli nadal czujesz się zabugiony w świecie krypto to przeczytaj poradnik dla początkujących bitcoin jak zacząć. Krok po kroku wyjaśniam jak zacząć kupować bitcoin.

Jak kupić Bitcoiny w Polsce?

W zasadzie można to zrobić na wiele sposobów. Opcji jest w zasadzie kilka. Przede wszystkim najwygodniejszy jest zakup bezpośrednio na giełdzie kryptowalut. Innym sposobem jest wspomniany bankomat Bitcoin ATM. W tej kwestii różnice nie są znaczne, jednak warto je omówić.

Kupowanie Bitcoin na giełdzie online

Jest to w zasadzie najprostszy sposób to jak kupić Bitcoina. Wystarczy zwykła płatność kartą bądź przelew bankowym. W tym celu warto wykorzystać sprawdzoną platformę Kriptomat, jednak w sieci znajduje się wielu usługodawców, którzy pozwolą Ci dokonać zakupu za pośrednictwem ich platformy.

W tym przypadku jednak warto opisać w procedurę na konkretnym przykładzie. Wykorzystajmy do tego właśnie Kriptomat. Po pierwsze należy się zarejestrować. Mozna wykorzystać do tego aplikację mobilną dostępną w Google Play bądź w przypadku urządzeń Apple –  na AppStore.

Konto pozwala kupić Bitcoiny przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Wystarczy zarejestrować swój numer numeru telefonu, a następnie zweryfikować tożsamość. Niezbędne w tym celu jest dodanie zdjęcia dokumentu tożsamości. Jeśli konto zostało zatwierdzone, to wystarczy skorzystać z sekcji  Kup/Sprzedaj w menu aplikacji. Następnie po wybraniu opcji Bitcoin (BTC) z listy kryptowalut pozostaje skorzystać z karty i wymienić nieco pieniędzy na kryptowalutę.  Istnieje także możliwość zakupu korzystając z PayPala.

Bitcoin – jak kupić za pomocą przelewu bankowego?

W tym celu niezbędne jest zrozumienie terminu SEPA. Jest to skrót od Single Euro Payments Area (Jednolity Obszar Płatniczy w Euro). Z jego pomocą można dokonać przelewu bezpośrednio poprzez wspomniany Kriptomat. Tradycyjna metoda jest nieco tańsza niż zapłata kartą, jednak w zamian cały proces jest znacznie dłuższy. Zajmujemy bowiem nawet do trzech dni. Ponadto jeśli nie masz konta na platformie, to konieczny będzie depozyt euro poprzez formularz SEPA, do konieczne będzie powiązane konto bankowe. Cała procedura jest jednakże bardzo podobna do zakupu przy pomocy karty opisanego powyżej.

Bitcan.pl – jak zakupić Bitcoina poprzez kantor?

Internetowy kantor kryptowalut to platforma, która pozwala na zakup oraz sprzedaż kryptowaluty. Dzięki niemu możliwe są błyskawiczne, a bardzo dużą zaletą jest to, że jest to opcja dość prosta dla początkujących. Bitcan.pl posiada wpis do listy Małych Instytucji Płatniczych, dzięki czemu jest równie bezpieczny, co korzystanie z bankowości internetowej. Kantor korzysta z tej technologii szyfrującej połączenie z serwerem (SSL), z której korzystają np. banki.  Poza kupnem oraz sprzedażą Bitcoina, kantor udostępnia także specjalny portfel Bitcoin, dzięki któremu w prosty sposób można wykonywać ekspresowe wypłaty w PLN.

Jak anonimowo kupić Bitcoin – bankomaty Bitcoin ATM

W zasadzie jest to jeden z lepszych sposobów na to jak kupić Bitcoina w Polsce. Bankomat Bitcoina nie wymaga weryfikacji tożsamości o ile wartość zakupów nie przekracza ustalonego limitu, czyli 2000 euro. Ponadto jest to zdecydowanie szybszy model transakcji niż w przypadku płatności poprzez Kriptomat. Płatności dokonać można zarówno gotówką, jak i kartą kredytową. Do zakupu wystarczy wyłącznie kod QR portfela, który należy zeskanować w czytniku ATM.

Jedynym utrudnieniem jest to, że trzeba udać się do bankomatu, który z reguły dostępny jest wyłącznie w większych miastach. Jednak usługa staje się w Polsce coraz popularniejsza, więc rośnie liczba możliwości gdzie można zakupić bądź zapłacić Bitcoinem. Bankomat można znaleźć za pomocą tzw. Coin ATM Radar, który pokazuje lokalizację autoryzowanych bankomatów sieci.

Jak kupić Bitcoin w Żabce?

Niestety obecnie jest to niemożliwe, gdyż marka wycofała się ze współpracy. Warto jednak wspomnieć jakie założenia zostały wprowadzone w zakresie płatnościami kryptowalutami. Jeszcze dwa lata temu istniała taka możliwość za pośrednictwem giełdy BitBay.

Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała jednak do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu prowadzenia usług płatniczych bez wymaganej licencji. Jak można było jednak kupić Bitcoina w Żabce?

BitBay – jak kupować Żabce przed rokiem 2019?

Wystarczyło aktywne konto na BitBay, Karta Identyfikacyjna Klienta Żabki oraz gotówka bądź karta płatnicza. Proste? I w dodatku niezwykle opłacalne! Procedura była niezwykle prosta:

  1. Na stronie BitBay należało wybrać zakładkę portfele,
  2. Wybrać kwotę w PLN
  3. Następnie kliknąć opcję wpłata i nacisnąć ikonę Żabka
  4. Kolejnym krokiem było wydrukowanie kuponu i transakcja maksymalnie do 2000 zł w punkcie żabki.

Operacja trwała zazwyczaj do 48 godzin od dokonania wpłaty bądź wypłaty.  Czy to się jednak opłacało? Prowizja BitBaya przy dokonywaniu zakupu Bitcoina w Żabce wynosiła 2% i 1,89 zł oraz 0,4% dla sklepu. Zaletą metody było to, że nie trzeba było posiadać konta bankowego i a weryfikacja profilu na BitBayu nie była wymagana. Jednak cała operacja była znacznie wolniejsza niż przelew bankowy, a także mniej opłacalna pod względem czasu ze względu potrzebę udania się osobiście bezpośrednio do punktu Żabki.

O czym warto jeszcze wspomnieć? Przede wszystkim warto omówić krótko Binance i BitBay, jako najważniejsze giełdy.

Giełdy Bitbay i Binance

BitBay to w zasadzie polska giełda kryptowalut wspomniana powyżej przy okazji relacji z żabką. Posiada jedną dość duża wadę, mimo ogromnej ilości zalet. Bitbay jeśli chodzi o sposób jak kupić Bitcoina jest świetny, jednak charakteryzuje się dość małą ilością dostępnych kryptowalut. Obecnie na rynku znajduje się ogromna ilość różnych kryptowalut, natomiast ich ilością z roku na rok wzrasta. Tutaj właśnie wchodzi Binance.

Binance w odróżnieniu od Bitbaya oferuje znacznie szersze spektrum kryptowalut. Jednak, aby zacząć należy posiadać na koncie przede wszystkim Bitcoiny, jednak od ilości możliwości można się pogubić. Binance posiada bardzo dużą ofertę kryptowalut, jednak należy rozsądnie wybierać spośród różnych coinów, gdyż bardzo łatwo w ten sposób można po prostu stracić. Binance bowiem to giełda globalną, a więc charakteryzuje się o wiele większymi wahaniami cen, a także dynamiką zakupu oraz sprzedaży kryptowalut.

Dowiedz się jak kupić bitcoiny na Binance. Zakup bitcoin na Binance jest prosty dostępny jest dla każdego. Wolisz polską giełdę? Poznaj BitBay i przeczytaj jak kupić bitcoin na BitBay.

Podatek od Bitcoina w i wnioski na temat sposobów jak kupować Bitcoina w Polsce

Na rynku dostępnych jest obecnie szereg różnego rodzaju serwisów, które pozwalają na kupno Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także tego, w którą kryptowalutę faktycznie chcemy zainwestować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obracać kilkoma, jednak zawsze lepiej jest po prostu skoncentrować się na jednej.

Platformy te występują w postaci giełd, platform wymiany, a także bankomatów Bitcoina. W zasadzie każda metoda jak kupić Bitcoina jest do siebie dość podobna i nie wyróżnia się. Jednak dla dla początkujących najlepszy będzie bankomat lub też płatność kartą. Czy kryptowaluta ta jest obecnie opodatkowana? Jest to dość ważne pytanie. Jednak nie trzeba się martwić niczym w tym aspekcie.

Prawo podatkowe pod kątem kryptowalut ciągle się zmienia i nie przybrało jeszcze ostatecznej formy. Dlatego warto śledzić bieg wydarzeń i sprawdzać przepisy adekwatne w danym państwie. W Polsce wysokość podatku PIT od sprzedaży kryptowalut to 19% podstawy. Oznacza to w praktyce 19% przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania. Kwota podstawy nie może być także obniżona o ulgi bądź odliczenia podatkowe, natomiast opodatkowaniu podlega czysta wartość z dochodu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *