Giełda Coinbase zadebiutuje na Nasdaq

Giełda kryptowalutowa Coinbase wchodzi na Nasdaq

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Coibase jeszcze nie zdążyła zadebiutować na giełdzie, a już notuje kosmiczne wyniki. Największa amerykańska giełda kryptowalut poinformowała, że przed samym wejściem na Nasdaq firma wyceniana jest na ok. 68 miliardów dolarów.

Tak spektakularna wycena wartości giełdy Coinbase powiązana jest ze skokiem ceny bitcoina.

W oficjalnym komunikacie Coinbase poinformowała, że jej akcje na rynku prywatnym były sprzedawane po średniej cenie 343,58 dolarów w pierwszym kwartale 2021 roku (do 15 marca). W trzecim kwartale poprzedniego roku, zakończonym 30 września, cena akcji Coinbase wynosiła średnio 28,83 USD za akcję. Wówczas spółka była wyceniana na jedyne 5,3 miliarda dolarów.

To niemal 13-krotny wzrost wyceny w przeciągu kilku miesięcy. Zgodnie z danymi platformy PitchBook spółka Coinbase była warta nieco ponad 8 miliardów USD podczas ostatniej prywatnej zbiórki funduszy w październiku 2018 roku.

Wycena giełdy Coinbase przyćmiewa wartość dominujących spółek z nowojorskiej giełdy – Intercontinental Exchange Inc (ICE), Nasdaq INC oraz London Stock Exchange. Jest niższa o 4 miliardy dolarów mniej niż operator giełdy instrumentów pochodnych CME Group.

Najnowsza wycena Coinbase przed wejściem na Nasdaq

Giełda Coinbase osiągnęła 53-krotnie wyższą wycenę od jej przychodów w 2020 roku. Dla porównania ICE jest obecnie sprzedawany przy współczynniku ceny do sprzedaży (P/S) wynoszącym 10,67, zgodnie z danymi Refinitiv.

Tak duże zaufanie i zainteresowanie akcjami Coinbase sygnalizuje również, że spółka szybko zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne.

Udane notowanie Coinbase, której główna działalność koncentruje się na walutach cyfrowych, oznaczałoby przełomowe zwycięstwo zwolenników kryptowalut. Od dawna walczą oni o poparcie dla tego sektora, zdobycie zaufania głównych inwestorów, przychylność regulatorów i ogółu społeczeństwa.

Można to również postrzegać jako milczącą zgodę organu regulacyjnego na kryptowaluty będące przedmiotem obrotu na platformie Coinbase. Firma ma ponad 43 miliony użytkowników w ponad 100 krajach.

Coinbase nie poinformowała w ostatnim komunikacie, czy otrzymała już zgodę organów regulacyjnych. Są one niezbędne, by spółka mogła handlować kryptowalutami jako papierami wartościowymi w Stanach Zjednoczonych.

Wzrost wartości Coinbase dzięki cenie bitcoina

Wartość Coinbase związana jest ze wzrostem kursu bitcoina, który niedawno osiągnął rekordowy poziom 61 781,83 dolarów. Od tego czasu cena zakupu BTC spadła. Stało się to po tym, gdy inwestorzy skonsolidowali zyski i po opublikowaniu informacji, że Indie zamierzają zakazać kryptowalut.

W zeszłym miesiącu złożono zgłoszenie regulacyjne, w którym po raz pierwszy od czasu założenia spółki w 2012 roku zaprezentowano szczegółową analizę finansów Coinbase. Wykazała ona, że giełda osiągnęła zysk właśnie wtedy, gdy wzrosła wartość bitcoina.

Coinbase z siedzibą w San Francisco, jedna z najbardziej znanych giełd kryptowalutowych na świecie, zarejestrowała ok. 114,9 miliona akcji.

Niska i wysoka cena sprzedaży akcji Coinbase na rynku prywatnym wyniosła odpowiednio 200,00 dolarów i 375,91 USD w okresie do 15 marca.

W grudniu giełda Coinbase poufnie przesłała dokumenty do amerykańskiego organu regulacyjnego w celu upublicznienia w drodze bezpośredniej aukcji. Oznacza to, że spółka nie sprzedaje żadnych akcji przez debiutem rynkowym na Nasdaq.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *