Logo giełdy BitClude

Giełda kryptowalut BitClude

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

BitClude to jedna z nielicznych giełd kryptowalut zarejestrowana w Polsce. Giełda BitClude działa od stycznia 2019 roku kiedy to otrzymała zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności płatniczej w Polsce. Giełda jest wpisana rejestru Małych Instytucji Płatniczych i co oznacza, że jest w 100% zgodna z polskimi regulacjami.

BitClude jest w pełni spolszczona, obsługuję złotówkę i posiada sprawny support w języku polskim. Umożliwia depozyty zwykłym przelewem bankowym, wpłatomatem przez BLIK oraz Bitcoinem i Litecoinem.

W porównaniu do innych giełd posiada prosty i przejrzysty interfejs i niestety minimalistyczne funkcjonalności.

Kup bitcoin na Bitclude

BitClude – uboga oferta

Funkcjonalności giełdy BitClude są minimalne. Do kantorowego zakupu inwestor ma do dyspozycji jedynie dwie kryptowaluty Bitcoin i Litecoin. W przeszłości kupować można było w BitClude kupić również Ethereum, XRP i Deogecoin jednak z jakiegoś powodu handel na tych kryptowalutach został wstrzymany.

Wgląd giełdy BitClude
Główny ekran po zalogowaniu się do giełdy BItClude.

W wersji tradingowej dostępne są 4 pary: BTC/EUR, BTC/GBP, BTC/USD i BTC/PLN więc handlować można jedynie do Bitcoinia gdyż nie ma wielkiej różnicy do jakiej waluty FIAT tradujemy kryptowalutą.

Gdy spojrzałem na głębokość rynku okazuje się, że poza BTC/PLN nie ma praktycznie wystawionych ofert. Na najpopularniejszym rynku giełdy BitClude łączna suma ofert wynosi 0,067 BTC czyli w zasadzie nic! Co z tego, że prowizje na giełdzie są niskie skoro spread pomiędzy najlepszą ofertą kupna i sprzedaży wynosi kilka procent.

Na giełdach takich jak Kucoin, Bybit czy Kraken na rynkach bitcoina o każdej porze dnia i nocy dokonywanych jest wiele transakcji w każdej sekundzie. Zrealizowane zlecenia kupna i sprzedaży migają na ekranie tradingowym tak szybko, że aż ciężko je dostrzec. Natomiast na giełdzie BitClude gdy piszę ten test ostatnia transakcja została wykonana ponad 30 minut temu.

Opłaty i prowizje w BitClude

Prowizja za zakup Bitcoina wynosi aż 4.90% wartości. Opłaty transakcyjne na giełdzie wyglądają już lepiej, jest to 0,30% dla Taker i 0,00% dla Maker.

Weryfikacja na BitClude

Zanim giełda wpuści nas do swojego interfejsu wymaga weryfikacji maila, numeru telefonu oraz pełnej weryfikacji dowodu oraz przez specjalną aplikacje nagrania ruchu głowy.

Przyznaję, że weryfikacja przeszła bardzo sprawnie i szybko.

Giełda BitClude moja opinie

Nie dokonywałem żadnej transakcji na giełdzie, zarejestrowałem się z czystej ciekawości aby przekonać się jak wygląda prawdziwie polska giełda kryptowalut. BitClude został stworzony przez programistów polskich, jest zarejestrowany w polskich urzędach i ma licencję KNFu.

To to ujrzałem jest bardzo złe. Stan giełdy BitClude twierdził mnie w przekonaniu, że regulacje obowiązujące w Polsce dotyczące kryptowalut są bardzo nieprzyjazne dla innowacyjnych firm działających na tym rynku.

Bardzo mocne ograniczenia w funkcjonalnościach i dostępności kryptowalut na BitClude raczej nie wynikają  faktu, że twórcy nie chcą lub nie potrafią ich stworzyć a z tego, że dostosowanie się do regulacji KNFu wykluczają taką możliwość. To właśnie przez ograniczenia regulacyjne giełda BitBay wyniosła się wmaju 2018 z Polski na Maltę.

Przeglądając internetowe opinie o BitClude zauważyłem, że często chwalony jest szybki i rzetelny support giełdy. Osobiście nie miałem powodu się kontaktować się z pomocą giełdy ale początkujący kryptowalutowi inwestorzy z pewnością to docenią.

Dla kogo jest giełda BitClude?

Z uwagi na dostępność wielu innych o niebo lepszych giełd i kantorów kryptowalut ciężko polecić BitClude komukolwiek. Ziejąca pustką platforma transakcyjna jest nie do używania.

Giełdę BitClude można polecić jedynie opcję kantorowego zakupu bitcoina i może być używana jako alternatywa dla kantorów bitcoinowych. Jak na standardy polskich kantorów bitcoin prowizja 4,90% jest akceptowalna.

Z BitClude zatem powinny korzystać jedynie osoby, które obawiają się anglojęzycznych światowych giełd a dzięki pełnemu nadzorowi KNF mogą być pewne, że ich transakcja zakupu BTC zostanie wykonana prawidłowo.

Jaka jest moja ocena tej giełdy? Doceniam, wysiłki twórców aby otrzymać licencję KNF więc na zachętę daje 3. Jednak z uwagi na to, że przez brak ruchu jest to bardziej kantor niż giełda to BitClude nie wstawiam do rankingu najlepszych giełd.

Załóż konto na Bitclude

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *