Logo giełdy FTX

Giełda kryptowalut FTX

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

FTX to profesjonalna giełda kryptowalut przeznaczona do handlu spot oraz handlu z dźwignią na kontraktach terminowych. Właścicielem giełdy jest firma z siedzibą w Hongkongu a inwestorami strategicznymi są największe firmy finansowe świata Softbank, Sequoia Capital, Coinbase Ventures oraz VanEck.

Giełda FTX powstała w 2017 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Giełda FTX umożliwia handel zarówno kontraktami na kryptowaluty jak i zakup/sprzedaż krypto po cenie spot. Handel spot możliwy jest z dźwignią maksymalnie 3x.

Na FTX znajdą swoje miejsce zarówno regularni kryptowalutowi traderzy jak i inwestorzy z dłuższym horyzontem inwestycyjnym.

Handluj kryptowalutami na FTX

Atuty giełdy FTX

Poprzez Fundację FTX giełda przeznacza 1% z wartości wszystkich pobieranych prowizji przeznacza na wspieranie organizacji charytatywnych. Od czasu powołania fundacji przekazała ona 12 066 538 USD.

Giełda jest klimatycznie odpowiedzialna. Stworzyła program FTX Climate, w którym koncentruje się m.in. na walce z zanieczyszczeniem środowiska, przeciwdziałaniu wycinania puszczy amazońskiej, globalnym ociepleniem i nadmierną emisją dwutlenku węgla.

Jest tytularnym sponsorem hali sportowej drużyny NBA Miami Heat (FTX Arena).

Platforma do handlu krypto na FTX
Prosty i przejrzysty interfejs głównej platformy do handlu.

Oprócz głównej platformy, FTX posiada też giełdę OTC (over the counter) czyli rynek pozagiełdowy na którym użytkownicy mogą wymieniać się kryptowalutami bez prowizji i bez wpływania na giełdowy kurs kryptowaluty.

Giełda posiada wbudowany marketplace NFT oraz własny token giełdy FTT.

FTX Token (FTT)

Posiada własny token giełdowy FTX Token (FTT), który daje HODLerom wiele benefitów. Posiadając tokeny FTX za równowartość 100 USD obniżasz prowizję na giełdzie o 3,00%, gdy zwiększysz stan posiadania do 10 000 USD to zapłacisz już 15,00% mniej.

Dodatkowy potencjał FTX Token (FTT) ujawnia się dopiero gdy się go zastakuje. Wtedy oprócz zmniejszonej prowizji za transakcje zyskasz:

  • Prowizję do -0.0030% za wystawianie zleceń typu Maker.
  • Dodatkowe głosy, które możesz użyć w ankietach giełdy. Użytkownicy giełdy FTX poprzez głosowanie mogą wpływać na kierunek rozwoju funkcjonalności giełdy.
  • Większe prawdopodobieństwo wylosowania wewnętrznego airdropu tokenu SRM. SRM to token ekosystemu Serum. Jest oparty na blockchainie Solana (wspiera również Ethereum (ERC20)).
  • Darmowe (bezprowizyjne) wpłaty tokenów Ethereum opartych na ERC20.
  • Darmowe bilety uczestnictwa w IEO (Initial Exchange Offering) organizowanych na giełdzie FTX.
  • Zwiększony referral bonus.

Tokeny FTX są regularnie wykupywane i palone. Mechanizm tutaj jest bardzo podobny co w Binance i Kucoin. Co tydzień giełda FTX z wypracowanych zysków przeznacza 33% na wykup i palenie tokenów. Tygodniowo na cen cel przeznacza od 2 do 6 mln USD.

Wykres ceny FTT
Wykres wartości tokenu FTT giełdy FTX.

Jak widać na powyższym wykresie inwestorzy kryptowalutowi doceniają użyteczność tokenu giełdy FTX.  W ciągu ostatniego roku wartość jednostki FTT zwiększyła się o ponad 1200%.

Giełda FTX dla Polaków

FTX nie posiada interfejsu w języku polskim, nie obsługuje również waluty PLN. Jest to pewne utrudnienie ale absolutnie nie uważam to za jakiś minus gdyż każdy inwestor kryptowalutowy powinien znać język angielski chociażby na tyle aby ze swobodą poruszać się po anglojęzycznej giełdzie.

Weryfikacja i ograniczenia FTX

Giełda FTX nie wymusza weryfikacji przy rejestracji jednak zweryfikowanie konta jest niezbędne aby móc handlować. Konto niezweryfikowane może jedynie korzystać z interfejsu w trybie jedynie do odczytu.

Podstawowa weryfikacja (level 1) przebiega bez problemu, pierwszym krokiem jest wpisanie swoich danych osobowych i potwierdzenie kodu SMS. Podstawowa weryfikacja umożliwi depozyty kryptowalutami, handel na giełdzie oraz wypłaty z limitem dziennym 2000 USD.

Aby uzyskać pełną weryfikację (level 2) należy wgrać skany dowodu osobistego oraz zdjęcie selfie z dowodem i napisem FTX z aktualną datą. Dane powinny zostać zweryfikowane w ciągu kilku godzin. Poprawa pełna weryfikacja umożliwi depozyty kartą kredytową oraz zniesie wszelkie limity wpłat i wypłat.

Opłaty i prowizje

Giełda FTX pobiera bardzo niskie opłaty transakcyjne, które jeszcze dodatkowo można obniżyć poprzez zakup i staking tokenu FTT. Wyjściowe prowizje to 0,02% maker i 0,07% taker.

Wystarczy, że kupisz i zastakujesz 25 tokenów FTT i zredukujesz prowizję maker do 0%.

Kliknij w poniższy baner i zarejestruj się z moim kodem a dodatkowo obniżysz swoje prowizje o 5%.

Rejestracja w FTX z kodem zniżkowym 5%

FTX rabat 5%

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *