Giełda kryptowalut Kraken

Giełda kryptowalut Kraken

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 1 Średnia: 5]

Kraken to jedna z najpopularniejszych i najstarszych giełd kryptowalut na świecie. Przez wielu uznawana jest za najlepsze miejsce do zakupu bitcoina oraz innych walut cyfrowych. Czym jest giełda Kraken i co o niej sądzę? Wszystko wyjaśniam w tym artykule.

Kraken powstała w 2011 roku w San Francisco. Ma więc ogromne doświadczenie na rynku kryptowalut. Jej właścicielem jest spółka Payward Inc. Użytkownicy chwalą ją za doskonałą obsługę czy rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Giełda kryptowalut Kraken posiada wszystko co potrzebuje inwestor kryptowalutowy – dużo par kryptowalutowych, handel z dźwignią na kontraktach futures oraz staking. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o Kraken? Poznaj moją opinię o giełdzie Kraken.

Kup kryptowaluty na Kraken

Kraken – giełda dla każdego

Jesteś dopiero początkujący temacie zakupu bitcoina lub innych kryptowalut? Z giełdą Kraken to bez znaczenia. Dostępne przewodniki i prosty system zakupów pomoże Ci przejść przez pierwsze transakcje. Wiadomo jednak, że co innego system, a co innego samo zrozumienie specyfiki technologii blockchain i działania walut cyfrowych. Na te zagadnienia odpowiedzi i proste wytłumaczenia znajdziesz na moim blogu.

Będąc wyposażonym w podstawową wiedzę i zaznajomionym z nowościami na rynku kryptowalut można śmiało zacząć handel na giełdzie Kraken. Ma ona wszystko, czego potrzebuje nowoczesny użytkownik. Na giełdzie Kraken można kupować, sprzedawać czy po prostu handlować walutami cyfrowymi, jak bitcoin czy Ethereum.

Strona startowa Kraken
Ekran startowy konta użytkownika giełdy Kraken po zalogowaniu.

Giełda Kraken została zaprojektowana w taki sposób, by zakup BTC czy innych kryptowalut był łatwy i przyjemny dla każdego – nowicjusza czy doświadczonego tradera. Menu oraz interfejs są intuicyjne od samego początku. W prosty sposób można zatem dokonywać wpłat i wypłat oraz śledzić swoje zasoby w jednym miejscu. Oczywiście, giełda oferuje również możliwość trzymania kryptowalut, ale ja zdecydowanie polecam transferować swoje tokeny do portfela bitcoin.

Czy Kraken to giełda godna zaufania? Tak. Twórcy Kraken dbają o wysoki poziom bezpieczeństwa zarówno samych transakcji jak i naszych zasobów. Widać to po bardzo dobrych opiniach Kraken w sieci wśród jej użytkowników. Większość zakupionych bitcoinów i kryptowalut przechowywana jest w tzw. zimnych portfelach, więc hakerzy nie mają do nich dostępu.

Poza tym giełda Kraken zapewnia również światowej klasy stabilność finansową dzięki utrzymywaniu pełnych rezerw, dobrych relacji z rynkiem bankowym i najwyższymi standardami zgodności z prawem.

A na sam koniec, w razie pytań czy wątpliwości, giełda Kraken zapewnia pomoc dostępną 24/7 przez 365 dni w roku.

Kraken – dlaczego warto?

Kraken to jedna z największych i najstarszych giełd bitcoin na świecie. Dzięki połączeniu swojego doświadczenia z nieustającym dbaniem o rozwój od lat uznawana jest świetne miejsce do zakupu BTC i innych kryptowalut. Korzystając regularnie z Kraken mogę potwierdzić, że wyróżnia się ona przystępnymi opłatami i prowizjami, szerokim wachlarzem metod płatności oraz rygorystycznym standardom ochrony. Nie miałem nigdy problemu z samym system i nie zauważyłem żadnych niepokojących działań na moim koncie. A do tego naprawdę świetna obsługa, rozwiązująca wszystkie kwestie na bieżąco, bez zbywania klienta.

Naszą misją jest przyspieszenie adopcji kryptowalut, abyś Ty i reszta świata mogli osiągnąć wolność finansową.

To hasło przewodnie Kraken. Oczywiście, jest mocno ambitne i sama giełda nie zrobi z nikogo rentiera. Ale z pewnością jest to dobre miejsce na start, w którym masz kompletny zestaw usług i stale rozwijającą się, bardzo dobrą ofertę. W Kraken nie da się zgubić! I trzeba przyznać, że pracownicy dbają o zadowolenie klientów. Nie chodzi tylko o wspomnianą jakość supportu, ale uwzględnianie naszych potrzeb i wprowadzanie ich w życie.

Jakie są prowizje i opłaty na Kraken?

Wszelkie opłaty w Kraken są niskie i konkurencyjne. Ich wysokość zależy od sposobu zakupu i ilości nabywanej kryptowaluty. Instant Buy, czyli szybki zakup, to 1,5% prowizji dla Kraken przy zakupie bitcoina i innych kryptowalut oraz 0,9% przy zakupie stablecoinów. Do tego dochodzi jeszcze opłata dla pośredników płatności. Przy zakupie kartą debetową lub kredytową to 3,75% + 0,25 EUR, a przy płatności bankowością elektroniczną to jedynie 0,5%.

Dla doświadczonych traderów jest również opcja Kraken Pro. Opłaty dla trybu maker-taker zależą od 30-dniowego wolumenu obrotu. Im wyższy, tym prowizja maleje. Aktualny harmonogram opłat zawsze znajdziesz na stronie Kraken w zakładce Fee Schedule.

Wpłaty i wypłaty na Kraken

Zanim zakupisz BTC lub inne cyfrowe waluty czy zaczniesz handel na Kraken, musisz wpłacić środki na swoje konto giełdy. Najczęściej wybieranym sposobem jest przelew z konta bankowego do Kraken przy użyciu unikalnego numeru referencyjnego, który znajdziesz w swoim profilu. Jeśli zdecydujesz się na wpłatę EURO za pośrednictwem SEPA (Single Euro Payments Area – tzw. przelew europejski) to nie zapłacisz żadnej prowizji. Jeśli zweryfikujesz swoje konto, do wpłaty na Kraken możesz użyć także karty debetowej lub kredytowej VISA czy Mastercard (choć tu obowiązuje już prowizja).

Środki do Kraken możesz wpłacić w następujących walutach: USD, EUR, GBP, CAD, AUD, JPY i CHF. Minimalna kwota wpłaty zależy od waluty i metody. Przy przelewie czy wpłacie kartą to np. 1 EUR. Możesz szybko wpłacić środki na Kraken, jeśli masz konto w jednym z zagranicznych banków (jak Fidor, InCore Bank czy Frick). Aktualną tabelę metod wpłaty wraz z prowizjami znajdziesz na stronie giełdy Kraken.

Depozyt do Kraken
Przebieg depozytu na konto użytkownika. Źródło: pomoc Kraken.

Podobnie wygląda kwestia wypłat z konta na Kraken na konto bankowe. W swoim profilu użytkownika wybierasz opcję wypłaty (Withdraw), a następnie wykonujesz kolejne kroki zgodnie z instrukcjami. Możesz wcześniej zdefiniować swoje konto bankowe (lub kilka) i po prostu wybierać je przy wypłacie.

Oczywiście w przypadku giełdy Kraken w celu wpłaty lub wypłaty kryptowalut możesz korzystać ze swojego portfela bitcoin.

Weryfikacja na Kraken

Aby zdeponować środki na giełdzie Kraken i kupować lub sprzedawać kryptowaluty, musisz dokonać weryfikacji. To prosty i szybki, ale obowiązkowy proces. Weryfikacja na Kraken ma 3 poziomy.

Limity kont na giełdzie Kraken
Trzy poziomy weryfikacji konta w Kraken.
  • Starter – zajmuje 1 minutę. Pozwala na wpłatę kryptowalut o dowolnej wartości a następnie zakup i sprzedaż kryptowalut. Możliwość wypłat kryptowalut z limitem 5000 USD dziennie. Brak możliwości wypłaty środków na konto bankowe.
  • Intermediate – zajmuje 4-5 minut. Wpłata do 100 USD dziennie i 500 000 na miesiąc, a także nielimitowane depozyty kryptowalut i możliwość wypłaty środków do 500 000 USD dziennie.
  • Pro – zajmuje kilka dni. Weryfikacja dla profesjonalistów. Wymaga najpierw przejścia przez fazę Intermediate.

Na obszarze Stanów Zjednoczonych jest jeszcze dostępna weryfikacja Express, która pozwala na wpłatę do 9000 USD (lub równowartość w innej walucie FIAT) oraz na zakup i sprzedaż kryptowalut. Bez możliwości wpłaty kryptowalut oraz wypłaty środków na konto bankowe.

Aby dokonać weryfikacji na Kraken, musisz podać swoje dane osobowe oraz przedstawić wybrany dokument tożsamości: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. Możesz również zostać poproszony o przesłanie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania (np. rachunek na Twoje dane).

W celu rozpoczęcia weryfikacji na Kraken logujesz się na konto, wybierasz swój profil w prawym górnym rogu, a następnie klikasz Zweryfikuj (Get Verified).

Rejestracja konta na Kraken

Zakładanie konta na Kraken to prościzna. Wchodzisz na stronę giełdy. Sprawdź koniecznie, czy na pewno jesteś na właściwej witrynie. Obok adresu Kraken musi znajdować się symbol kłódki. Jeśli wszystko się zgadza, w prawym górnym rogu klikasz Utwórz Konto (Create Account). Podajesz adres e-mail oraz wymyślasz silne hasło. Zaznaczasz wymagane zgody i regulaminy, a następnie klikasz Zarejestruj się (Sign Up).

Na adres e-mail otrzymujesz wiadomość aktywacyjną zawierającą klucz aktywacyjny. Klikasz w link lub wprowadzasz klucz w formularzu aktywacji konta. Następnie potwierdzasz hasło, wypełniasz captcha (jeśli się pojawi) i klikasz Aktywuj Konto (Activate Account). I to wszystko. Po pomyślnym utworzeniu konta na Kraken możesz przystąpić do zakupu bitcoina i innych kryptowalut.

Zarejestruj konto na Kraken

Giełda Kraken vs. Giełda Binance/Bitbay

Kraken powstała dużo wcześniej, niż Binance, ale obecnie giełdy są na podobnym etapie rozwoju. Obie mają przystępny interfejs i są proste w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników bitcoina.

Jednak giełda Binance ma bardzo dużą przewagę – jest dostępna w języku polskim. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że żyjemy w czasach powszechnej znajomości języka angielskiego, jednak dla niedoświadczonej osoby menu giełdy, wszelkie często nowe informacje czy pojęcia w rodzimym języku mogą okazać się kluczowe. Jest po prostu łatwiej i przyjemniej, a przy tym mniej stresująco, bo pierwszy zakup BTC to zwykle dosyć emocjonujący moment.

Poza tym Binance zaczęła współpracować z rządami wielu państw, w tym europejskich, w celu dostosowania swoich usług do panującego w nich prawa. Dzięki temu użytkownik ma świadomość, że korzystając z Binance jest w pełni bezpieczny, nie naraża się na żadne niemiłe konsekwencje i że tak będzie również w przyszłości. Kraken także działa zgodnie z prawem, ale amerykańskim. Na razie nie ma to znaczenia dla mieszkańców Polski, ale nie wiadomo, jak regulatorzy będą podchodzić do Kraken w przyszłości.

Kolejną istotną różnicą między giełdą Kraken a Binance czy Bitbay jest możliwość kupowania kryptowalut za złotówki. Na Kraken możesz kupować bitcoin jedynie za obce waluty, jak dolar amerykański czy euro.

Z pewnością jednak wszystkie wymienione giełdy są wiarygodne i po prostu godne polecenia. Kraken ma największe doświadczenie i przez cały swój okres działalności nie miała przypadku kradzieży czy włamań na konta użytkowników. Cechuje ją zatem najwyższy poziom bezpieczeństwa i to z pewnością jest ogromna zaleta giełdy Kraken.

Warto pamiętać, że posiadanie konta na każdej z tych giełd jest darmowe. Można więc zarejestrować się w Kraken, Binance oraz Bitbay i korzystać z aktualnie najwyższych kursów czy najwygodniejszej dla nas oferty.

Handel na dźwigni w Kraken
Spekulacja na dźwigni kontraktami na kryptowaluty wymaga weryfikacji konta.

Opinia na temat giełdy Kraken

Na renomowanych portalach czy w mediach społecznościowych można znaleźć mnóstwo opinii na temat Kraken. Bardzo wiele jest w języku polskim bądź ich autorami są Polacy, gdyż giełda jest bardzo popularna wśród użytkowników z naszego kraju kupujących bitcoin. Przewaga pozytywnych opinii o Kraken jest przytłaczająca, co nie może dziwić. W ocenach klienci zwracają uwagę na wspomniane bezpieczeństwo czy prostotę zakupu BTC. Ale wielu podkreśla również, że z tą giełdą związani są praktycznie od początku swojej przygody z rynkiem kryptowalut. Wśród takich opinii o Kraken można przeczytać, że ktoś zaczynał na niej od zakupu swojego pierwszego bitcoina, a dziś, jako doświadczony trader, nadal jest jej użytkownikiem. Zwykle ze statusem Pro. A to znaczy, że według opinii Kraken jest giełdą uniwersalną, dla amatora i kryptowalutowego milionera.

Ja również oczywiście posiadam konto na Kraken i regularnie korzystam z tej giełdy. Nigdy nie miałem z nią żadnych problemów, wszystkie transakcje przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. W skali 1-10 wystawiam jej ocenę 7. Punkty odejmuję za brak języka polskiego oraz polskiej waluty, a także nieco wyższe prowizje w porównaniu np. do Binance. Ale to oczywiście czynniki, które dla niektórych nie muszą być kluczowe czy przeważające. Podsumowując, Kraken to giełda bezpieczna, zapewniająca świetną ofertę i warta rejestreacji.

Przejdź na giełdę Kraken

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *