Bank Goldman Sachs chce zaspokoić oczekiwania sporej części swoich klientów. Dlatego planuje wprowadzenie na rynek usług pozwalających na inwestycję w bitcoin (BTC) oraz inne krypotwaluty.
Zapotrzebowanie na kryptowaluty wśród inwestorów stale rośnie. Jakie rozwiązanie przygotuje dla nich gigant bankowy z USA?
Bank Goldman Sachs przeprowadził ostatnio ankietę wśród ponad 300 swoich klientów instytucjonalnych, którzy zarządzają m.in. aktywami i funduszami hedgingowymi. Aż 40% z nich posiada choć niewielką ekspozycję na kryptowaluty. Ponad 60% ankietowanych przewiduje, że w ciągu 2 lat ich zaangażowanie w ten sektor jeszcze wzrośnie. Najpopularniejszą kryptowalutą wśród klientów jest oczywiście bitcoin (42%), a na drugim miejscu Ethereum (29%).
Szef ds. aktywów cyfrowych w Goldman Sachs, Matt McDermott już jakiś czas temu zauważył, że wśród sporej część klientów banku rośnie popyt na bitcoina i inne kryptowaluty. Zainteresowanie wzrosło wraz z nastaniem pandemii.
Wydawało mi się, że te liczby są trochę za wysokie, jednak czułem, że bardzo dobrze odzwierciedlają zapotrzebowanie, jakie zauważyliśmy w ciągu ostatnich trzech do sześciu miesięcy. (…) Jeśli chodzi o popyt instytucjonalny, nie widzieliśmy żadnych oznak spadku… obserwujemy jego ogromny popyt. – skomentował Matt McDermott.
Goldman Sachs zamierza zapewnić klientom dostęp do kontraktów terminowych CME dla bitcoina na platformie kryptograficznej oraz do osobnych usług kryptograficznych z kontraktami forward oraz NDF. McDermott dodał, że teraz bitocin popularyzowany jest wśród klientów instytucjonalnych za pośrednictwem platformy banku – Marquee.
Ponadto 22% ankietowanych klientów instytucjonalnych szacuje, że w ciągu roku wartość bitcoina przekroczy kolejną symboliczną barierę – 100 000 dolarów.
Ponad połowa (52%) respondentów twierdzi natomiast, że cena najpopularniejszej kryptowaluty będzie oscylować między 40 000 a 100 000 USD.
Dział handlu kryptowalutami w Goldman Sachs powstał już w 2017 roku, podczas hossy i pierwszego boomu na bitocin. W następnych latach wartość rynku nieco osłabła. Czy tak może być i tym razem?
Wielu ekspertów twierdzi, że nie, gdyż obecnie mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją i warunkami. Cztery lata temu było to zupełnie nowe zjawisko, dziś o kryptowalutach wiemy już dużo więcej. Wiele dużych firm inwestycyjnych traktuje bitcoina poważnie, dołączając go do portfela aktywów rezerwowych. To, co powstrzymuje klientów inwestycyjnych w odważniejszych ruchach dotyczących zaangażowania w kryptowaluty, to wciąż brak ujednoliconych przepisów i regulacji prawnych. Taką obawę wyraziło aż 34% ankietowanych. Uporządkowanie legislacyjne dla wielu jest zatem priorytetem.
W styczniu 2021 roku Joe Biden zmienił na stanowisku Donalda Trumpa. Większość działań instytucji politycznych była zaangażowana w sprawy związane z elekcją nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dopiero niedawno Komisja Bankowa Senatu USA wybrała Garego Genslera na przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). To dobry znak dla wszystkich inwestujących w bitcoina, gdyż Gensler znany jest ze swojego pozytywnego nastawienia do rynku krpotowalut.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…