Gruzja zamienia wino w NFT

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Wino i produkty pochodne z Gruzji będą udostępnione jako NFT na specjalnej platformie handlowej WiV. Pionierski projekt nazywa się Fine Wine, a specjalne tokeny – WIVA.

Rząd tego wschodnioeuropejskiego kraju nawiązał właśnie współpracę z norweską platformą handlową blokchain – WiV Technology. Dzięki niej Gruzja chce popularyzować swoje wina, a także wzmacniać reputację rodzimych produktów wśród szerokiego grona odbiorców.

Twoja butelka jako NFT

W ramach partnerstwa dla wina i jego pochodzenia zostaną wybite i udostępnione specjalne tokeny NFT, które będą dostępne na platformie transakcyjnej WiV opartej na blockchain. WiV pomaga również Narodowej Agencji Wina w Gruzji w opracowaniu standardu jakości podobnego do modelu Denominazione di origine controllata (Oznaczenie kontrolowanego pochodzenia) stosowanego we Włoszech od 1963 roku.

Nowy projekt ustawy w Gruzji, wymagający certyfikacji dla wszystkich win, został właśnie przyjęty w tamtejszym parlamencie.

Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu proces handlu aktywami fizycznymi może być szybszy i wydajniejszy, gdyż reprezentacje cyfrowe działają wyjątkowo dobrze w przypadku wina, a tokeny w łatwy sposób mogą potwierdzić jego pochodzenie, powiedziała w swoim oświadczeniu prezydent Gruzji Salome Zurabichvili.

Technologia blockchain WiV pozwala użytkownikom bezpiecznie zbierać i przechowywać informacje o pochodzeniu każdego unikalnego zasobu i historii transakcji, jednocześnie przechowując i ubezpieczając produkty w profesjonalnie zarządzanym magazynie. W ofercie WiV, oprócz wina, znajdują się także m.in. whisky. Każda butelka ma swoją reprezentację w NFT.

To kolejny unikatowy sposób wykorzystania NFT do reprezentacji prawdziwych przedmiotów. Ostatnio na podobny krok zdecydowało się Muzeum Ugandy, które w ten sposób prezentuje swoje eksponaty w Binance Marketplace.

Blokchain przypomni o tradycji Gruzji?

Warto dodać, że według Narodowej Agencji Wina eksport tego alkoholu z Gruzji w 2019 roku wyniósł 94 miliony butelek, generując 240 milionów dolarów sprzedaży. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie Gruzja jest najstarszym winiarskim krajem świata! To w nim odnaleziono najstarsze ślady jego produkcji, a kultura tworzenia i picia rozpoczęła się 7-5 tysięcy lat p.n.e. Nic dziwnego, że Gruzja chce rozpowszechniać ten fakt i trafić do świadomości miliardów konsumentów tego trunku na całym świecie. Wykorzystanie do tego technologii blockchain i NFT z pewnością może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *