Moneta bitcoin leży na dolarach amerykańskich

Ile kosztuje 1 bitcoin?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

To pierwsze pytanie, które zadają wszyscy zainteresowani zakupem bitcoina. Sprawdź, ile kosztuje jeden bitcoin, jak zmienia się jego kurs i gdzie znajdziesz zawsze aktualną cenę bitcoina.

Wartość kryptowaluty jest zmienna, dlatego przed zakupem bitcoina zawsze zweryfikuj jego aktualną cenę. Popatrz na wykres kursu bitcoina i oszacuj czy ma szanse wzrosnąć czy jest aktualnie w trendzie spadkowym.

Jaki jest kurs 1 bitcoina?

Podobnie jak w przypadku innych aktywów, na kurs bitcoina ma wpływ kilka czynników:

  • aktualna popularność BTC, czyli jak wiele ludzi jest zainteresowanych zakupem bitcoina w danym momencie
  • użyteczność, czyli jak wiele zastosowań ma bitcoin w momencie zakupu BTC
  • zaufanie użytkowników, czyli jak osoby, które zakupiły bitcoina, oceniają i postrzegają jego wartość, w ilu miejscach korzystają z BTC itd.

To oczywiście uproszczona odpowiedź na pytanie, ile kosztuje bitcoin. Wpływ na to mają także bardziej skomplikowane czynniki giełdowe i finansowe. Ich znajomość nie jest jednak niezbędna, by zakupić BTC i korzystać z ogromnej liczby zalet oraz wartości najpopularniejszej kryptowaluty.

Obecnie (29 marzec 2021) kurs 1 bitcoina wynosi 57 856,70 dolarów amerykańskich (USD), czyli w przeliczeniu na polską walutę 228 551,32 zł. Wartość bitcoina jest zmienna, podlega spadkom i wzrostom. Aktualną cenę jednostki BTC zawsze znajdziesz w poniższym wykresie. Kurs bitcoina wykres:

Ile kosztował 1 bitcoin na początku?

Po wprowadzeniu na rynek w 2009 roku wartość bitcoina była bardzo niska. Wówczas cena jednego BTC wynosiła dużo mniej niż ułamek dolara. W maju 2010 roku Laszlo Hanyecz zakupił 2 pizze płacąc za nie 10 000 BTC. Zakładając 20 USD jako cenę 1 pizzy wychodzi, że BTC wart był 0,004 USD

Wydanie dziesięciu tysięcy bitcoinów na dwie pizze to pierwsza udokumentowana transakcja zakupu bitcoinem jakiegoś materialnego produktu. Na pamiątkę tego wydarzenia społeczność bitcoina co roku 22 maja obchodzi Bitcoin Pizza Day.

W pierwszych latach kryptowaluty nie traktowano jako bezpiecznego aktywa. Wielcy inwestorzy omijali BTC szerokim łukiem, a klienci indywidualni kupowali bitcoina bardziej jako ciekawostkę technologiczną. Czas pokazał, że warto było zaryzykować tych kilka USD. Jednak zapewne i te osoby, które zakupiły bitcoina na początku, nie spodziewały się takiego wzrostu wartości BTC i jego znaczenia w świecie finansów.

Jeśli interesuje Cię, jak zmieniała się cena bitcoina w poszczególnych latach, skorzystaj z powyższego wykresu.

Ile kosztuje bitcoin w USD, EUR, GBP?

Skorzystaj z poniższego kalkulatora bitcoin aby wyliczyć jego bieżącą wartość w dowolnej walucie.

Jak kupić bitcoin po aktualnej cenie?

Aby sprawdzić obecny kurs i zakupić bitcoina, możesz skorzystać z dwóch narzędzi: kantoru BitCan lub giełdy kryptowalut Binance. Oba to bezpieczne źródła zakupu BTC. Wpisując 1 BTC otrzymasz aktualną wartość bitcoina w dowolnej walucie, m.in. w złotówkach. I na odwrót – możesz podać kwotę, którą chcesz wydać i dowiesz się, jaką ilość lub jaką część BTC możesz za nią zakupić.

=> Możesz kupić bitcoin teraz kartą bankową. Poznaj inne sposoby na to jak kupić bitcoiny.

Pamiętaj, że cena bitcoina może nieznacznie się różnić w zależności od miejsca wymiany/zakupu. Wpływ na to mają różnice w wolumenie poszczególnych giełd kryptowalut. Z kolei cena zakupu BTC w kantorze może być wyższa w związku z pobieraną prowizją.

Czy muszę kupić min. jednego bitcoina?

Nie musisz kupować jednego bitcoina, by wejść w posiadanie kryptowaluty! Bitcoin jest podzielny. Oznacza to, że transakcje BTC wykonywane są przy uwzględnieniu miejsc dziesiętnych.

Aktualnie bitcoin jest to 8 miejsc po przecinku, ale ta liczba może wzrastać w zależności od przyszłego zapotrzebowania. Możesz zatem kupić określoną część Bitcoina za dowolną kwotę, biorąc pod uwagę minimalną wartość transakcji dla poszczególnych walut i giełd.

Podział 1 bitcoina na satoshi

Jeden bitcoin dzieli się na 100 000 000 Satoshi. Satoshi to najmniejsza cząstka bitcoina.

Czy koszt bitcoina się zmieni?

Jak wspomnieliśmy, BTC nie podlega kontroli politycznej ani instytucjonalnej. W dodatku liczba BTC jest ograniczona do 21 milionów jednostek. To odróżnia kryptowalutę od walut tradycyjnych i oczywiście stanowi ogromną korzyść dla inwestorów oraz posiadaczy bitcoina.

Wartość bitcoina jest zależna od wielu innych czynników – popytu i podaży na rynkach giełdowych czy popularności wśród użytkowników. Koszt bitcoina może zatem zmieniać się w czasie. Specyfikę bitcoina można porównać do dolara amerykańskiego sprzed zniesienia standardu złota.

O wartości BTC decyduje sytuacja na rynku, a nie rządy czy banki centralne. To naturalna i pożądana przez inwestorów sytuacja.

Jaka będzie cena bitcoina w przyszłości?

Tego dokładnie nie wie oczywiście nikt. Znany jest jedynie wykres kursu bitcoina z przeszłości. Na razie cena zakupu bitcoina stopniowo wzrasta. BTC zyskał zaufanie użytkowników, coraz więcej instytucji przekonuje się do kryptowalut, jako środka płatniczego, sposobu na zabezpieczenie majątku i ochrony przed inflacją. Zakup bitcoina okazuje się bardzo korzystny zwłaszcza w porównaniu do walut fiducjarnych. Te wykazują się dużą niestabilnością i podatnością na czynniki polityczne. BTC jest niezależny od jakiegokolwiek rządu.

Ponadto BTC jest akceptowany w coraz większej liczbie miejsc i instytucji. Zakupując bitcoina możesz zapłacić np. za nocleg w sieci luksusowych hoteli The Kessler Collection. Giganci na rynku finansowym, jak bank Goldman Sachs czy Morgan Stanley sami kupują ogromne ilości bitcoina i oferują zakup BTC swoim klientom. Wartość bitcoina wzrasta również dzięki popytowi na rynkach giełdowych.

Rozpowszechnianie się bitcoina, wprowadzenie możliwości posługiwania się nim i płacenia w BTC będzie miało wpływ na jego cenę. Na razie popularność bitcoina wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, by proces ten miał się zatrzymać. Co więcej, ogólnoświatowy kryzys gospodarczy spowodowany lockdownami czy masowym dodrukiem pieniądza w wyniku pandemii Covid-19 sprawia, że bitcoin staje się coraz bezpieczniejszą walutą. Świadczy o tym choćby zainteresowanie internautów z całego świata. Jak się okazuje, niedawno w statystykach Google Trends hasło bitcoin zdetronizowało covid-19.

Na razie wartość bitcoina przekroczyła barierę 60 000 dolarów. Eksperci przewidują, że jeszcze w 2021 roku koszt bitcoina wyniesie nawet 100 000 USD. Wielu inwestorów zakłada, że w przyszłości BTC osiągnie wartość nawet 1 miliona dolarów!

Kiedy zakupić bitcoina?

Nadchodząca inflacja oraz kryzys gospodarczy sprawiają, że inwestorzy poszukują nowych sposobów na zabezpieczenie majątku. W przypadku wątpliwości, czy to odpowiedni moment na zakup bitcoina, warto sprawdzić jak postępują wielcy gracze branży finansowej.

A coraz więcej firm, jak wspomniane Goldman Sachs, Morgan Stanley czy MicroStrategy oraz iSquare INC wykupują duże ilości bitcoina. Również znani inwestorzy Raoul Paul czy Anthony Scaramucci rekomendują zakup BTC w celu ochrony swoich zasobów i zgodnie twierdzą, że bitcoin ma przed sobą wielką przyszłość.

Cena 1 bitcoin na giełdzie Binance

Ray Dalio, miliarder zarządzający amerykańskimi funduszami hedgingowymi, w swoich tezach idzie o krok dalej. Jak przewiduje, bitcoin może stać się substytutem złota. Będzie to zatem najbardziej bezpieczny i ceniony produkt inwestycyjny na rynku.

Koszt jednego bitcoina będzie zatem jeszcze wahał się przez dłuższy czas. Każdy szanujący się inwestor zdaje sobie z tego sprawę. Wszystko wskazuje jednak na to, że waluty cyfrowe są przyszłością finansów i w końcu każdy z nas będzie z nich korzystać. A bitcoin umocni się na pozycji tej najcenniejszej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *