Dilin Nair, znany pod pseudonimem Raftaar, to pochodzący z Indii wykonawca hip-hopowy, autor tekstów, tancerz, kompozytor muzyki i osobowość telewizyjna. W ostatnim czasie trafił na pierwsze strony gazet i wielu tamtejszych portali, jako pierwszy indyjski raper, który przyjmie zapłatę za swoje występy w kryptowalutach.
Koncert, za który Raftaar otrzyma honorarium w walucie cyfrowej, będzie ekskluzywnym, wirtualnym występem w Ottawie w Kanadzie dla grupy około 100 osób. Zaplanowany jest na drugi tydzień lipca.
Rapujący entuzjasta bitcoina
Zawsze byłem gorącym wielbicielem technologii blockchain. Wiele razy zastanawiałem się, dlaczego zarówno artyści jak i menedżerowie nie wykorzystują jej potencjału? – powiedział Raftaar.
W końcu sam zrobiłem mały krok w tym kierunku i wraz z moim agentem Ankitą Khannem postanowiliśmy zamienić to marzenie w rzeczywistość – dodał raper niezwykle popularny w swoim kraju (3,2 mln obserwujących na Instagramie).
Dodam, że wielu artystów w swojej działalności wykorzystuje . To dla nich świetny sposób na dodatkowe źródło przychodu, często przynoszące milionowe zyski.
Ostatnio niewymienialne tokeny kolekcjonerskie do swojej oferty wprowadziła . Pierwszym polskim artystą, który udostępni swoje dzieła w Marketplace w ramach kampanii 100 Creators jest popularny youtuber Krzysztof Gonciarz.
Zapłata w bitcoin?
Raper urodzony w mieście, którego nazwę łatwiej chyba przeczytać niż wymówić (Thiruvananthapuram), nie ujawnił, w jakiej kryptowalucie zostanie rozliczony koncert. Jednak jest niemal pewne, że chodzi o bitcoin, najpopularniejszą walutę cyfrową na świecie.
Khanna, wieloletni partner biznesowy i menedżer Raftaara tak skomentował ten ruch:
Moim zdaniem muzyka będzie jedną z pierwszych branż, które zostaną całkowicie i dogłębnie zdominowane przez technologię blockchain. Artysta już teraz może kontaktować się z fanami i zorganizować występ dla swojej publiczności, bez potrzeby udziału pośredników.
Bitcoin w Indiach
Tymczasem rząd Indii wciąż pracuje nad regulacjami i swoją polityką dotyczącą kryptowalut. Ustawa, która ma na celu całkowity zakaz walut cyfrowych, takich jak bitcoin, miała zostać wprowadzona podczas sesji budżetowej parlamentu, ale tak się nie stało. Pojawiły się doniesienia, że władze ponownie rozpatrują propozycje zawarte w projekcie ustawy i powołają panel dla ekspertów, którzy przedstawią nowe zalecenia.