Portfel bitcoin na telefon

Jak założyć portfel Bitcoin?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Co to jest portfel bitcoin? Jak działa portfel bitcoin? Który portfel bitcoin wybrać?

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając portfel kryptowalut dla siebie, jak bezpieczne przechowywać kryptowaluty. Jak założyć portfel bitcoin? Nie jest to wcale trudne!

Utworzenie konta na giełdzie kryptowalut i kupno bitcoina jest pierwszym etapem do rozpoczęcia przygody z walutami cyfrowymi. Kolejnym krokiem jaki powinien wykonać rozsądny użytkownik jest założenie prywatnego portfela kryptowalut, na którym bezpiecznie będą przechowywane zakupione środki.

Jak założyć portfel bitcoin – zdecyduj jaki portfel kryptowalut wybrać.

Z wcześniejszych artykułów dowiedziałeś się już gdzie kupić bitcoin i inne kryptowaluty, poznałeś też najpopularniejsze w Polsce giełdy kryptowalut: Binance i Bitbay.

Kolejną bardzo ważną kwestią dla posiadacza dowolnych walut cyfrowych powinno być umieszczenie ich w bezpiecznym miejscu. Pominięcie tego punktu może mieć fatalne skutki w przyszłości, dlatego warto dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie przechowywać kryptowaluty.

Rozwiązaniem służącym do posiadania pełnej kontroli nad zakupionymi środkami są specjalne portfele kryptowalut. Dzisiaj dowiesz się jak założyć portfel bitcoin oraz jakie są najbardziej popularne wersje dostępnych portfeli kryptowalut. Po zapoznaniu się z ich mocnymi i słabymi stronami będziesz mógł samodzielnie zdecydować, jaki portfel kryptowalut wybrać.

Dlaczego posiadanie portfela kryptowalut jest ważne?

Giełdy kryptowalut nie są dobrym miejscem do przechowywania środków, ponieważ nie dają żadnych gwarancji ich odzyskania w przypadku upadku. Porównać można to z przechowywaniem pieniędzy w banku nie objętym gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a historia zna już niestety przypadki poszkodowanych w ten sposób nieostrożnych inwestorów. Utracone wraz z upadającą giełdą środki są najczęściej bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do odzyskania.

Co prawda duże giełdy, jak Bitbay czy Binance, cieszą się dobrą renomą. Zdrowy rozsądek nakazuje jednak zasadę ograniczonego zaufania przy posiadaniu istotnych środków, których utratę moglibyśmy odczuć w bolesny sposób.

Innowacyjność i wzrastająca popularność technologii bitcoina pociągnęła za sobą rozwój możliwości posługiwania się walutami cyfrowymi w sposób łatwy, wygodny i bezpieczny. Dzięki posiadaniu kryptoportfela użytkownik staje się pełnoprawnym właścicielem przechowywanych środków, otrzymując adres publiczny i klucz prywatny.

Co to jest portfel bitcoin?

Adres publiczny jest tym samym co numer konta systemu bankowego. Nie jest tajny, ponieważ służy do przesyłania środków, a sama jego znajomość nie skutkuje dostępnością konta. Klucz prywatny jest tym co pozwala uzyskać dostęp do środków, dlatego tak ważne jest by odpowiednio go chronić.

Portfel kryptowalut jest miejscem w którym przechowywane są klucze prywatne.

W rzeczywistości zakupione przez nas kryptowaluty nigdy nie opuszczają swoich sieci blockchain. Przez cały czas pozostają w swoich blockchainach, niezależnie kto jest ich aktualnym właścicielem, ile razy zmienił się ich adres publiczny czy numer IP, z którego zostały zakupione. Właściwie każdy człowiek na świecie może pobrać cały blockchain bitcoina na swój komputer i jednocześnie nie mieć dostępu do jakichkolwiek środków.

Klucz prywatny jest unikalny i niemożliwy do podrobienia, od niego zależy kto jest aktualnym właścicielem danej kryptowaluty o określonej wartości. Mając dostęp do klucza prywatnego poświadczasz, że jesteś właścicielem przypisanych do niego środków i tylko w ten sposób uzyskujesz do nich dostęp.

Obecnie dostępnych jest wiele wariantów portfeli bitcoin. Dla przeciętnego posiadacza kryptowalut nie jest jednak potrzebna szczegółowa znajomość wszystkich dostępnych opcji i ich technologii. Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej dla siebie metody przechowywania środków cyfrowych warto zapoznać się z najbardziej popularnymi rozwiązaniami, ich zaletami i wadami.

Rodzaje portfeli bitcoin

Podstawowy podział na dwie grupy dostępnych kryptoportfeli wynika ze sposobu ich połączenia z siecią. Jaki wybór jest najlepszy dla użytkownika, tak naprawdę zależy od tego, do czego ma służyć. Naszym zdaniem- najlepiej posiadać oba!

Bitcoin – portfele gorące

Portfele gorące (z ang. „hot wallets”) są to darmowe aplikacje na komputer, telefon lub przeglądarkę internetową, przypominające aplikacje bankowe.

Charakteryzują się ciągłym połączeniem z siecią, dlatego należy kojarzyć je z byciem „online”. W związku z ciągłym wzrostem zainteresowania technologią bitcoina, kryptowalutowe płatności prawdopodobnie staną się za kilka lat codziennością i właśnie do tego celu służą hot wallety.

Portfel bitcoin na blockchain
Portfel blockchain – przykład gorącego portfela

Gorące portfele są bardzo wygodne w użytkowaniu, a wykonanie polecenia transakcji przy ich pomocy jest łatwe i trwa krótko. Umożliwiają podgląd stanu konta i jego aktualnej wartości w dolarach, złotówkach lub innej walucie, posiadają też przyjazny i czytelny interfejs.

Z ciągłego dostępu do sieci wynika wada portfeli gorących – są bardziej podatne na ataki wirusów i hakerów. Jeśli tylko jest to możliwe warto zastosować weryfikację dwuetapową, polegającą na konieczności podania nie tylko hasła dostępu ale również sześciocyfrowego kodu, przesyłanego SMSem lub wyświetlanego w aplikacji na zewnętrznym urządzeniu, np. telefonie.

W przypadku aplikacji na pulpit (desktopowych) podwyższenie poziomu bezpieczeństwa możemy uzyskać stosując dobry program antywirusowy oraz szyfrując partycje pamięci. Jednak ze względu na to, że nie możemy zagwarantować całkowitego bezpieczeństwa, hot wallety należy traktować jako portfele na drobne, bieżące wydatki. Nigdy nie należy przechowywać na nich znacznych środków finansowych.

Bitcoin – portfele zimne

Portfele zimne (z ang. „cold wallets”) to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja przechowywania kryptowalut. Z tego powodu uznaje się je za rozwiązania dedykowane do przetrzymywania znaczących środków, mimo że wykonanie transakcji z ich użyciem wymaga nieco więcej trudu.

Klucze prywatne w tego rodzaju portfelach są przechowywane offline – na specjalnych urządzeniach przypominających pendrive (portfele sprzętowe). Na jednym portfelu sprzętowym możemy przechowywać jedną, kilka lub kilkanaście kryptowalut, zależnie od wybranego produktu, za który trzeba niestety zapłacić. Najbardziej popularne i jednakowo bezpieczne są portfele Ledger Nano S, Ledger Nano X, Trezor One, Trezor Model T.

Dość oryginalnym rozwiązaniem mieszczącym się w pojęciu portfeli zimnych, o którym musimy powiedzieć w tym punkcie są tzw. portfele papierowe i metalowe. Polegają one na najbardziej tradycyjnym z możliwych sposobie przechowywania kluczy prywatnych- napisaniu bądź wydrukowaniu ich na kartce papieru lub wygrawerowaniu na metalowej płytce.

Przykład adresu Bitcoin
Przykład papierowego portfela Bitcoin z wygenerowanymi kluczami publicznym i prywatnym.

Klucz prywatny przypisany do adresu portfela generujemy w tym przypadku sami przy użyciu programu bądź generatora internetowego. Zapisany klucz prywatny umieszcza się w bezpiecznym miejscu (np. sejfie) a przypisane do niego środki są całkowicie bezpieczne o ile tylko my będziemy mieli do niego dostęp. Z oczywistego powodu to rozwiązanie jest najmniej wygodne ze wszystkich omówionych.

Portfel bitcoin na przykładzie Blockchain.com

Teraz pokażemy zakładanie portfela bitcoin i wykonanie pierwszego przelewu na przykładzie portfela dostępnego na Blockchain.com.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, polecanym przez szerokie grono użytkowników, jest przeglądarkowy portfel Blockchain.com. Wymienić można przy nim szereg zalet:

  • Portfel bitcoin na blockchain.com jest darmowy.
  • Założenie portfela jest szybkie i bardzo proste.
  • Wymaga podania niewielu danych i nie ma konieczności przesyłania dokumentów do weryfikacji.
  • Dzięki możliwości wprowadzenia weryfikacji dwuetapowej jest rozwiązaniem o stosunkowo wysokim poziomie bezpieczeństwa.
  • Posiada przyjazny interfejs w języku polskim oraz udostępnia możliwość kontaktu z Centrum Wsparcia. Występuje również w mobilnej wersji na popularne systemy Andorid oraz iOS.

Portfel bitcoin – krok 1

Aby utworzyć własny portfel bitcoin przejdź na stronę blockchain.com, kliknij na Sign Up.

Następnie podaj swój adres e-mail oraz utworzyć własne hasło. Wprowadzone hasło powinno składać się co najmniej z ośmiu liter, znaków i cyfr. Po potwierdzeniu zapoznania się z warunkami korzystania i polityką prywatności klikamy „Create wallet”.

Portfel bitcoin krok 1

Portfel bitcoin – krok 2

Na nasz adres mailowy otrzymujemy wiadomość weryfikacyjną, w której należy potwierdzić rejestrację i nasz portfel bitcoin jest już gotowy. Mail powitalny od blockchain.com zawierać będzie też adres Twojego portfela na blockchain.com (YOUR WALLET ID).

Ten specjalny, unikalny identyfikator będzie służył za Twój login. Wszystko po to abyś logując się na swój portfel bitcoin nie musiał podawać adresu email. Jeżeli z jakiegoś powodu zapomnisz lub zgubisz WALLET IT to będziesz mógł bo odzyskać na stronie blockchain.com

Następnie logujesz się na portfel. Ze względów bezpieczeństwa przy pierwszym logowaniu będziesz musiał zautoryzować nowe urządzenie.

Po zalogowaniu dla własnego bezpieczeństwa należy jeszcze w ustawieniach wejść w zakładkę Centrum bezpieczeństwa i wybrać opcję Uwierzytelnianie Dwuetapowe. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją, w przypadku wyboru uwierzytelniania dwuetapowego za pomocą kodu SMS konieczne będzie dodatkowo podanie numeru telefonu.

Portfel bitcoin – wysyłanie transakcji

Wykonywanie transakcji przy użyciu dowolnego portfela gorącego jest łatwe i intuicyjne.

Po zalogowaniu w aplikacji do swojego portfela wystarczy wybrać opcję Wyślij (ang. Send), następnie podać adres portfela na jaki chcemy przelać środki oraz podać ilość środków do wysyłki.

Wysyłanie bitcoin

Tytuł bądź opis transakcji nie jest konieczny do uzupełnienia. W prawym dolnym rogu pojawi się opłata transakcyjna, jaką poniesiemy za wykonanie transferu, radzimy jej nie zmieniać.

Przed zleceniem operacji koniecznie sprawdzamy wprowadzone dane, a następnie zatwierdzamy wszystko klikając opcję Kontynuuj.

Portfel bitcoin – odbieranie transakcji

Aby odebrać przelew bitcoin postępujemy w podobny sposób, wybierając opcję Żądanie (ang. Receive). Wyświetlony zostanie nasz adres publiczny portfela, który podajemy do osoby wykonującej przelew.

Odbieranie przelewu bitcoin

Po prawidłowym skopiowaniu i przekazaniu naszego publicznego adresu oczekujemy cierpliwie na otrzymanie środków.

Czas potwierdzenia transakcji przy standardowych opłatach transakcyjnych wynosi zazwyczaj od 15-stu do 60-ciu minut.

Portfel Blockchain umożliwia bezpieczne przechowywanie nie tylko Bitcoina ale również wiele innych popularnych kryptowalut. Dzięki temu w jednym miejscu możesz przechowywać różne krypto.

Wspierane kryptowaluty to: Ethereum, Bitcoin Cash, Stellar, Algorand.

Sprzętowy portfel bitcoin

Posługiwanie się portfelem sprzętowym zwiększa bezpieczeństwo środków. By odblokować portfel sprzętowy (cold wallet) po pierwsze trzeba mieć do niego fizyczny dostęp i podłączyć go do komputera, po drugie należy wpisać na nim kod PIN.

Portfel sprzętowy bitcoin na blockchain.com

Dalsza procedura transakcji przebiega podobnie jak dla portfeli gorących. Logujemy się do aplikacji, podajemy adres docelowy i wykonujemy transakcję. Przed zatwierdzeniem transakcji na urządzeniu pojawi się adres docelowy, którego poprawność koniecznie trzeba sprawdzić a następnie zaakceptować.

Jedyne znane przypadki utraty środków finansowych z portfeli sprzętowych wynikają wprost z błędów użytkowników oraz ich nieostrożności. Przykładem najczęstszych błędów jest przesłanie bitcoina na adres kryptowaluty alternatywnej (altcoina), przesłanie na błędny bądź niesprawdzony adres docelowy lub ręczne ustawienie bardzo wysokiej opłaty transakcyjnej.

Domyślne opłaty transakcyjne są niskie i nie zależą od transferowanej kwoty. Użytkownik ma jednak możliwość ręcznego ustawienia wysokości opłaty transakcyjnej, aby operacja została wykonana szybciej lub wolniej. Zalecamy tego nie robić lub przynajmniej zachować ostrożność, ponieważ możemy pomyłkowo wpisać w tym miejscu kwotę jaką docelowo chcemy przelać i w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć swoje środki.

Znane są również przypadki kradzieży wynikające wprost z udostępniania osobom niepowołanym danych wrażliwych, np. frazy odzyskiwania (ang. recovery phrase).

Fraza odzyskiwania – SEED

Zarówno do portfeli zimnych jak gorących przypisana może być fraza odzyskiwania środków w przypadku utracenia hasła bądź zgubienia portfela sprzętowego. Składa się ona z 12 lub 24 słów w języku angielskim, które koniecznie trzeba zapisać w odpowiedniej kolejności i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Za jej pomocą możemy odzyskać swoje środki, nawet jeśli portfel sprzętowy na którym przechowywaliśmy klucze prywatne utonął w głębi oceanu lub został zgubiony podczas wyjazdu integracyjnego.

Bitcoin wallet seed
Przykład bitcoin seed

Z tego powodu frazę SEED powinniśmy chronić bardziej niż sam portfel sprzętowy, mieć zapisaną w kilku znanych tylko nam miejscach i nie przechowywać jej razem z portfelem. Pod żadnym pozorem nie należy podawać jej nikomu, w tym również osobom podającym się za przedstawicieli producenta sprzętu, Urzędu Skarbowego, giełdy, policji i podobnych jednostek.

Jak założyć portfel bitcoin – podsumowanie

O czym należy pamiętać korzystając z portfela kryptowalut? Najważniejsza jest ostrożność. Żadna z metod nie jest w 100 procentach bezpieczna, zazwyczaj jednak najsłabszym ogniwem jest człowiek.

Warto zdobywać wiedzę, by stawać się świadomym użytkownikiem rozwijającej się technologii.  Zachowując odpowiednią ostrożność jesteśmy w stanie przechowywać swoje kryptowaluty równie bezpiecznie jak pieniądze tradycyjne czy złoto, stając się jednocześnie swoim własnym bankiem.

11 komentarzy

  1. Dwuetapowe potwierdzanie portfela blockchain.com. Mam problem. Ustawiam tą opcję, podaje numer tel, dochodzi kod sms, wpisuje, Informuje że niepoprawny- kilka razy (nawet ze spacją przed kodem, w sms jest spacja!?).
    Ma ktoś tak? Co pomogło?

    1. Nie wpisuj spacji. Zwróć uwagę na to czy poprawnie przepisujesz kod. Niektóre cyfry są bardzo podobne do liter i można je pomylić: cyfrę zero z “O”, wszystkie litery wpisuj jako wielkie znaki.

      Zawsze możesz też anulować aktualny kod poprzez kliknięcie “Cancel” i ponownie wprowadzić numer telefonu – otrzymasz nowy kod. Tutaj screen: https://kup-bitcoin.pl/wp-content/uploads/2021/07/blockchain-com-ponowny-kod-weryfikacji-sms.png

      1. Od razu anulowałem kilka razy. Nie przyjmowało innych kodów. Teraz nawet przy wyborze formy weryfikacji “telefon” natychmiast wyświetla się informacja o błędnej weryfikacji telefonu… i kręcę się w kółko.

    1. Bardziej jak kantor kryptowalut. Na giełdzie wystawiasz swoje zlecenia zakupu i giełda szuka drugiej strony transakcji – może to być jakiś Polak, Niemiec, Australijczyk lub jakiś bot. W kantorze kupujesz od właściciela, a on za to pobiera jakąś niewielką opłatę. Tzn. sam najpierw klupuje a później Tobie sprzedaje np. 1% drożej. To dzieje się automatycznie.

  2. Napisał Pan : “portfel Blockchain.com… Posiada przyjazny interfejs w języku polskim”. Hmmm, ja nie widzę takiej możliwości w ustawieniach. Proszę o podpowiedź.

  3. Jeszcze nie wysyłam i nie odbieram bitconów. Jak mam podejrzeć adres portfela w Blockchain. W zakładce Wallets & Addresses jest tylko dla etherum “View Your Private Keys” i wyświetla się address i private key.

    1. 1. Klikasz na menu ustawień (koło zębate po prawej stronie) i następnie Wallets & Addresses.
      2. Spośród kryptowalut Bitcoin. (powinien być domyślnie wybrany)
      3. Klikasz na “Manage” (po prawej stronie) dla domyślnie stworzonego portfela “Private Key Wallet”.
      4. Klikasz Add New Address i tworzysz tyle adresów BTC ile potrzebujesz. Screen: https://kup-bitcoin.pl/wp-content/uploads/2021/07/blockchain-com-tworzenie-adresow-bitcoin.png

      Uwaga. Kryptowaluty wysyłasz zawsze na publiczny adres (public key/address) a nie prywatny (private key).

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *