W Korei Południowej doszło do przełomowego momentu. Wolumen transakcji na tamtejszej giełdzie kryptowalut był wyższy, niż ten notowany na tradycyjnej krajowej giełdzie akcji. Czy to znak nowych czasów?
Jednym z powodów takiego wzrostu na koreańskiej giełdzie jest rekordowa cena bitcoina.
Według lokalnego serwisu informacyjnego Hankyung, 14 marca 2021 roku kursy transakcyjne kryptowalut w Korei Południowej przekroczyły kurs transakcji na krajowej giełdzie papierów wartościowych.
Całkowita suma transakcji na 4 głównych giełdach kryptowalut w kraju – Upbit, Bithumb, Coinone i Kobit – wyniosła 14,6 miliarda dolarów. Na Korea Composite Stock Price Index wyniosła ona ok. 14,5 miliarda USD. Z kolei na KOSDAQ (Korean Securites Dealers Automated Quotations), na którym notowanych jest ok. 1000 małych i średnich start-upów, wolumen wskazał 10 miliardów dolarów.
Co wpłynęło na taki wzrost? Jest kilka teorii tłumaczących, dlaczego rynek kryptowalut odnotował wyższy poziom transakcji, niż krajowa giełda Korei.
Najbardziej oczywistym wyjaśnieniem rekordowego wolumenu jest to, że miał on miejsce podczas rekordowej wartości bitcoina, która wyniosła 61,683 USD. Od początku pandemii COVID-19 do października 2020 roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wydrukowała ok. 20% dolarów znajdujących się obecnie w obiegu. Tym samym wywarła presję inflacyjną na walutę. W odpowiedzi na to zjawisko wielu inwestorów zakupiło ogromne ilości bitcoina, jako odpowiedniego zabezpieczenia przed szalejącą inflacją. W ten sposób cena bitcoina wzrosła, generując niespotykany dotąd poziom transakcji na giełdach blockchain.
Raport Hankyung wskazuje również na rosnący popyt wśród klientów instytucjonalnych, którzy masowo inwestują w bitcoina. Są to takie firmy jak Grayscale, których aktywa przekraczają obecnie wartość 44 miliardów dolarów oraz inne, jak fundusz ETF bitcoin tworzony właśnie w Kanadzie czy bank Goldman Sachs.
Jednak niezależnie od wydarzeń w USA, w branży kryptowalut również dużo dzieje się w samej Korei Południowej. Zgodnie z pakietem stymulacyjnym tamtejszy rząd koncentruje się na digital new deal, mającym na celu wyciągnięcie jak najwięcej korzyści z rozwoju najnowszych technologii, w tym oczywiście blockchain.
Co więcej, w styczniu 2021 roku wskaźnik Kimchi Premium (różnica w cenach kryptowalut na giełdach Korei Południowej w porównaniu z giełdami zagranicznymi) pokazywał, że zainteresowanie inwestorów zakupem bitcoina stale rośnie.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…