Co to są kryptowaluty?

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Kryptowaluty to po prostu wirtualne pieniądze. Kryje się za tym ogromna ilość skomplikowanych mechanik, a także pewna idea rynku pozbawionego wpływów organizacji rządowych oraz władzy, jednak wszystko sprowadza się tylko i wyłącznie do tego samego. Obecnie głównym przeznaczeniem jest po prostu dokonywanie transakcji za pomocą kryptowaluty.

Jak zacząć przygodę z światem walut elektronicznych? Pierwszym krokiem powinno być zrozumienie na czym opierają się zasady działania kryptowaluty. Czy warto się nimi zainteresować? Tego dowiesz się właśnie w tym artykule!

Kryptowaluty – co to i jaka działa?

W swoim założeniu wirtualne pieniądze opierają się na technice szyfrowania danych. Tzw, kryptografii służy do weryfikacji transakcji oraz metodologii tworzenia nowych jednostek, zwanych monetami. Odpowiedzialna jest również za ustalanie kolejność w łańcuch bloków, na którym z reguły działają kryptowaluty.

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć, to wystarczy kupić nieco za tradycyjne pieniądze i zainwestować. Niektóre z walut można także wydobywać, jednak jest to zdecydowanie kosztowniejsza metoda, która wymaga specjalistycznego sprzętu, odrobiny umiejętności i masy czasu. Wydobywanie polega bowiem na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych. Do tego potrzebny jest jednak porządny, składany na zamówienie komputer wyposażony nie tylko w porządny zasilacz, ale i kilka mocnych podzespołów.

Przeczytaj jak zacząć z bitcoin i dowiedz się jak krok po kroku rozpocząć inwestowanie w bitcoin.

Gdzie przechowywane są kryptowaluty?

Środki przechowywane są w prywatnych portfelach. Użytkownik po rejestracji otrzymuje specjalny adres, który jest równoznaczny z jego portfelem. Udostępniając go może dokonywać transakcji z innym użytkownikiem. Kradzieże są bardzo trudne do przeprowadzenia, a wręcz niemożliwe.

Ponadto zakupioną bądź wydobytą kryptowalutę zabezpieczają losowo generowanymi ciągi znaków i cyfr, czyli tzw. klucze. Ponadto Istnieją także firmy, które zajmują się przechowywaniem kryptowalut i kluczy.

Transakcje kryptowalutami

Poszczególne waluty różnią się od siebie metodami pozyskiwania, przechowywania i obrotu. Podobne do siebie natomiast są transakcje kryptowalutami. Co do ich wysokości nie ma odgórnych limitów, odbywają się natomiast bezpośrednio pomiędzy sprzedającym, a kupującym w modelu peer-to-peer (p2p).

Do przeprowadzania transakcji wykorzystywany jest blockchain, czyli  typ rozproszonej bazy danych, która przeznaczona jest do księgowania stale rosnącej liczby bloków, w których zapisywane są dane. Każdy blok zawiera dane każdej transakcji, które udostępniane są następnie innym użytkownikom. Eliminuje to z reguły możliwość manipulacji środkami, a także odgórnego wpływania na kryptowalutę. Technologia blockchain pozwala na weryfikację w zasadzie każdej transakcji i utrudnia znacznie manipulację danymi, gdyż nie sieć ma charakter rozproszony i nie ma jednego miejsca, w którym baza byłaby przechowywana.

Dlaczego kryptowaluty stały się popularne?

Głównie ze względów inwestycyjnych i po części inwestycyjnych. Kryptowaluty zyskały miano walut alternatywnych. Dlaczego? Z tego względu, że stanowią opcję inną niż popularne środki płatnicze. W przypadku transakcji zagranicznych pozwalają również na transakcje bez opłat transgranicznych.

Kryptowaluty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby z czasem powoli zmniejszać liczbę powstających nowych jednostek. W obiegu pozostawać powinna z góry określona liczba, tak aby utrzymać równowagę podaży i popytu. Odzwierciedla to charakterystykę towarów, takich jak złoto, czy metale szlachetne.

Główne kryptowaluty dostępne na rynku

Na początku był samotny Bitcoin, drugie w kolejności krypto jakie powstało to Ethereum. Teraz w 2021 roku mamy ponad 4000 różnych kryptowalut i cały czas powstają kolejne!

W dzisiejszych czasu z uwagi na znaczny wzrost mocy obliczeniowej i sprofesjonalizowaniu się branży nie opłaca się już samemu kopać kryptowaluty. Większość kryptowalut można kupić na giełdach i jest to najlepsza opcja dla zwykłego człowieczka.

Bitcoin

Uważany za pierwszą i obecnie najbardziej znaną kryptowalutę. Powstał w 2009 roku za sprawą Satoshiego Nakamoto. Bitcoiny przypominają bardziej towary, niż waluty. Obecnie wykorzystywany jest jako forma inwestycji niż metoda płatności. Więcej o bitcoinie dowiesz się z tekstu bitcoin – co to jest.

Ethereum

Stosunkowo nowa waluta cyfrowa. Ethereum została wprowadzona w 2015 roku i obecnie jest drugą co do wielkości kryptowalutą na rynku. Działa podobnie Bitcoina. Pozwala na wysyłanie i przyjmowanie tokenów za pośrednictwem otwartej sieci w blockchainie. Ethereum jest nastawione głównie na inteligentne kontrakty, więc tak jak Bitcoin nie jest zwyczajnym środkiem płatniczym.

Bitcoin Cash

Kryptowaluta i zarazem sieć płatnicza stworzona w grudniu 2017 roku. Stanowi odłam Bitcoina powstały w wyniku tzw. Hardforka.

Litecoin

Kryptowalutą oparta na systemie typu peer2peer, stworzona przez Charliego Lee w 2011 roku. Początkowo Litecoin był przeznaczony do transakcji o mniejszej wartości niż Bitcoinowe. Jest prawie identyczny z Bitcoinem, jednak może dodatkowo przetwarzać bloki szybciej niż Bitcoin. Równocześnie wymaga także znacznie lepszego sprzętu oraz nowszej technologii.

XRP

Sieć pozwalają na transfer dowolnej waluty na całym świecie. XRP umożliwia bezpieczne, szybkie i niskie koszty transferu bez obciążenia zwrotnego. Kryptowaluta jest znacznie szybsza niż Bitcoin oraz przewyższa Litecoina pod kątem rozwiązań użytkowych. Koszty transakcji są bardzo niskie i to właśnie jedna przyczyn, dlaczego banki coraz częściej przyjmują Ripple do swoich metod rozliczeniowych.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Jest to zdecydowanie pytanie retoryczne. Warto w tym miejscu podkreślić, że Bitcoin oraz inne kryptowaluty mają przed sobą przyszłość. Dlaczego? Z tego powodu, że stanowią one doskonałą alternatywę dla współczesnych środków płatniczych, które posiadają szereg nałożonych ograniczeń, a także prowizji, podatków oraz opłat generowanych przez pośredników. Kryptowaluty najlepiej jest opisywać po prostu jako jako waluty z potencjałem. W przeciwieństwie do fiducjarnych, kryptowaluty są niezależne, a przez to symbolizują prawdziwie wolny rynek pozbawiony znamion protekcjonizmu państwowego.

Bitcoin inne waluty są coraz bardziej rozpoznawalne, jednak na dzień dzisiejszy nie są one jeszcze wystarczająco powszechnie akceptowane jako środek wymiany. Stanowią środek komplementarny. Chociaż obecnie powstają coraz większa ilość bankomatów, a także różnego rodzaju punktów, w których można wypłacać kryptowaluty bądź skorzystać ze specjalnych ATM’ów.

Obecnie mimo wszystko drobniejsze, nowe kryptowaluty posiadają liczne ograniczenia i na chwilę obecną nie nadają się jako pełnoprawne waluty. Czy kryptowaluty  staną się w przyszłości istotną częścią systemów finansowych? Zdecydowanie. Na ten moment z dnia na dzień wydaje się to mało prawdopodobne, jednak warto mieć na uwadze, że z biegiem czasu staną się one szerzej stosowane jako środek płatniczy.

Potencjalne zastosowania technologii blockchain są już szeroko wykorzystywane przez systemy państwowe na całym świecie. Estonia stosuje łańcuchy bloków w infrastrukturze państwowej i z pewnością inne państwa również pójdą za jej przykładem. Możliwe, że technologie tego rodzaju w niedalekiej przyszłości staną się podstawą transakcji prawnych, programów bezpieczeństwa i systemów głosowania na całym świecie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *