Czas pandemii pod różnym względem był trudny dla wszystkich. Jednak można znaleźć w nim pewne pozytywy. Coraz więcej ludzi zaczęło podnosić swoją świadomość ekonomiczną i interesować się zakupem bitcoina oraz innych walut cyfrowych. Dlatego podpowiadam, a jakie kryptowaluty mogą w 2021 roku przynieść duży zysk.
Zaznaczam, że jest to jedynie moje prywatne zdanie i nie jest to porada inwestycyjna. Na tym blogu tym przedstawiam własne inwestycje. Uważam, że w 2021 roku wspomniane w tym tekście kryptowaluty Bitcoin, Ethereum, Stellar, Tezos i Uniswap powinny przynieść duży zysk i znajdują się one w moim portfelu.
Jednak zanim zdecydujesz się na zakup którejś z wspomnianych kryptowalut zrób własną analizę. Pamiętaj, że inwestowanie w kryptowaluty jest ryzykowne i może spowodować duże straty.
Zakup bitcoina wciąż będzie jednym z najlepszych rozwiązań na 2021 rok. Ale świat blockchain to również inne godne uwagi i inwestycji kryptowaluty.
Warto zatem wziąć z nich przykład i zacząć poważnie traktować blockchain, zanim technologia stanie się naszą codziennością. Zatem w jakie kryptowaluty inwestuję w 2021 roku?
Spis treści
Najbardziej znana kryptowaluta na świecie w tym roku stała się jeszcze bardziej popularna. Nikt, kto poważnie myśli o finansach, nie przechodzi obok tematu zakupu bitcoina obojętnie. W marcu BTC pobił kolejny rekord. Tym razem wartość waluty wyniosła aż 62 700 dolarów!
Na cenę bitcoina z pewnością ma wpływ ogromny popyt instytucjonalny. Wielkie światowe banki i fundusze wcześniej traktowały BTC z ogromnym dystansem, niektóre z nieśmiałym zaciekawieniem, ale większość zdawała się ignorować rosnący świat kryptowalut. Pandemia, niepewna wartość walut fiat spowodowana ryzykownymi działaniami rządów oraz wyraźnie zainteresowanie zakupem bitcoina przez klientów instytucjonalnych sprawiło, że giganci szybko zweryfikowali swoje stanowisko.
Bank Goldman Sachs zdecydował się na zakup dużych ilości bitcoina. Z kolei Morgan Stanely udostępnił inwestycje w BTC swoim najlepszym klientom. Nie minęło wiele czasu, a do tego grona dołączył także m.in. bank JPMorgan, otwierając specjalny fundusz bitcoin. To ciekawe, zwłaszcza, że prezes banku, Jamie Dimon jeszcze w 2017 roku krytycznie odnosił się do bitcoina, nazywając to nawet oszustwem. Rzeczywistość zweryfikowała jednak jego poglądy.
Bitcoin zyskał również dzięki akceptacji kryptowaluty, jako środka płatniczego. Najpopularniejszy system płatności online, czyli PayPal, wprowadził płatności w bitcoinach. Oznacza to, że zakupionymi BTC będzie można płacić za dowolne produkty i usługi u milionów sprzedawców internetowych na całym świecie. Co więcej, za bitcoiny kupisz także samochód! Taki system rozliczeń umożliwił producent aut marki Tesla. A jeśli nie chcesz akurat samochodu, ale wierzysz w rozwój tej firmy, możesz kupić tokeny akcyjne Tesla na popularnej i cenionej giełdzie Binance. Z kolei władze klubu koszykarskiego Sacramento Kings występującego w NBA zaoferowały swoim pracownikom możliwość otrzymania części wynagrodzenia w bitcoinach. Ba! W USA możesz wyspać się i zjeść śniadanie w luksusowym hotelu za bitcoiny!
Byli inwestorzy indywidualni, były korporacje finansowe. A niedawno Robert Gutman potwierdził, że również rządy poszczególnych państw kupują kryptowaluty jako zabezpieczenie finansowe.
BTC to waluta przyszłości. Rosnące zainteresowanie, wprowadzanie płatności za pomocą bitcoina i poszerzanie możliwości jego zastosowania moim zdaniem jest na to wystarczającym argumentem. To wciąż dobry moment, by zainteresować się, jak zacząć z bitcoinem.
Większość ludzi poszukujących informacji o zakupie bitcoina z pewnością trafiła również na Ethereum. To nie może dziwić, gdyż jest to druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Przetrwała pandemiczny rok 2020 i wszystko wskazuje na to, że 2021 będzie dla niej jeszcze lepszy.
Czy Ethereum to dobra inwestycja w 2021 roku? Jako sieć open source blockchain jest świetnym rozwiązaniem dla wszelkich aplikacji zdecentralizowanych (dApps). A te, jak wiadomo, są obecne w sektorze zdecentralizowanych finansów, zwanym DeFI (Decentralized finance).
Ekosystem Ethereum DeFi ma już 2 miliony użytkowników, zgodnie z najnowszymi danymi Dune Analytics. Najpopularniejsze protokoły działające na Ethereum to USDC, stablecoin USD, 1inch oraz USDT. Pierwsze miejsce należy do Uniswap, która jest największą zdecentralizowaną giełdą na Ethereum.
Ze względu na coraz bardziej popularne protokoły DeFi, popyt na walutę ETH jest jest coraz większy. Niedawno cena ETH osiągnęła rekordową cenę 2680 dolarów. Warto przypomnieć, że na początku roku jej wartość wynosiła 738 USD. A w końcowej fazie testów jest sieć Ethereum 2.0, w której interakcje kontraktów i transfery tokenów na blockchainie mają być jeszcze tańsze.
Co ciekawe, Europejski Bank Inwestycyjny planuje emisję obligacji cyfrowych na kwotę 121 milionów USD i wykorzystać do tego właśnie Ethereum. Za ich sprzedaż mają być odpowiedzialne trzy banki: Goldman Sachs, Societe Generale i Banco Santander.
Pod względem kapitalizacji rynkowej Ethereum jest drugą największą kryptowalutą na świecie – niedawno wyniosła ona ponad 315 miliardów dolarów. Tym samym zbliża się do pierwszej 30-stki najbardziej wartościowych aktywów na świecie. Dynamiczny rozwój sieci Ethereum sprawia, że ma ona szanse na kolejne wzrosty. Podsumowaniem odpowiedzi na to, czy warto inwestować w Ethereum w 2021 roku niech będzie fakt, że jej kapitalizacja przekroczyła wartość rynku platyny.
Kryptowaluta o iście filmowej nazwie według wielu inwestorów jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących walut cyfrowych na rynku. Stellar Lumens powstała na początku 2014 roku z inicjatywy Jeda McCaleba i Joyce’a Kim. Projekt narodził się, jako gałąż kryptowaluty Ripple (XRP) z łączną podażą 100 miliardów. W międzyczasie jednak tokeny były spalone i obecnie jest ich 50 miliardów dolarów.
Stellar został zbudowany na sieci Ripple i pracował na niej na wczesnym etapie rozwoju. Jednak w listopadzie 2015 roku zespół Stellar Development Foundation uruchomił sieć na własnym protokole.
Platforma skupia się przede wszystkim na przekazach pieniężnych i pożyczkach bankowych w gospodarkach krajów rozwijających się, które nie są objęte standardowymi usługami bankowymi. Stellar ma na celu obniżenie kosztów transakcji, znacznie skracając ich opóźnienia.
Stellar Lumens to altcoin, który sprzedawany jest pod symbolem XLM. Po bańce kryptograficznej w 2017 roku stał się bardzo popularny. Znalazł się w pierwszej 10-tce kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej i stał się jednym z najbardziej wiarygodnych aktywów krypto na rynku.
Stellar rozpoczął rok 2021 z ceną 0,12 USD. Od tego czasu kurs utrzymywał ciągły trend wzrostowy. Cena rosła, aż osiągnęła obecną wartość ok. 0,6 dolara. Według ekspertów cena Stellar pod koniec 2021 roku wyniesie 1,80 USD. To zmiana rok do roku +1294%, a od końca kwietnia +240%. W połowie 2021 roku spodziewam się 0,87 dolara za jednego Stellara. Prognozy na 2022 rok również są pozytywne. W 2022 roku Stellar ma osiągnąć nawet 3,14 USD, co stanowiłoby wzrost +493% w stosunku do obecnej ceny. Zdecydowanie kryptowaluta warta rozważenia.
Tezos to sieć blockchain połączona z cyfrowym tokenem, który nazywa się tez lub tezzie. Jednak Tezos nie opiera się na wydobywaniu tez, jak w przypadku bitcoina. Zamiast tego posiadacze tokenów otrzymują nagrodę za udział w algorytmie konsensusu proof-of stake. Termin Tezos to według twórców starożytne greckie słowo oznaczające inteligentne kontrakty.
Tezos został opracowany przez Arthura Breitmana. Kryptowaluta, zwana również XTZ to moneta będąca wielofunkcyjną platformą obsługującą dApps i inteligentne kontrakty. Jej głównym celem jest połączenie samokorygującego protokołu i zarządzania w łańcuchu w celu kierowania modyfikacjami sieci. Ponadto altcoin ten korzysta z delegowanego proof-of-stake (DPoS) i obsługuje kompletne inteligentne kontrakty Turinga. Warto wspomnieć, że Tezos eksplodował w kryptowalutach, zbierając 232 miliony dolarów w swoim rekordowym wówczas ICO.
Na początku 2021 roku kurs XTZ wynosił 2,04 USD, pod koniec marca 5,55 USD, a trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Do końca 2021 roku oczekiwany jest gwałtowny wzrost ze względu na rozwój i adopcję ruchu przychodzącego. XTZ może niedługo osiągnąć powyżej 7 USD, a w najlepszym przypadku może to być 10 dolarów.
Uniswap to zdecentralizowana giełda założona przez Haydena Adamsa w listopadzie 2018 r. Protokół istnieje w postaci dwóch inteligentnych kontraktów hostowanych na łańcuchu blokowym Ethereum, a także publicznego, otwartego klienta front-end. To w 100% sieciowy animator rynku, który umożliwia wymianę tokenów ERC20, a także ETH na ERC20 i odwrotnie.
Użytkownicy Uniswap mogą wymieniać dowolne tokeny ERC20, w tym natywnego token ETH, bez pośredników. Dzięki temu każdy, kto ma adres Ethereum, bierze udział w płynności giełdy, a tym samym może na niej zarabiać.
Posiadacze UNI mogą głosować nad zmianami w protokole. Tokeny zostały uruchomione w airdropie dla tysięcy użytkowników w połowie września 2020 roku.
Na początku wybito 1 miliard tokenów UNI. 60% Mothose zostało przekazane obecnym członkom społeczności Uniswap, a 40% zostało udostępnione członkom zespołu, inwestorom i doradcom w ciągu czterech lat.
Jakie są przewidywania Uniswap na 2021 rok? Na początku 2021 roku Uniswap osiągnął ceną 4,97 dolara. 7 marca zanotował nowy rekord – 34,77 USD. Przy pewnych ulepszeniach protokołu jego wartość może rosnąć z miesiąca na miesiąc. Do końca 2021 roku Uniswap może kosztować nawet 75 USD!
Dobrze wiesz, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ale mamy sporo przesłanek i doświadczenie z poprzednich lat. Z pewnością 2021 rok będzie czasem wielkiego rozwoju sieci blockchain. Rynek kryptowalut wciąż rośnie, a wspomniane zainteresowanie ze strony klientów instytucjonalnych tylko potęguje jego rozwój.
Dobrą wskazówką nadal jest zakup bitcoina. Pamiętaj, że nie trzeba kupować 1 BTC, by zainwestować w tę kryptowalutę. Na giełdzie BitBay oraz Binance, a także w internetowym kantorze BitCan kupisz dowolną część bitcoina. Minimalne progi są bardzo przystępne, więc nie musisz od razu wkładać w to wielkich kwot.
Ze swojej strony podkreślę, że przy zakupie kryptowaluty w 2021 roku nie warto sugerować się jedynie ceną jednostkową przy braku uwzględniania kapitalizacji. Bardzo istotnym aspektem jest również sposób przechowywania waluty cyfrowej. Załóż porządny portfel bitcoin, nie trzymaj krypto na saldach giełdowych. Korzystaj z dobrych i sprawdzonych źródeł, jak wspomniana giełda Binance i BitBay. Pamiętaj, że niejedna superhiper nowa giełda z ekstra warunkami zniknęła w ciągu kilku miesięcy, a wraz z nią zasoby klientów.
A na koniec pamiętaj, że w Polsce istnieje podatek od kryptowalut. Płacisz go jedynie w wybranych przypadkach, ale warto się z nimi zapoznać wcześniej. Wówczas kryptowaluty będą dobrą, bezpieczną inwestycją, która również zabezpieczy majątek przed nadchodzącą inflacją, bez obaw o interwencję urzędu skarbowego.
Pandemia i wprowadzone lockdowny spowodowały, że wiele osób zaczęło dokładniej przyglądać się swoim finansom i szukać metod ochrony majątku. Nie dziwię się, że coraz częściej wpisują w wyszukiwarkę pytanie, co to są te kryptowaluty. Świadczą o tym wskaźniki Google Trends, które pokazują, że w ostatnich miesiącach hasło bitcoin było popularniejsze od covid-19!
Rządy krajów na całym świecie zaczynają masowo dodrukowywać pieniądze, co niechybnie musi skończyć się wysoką inflacją. Zarówno przedsiębiorcy jak i osoby nieprowadzące działalności zdają sobie sprawę, że wartość ich oszczędności będzie spadała.
Coraz więcej danych pokazuje, że to właśnie kryptowaluty są świetnym zabezpieczeniem przed inflacją. Anthony Scaramucci, były współpracownik Donalda Trumpa i biznesmen uważa, że zakupiony bitcoin będzie doskonale przechowywał wartość!
A kto zaczyna nieco bliżej przyglądać się rynkowi finansowemu, ten zauważy, że coraz więcej inwestorów zaopatruje się duże ilości bitcoina. Michael Saylor niedawno ponownie dokupił bitcoiny za łączną sumę 15 milionów dolarów! Z kolei ceniony inwestor Raoul Pal przewiduje, że BTC osiągnie w tym cyklu 1 milion USD. A nie są to ludzie, którzy wydają pochopne opinie, a tym bardziej nie wydają ogromnych sum na niepewne inwestycje.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…