Zrozumienie pojęcia open interest, stopa finansowania i różnic pomiędzy kontraktami futures jest punktem wyjścia dla każdego inwestora zainteresowanego handlem instrumentami pochodnymi opartymi na kryptowalutach.
Przez ostatnie 2 lata kontrakty futures stały się bardzo popularne wśród osób handlujących kryptowalutami. Stało się to jeszcze bardziej widoczne, gdy liczba całkowitych otwartych kontraktów kryptowalutowych na giełdach instrumentów pochodnych wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu 3 miesięcy.
Dodatkowym dowodem na ich popularność był fakt, że obroty kontraktami futures na kryptowaluty przewyższyły wartość obrotu złotem, który jest rynkiem o ugruntowanej pozycji. Dziennie obroty sięgają na nim 107 miliarda dolarów.
Jednak każda giełda ma swój własny arkusz zleceń, sposób obliczania indeksu, limity dźwigni oraz zasady dotyczące krzyżowego i izolowanego depozytu zabezpieczającego. Na początku te różnice wydają się jedynie powierzchowne, ale mogą mieć ogromne znaczenie w zależności od potrzeb tradera.
Spis treści
Open interest – otwarty kontrakt
Jak pokazuje poniższy wykres, łączna liczba otwartych kontraktów futures na bitcoin wzrosła z 19 miliardów dolarów do obecnych 41 miliardów USD w ciągu 3 miesięcy. W międzyczasie dzienny wolumen obrotu przekroczył 120 miliardów dolarów, więcej niż w przypadku złota – 107 miliardów USD.
Podczas gdy kontrakty terminowe na Binance mają większy udział w tym rynku, wiele konkurencyjnych giełd ma odpowiednie wolumeny i otwarte kontrakty, w tym FTX, Bybit i OKEx. Pewne różnice między giełdami są oczywiste, takie jak m.in. naliczanie opłat wieczystych (odwrotne swapy) na FTX co godzinę zamiast zwykłego 8-godzinnego okna.
=> Otwórz konto na Binance i handluj kontraktami bitcoin na dźwigni.
Zwróć uwagę na to, jak CME utrzymuje 3 pozycję w kontraktach terminowych na bitcoin (BTC), pomimo oferowania wyłącznie kontraktów miesięcznych. Tradycyjne rynki instrumentów pochodnych kryptowalut CME wyróżniają się również tym, że wymagają 60% depozytu zabezpieczającego, chociaż brokerzy mogą zapewnić dźwignię finansową dla określonych klientów.
Stablecoiny vs. coin-marginowane kontrakty
Jeśli chodzi o giełdy kryptowalut, większość z nich pozwoli na użycie dźwigni do 100x. Zlecenia Tether (USDT) są zwykle denominowane w BTC. W międzyczasie arkusze zleceń wieczystych (coin-margined) są wyświetlane w kontraktach, których wartość może wynosić 1 USD lub 100 USD, w zależności od giełdy.
=> Więcej o Tether i stablecoinach.
Zlecenia kontraktów futures na Bybit USDT wymaga ilości denominowanej w BTC i ta sama procedura obowiązuje na Binance. Z drugiej strony OKEx i FTX oferują użytkownikom łatwiejszą opcję, która pozwala klientowi wprowadzić ilość USDT, jednocześnie automatycznie konwertując ją na BTC.
Oprócz kontraktów opartych na USDT, OKEx oferuje parę USDK. Podobnie, bezterminowe kontrakty futures oferuje Binance USD (BUSD). Dlatego dla tych, którzy nie chcą używać Tether jako zabezpieczenia, dostępne są inne opcje.
Zmienne stopy finansowania
Niektóre giełdy umożliwiają klientom korzystanie z bardzo wysokiej dźwigni finansowej. Chociaż może to nie stanowić ogólnego ryzyka, ponieważ w takich sytuacjach obowiązują mechanizmy likwidacyjne i fundusze ubezpieczeniowe, będzie to wywierać presję na stopę finansowania. W związku z tym pozycje długie na tych giełdach są zwykle karane.
Powyższy wykres pokazuje, że Bybit i Binance zwykle pokazują wyższą stopę finansowania, podczas gdy OKEx stale prezentuje najniższą. Traderzy kryptowalutowi muszą mieć świadomość, że nie ma żadnych przepisów, które to egzekwują, a kurs może się różnić w zależności od aktywów lub chwilowo lewarowanego popytu.
Nawet różnica w wysokości 0,05% równa się 1% dodatkowych kosztów tygodniowo. To pokazuje jak istotne jest, aby co jakiś czas porównywać stopę finansowania. Zwłaszcza podczas hossy, kiedy wskaźnik ma tendencję do szybkiego wzrostu.