Zakup bitcoin. Na co uważać.

Kupujesz bitcoiny? Koniecznie zwróć na to uwagę!

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Zakup bitcoina w 2021 roku zdecydowanie nadal warty jest rozważenia. Jednak nie jest to standardowa transakcja, dlatego musisz być świadomy i zwracać uwagę na niestandardowe czynniki. Poznaj najistotniejsze z nich.

Zakup BTC nie jest tym samym, co zakup bluzy czy kosmetyków w sieci. Nie jest skomplikowany i poradzi sobie z tym każdy użytkownik internetu, ale musi przy tym zdawać sobie sprawę z zagrożeń i aspektów specyficznych dla sieci blockchain.

Zwróć uwagę na poniższe elementy, a unikniesz zbędnego ryzyka przy zakupie bitcoina lub innych kryptowalut.

Zmienność wartości bitcoina

Bitcoin powstał i funkcjonuje jako waluta zdecentralizowana. Baza danych rozprowadzona jest pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer. Nie podlega kontroli rządów czy jakichkolwiek instytucji. Wpływ na wartość BTC ma prawo popytu i podaży. Niezależność jest oczywiście jednym głównych założeń bitcoina, ale taki system ma swoje właściwości.

Przede wszystkim wartość bitcoina jest zmienna. W zależności od wielu czynników na rynku blockchain może notować ogromne wzrosty jak i spektakularne spadki. Z tego powodu kupowanie BTC za wszystkie oszczędności życia będzie, delikatnie rzecz ujmując, mało rozsądną decyzją. Wtedy zaczyna być to ogromnym ryzykiem, które owszem, mnożąc środki może doprowadzić kogoś do bogactwa, ale również do ruiny.

Złota zasada jest zatem taka: na zakup bitcoina przeznaczaj tylko taką kwotę, jaką możesz stracić. Bez narażania siebie i swojej rodziny na bankructwo. Odnosi się ona zresztą do wszelkiego rodzaju inwestycji. Zakup kryptowaluty, jak w przypadku handlu akcjami, jest pewnego rodzaju spekulacją. Opieramy się na wielu danych, trendach i wskaźnikach historycznych danej waluty cyfrowej, statystykach itd. Jednak ostatecznie nigdy nie mamy gwarancji, czy nasze przewidywania się sprawdzą.

Takie nastawienie to punkt początkowy każdej osoby, która zamierza kupić bitcoin. Tylko wtedy możemy mówić o świadomym wchodzeniu w świat kryptowalut.

Brak powtarzalności wzrostów

Ten aspekt łączy się z poprzednim, ale warty jest wyróżnienia. Zawsze pamiętaj o tym, że dotychczasowe skoki wartości bitcoina czy innej kryptowaluty nie świadczą o przyszłych. Nawet, jeśli w jakimś okresie da się zauważyć powtarzalne cykle, nie oznacza to, że ta regularność będzie się dalej utrzymywać.

Co więcej, im dłuższy czas wzrostów, tym prawdopodobieństwo kolejnych spada. Wygląda to podobnie, jak w przypadku zakładów bukmacherskich. Jeśli jakaś drużyna wygrywa mecz za meczem, to po kilku spotkaniach obstawianie kolejnego zwycięstwa staje się coraz bardziej ryzykowne. O ile nie mówimy o np. hegemonie danej ligi (a ten sezon pokazuje, że takich pewniaków w zasadzie już nie ma), to z każdym meczem szansa wypadnięcia remisu czy przegranej wzrasta.

Sugerowanie się tylko przeszłymi wynikami nie może być jedynym elementem skłaniającym nas do zakupu bitcoina. To musi być dobrze przeprowadzona analiza, w której uwzględnimy również inne istotne czynniki. Także ryzyko, które możemy ponieść. Dlatego tak ważne jest zdobywanie odpowiednich informacji i czerpanie ich ze sprawdzonych źródeł.

Wybór giełdy bitcoin

Jeśli zdecydujesz się na zakup bitcoina, powinieneś dokonać tego na sprawdzonej i wiarygodnej platformie handlowej. Przypadkowe miejsca mogą zachęcać zniżkami czy bonusami, należy je jednak omijać szerokim ruchem myszki. Nie gwarantują odpowiednio wysokiego bezpieczeństwa transakcji, a ich podstawy finansowe często nie są znane.

Dobrym wyborem będzie zakup bitcoin na giełdzie kryptowalut Binance. To jedna z największych giełd walut cyfrowych na świecie. Oferuje ponad 740 par kryptowalut i fiat, w tym oczywiście BTC. Jest bardzo stabilna, system Binance pozwala przetworzyć nawet 1,4 miliona transakcji na sekundę. Rejestracja jest prosta, z kupować bitcoina możesz za pomocą przeglądarki internetowej, a także aplikacji mobilnej na iOS, Android, Windows czy MacOS.

Drugą polecaną przez mnie giełdą do zakupu bitcoina jest BitBay. Działa od 2014 roku i jest największą giełdą w Europie Środkowo – Wschodniej. Korzysta z niej ponad 800 000 użytkowników. Mnóstwo par wymiany, szybka i bezpieczna weryfikacja, wiele wygodnych metod płatności, a także pomocna obsługa klienta sprawiają, że zakup bitcoina na BitBay jest bezproblemowy.

Szybkiego zakupu bitcoina dokonasz również w internetowym kantorze Bitcan. Jego działanie jest wyjątkowo komfortowe. Wpisujesz kwotę PLN, którą chcesz przeznaczyć na zakup i od razu widzisz, jaką ilość BTC za nią otrzymasz. Pamiętaj, że możesz kupić nawet część bitcoina. Poniżej widżetu zawsze widzisz aktualny kurs BTC, dzięki temu wiesz, ile w tym momencie kosztuje 1 bitcoin.

Zaletą kantoru Bitcan jest możliwość anonimowego zakupu BTC do 1000 zł raz na 24 godziny. A przy tym czas realizacji transakcji to maksymalnie dwie minuty.

Wybór portfela bitcoin

Bezpieczny zakup bitcoina to jedno, ale drugą ważną kwestią jest jego przechowywanie. Jak pewnie wiesz, kryptowaluty trzyma się w specjalnych wirtualnych portfelach. Nie polecam przechowywania ich na kontach giełd kryptowalutowych czy internetowych kantorów. Po zakupie należy jak najszybciej przetransferować swoje środki do portfela. W razie np. bankructwa giełdy, które już nie raz się zdarzały, nie stracisz swojej kryptowaluty.

Jednak przy zakładaniu i obsłudze portfela bitcoin również należy zachować wszelkie środki ostrożności. Zagrożeniem może być złośliwe oprogramowanie czy zgubienie klucza prywatnego. Dlatego przed jakimkolwiek zakupem kryptowaluty sprawdź, jak założyć portfel bitcoin i przestrzegaj wszelkich procedur. A wtedy Twoje BTC będą bezpieczne i nie padną łupem hakerów oraz innych złodziei.

ICO – Initial Coin Offering

Dynamiczny rozwój sieci blockchain sprawia, że na rynku wciąż pojawiają się nowe kryptowaluty. Initial Coin Offering to sposób na pozyskanie kapitału do emisji waluty cyfrowej. Działa podobnie do wszelkich platform crowdfundingowych jak np. kickstarter. Stajesz się inwestorem jakiegoś projektu, w zamian za różne korzyści po jego powstaniu. W przypadku ICO zazwyczaj otrzymasz określoną ilość tokenów. Mogą to być tokeny użytkowe, security czy personalne.

ICO

Krótko mówiąc, zagłębiając się w rynek kryptowalut, natrafisz na mnóstwo Initial Coin Offering. Będziesz oglądał wiele dopieszczonych dokumentów zwanych White Paper, zawierających plany i założenia nowej kryptowaluty, pełniących funkcję wzorców umownych. Ale dlaczego mówię o tym przy aspektach dotyczących zakupu BTC? Otóż za każdym razem będzie kusiło Cię przeświadczenie, że być może kupujesz nowego bitcoina. Że warto wydać te pieniądze, bo być może w przyszłości właśnie ta kryptowaluta osiągnie równie wielki sukces i ogromne wzrosty.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że możesz decydować się na kolejne i kolejne ICO, aż w końcu znajdziesz się w posiadaniu tysiąca tokenów o marnej wartości. To jak gra w lotto. Puszczenie pojedynczego kuponu raz na jakiś czas może być zwykłą zabawą. Jednak kiedy ktoś wydaje kilkadziesiąt złotych na losy przy każdym losowaniu, suma stawek rośnie do niebotycznych sum, które rozsądniej byłoby w coś zainwestować.

Podobnie jest z Initial Coin Offering. Chcę, żebyś mnie dobrze zrozumiał. Nie zniechęcam Cię do korzystania z takich ofert. Sam kilka razy decydowałem się na ICO. Jednak należy podchodzić do nich tak, jak podczas zakupów w galerii handlowej. Każda witryna będzie zachęcała do wejścia i zakupu. Musisz być na to odporny, nie ulegać emocjom i wchodzić tylko w takie ICO, do których masz całkowite przekonanie.

Piramidy finansowe

Waluty cyfrowe stały się bardzo modne, co oczywiście nie umyka uwadze wszelkich oszustów i internetowych pseudobiznesmenów. W sieci możesz natknąć się na tysiące stron czy grup w mediach społecznościowych z ofertami zachęcającymi do udziału w nowym przedsięwzięciu, które zapewnia niesamowite zyski już po krótkim czasie, dochód pasywny, itd. To bardzo często znane od lat piramidy finansowe, których zysk opiera się na napływie kolejnych użytkowników. Jednak ich twórcy zgrabnie wplatają tam słowo kryptowaluta, tokeny i inne pojęcia ze świata blockchain, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Jeśli zauważysz gwarancję pewnych zysków, konieczność wpłacenia określonej kwoty na start, gratyfikację za przyciągnięcie kolejnych użytkowników, to możesz być pewien, że masz do czynienia z tego typu oszustwem. Nie muszę dodawać, że pod żadnym pozorem nie należy korzystać z takich ofert czy namawiać na nich swoich znajomych. To nie ma nic wspólnego z rynkiem kryptowalut i zakupem bitcoina.

Powstanie sieci blockchain ma i będzie mieć ogromny wpływ na przyszłość pieniądza. Ale to zupełnie nowa technologia, w związku z czym musimy liczyć się z nieznanymi dotąd niebezpieczeństwami. Wiesz zapewne, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej czy aplikacji bankowych, ale w przypadku kryptowalut to nie wystarczy. Musisz stale aktualizować wiedzę o nowych zagrożeniach i nowych sposobach ochrony swojego majątku, którym niewątpliwe staną się Twoje zakupione BTC oraz inne kryptowaluty. Sam bardzo poważnie traktuję tę kwestię i z pewnością będą informował o wszystkich nowościach dotyczących bezpiecznego zakupu bitcoina.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *