Ledger

Ledger Nano S i Ledger Nano X. Poznaj najlepsze sprzętowe portfele dla Bitcoina i kryptowalut.

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Na pewno zdajesz sobie sprawę, jak bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przechowywanie zakupionych Bitcoinów i innych kryptowalut. To nie jest temat, obok którego możesz przejść obojętnie, jeśli chcesz zachowywać się jak poważny inwestor i uchronić się przed stratą majątku. Dlatego sprawdziłem dla Ciebie kolejny z najpopularniejszych zimnych portfeli, tym razem Ledger Nano S. Mój test i opinia.

We wcześniejszym poście przedstawiłem specyfikę portfela marki SatoshiLabs, czyli Trezor Model T. Tym razem przyjrzymy się urządzeniu Ledger Nano S. Dzięki temu łatwiej wybierzesz najlepszą opcję dla siebie.

Kup Ledger Nano S

Ledger – co to za firma?

Ledger to firma, która działa w branży bezpieczeństwa kryptowalut od wielu lat. Została założona w 2014 roku przez ośmiu ekspertów, którzy uzupełniali się doświadczeniami w zakresie cyberbezpieczeństwa, walut cyfrowych oraz przedsiębiorczości. Zjednoczyli się wokół jednej idei – stworzenia rozwiązań i najwyższych standardów ochrony dla aplikacji blockchain. Dziś Ledger SAS i jej spółki zależne zatrudniają ponad 300 pracowników w biurach zlokalizowanych w Paryżu, Vierzon (miejscowość we Francji), Nowym Jorku, Zurychu i Singapurze.

Ledger opracowała charakterystyczny system operacyjny (OS) o nazwie BOLOS, który zintegrowany jest z bezpiecznym chipem dla linii portfeli Ledger lub ze sprzętowym modułem bezpieczeństwa (HSM), stosowanym także w innych rozwiązaniach i przez inne przedsiębiorstwa.

Nazwa ledger (pol. księga główna, rejestr) nawiązuje oczywiście do stosowanej kiedyś księgi, w której rejestrowane były wszelkie transakcje na koncie. Każdy z rachunków miał saldo otwarcia lub przeniesienia. Debet lub kredyt zapisywane były w osobnych kolumnach, tak jak saldo końcowe.

Co to jest Ledger Nano S?

Ledger Nano S to portfel kryptowalutowy, którego sprzedaż przekroczyła już ponad 1,4 miliona sztuk. Według wielu użytkowników to najtańszy z najlepszych modeli na rynku blockchain, z niezawodnymi mechanizmami szyfrowania i bezpieczeństwa. Fakt, ma bardzo przystępną cenę. W Polsce kosztuje on ok. 270 zł (ok. 59 dolarów).

Ledger Nano S to rodzaj zimnego portfela Bitcoin, czyli bardzo bezpieczne rozwiązanie do przechowywania Twoich zasobów kryptowalut. Jest świetną opcją dla początkujących użytkowników giełdy Binance i traderów, którzy szukają niedrogiego sposobu na ochronę swoich środków.

Ledger Live
Ledger Live to prosta i intuicyjna aplikacja desktopowa do zarządzania portfelem Ledger X i Ledger S.

Co znajdę w pudełku Ledger Nano S?

Kupując Ledger Nano S, oprócz samego urządzenia, w opakowaniu znajdziesz także:

  • Kabel USB
  • Breloczek, kółko i smycz
  • 3 puste arkusze Recovery Seed

Jakie kryptowaluty obsługuje Ledger Nano S?

Urządzenia firmy Ledger znane są z tego, że obsługują najszerszą gamę kryptowalut spośród portfeli sprzętowych. Ledger Nano S nie jest tutaj wyjątkiem. Ten model przechowuje ponad 1100 różnych tokenów i zasobów cyfrowych, w tym te najpopularniejsze waluty, jak:

  • Bitcoin
  • Ethereum (i wszystkie tokeny ERC-20)
  • Litecoin
  • Bitcoin Cash
  • Vechain
  • XRP
  • Monero
  • EOS
  • NEO
  • TRON
  • Zcash
  • i wiele innych.

To z pewności ogromna przewaga portfela Ledger Nano S nad innymi producentami, których modele nie obsługują wielu kryptowalut (jak np. KeepKey).

Pewnym ograniczeniem portfela Ledger Nano S jest dosyć niewielka pamięć wewnętrzna. Miejsca starcza na zainstalowanie 3-5 różnych portfeli kryptowalut (w zależności od rozmiaru aplikacji). Zatem to dobry wybór, jeśli zamierzasz przechowywać w nim kilka różnych, najważniejszych dla Ciebie tokenów (np. BTC i ETH) czy cały portfel altcoinów. Jeśli natomiast potrzebujesz czegoś do trzymania dużo większych zasobów, musisz wyposażyć się w model o większej pamięci – Ledger Nano X.

Istnieje kilka sposobów na obejście tego problemu, jak np. konfiguracja portfela i odinstalowanie go (wówczas klucze prywatne i tak zostają w urządzeniu), ale ja ich nie polecam. Nigdy nie stosuje takich półśrodków i przestrzegam przed nimi szczególnie początkujących. Bezpieczeństwo i przechowywanie kryptowalut to wrażliwa sprawa. Używaj portfeli zgodnie z ich przeznaczeniem i możliwościami, a w miarę powiększania portfolio i potrzeb dodawaj kolejne urządzenia. Zawsze wyjdziesz na tym dobrze.

Ponadto zauważ, że ograniczona przestrzeń wewnętrzna modelu Ledger Nano S jest bezpiecznym i tanim rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą zmniejszyć ryzyko kradzieży przechowując zasoby cyfrowe w kilku zimnych portfelach i lokalizacjach. To taka dywersyfikacja we własnym systemie ochrony. Jeśli nie zajmujesz się tradingiem codziennie, kiedy przesyłanie krypto do portfela może być uciążliwe, to zastanów się nad taką sprytną opcją.

Ledger Nano S vs Ledger Nano X

Jakie są różnice pomiędzy modelami? Główną przewagą Ledger Nano X nad Ledger Nano S jest pojemność pamięci wewnętrznej. Duża pamięć wewnętrzna oznacza, że na urządzeniu można zainstalować dużo większą liczbę aplikacji do przechowywania kryptowalut. Każdy blockchain wymaga instalacji na Ledgerze aplikacji.

Model Ledger Nano X w przeciwieństwie Nano S umożliwia połączenie z urządzeniami na iOS. Model X obsługuje połączenia poprzez Bluetooth.

Obydwa modele Ledger X i Ledger S dają użytkownikowi ten sam najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz umożliwiają przechowywanie tych samych kryptowalut. Obydwa zarządzane są poprzez aplikację Ledger Live.

Funkcje zabezpieczeń Ledger Nano S

Portfel sprzętowy Ledger Nano S jest jak Twoja bankowa skrytka depozytowa, w której przechowujesz swoje najcenniejsze rzeczy. Pewnie, to rozwiązanie głównie znamy ze szpiegowskich filmów, ale na pewno potrafisz sobie wyobrazić, jak to mniej więcej działa. Swoich kryptowalut nie możesz pozostawiać bez ochrony (lub jedynie z podstawową), a najlepszym sposobem jest zastosowanie szyfrowania na najwyższym poziomie.

Urządzenia firmy Ledger zdobyły zaufanie milionów konsumentów i wysoką reputację w zakresie bezpieczeństwa. Nawet, jeśli ochrona Twojego komputera zostanie naruszona, to Ledger Nano S zachowa Twoje kryptowaluty. Wykorzystuje do tego dwie warstwy ochrony – chipy ST31H320 (protection) i STM32F042 (OS), które przechowują klucze prywatne i podpisują transakcje jako oddzielne elementy sprzętu.

Poza tym, korzystając z Nano Ledger S możesz dodatkowo chronić swoje zasoby, ustawiając kod PIN niezbędny do odblokowania urządzenia, a także hasło służące do przyznania dostępu do portfeli.

Co bardzo istotne i wymowne, do dzisiaj nie zgłoszono żadnego przypadku zdalnego włamania do portfela Ledger Nano S. Jednak kluczowe znaczenie dla ochrony ma zabezpieczenie fraz seed w trybie offline i odpowiednie ich ukrycie, aby nikt nie miał dostępu do tych danych. Nigdy, ale to przenigdy, nie zapisuj ich online, ponieważ wystawiasz się wtedy na ataki hakerskie. Najbezpieczniejszym sposobem na zapisanie fraz seed jest użycie dedykowanego, niezawodnego mechanizmu, jak np. CryptoTag.

Wówczas, nawet jeśli Twój portfel ulegnie uszkodzeniu lub go po prostu zgubisz, możesz szybko odzyskać zasoby za pomocą Recovery Seed.

Ledger Nano S – wygląd

Portfel Ledger Nano S wyglądem przypomina dobrej klasy pendrive. Jest lekki, poręczny, a przy tym solidny. Na górze urządzenia znajdziesz mały ekran i dwa przyciski nawigacyjne. Wszystkie pomagają uzyskać dostęp do menu, wprowadzenie kodu PIN, wybrania aplikacji czy wprowadzenia frazy Recovery Seed. Trzeba oczywiście przyznać, że wpisywanie kodu za pomocą jedynie tych dwóch przycisków bywa nieco żmudne, ale w pozostałych kwestiach Ledger OS odpowiednio prowadzi użytkownika przez konfigurację urządzenia, co znacznie ułatwia sprawę. Wszystko, co musisz wtedy robić, to śledzić komunikaty na ekranie monitora i Ledger Live, czyli aplikacji komputerowej dla urządzeń tej marki.

Podłączenie portfela Ledger Nano S do komputera jest niezwykle proste i odbywa się za pomocą dołączonego kabla micro-USB. Niemniej jednak czasem trzeba wysilić wzrok, zwłaszcza, gdy należy potwierdzić długie adresy odbiorcy na wyświetlaczu podczas dokonywania transakcji. Ale to naprawde niewielka niedogodność, a poza tym szybko da się to tego przyzwyczaić.

I właśnie ta prostota, brak udziwnień sprawiają, ze Ledger Nano S to portfel niezawodny i bardzo bezpieczny. Ma ograniczoną pojemność i podstawowy ekran, dzięki czemu nie pozostawiają praktycznie żadnego pola dla hakerów, którzy mogą ukraść Twoje fundusze. Ledger od lat ceniony jest głównie za konstrukcje swoich urządzeń i wysoki poziom ochrony.

Gdzie kupię Ledger Nano S?

Obecnie portfele Ledger sprzedawane są w ponad 200 krajach na całym świecie. Użytkownicy łącznie kupili już ponad 3 miliony urządzeń. W przypadku zimnych portfeli kryptowalutowych tak, jak samo urządzenie, ważna jest również dostawa. Musisz mieć pewność, że podczas całego transportu zachowane zostały wszystkie formy bezpieczeństwa i nikt nie mógł choć na chwilę dostać się do Twojego portfela. Dlatego radzę nie sugerować się jedynie ceną, zwłaszcza, że różnice są naprawdę niewielkie i zakupić swojego Ledgera Nano S wprost ze sklepu producenta ledger.com. Nie ma lepszego i bardziej pewnego źródła, naprawdę nie warto kombinować. Dostawa wyniesie ok. 40 zł, ale sprzęt przychodzi naprawdę szybko, a na stronie bez problemu możesz zapłacić w złotówkach.

Klikając w ten link, od razu trafisz na sklep Ledger gdzie będziesz mógł wybrać Model S lub Model X. Zwróć uwagę na akcesoria. Możesz dobrać także dobrej jakości dodatkowe kable USB lub Billfodl, czyli stalową kartę do przechowywania i zabezpieczenia Twojej 24-wyrazowej frazy Recovery Seed. Odporną na ogień, wodę i nie tylko. Jak chronić swoje zasoby to porządnie. Zwłaszcza, że to jednorazowy wydatek na wiele lat.

Ledger Nano S – czy warto kupić?

Zarówno Ledger Nano S jak i Ledger Nano X to portfel godny polecenia. Nie tylko ze względu na świetny stosunek jakości do ceny, ale także brak dodatkowych funkcji. Tak, właśnie ta prostota zapewnia bezpieczeństwo, małe pole do pomyłek i błędów. To najbezpieczniejsza z przystępnych cenowo opcji dla początkowych i średniozaawansowanych użytkowników kryptowalut.

Ledger Nano S był moim pierwszym zimnym portfelem, który zamówiłem zaraz po pierwszym zakupie Bitcoina. Wraz z powiększaniem się moich zasobów w pewnym momencie postanowiłem kupić także konkurencyjnego Trezora T, ale Ledger nadal służy mi do przechowywania niektórych krypto. Jeśli szukasz niedrogiego sprzętu na początek, który zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo Twoich zasobów, to Ledger Nano S będzie idealnym rozwiązaniem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *