NFT Marketplace. Twórz, kupuj, sprzedawaj!

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Czy też coraz częściej słyszysz o ludziach kupujących cyfrowe koty, piłkarskie karty czy wirtualną grafikę Donalda Trumpa i zupełnie nie wiesz, o co chodzi w tym NFT? Jak to możliwe, że niektóre niematerialne dzieła kosztują tysiące a nawet miliony dolarów? Spokojnie, zaraz wszystko Ci przedstawię. Także to, czym jest NFT marketplace, jak możesz dołączyć do tej społeczności i sam zarabiać na niewymienialnych tokenach.

NFT, czyli niewymienialne tokeny, szybko stały się jednym z najbardziej popularnych trendów świata kryptowalut i niezwykle szybko rozwijającym się rynkiem. Coraz więcej poważniejszych traderów, oprócz zakupu Bitcoina i innych walut, inwestuje również w unikalne cyfrowe aktywa oparte na blockchain.

O tym, czym są tokeny NFT, pisałem Wam już wcześniej. Przypomnę jedynie, że to wirtualne tokeny reprezentujące coś odrębnego i rzadkiego. Mogą być wirtualną postacią jakiegoś fizycznego przedmiotu, ale także grafiką, ścieżką dźwiękową, cyfrowym przedmiotem kolekcjonerskim; postacią, wyposażeniem czy nieruchomością w grze. W przeciwieństwie do zwykłych kryptowalut (takich jak Bitcoin) lub pieniądze fiducjarne (jak PLN, USD czy EUR), tokeny NFT nie mogą być wzajemnie wymieniane, ponieważ każdy z nich ma określoną wartość opierającą się o jego unikalne cechy i atrybuty.

Co więcej, w przeciwieństwie do walut cyfrowych, NFT nie można kupić na scentralizowanych lub zdecentralizowanych giełdach kryptowalut. Zamiast tego są one notowane i sprzedawane na internetowych platformach handlowych, które stworzone są specjalnie dla NFT. Takie miejsce to tzw. marketplace NFT (ang. – dosłownie rynek NFT).

Co to są NFT marketplaces?

NFT marketplace OpenSea
OpenSea jeden z najbardziej uznanych uniwersalnych NFT marketplace. opensea.io

Aby uzyskać dostęp do jednego z martketplace NFT, musisz posiadać:

 1. portfel kryptowalutowy – oczywiście musisz wybrać portfel zgodny z siecią blockchain obsługującej NFT, który zamierzasz kupić. Na przykład, jeśli planujesz kupować lub sprzedawać NFT oparte na platformie blockchain Ethereum, to musisz użyć kompatybilnego portfela Ethereum. W przypadku transakcji NFT kupowanych i sprzedawanych na platformie Solana musisz skorzystać z usług portfela takich jak Sollet, itd.
 2. odpowiednią Ilość monet w portfelu – przed zakupem, wystawieniem lub wyemitowaniem tokenu NFT musisz wstępnie zasilić swój portfel. Ponownie trzeba uwzględnić, które kryptowaluty są obsługiwane przez marketplace, z którego zamierzasz korzystać.
 3. konto użytkownika – musisz założyć konto na konkretnym marketplace NFT, na którym chcesz kupować tokeny.

Warto zauważyć, że w większości przypadków wystawianie i tworzenie NFT na platformie marketplace wiąże się z opłatą sieciową blockchain. Z kolei jej wysokość różni się w zależności od systemu opartego na blockchainie, z którego zdecydujesz się korzystać. Na przykład Ethereum może pochwalić się największym ekosystemem dapps NFT (aplikacje zdecentralizowane), ale z drugiej strony ma najwyższe opłaty.

Jakie są platformy blockchainów NFT?

Ethereum jest zdecydowanie najpopularniejszą platformą na której bazują marketplacy NFT służące do kupowania, sprzedawania i tworzenia unikalnych, cyfrowych przedmiotów. Jednak na rynku regularnie pojawiają się nowe blockchainy do obsługi NFT:

 • Binance Smart Chain
 • Flow (by Dapper Labs)
 • Tron
 • EOS
 • Solana
 • Polkadot
 • Tezos
 • Algorand
 • Cosmos
 • WAX
 • Hedera Hashgraph

Niektóre z tych systemów blockchain są interoperacyjne. Na przykład możesz kupić tokeny NFT oparte na Ethereum za pomocą tokenów opartych na Ethereum (nazywanych tokenami ERC-20, które obejmują USDT lub USDC, BNB, DAI, itp). Inne, takie jak Flow, to systemy zamknięte. Oznacza to, że nie możesz np. kupić NBA Topshot NFT (opartych na Flow) za pomocą ETH lub BNB.

Jak działają NFT marketplaces?

Oto krótka instrukcja obsługi NFT marketplaces. Sprawdź te wszystkie kroki, a zakup pierwszego i każdego następnego niewymienialnego tokenu nie sprawi Ci żadnego problemu.

Zarejestruj się

Rejestracja na NFT marketplace może nieznacznie różnić się w zależności od wybranej platformy, ale główne etapy, które należy przejść, zawsze obejmują podanie danych osobowych oraz podłączenie obsługiwanego portfela cyfrowego. Przycisk do rejestracji na NFT marketplace zawsze jest odpowiednio widoczny i zwykle umieszczony w prawym górnym rogu na stronie głównej. Podczas podłączania portfela zostaniesz poproszony o podanie hasła do niego, aby zakończyć cały proces.

Nifty Gateway NFT
Na marketplace NFT Nifty możesz kupić dzieła znanych artystów, w tym Beeple. niftygateway.com

Zakup NFT

Tokeny NFT zazwyczaj kupisz bezpośrednio po stałej cenie lub biorąc udział w aukcji. Zupełnie jak np. na Allegro czy eBay. W niektórych przypadkach potencjalni nabywcy mogą składać oferty właścicielowi cyfrowego aktywa i w ten sposób próbować wynegocjować lepszą cenę.

Sprzedaż NFT

Sprzedaż tokenów na NFT marketplace może być nieco bardziej skomplikowanym technicznie procesem niż ich zakup. Zwłaszcza wtedy, kiedy użytkownik chce sprzedać dzieło, które sam stworzył. Ale z pewnością nie wykracza to poza zakres Twoich umiejętności. Po prostu do wykonania jest nieco więcej kroków:

 1. musisz przesłać wybrany NFT na marketplace i wprowadzić stałą cenę lub zdecydować się na sprzedaż NFT na aukcji.
 2. następnie platforma zweryfikuje Twoje dzieło. Jeśli NFT zostanie zatwierdzony, oferta pojawi się na marketplace.
 3. gdy sprzedający zaakceptuje ofertę, platforma handlowa przeprowadza transfer od kupującego do sprzedającego. Sam nie musisz już nic robić, po prostu czekasz na zaksięgowanie środków.

Emisja NFT

Jeśli chcesz stworzyć swój własny token NFT, najrozsądniejszym wyborem będzie blockchain Ethereum, ponieważ jest to największy system dla tego typu aktywów. W tym celu musisz wyposażyć się w portfel Ethereum, który obsługuje ERC-721 (standard tokenów Ethereum dla NFT), taki jak np. MetaMask, Trust Wallet lub Coinbase Wallet.

Ponadto będziesz musiał doładować swój portfel kryptowalutą Ether o wartości około 50-100 USD, aby pokryć opłaty transakcyjne (w zależności od przeciążenia sieci).

Rarible marketplace
Marketplace NFT Rarible. rarible.com

Po wykonaniu tych kroków będziesz mógł uzyskać dostęp i korzystać z platform takich jak Featured by Binance, OpenSea, Rarible czy Mintable. Większość platform ma przycisk Utwórz w prawym górnym rogu. Po kliknięciu przeniesiesz się na stronę, na której możesz rozpocząć emisję swoich NFT.

Jakie są rodzaje NFT marketplaces?

Chociaż istnieje wiele rodzajów NFT marketplaces, najpopularniejsze są platformy uniwersalne i zorientowane na sztukę. Istnieją również niszowe NFT marketplaces, które oferują jedynie określone rodzaje aktywów niepodlegających wymianie. Są to np. przedmioty w grze, cyfrowe karty kolekcjonerskie i wirtualne nieruchomości.

Oto 5 obecnie najpopularniejszych, uniwersalnych i przeznaczonych dla sztuki cyfrowej NFT marketplaces:

 • Featured by Binance – NFT marketplace od największej giełdy kryptowalut na świecie, który wystartował pod koniec czerwca i już plasuje się w czołówce tego typu platfrom. Jego otwarciu towrzyszyła głośna kampania 100 Creators, a wśród pierwszych artystów emitujących swoje prace znalazł się polski youtuber Krzysztof Gonciarz.
  Na Featured by Binance możesz kupować, licytować, a także tworzyć najlepsze na świecie tokeny NFT. Platforma oferuje 3 rodzaje produktów:
  • Wydarzenia: ekskluzywne NFT stworzone przez czołowych światowych artystów.
  • Marketplace: do tworzenia, kupowania i licytowania NFT od twórców z całego świata.
  • Mystery Box: szansa na wygranie rzadkich NFT w pudełku pełnym niespodzianek.

Pisałem wcześniej, że do NFT marketplace potrzebne jest osobne konto. Jednak w przypadku Featured by Binance możesz posługiwać się swoim standardowym kontem na giełdzie. Jeśli jeszcze go nie masz, sprawdź, jak kupić Bitcoina na Binance. A później po prostu podłączasz swój portfel i możesz kupować NFT, brać udział w licytacji czy sprzedawać swoje dzieła.

 • OpenSea – to jeden z najbardziej uznanych uniwersalnych NFT marketplace. W OpenSea znajdziesz niewymienne tokeny reprezentujące wiele rzeczy, w tym dzieła sztuki, kolekcje sportowe, wirtualne światy, karty kolekcjonerskie i nazwy domen.
 • Rarible – to marketplace NFT dedykowany członkom społeczności posiadającej tokeny RARI. Tu królują tokeny z grafiką, ale w ofercie są również inne rodzaje NFT.
 • SuperRare – to kolejny NFT marketplace skupiający się na sztuce cyfrowej. SuperRare współpracuje z wybraną grupą wiodących artystów tworzących niewymienialne tokeny z tej dzidziny.
 • Nifty Gateway – Nifty to jeden z największych NFT marketplace. Tutaj możesz kupić dzieła znanych artystów, w tym Beeple’a (który posiada rekord najdroższego NFT sprzedanego za 69 milionów dolarów) czy dj’ów Steve’a Aoki i deadmau5.
 • Foundation – założony w lutym 2021 roku Foundation szybko stał się jednym z najpopularniejszych NFT marketplace dla twórców. Dotychczasowy wolumenem obrotu sięga już prawie 48 milionów dolarów.
NBA top shots NFT
Marketplace dla fanów NBA. Oficjalny sklep z kolekcjonerskimi tokenami NFT dla NBA nbatopshot.com

W przypadku niszowych cyfrowych dzieł, takich jak awatary świata wirtualnego lub cyfrowe karty fantasy football, prym wiodą te NFT marketplaces:

 • NBA Top Shot – rynek NFT oparty na Flow, na którym możesz kupować i sprzedawać cyfrowe karty kolekcjonerskie zawierające filmy z niezapomnianymi momentami NBA.
 • Axie Infinity – NFT marketplace oferujący postacie z kreskówek z gry Axie Infinity, w której gracze hodują, walczą i handlują cyfrowymi zwierzakami zwanymi Axies. Niektórzy gracze zajmują się tym zawodowo!
 • Sorare – na tym NFT marketplace możesz kupić wirtualne karty przedstawiające piłkarzy i wykorzystać je w grze Sorare, która jest globalną rywalizacją z gatunku fantasy football.
 • Decentraland – ta platforma ma własny wewnętrzny rynek, na którym użytkownicy kupują i sprzedają wirtualną ziemię lub przedmioty w grze, takie jak np. ubrania.
 • Valuables – to NFT marketplace, na którym użytkownicy mogą tokenizować tweety i sprzedawać je jako NFT. Sam prezes Twittera, Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet za 2,9 miliona dolarów!

Po co Ci ten NFT marketplace?

Myślisz, że te niewymienialne tokeny i NFT marketplaces, to nie dla Ciebie? Że ledwo zacząłeś się interesować, jak zacząć z Bitcoinem, a już pojawia się coś nowego? Otóż nie bądź, jak mawiał klasyk, w mylnym błędzie. Przedmioty spakowane w tokeny NFT nie są przyszłością, a obecną rzeczywistością i warto zainteresować się tym rynkiem już teraz.

To może być bardzo dobra inwestycja, dokładnie tak samo, jak fizyczne dzieła sztuki. A żeby dołączyć do tej gry, wcale nie trzeba dysponować milionami. Owszem, wiele tokenów sprzedawanych na NFT marketplaces kosztuje setki tysięcy dolarów, ale to dokładnie tak, jak w realnym świecie i najdroższymi obrazami najbardziej cenionych malarzy, unikatowymi przedmiotami należącymi do popularnych artystów czy limitowanymi edycjami utworów piosenkarzy. Stanowią jedynie procent wartościowych dzieł. Reszta ukrywa się w gąszczu świetnych okazji, które czekają na wyłowienie.

Jak wspomniałem, już teraz najlepsi traderzy traktują NFT marketplaces jako jeden ze swoich instrumentów inwestycyjnych. Wiedzą bowiem doskonale, że token NFT może przetrzymywać wartość lub zwiększyć ją wielokrotnie – bardziej, niż niejedna obiecująca kryptowaluta.

Pamiętaj, że konto na NFT marketplaces, np. na Featured by Binance, jest zupełnie darmowe. Można zalogować się i przeglądać ofertę, będąc przynajmniej przygotowanym na ewentualny zakup tokenu. A kto wie, może masz jakiś artystyczny talent albo pomysł na wykorzystanie tej technologii i dołączysz do grona twórców NFT? Narzędzia są w zasięgu Twojej ręki i myszki, reszta zależy od Ciebie.

Przejdź do Binance Marketplace NFT

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *