Kryptowaluty i piłka nożna na najwyższym poziomie to nie melodia przyszłości, a teraźniejszość. Po ujawnieniu szczegółów kontraktu Messiego z Paris Saint Germian okazuje się, że część wynagrodzenia zawodnik otrzymuje w formie Fan Tokenów klubu.
Od momentu przejścia Leo Messiego z FC Barcelony do Paris Saint Germain wszystkich kibiców ciekawiły dwie kwestie: jak genialny Argentyńczyk odnajdzie się w nowym zespole i ile tak naprawdę zarobi?
Messi – tokeny i NFT
W ostatnim czasie szczegóły jego kontraktu z francuskim gigantem ujawniła gazeta L’Equipe. Według tych informacji Messi może liczyć na oszałamiające zarobki w wysokości 110 milionów euro za wypełnienie 3-letniej umowy. Oznacza to, że 34-latek zainkasuje tyle samo, co jego dobry kolega Neymar oraz więcej, niż młoda gwiazda klubu, Kylian Mbappe. Ale co ciekawe, część pensji Messiego zostanie wypłacona w formie kryptowaluty – $PSG Fan Tokens emitowane są przez znaną na całym świecie platformę Socios.com. Socios poprzez kryptowalutę Chiliz zajmuje się tokenizacją klubów sportowych. W pierwszym sezonie kontraktu otrzymana przez niego kryptowaluta – 40 000 tokenów, ok. 0,2% całej emisji – warta będzie 1 milion euro, czyli stanowi 1/30 kontraktu.
Ale to nie jedyny związek piłkarza urodzonego w Rosario ze światem blockchain. Wcześniej Messi wyemitował własną kolekcję NFT zatytułowaną The Messiverse. Z kolei Paris Saint Germian nawiązał współpracę z platformą kryptograficzną Crypto.com, która obejmuje m.in. także wydanie ekskluzywnych tokenów NFT klubu. Poza tym część kwoty wynikającej z umowy sponsorskiej zostanie wypłacona w walutach cyfrowych.
Fan Tokeny to przyszłość piłki?
Coraz więcej klubów decyduje się na emisję własnych Fan Tokenów. I wcale nie chodzi jedynie o promocję, a o coraz większe zarobki z tego tytułu. Z drugiej strony piłkarskie tokeny stają się coraz popularniejsze wśród kibiców i inwestorów. Na zakup Fan Tokenów PSG zdecydował się znany polski bloger finansowy, Maciej Samcik. Cały proces i wnioski opisał w artykule na subiektywnieofinansach.pl.
Na razie trzeba przyznać, że korzyści z posiadania klubowych tokenów nie są wielkie. Ale z drugiej strony, patrząc na rozwój tego rynku i zainteresowanie, jakie wzbudzają wśród kibiców, to może się szybko zmienić. Tutaj mogą zadziałać trochę inne mechanizmy, niż w przypadku standardowych kryptowalut czy instrumentów finansowych. Wszak miłość kibica do klubu często nie ma nic wspólnego z rozsądkiem czy logiką – to uczucie. A z jego powodu ludzie, a szczególnie mężczyźni, są w stanie wydawać ogromne pieniądze. Można przewidzieć, że wzrost wartości fan tokenów klubu będzie następował wraz ze wzrostem jego popularności. A to, wprawny obserwator piłkarskiego rynku, jest już w stanie dobrze ocenić na chłodno…