Zgodnie z danymi instytutu badawczego Hurun Report, aż 17 inwestorów ze świata kryptowalut może pochwalić się statusem miliardera. Kto znalazł się na słynnej liście?
Instytut Hurun Report to wiodąca platforma badawcza z siedzibą m.in. w Chinach. Jak co roku, publikuje listę najbogatszych ludzi świata, obejmując również tych, którzy kupują bitcoin i inne kryptowaluty.
3,2 – tyle miliarderów jest dzisiaj na świecie. Z opublikowanego 2 marca 2021 roku najnowszego raportu Hurun wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła dwukrotnie! 17 z nich (blockchain bilionaires) zdobyło swój majątek głównie inwestując w bitcoin i inne kryptowaluty.
Na szczycie Hurun Global Rich List znalazł się dyrektor generalny największej giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych – Coinbase. Brian Armstrong w ciągu ostatniego roku powiększył swój majątek 10-krotnie, osiągając 11,5 miliarda dolarów! W zeszłym roku Amerykanin posiadał jedynie 1 miliard USD.
Drugim najbogatszym blockchainowym miliarderem jest Sam Bankman-Fried. Fortuna założyciela i dyrektora generalnego Alameda Research i giełdy FTX wyceniana jest na 10 miliardów USD. Co ciekawe, Bankman-Fried pojawił się na liście Hurun po raz pierwszy! Na tak udany debiut wpływ miał przede wszystkim ogromny wzrost wartości FTX w 2020 roku.
Trzecie miejsce na liście Hurun zajmuje Changpeng Zhao, CEO największej na świecie giełdy kryptowalut Binance. Jego majątek szacowany jest na 8 miliardów dolarów, czyli o 200% więcej, niż rok wcześniej. W 2020 roku Zhao został uznany za najbogatszego blockchainowego miliardera, wyprzedzając wówczas współzałożyciela Bitmain, Micree Zhan Ketuana.
Na najnowszej liście Hurun znajduje się wielu głównych graczy z branży kryptowalut. Są to m.in. współzałożyciel Ripple – Chris Larsen; współzałożyciel Stellar – Jed McCaleb; dyrektor generalny Digital Currency Group – Barry Silbert; the Winklevoss brothers czy CEO MicroStrategy Michael Saylor. Lista Hurun obejmuje 11 nowych blockchainowych miliarderów, w tym głównego inwestora branży kryptowalut Tima Drapera oraz założyciela i dyrektora generalnego Galaxy Digital, Michaela Novogratza.
A kogo zabrakło na liście Hurun? Na liście miliarderów nie pojawił się twórca bitcoina, czyli Satoshi Nakamoto. Prawdopodobnie to pseudonim osoby lub grupy stojącej za stworzeniem najpopularniejszej kryptowaluty. To jednak osobna historia, o której dyskusja toczy się od kilku lat. Brak umieszczenia Nakamoto na liście Hurun argumentuje właśnie tym, że nie wiadomo, czy w ogóle istnieje…
Nakamoto posiada ponad 1,1 miliona bitcoinów, które przy aktualnym kursie warte są ok. 63 miliarda dolarów. Gdyby zatem uwzględniono go w rankingu, zająłby pierwsze miejsce wśród blockchainowych miliarderów i trafiłby do grupy 20 najbogatszych ludzi na świecie.
Na liście Hurun nie znalazł się również Vitaly Dmitriyevich Vitalik Buterin, czyli jeden ze współzałożycieli Ethereum. Jak uzasadnili twórcy, jego udziały w Ethereum nie są do końca jasne. Poza tym jeszcze niedawno sam Vitalik zaprzeczał, że jest miliarderem.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…