Unia europejska blockchain

Obligacje Unii Europejskiej na blockchain

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Rekordowy wzrost wartości Ethereum po wycieku informacji o planach Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Instytucja finansowa należąca do UE zamierza wyemitować obligacje cyfrowe na kwotę 121 milionów USD.

Cena ETH wzrosła o 7% w ciągu ostatnich 24 godzin, przewyższając pod tym względem swojego starszego brata.

Ether wzrasta po zapowiedziach EBI

Kurs Ether (ETH) poszybował w górę, osiągając najwyższy poziom w swojej historii. Stało się to w środę po opublikowaniu zapowiedzi dotyczących przyszłych działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zgodnie z informacjami CoinGecko, cena Ether wzrosła do 2760 USD wcześnie rano podczas handlu na giełdach w Azji, wyznaczając nowy rekord wartości kryptowaluty.

Ethereum kurs do USD na Binance
Kurs Ethereum po informacji o obligacjach blockchain wzrósł do rekordowych 2760 USD! Wykres z Binance.

Ether to drugie co do wielkości aktywo cyfrowe na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Dostawca wskaźników kryptograficznych ogłosił jego wzrost o 7% w ciągu ostatniej doby i 15,7% w ciągu ostatnich 7 dni. Dzięki temu kapitalizacja rynkowa ETH osiągnęła rekordowy poziom 312 miliardów dolarów.

Na cenę Ether wpływ ma oczywiście szereg czynników. Jednak Reuters przypisał ten wzrost do informacji o tym, że Europejski Bank Inwestycyjny zamierza rozpocząć sprzedaż cyfrowych obligacji za pośrednictwem sieci Ethereum.

EBI planuje wyemitować dwuletnią obligację cyfrową o wartości 100 milionów euro (ok. 120,8 miliona dolarów amerykańskich). Według analityków Bloomberga, sprzedażą mają kierować światowe banki: Goldman Sachs, Banco Santander i Societe Generale. Co ciekawe, pierwszy z nich sam niedawno umożliwił zakup bitcoina swoim klientom instytucjonalnym.

Jeszcze w piątek Societe Generale, jeden z trzech największych i najstarszych francuskich banków, ogłosił, że zależna od niego spółka – Societe Generale SFH – wyemitowała obligacje o wartości 100 milionów euro jako token bezpieczeństwa na publicznym blockchainie Ethereum. Otrzymał on najwyższą możliwą ocenę (AAA) od agencji Moody’s oraz Fitch Ratings.

Danny Kim, szef działu przychodów w brokerze kryptograficznym SFOX przekazał Reuterowi, że dane pokazały znaczący instytucjonalny przypadek użycia Ethereum. Dodał, że salda walutowe również spadają:

Ilość Ethereum na giełdach nadal spada i była najniższa w zeszłym roku. Przy mniejszej podaży na giełdzie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo dużej wyprzedaży.

Jak donosi Cointelegraph, ożywienie w protokołach i tokenach związanych z DeFi, w połączeniu ze spadkiem cen gazu, również może dodać impetu. W chwili publikacji tego artykułu średnia cena transakcji w sieci spadła do 10,73 USD (według BitInfoCharts).

Ponadto popularny analityk kryptowalut Altcoin Sherpa przewiduje, że w nadchodzących tygodniach ETH będzie nadal osiągać lepsze wyniki niż bitcoin (BTC). Według niego, może to być nawet 3000 USD.

Obligacje cyfrowe od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Zgodnie z informacjami agencji Bloomberg do zbadania potencjalnej transakcji obejmującej obligację denominowaną w euro wyemitowaną na blockchain Europejski Bank Centralny zaangażował 3 wspomniane banki.

EBI planuje wykorzystać technologię blockchain do rejestracji i rozliczania obligacji cyfrowych. Spotkania inwestorów, których tematem będzie inauguracyjna sprzedaż, mają rozpocząć się w czwartek i potrwać nawet kilka tygodni.

Blockchain to podstawowa technologia kryptowalut, takich jak bitcoin (BTC) czy Ether (ETH). W ostatnich latach jest coraz częściej wdrażany na rynku obligacji. Według HSBC, największego pod względem aktywów europejskiego banku, blockchain daje możliwość oszczędności kosztów na poziomie ponad 10x. Jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie na pośredników i umożliwiają emisję w mniejszych projektach.

Pełniąc funkcję ramienia inwestycyjnego Unii Europejskiej, EBI często wiódł prym w zakresie innowacji na europejskich rynkach kapitału dłużnego. Już w 2007 roku wyemitował pierwszą na świecie zieloną obligację, określoną jako obligacja na rzecz świadomości klimatycznej.

Plany emisji cyfrowych obligacji właśnie w tym momencie zapewne nie są przypadkowe. Wiadomo, że równocześnie Europejski Bank Centralny przygotowuje się do podjęcia decyzji odnośnie rozpoczęcia badania możliwości wprowadzenia cyfrowego euro. Pod koniec marca 2021 roku prezes EBC Christine Lagarde zasugerowała, że inicjatywa dotycząca wirtualnej europejskiej waluty potrwa co najmniej 4 lata, zanim bank zdecyduje się na pilotażową emisję.

Czym jest Ethereum?

Ethereum na rynku kryptowalut pojawił się w 2015 roku. Jednym z najbardziej znanych współzałożycieli i twórców Ethereum jest rosyjsko-kanadyjski programista Vitalik Buterin. Był on zaangażowany w rozwój bitcoina. Twierdził jednak, że BTC potrzebuje języka skryptowego, który umożliwi rozwój aplikacji. Nie miał jednak możliwości wprowadzenia swoich pomysłów, dlatego postanowił wdrożyć własną platformę z bardziej uniwersalnym językiem skryptowym.

Dziś Ethereum jest drugą największą walutą cyfrową na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Tak jak większość innych kryptowalut, w tym najpopularniejszy bitcoin, Ethereum jest oparty o technologię blockchain. Jednak ETH możemy określić czymś więcej, niż kryptowalutą. To platforma wykorzystująca kontrakty peer-to-peer, która posiada szereg innych funkcjonalności m.in. Smart Contracts czy Ethereum Virtual Machine (EVM). Tokeny używane to płatności w sieci nazywane są po prostu eterami.

Co ciekawe, pod względem popularności para ETH/PLN znajduje się na 12 miejscu na giełdach Ethereum. To oznacza, że wyprzedza brytyjskie funty (GBP) czy rosyjskiego rubla (RUB).

Podobnie, jak bitcoin, Ethereum nie podlega regulacjom przez rządy, banki centralne i inne instytucje finansowe. To co wyraźnie odróżnia ETH od BTC to brak ograniczeń Ethereum co do podaży. Liczba bitcoinów jest skończona i wynosi 21 milionów. Dostępność tokenów ETH jest zmienna, gdyż są one regularnie dodawane i tracone. Emisja eteru ograniczona jest do 18 milionów na rok. Stanowi to 25% początkowej podaży. I to prawdopodobnie jest jeden z głównych czynników, który zdecydował, że Europejski Bank Inwestycyjny wykorzysta do emisji obligacji cyfrowych właśnie Ethereum, a nie inną kryptowalutę.

Jednak BTC cieszy się ogromnym zainteresowaniem innych wielkich banków i instytucji finansowych. Po tym, jak bank Goldman Sachs zdecydował się na zakup dużych ilości bitcoina, podążyli za nim inni. Morgan Stanley udostępnił niektórym swoim klientom inwestycję w bitcoin, a bank JPMorgan otwiera własny fundusz BTC.

Zakup Ethereum, podobnie jak zakup bitcoina, możliwy jest na giełdzie Binance, oferującej wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wiele dogodnych metod płatności. Innym sprawdzonym i wiarygodnym źródłem zakupu ETH, który mogę polecić, jest giełda BitBay. Równie prosta i wygodna w obsłudze, z szybkim i bezpiecznym procesem weryfikacji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *