Origin Protocol logo

Origin Protocol (OGN)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Origin Protocol (token OGN) to ekosystem DeFi nowej generacji. Platforma została zaprojektowana w celu usprawnienia tworzenia rynków zdecentralizowanych oraz P2P dla zasobów cyfrowych. Origin Protocol w szczególności nastawiony jest na rynek NFT (niewymienne tokeny), a ogólnym celem jest udostępnienie DeFi dla mas.

Origin Protocol to sieć, która umożliwia uczestnikom rynku dzielenie się usługami za pośrednictwem sieci peer-to-peer (P2P). Platforma ma na celu stworzenie rozległego rynku internetowego wykorzystującego blockchain Ethereum (ETH) i Międzyplanetarny System Plikow (IPFS – Interplanetary File System), aby wyeliminować konieczność działania pośredników.

Origin Protocol pozwala na stworzenie zdecentralizowanej platformy, na której zarówno kupujący, jak i sprzedający mogą się łączyć, sprawdzać dostępne oferty, pisać recenzje i wykonywać wiele innych czynności. Dzięki takiemu rozwiązaniu handel z nawet ułamkowym wykorzystaniem aktywów jest bardzo prosty.

Kup Origin Protocol na Binance

Protokół Origin zajmuje się podstawowymi problemami istniejących rynków: nieuczciwymi opłatami transakcyjnymi (transaction fees), brakiem przejrzystości, mniejszym dążeniem do innowacji i kwestią centralizacji. Origin Protocol tworzy zdecentralizowane środowisko dla traderów w celu ułatwienia handlu.

Jak działa Origin Protocol?

Platforma Origin przechowuje wszystkie najważniejsze dane, takie jak ceny i dostępność w sieci. Inne metadane, jak opisy, obrazy czy recenzje, znajdują się w IPFS.

Konta użytkowników Origin Protocol to portfele, z którymi powiązane są opcjonalne kontrakty tożsamości, zgodne ze standardem ERC-725. Aukcje tworzone są przy użyciu frontonu DApp do publikowania obiektu danych JSON w publicznie zapisywalnej bramie IPFS. Ten obiekt danych JSON jest zgodny z zestawem standardów i reguł walidacji, które należy uznać za ważne w sieci. Węzeł IPFS publikuje wpis w sieci IPFS, udostępniając go za pośrednictwem rozproszonych komputerów na całym świecie każdemu, kto zna hash zawartości. Skrót zawartości oferty jest następnie wysyłany do inteligentnego kontraktu, który formalnie publikuje ofertę, a także odwołuje się do informacji o cenach i dostępności wraz z określonymi zasadami i reugłami rezerwacji.

Ekosystem Origin Protocol
Ekosystem Origin Protocol

Aukcje można przeszukiwać, przeglądać i rezerwować za pośrednictwem interfejsu Origin lub DApp innej firmy, który łączy się z serwerem indeksującym kontrakty typu open source, co umożliwia wyszukiwanie i filtrowanie wszystkich aukcji publicznych. Po wybraniu oferty użytkownik może dokonać rezerwacji, wysyłając płatność do inteligentnego kontraktu rezerwacji wraz z hashem IPFS wybranej oferty i żądanym interwałem rezerwacji. Inteligentna umowa zweryfikuje, czy rezerwacja jest ważna i obsłuży transfer środków między kupującym a sprzedającym, w tym depozyt środków, jeśli ma to zastosowanie. Po zakończeniu transakcji użytkownicy są zachęcani do wystawienia oceny i recenzji. Po raz kolejny zawartość jest przechowywana w IPFS, a tylko skrót zawartości jest przechowywany w Ethereum. Użytkownicy mogą z czasem budować swoją reputację dzięki zweryfikowanym transakcjom, tworząc ujednoliconą reputację w wielu branżach aukcji.

Czym wyróżnia się Origin Protocol?

Origin Protocol ma na celu utworzenie zdecentralizowanej sieci P2P między traderami i odcięcie tradycyjnych pośredników. Wizją Origin Protocol jest tworzenie systemów rozproszonych, w których użytkownicy mogą promować swoje produkty. Platforma koncentruje się na swobodnym handlu po rzeczywistych cenach rynkowych bez ingerencji osób trzecich.

Zatem Origin chce stworzyć sprzyjające środowisko dla uczestników rynku poprzez zapewnienie:

  • Niższych opłat transakcyjnych
  • Ulepszonego systemu motywacyjnego
  • Większej dostępności.

Origin Protocol i NFT

Origin Protocol coraz częściej wykorzystywany jest przez najlepszych twórców, którzy uruchamiają swoje tokeny NFT na jego platformie. Firma współpracuje z Polygon, aby przezwyciężyć problemy ze skalowaniem i zaoferować jak największej liczbie użytkowników popularne i dostępne rozwiązania dla NFT.

Launchpad NFT od Origin Protocol najbardziej znany jest z rekordowych emisji NFT, w tym od znanych celebrytów, jak Paris Hilton, 3LAU czy Rolling Stone.

Wspólnym wyzwaniem dla marek i artystów z całego świata, którzy wkraczają na rynek NFT, jest chęć sprzedawania swoich tokenów w jak najbardziej przystępnych cenach i w formie dostępnej dla jak największej liczby odbiorców. A koszt wybicia pojedynczego NFT na blockchainie Ethereum wciąż jest dosyć wysoki.

Dzięki integracji z Polygon, twórcy Origin mają dostęp do szybkiego, wydajnego, skalowalnego i ekologicznego rozwiązania, które umożliwia emisję NFT za cenę 1 centa lub mniej i zabezpieczenie go skompresowanymi partiami w głównym łańcuchu Ethereum.

Artyści mogą oferować niedrogie NFT za pomocą Launchpada Origin NFT. Obejmuje on tworzenie NFT tickets, przepustki dostępu i inne narzędzia, które były ekonomicznie nieosiągalne na głównym łańcuchu Ethereum.

Jak przyznał Matthew Liu, który był product managerem w YouTube, dzisiaj w ciągu miesiąca wartość sprzedaży NFT na Origin i innych marketplacach generuje prawie 3 miliardy dolarów. Jednak liczba twórców i kupujących NFT nadal liczona jest w setkach tysięcy. Aby rozpowszechnić tę technologię i trafić z nią do większego grona odbiorców, tworzenie i handel tokenami muszą być tańsze i bardziej dostępne dla przeciętnego użytkownika. Odpowiedzią na to ma być właśnie Origin Protocol.

Origin Protocol i OGN

Natywnym tokenem Origin Protocol jest OGN. Używany jest od do stakingu, zarządzania i płatności. Całkowita podaż OGN to 1 000 000 000 tokenów, z czego 20,24% trafiło do twórców. OGN działa na blockchainie Ethereum i jest zgodny z ERC-20. Dlatego token można przechowywać w dowolnym portfelu obsługującym ERC-20.

Jaki jest kurs OGN?

W połowie września 2021 roku kurs OGN to 4,51 zł (1.157995 USD; 0.000024 BTC; 0.000323 ETH). W obiegu znajduje się 314 895 294 tokenów z puli 1 000 000 000. Kapitalizacja rynku jest na poziomie 1 420 295 421 zł.

Wykres ceny Origin Protocol

6 kwietnia 2020 roku kurs OGN wynosił 0,3746607 PLN. Z kolei prawie dokładnie rok później, 8 kwietnia 2021 padł rekord. Cena OGN wzrosła do 13,02 PLN. Był to wzrost o 3375.14%. Kupując OGN w 2020 roku za 100 zł w 2021 o tej samej porze można było mieć 3375 zł.

Gdzie można kupić OGN?

Do zaopatrzenia się w tokeny OGN polecam przede wszystkim zakup na giełdzie kryptowalut Binance. Wyróżniają ją świetne kursy, polska wersja platformy i ochrona zasobów na najwyższym poziomie. Pamiętaj, że Binance wymaga obowiązkowej weryfikacji. Ale nie martw się, jest prosta i zajmie tylko chwilę.

Walutę cyfrową OGN kupisz także na giełdach Kucoin, Huobi czy Kraken.

Co to jest OUSD

OUSD, czyli Origin Dollar to podstawowy stablecoin dla tej sieci. Użytkownikom zapewnia możliwość automatycznego i pasywnego zarabiania. Co ciekawe, mogą oni wybijać OUSD na OUSD DApp za pomocą innych stablecoinów, jak DAI, USDT czy USDC. W ten sposób OUSD jest w stanie generować wyższe zyski, niż konkurencyjne protokoły. Zastosowanie OUSD upraszcza również operacje księgowe.

Jaka jest historia Origin Protocol

Co ciekawe, pierwotna koncepcja Origin Protocol pojawiła się już w 1999 roku. W tym czasie współzałożyciel PayPala, Yu Pan, zaczął zastanawiać się nad zdecentralizowanym systemem finansowym. Warto dodać, że to osoba bardzo znana na rynku. Wcześniej był jednym z pierwszych pracowników YouTube i zajmował wyższe stanowiska w Google i Affirm. Jednak dopiero, gdy w 2017 roku połączył siły z innymi założycielami Origin Protocol, Joshem Fraserem i Matthew Liu, jego marzenie stało się rzeczywistością.

Można powiedzieć, że Origin Protocol odniósł natychmiastowy sukces. Niemal od razu po wejściu na rynek wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno użytkowników indywidualnych, jak i dużych firm inwestycyjnych. Twórcy platformy przekuli ten entuzjazm w pozyskanie finansowania. W Origin Protocol szybko zdecydował się zainwestować najstarszy na świecie fundusz kryptowalutowy początkowo skoncentrowany na Bitcoin, czyli Panera Capital. Poza tym do tego grona dołączyły m.in. Foundation Capital, Blocktower, Blockchain.com, KBW Ventures, Spartan Capital, PreAngel Fund, Hashed, Kenetic Capital, FBG, QCP Capital i Smart Contract Japan.

Czy warto kupić OGN?

Origin Protocol łączy w sobie wiele najpopularniejszych funkcji na rynku blockchain. Platforma Origin umożliwia łatwe i bezpieczne tworzenie NFT w całkowicie innowacyjny sposób. Za tym projektem stoi naprawdę kompetentny i godny zaufania zespół. W twórcach i osobach odpowiedzialnych za rozwój widać determinację, by Origin Protocol otworzył drzwi do blockchain znacznie większej liczbie osób. W związku z tym spodziewam się dalszego rozwoju tej platformy wraz z rosnącą popularnością rynku NFT i DeFi w niedalekiej przyszłości.

Jakiś czas temu zakupiłem całkiem dużą ilość OGN na Binance i z każdym dniem jestem z tej decyzji coraz bardziej zadowolony. Jako użytkownikowi blockchain zależy mi na rozwoju tego rynku, co jest zbieżne z misją Origin Protocol. Myślę, że OGN to kryptowaluta z ogromnym potencjałem, która jeszcze wiele razy pozytywnie wszystkich zaskoczy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *