Coraz więcej osób inwestuje w bitcoina i handluje kryptowalutami. W jaki sposób opodatkowane są krypowaluty oraz w jaki sposób rozliczyć zakup i sprzedaż kryptowalut?
Zbliżający się termin rozliczenia PIT zmusza do zastanowienia się, czy od kryptowalut należy odprowadzać podatek za 2020 rok? Odpowiedź brzmi tak. Podatki od zysków na kryptowalutach trzeba wykazać w rocznym PIT. Sprawdź, jak poprawnie rozliczyć podatki od kryptowalut.
Spis treści
Bitcoin i inne kryptowaluty w polskim prawie traktowane są jako prawo majątkowe. A to oznacza, że są podlegają opodatkowaniu.
Nie jest to szczególnie przyjemny temat dla inwestorów, zarówno małych jak i dużych. Ale z gatunku tych, którymi warto zainteresować się zanim zrobi to za nas urząd skarbowy. Jeszcze kilka lat temu kwestia podatków od kryptowalut w polskim prawie nie była uregulowana. Ale to był czas, w którym większość ludzi decydowała się na zakup bitcoina za kilka dolarów, by sprawdzić, czy coś z tego będzie.
Dziś, po ogromnym wzroście wartości BTC wielu inwestorów decyduje się lub zamierza wymienić kryptowalutę na złotówki i zrealizować duży zysk. Co wtedy zrobić?
W 2018 roku przepisy dotyczące opodatkowania kryptowalut uległy zmianie. Znamy już także wiele orzeczeń sądów administracyjnych, które uznają kryptowaluty za prawo majątkowe. Takie jest stanowisko Polskiego Ministerstwa Finansów. Na uporządkowanie czeka kwestia zasad opodatkowania m.in. bitcoina i charakter prawny kryptowalut.
Co dokładnie uznaje się za przychód z kryptowalut, definiuje art. 17 ust. 1f ustawy o PIT:
Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
Przy rozliczaniu przychodu od kryptowalut nie uwzględnia się różnic kursowych. Podatek należy zapłacić zatem wtedy, gdy wirtualną walutę wymienia się na prawny środek płatniczy (standardową walutę fiducjarną), towar, usługę czy inne prawo majątkowe. Zapłacisz je również, gdy za pomocą kryptowaluty uregulujesz swoje inne zobowiązania.
Podatku nie płacisz za zakup bitcoina lub innej kryptowaluty! Nie płacisz podatku za wymianę jednej kryptowaluty na inną. Podatek odprowadzasz od sprzedaży kryptowaluty lub jej wymiany na inne produkty lub usługi. Do czasu sprzedaży kryptowalut do waluty fiat (PLN, EUR, USD) nie musisz informować Urząd Skarbowy w swoich bitcoinach.
Podatek od bitcoin i innych kryptowalut wynika z zakwalifikowania transakcji jako umowy sprzedaży. Kryptowaluty podlegają zatem podatkowi w wysokości 19%. W zeznaniu podatkowym należy wskazać wyliczony podatek od różnicy ze wszystkich transakcji pomiędzy kryptowalutami a polskimi złotówkami.
Podatek od kryptowalut należy rozliczyć w ujęciu rocznym, a nie bezpośrednio po każdej transakcji. Zakupu bitcoina i innych kryptowalut można dokonać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ale jest to nieopłacalne gdyż zakupu bitcoin nie można uwzględniać BTC w kosztach firmy. Wszelkie dokumenty muszą wyraźnie przedstawiać przychód z poniesionymi kosztami oraz nadwyżkę kosztów nad przychodami.
PIT-38 – to w nim należy rozliczyć przychody i koszty poniesione w związku z obrotem kryptowalutami.
Aby rozliczenie podatku od kryptowalut w 2021 roku było prostsze i bardziej przejrzyste w dokumencie PIT-38 roku polski ustawodawca dodał specjalną sekcję Odpłatne zbycie walut wirtualnych z 5 polami (numery od 34 do 38):
Co bardzo istotne, kryptowaluty rozlicza się jako całkowicie osobny byt. Nie można łączyć ich z przychodami pochodzącymi ze sprzedaży akcji oraz różnych praw finansowych. Oznacza to, że np. strata poniesiona na Giełdzie Papierów Wartościowych nie obniży podatku od zysku osiągniętego na giełdzie BitBay.
Skoro podatek od kryptowalut należy rozliczyć w ujęciu rocznym, to obowiązują terminy dotyczące PIT.
Zatem podatek od kryptowalut należy zapłacić najpóźniej ostatniego dnia kwietnia w roku, który następuje po rozliczanym roku podatkowym.
Jak w przypadku wielu produktów i usług, także przychód od kryptowalut można legalnie obniżyć, co z kolei przełoży się na niższy podatek. Pozwoli na to uwzględnienie bezpośrednich kosztów zakupu bitcoina lub innej kryptowaluty (np. koszt urządzenia do jej produkcji czy energia elektryczna) oraz koszty jej sprzedaży (np. prowizja). Do obniżenia przychodów z kapitałów pieniężnych nie zalicza się natomiast strata poniesiona w działalności gospodarczej lub z praw majątkowych.
Jeśli zatem handel kryptowalutami lub kopanie bitcoin przyniosło Ci zysk, musisz ująć to w swoim sprawozdaniu podatkowym. Tak samo w przypadku rozliczenia się kryptowalutą za inne towary lub usługi. W przypadku kryptowalut nie obowiązuje żadna minimalna kwota wolna od podatku, należy wykazać każdy przychód.
Sławomira Mentzena chyba nie muszę przedstawiać. Odłóżmy w tej chwili polityczne upodobania i skupmy się na merytoryce przekazanej przez dr. Mentzena. Każdej osobie, która ma przed sobą w 2021 roku do rozliczenia podatek od kryptowalut polecam zapoznać się z poniższymi wideo. Obydwa filmy były nagrywane w 2020 roku jednak stanowisko w nim przedstawione jest aktualne.
W tym filmie Sławomir Mentzen przedstawia krótką historię jak w Polsce były opodatkowane kryptowaluty przed wprowadzeniem jasnych regulacji, dlaczego obecnie regulacje nie są dobre oraz informuje jak teraz zgodnie z prawem należy je wykazać w zeznaniu rocznym.
W tym filmie Sławomir Mentzen odpowiada na pytania i wątpliwości inwestorów kryptowalutowych. Masz wątpliwości dotyczące tego jak poprawnie rozliczyć kryptowaluty w 2021 roku? Tutaj uzyskasz odpowiedź.
Jak wcześniej wspomniałem – podatek od zysku z kryptowalut musisz zapłacić w momencie gdy zamykasz swoją inwestycję kryptowalutową i zamieniasz kryptowaluty na walutę fiducjarną (złotówki, dolary, euro).
Inwestycyjny zakup kryptowalut trzeba w końcu kiedyś zamknąć gdyż ceny kryptowalut nie będą rosnąć w nieskończoność. Wypracowany zysk trzeba zdjąć ze stołu i zaksięgować.
Jak zrealizować zysk z kryptowalut i jednocześnie nie płacić legalnie podatku? Z pomocą przychodzą stable coiny.
Stable coiny to kryptowalutowe odpowiedniki walut fiducjarnych – 1 stable coin odpowiada 1 dolarowi amerykańskiemu. Na rynku kryptowalut mamy obecnie kilka stablecoinów, najpopularniejsze są 3: USDT (Tether), BUSD (stable od Binance) i USDC.
O stable coinach napiszę jeszcze osobny artykuł, ale w kwestii podatkowej musisz jedynie wiedzieć, że zamieniając swoje bitcoiny na dowolnego stablecoina:
Potencjalny scenariusz:
Kupiłeś 1 bitcoin 20 000 USD, gdy kurs BTC osiągnął 40 000 USD to sprzedałeś BTC do USDT i tym samym zaksięgowałeś 100% zysku w kwocie 20 000 USD.
Masz teraz 40 000 USD w USDT:
Ważna UWAGA!
Nie jestem doradcą podatkowym i wszystkie informacje przedstawione w tym tekście to jedynie moje rozumienie polskich przepisów podatkowych w obrębie kryptowalut. Nie możesz ślepo ufać mojej opinii, na jej podstawie musisz zrobić własne rozeznanie.
Jeżeli masz wątpliwości czy dobrze rozliczasz kryptowaluty to skontaktuj się z profesjonalnym biurem podatkowym.
Do pobrania: PIT-38 format jpg, PIT-38 format pdf.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…