Polkadot

Polkadot (DOT)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Polkadot to wyjątkowa kryptowaluta o swojsko brzmiącej nazwie. Ale tak naprawdę to coś więcej, niż tylko waluta cyfrowa. Czym zatem jest coraz popularniejszy token DOT i czy warto rozważyć jego zakup?

Głównym celem powstania Polkadot nie było stworzenie waluty szybko przynoszącej wartość. Twórcy Polkadot skupiają się głównie na kreowaniu infrastruktury dla Web 3.0, założonej przez fundację Web3. W przypadku Polkdot chodzi głównie o rozbicie monopoli rynku blockchain i wsparcie indywidualnych użytkowników, a także szereg innych korzyści. Jakich? O tym poniżej.

Kup Polkadot na Binance

Czym jest PolkaDot?

Polkadot to system nominated proof-of-stake (NPoS). Umożliwia on wszystkim posiadaczom tokenów natywnych o nazwie DOT udział w zabezpieczaniu sieci poprzez stakowanie ich monet. Specjalny mechanizm zapobiega również zdominowaniu systemu przez wieloryby, czyli właścicieli nieproporcjonalnie dużej liczby tokenów.

Sieć Polkadot pozwaala na stworzenie trzech rodzajów blokchainów:

  • The Relay Chain – czyli główny blokchain Polkadot. W tej sieci finalizowane są wszystkie transakcje.
  • Parachains – to niestandardowe łańcuchy bloków, które potwierdzają dokładność transakcji. Parachainy to równoległe łańcuchy, biegną równolegle do głównego łańcucha blokowego Polkadot.
  • Bridges – czyli Mosty. Pozwalają sieci Polkadot na interakcję z innymi blockchainami.

O projekcie Polkadot głośno jest od samego startu. Czołowy polski kryptowalutowy specjalista i inwestor Kamil Jarzombek widzi w Polkadot groźnego rywala dla Ethereum.

https://www.youtube.com/watch?v=8GtKArkgwuw

Jak działa Polkadot?

Wspomniany system NPoS umożliwia każdemu użytkownikowi trzymającemu tokeny DOT lokowanie kryptowaluty w specjalnym kontrakcie, aby pełnić jedną lub więcej z następujących ról:

  • Walidator – weryfikuje dane w blokach blockchain. Uczestniczy również w konsensusie i głosuje nad proponowanymi zmianami w sieci.
  • Nominator – odpowiada za zabezpieczenie łańcucha przekaźników, wybierając wiarygodnych walidatorów. Nominatorzy delegują swoje tokeny DOT do walidatorów, a tym samym przydzielają im swoje głosy.
  • Collators – kolatorzy uruchamiają węzły, które przechowują pełną historię dla każdego parachain i zbierają dane transakcji w bloki. Wszystko w celu dodania ich do łańcucha przekaźnikowego (The Relay Chain).
  • Fishermen – rybacy monitorują sieć Polkadot i zgłaszają złe zachowania walidatorom.

Podczas gdy walidatorzy i nominatorzy na Polkadocie nagradzani są tokenami DOT, błędy lub złośliwe zachowanie skutkuje karami (znane jako slashing). Działa to jak bodziec ekonomiczny dla prawidłowo prowadzonych i utrzymywanych walidatorów, gdyż z kolei nominatorzy poszukują tych o dobrej reputacji.

Do czego służy Polkadot?

Ekosystem blokchain jest zdominowany przez Bitcoin i Ethereum. Ten drugi był odpowiedzią na ograniczenia w skalowaniu i interoperacyjności pierwszego. Ethereum powstało jako sieć dużo bardziej elastyczna. Spełnił swoje zadanie, jednak coraz większa liczba projektów zaczęła być wypierana z powodu przeciążenia sieci Ethereum i wysokich opłat. Z kolei te problemy ma rozwiązać właśnie Polkadot. W jaki sposób?

W tym momencie do multiłańcucha Polkadot można podłączyć niemal 100 parachainów, co oznacza niespokykany wcześniej poziom skalowalności i szybkości. Zgodnie z przewidywaniami, w pełni operacyjny system będzie w stanie przetworzyć do 1 000 000 transakcji na sekundę. A przy tym Polkadot wciąż pozostanie systemem zdecentralizowanym. Ponadto koszty prowadzenia sieci znacznie się zmniejszają, ponieważ za działanie odpowiada jeden łańcuch.

Kolejną, równie istotną zaletą Polkadot jest przyjazność dla deweloperów. Większość parachainów jest tworzona przy użyciu Substrate. To modułowa struktura, która pozwala na budowanie blockchainów zgodnie ze specyfikacją w ciągu zaledwie kilku godzin czy nawet minut, zamiast tworzyć je zawsze od podstaw! Każdy łańcuch bloków oparty na Substrate może z łatwością łączyć się z siecią.

Co więcej, nawet istniejące już blockchainy, jak właśnie Bitcoin czy Ethereum mogą dołączyć do rodziny Polkadot za pośrednictwem tzw. mostów (wspomniane Bridges).

Kusama – młodszy brat Polkadot

Kusama to platforma testowa (testnet) dla Polkadot. Wszystkie nowe funkcjonalności zanim wejdą do Polkadot najpierw testowane są na blockchainie Kusamy.

Na Kusama powstają i działają projekty i aplikacje środowisko to jest zatem identyczne ze produkcyjnym środowiskiem Polkadot. Dzięki testom na Kusamie sieć Polkadot ma praktycznie gwarancje niezawodności.

Co ciekawe, Kusama jako sieć testowa Polkadot również ma swój coin (KSM) i z sukcesem handlowana jest na giełdach kryptowalutowych.

Jaki jest kurs Polkadot?

Te wszystkie ulepszenia i funkcjonalności sprawiły, że deweloperzy oraz inwestorzy wykazali ogromne zainteresowanie Polkadot niemal od początku jej powstania. W ciągu pierwszych 4 miesięcy od premiery DOT stała się siódmą co do wielkości kryptowalutą z kapitalizacją rynkową 3,7 miliarda USD. W połowie 2021 roku wynosi ona już 48 965 330 742 zł (12 707 365 607 USD), co daje ok. 318 353.00 BTC. Kurs DOT to 57,43 zł, czyli ok. 14,90 USD.

Kurs kryptowaluty Polkadot
Wykres kursu Polkadot od premiery 21 sierpnia 2021 roku.

21 sierpnia 2020 roku kurs Polkadot wynosił 17,268 zł, a najwyższy punkt w hossie 15 maja 2021 roku to 191,33 zł. Był to zatem wzrost o 1007.97%! Jeśli kupiłbyś wtedy DOT za kwotę 100 zł, to w rekordowym momencie były one warte ponad 1007 zł!

Gdzie mogę kupić Polkadot?

Polkadot dostępna jest na wielu popularnych platformach handlowych. Ja do zakupu DOT polecam oczywiście giełdę Binance. Masz wtedy pewność szybkiej i prostej transakcji przy zachowaniu bezpieczeństwa i płynności.

DOT na Binance kupisz wygodnie płacąc kartą kredytową lub wymienisz na nią jedną z ponad 150 dostępnych tu kryptowalut, np. bitcoina czy Binance Coin. A później w łatwy sposób możesz przesłać ją na swój portfel bitcoin, handlować wykorzystując wiele dostępnych par czy wysłać DOT komuś innemu.

Polkadot znajdziesz również w takich miejscach, jak Huobi Global, HBTC czy OKEx.

Jaka jest przyszłość Polkadot?

Wszystko wskazuje na to, że jako system Polkadot będzie atrakcyjny dla deweloperów. A to w dużej części od ich zaangażowania zależy rozwój tej kryptowaluty. Polkadot to ekosystem służący indywidualnym programistom, małym firmom i dużym korporacjom. Z pewnością możliwość zastosowania niestandardowych łańcuchów bloków, a także przystępna, sprawna aktualizacja wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla całego rynku kryptowalutowego.

Mimo, że żyjemy w dynamicznych czasach, to Polkadot należy określić jako wciąż młody system. Upłynie jeszcze wiele wody w wielu rzekach, zanim wszystkie jej funkcjonalności zostaną uruchomione i zaprezentują swój potencjał. Wystarczy spojrzeć na zestawienie PolkaProject, by zobaczyć, jak wiele przedsięwzięć jest opracowywanych – portfele, DAppsy, projekty infrastrukturalne, różne narzędzia i wiele więcej.

Lista projektów tworzonych na Polkadot
Na ekosystemie Polkadot powstaje niezliczona liczba projektów.

Ze względu na tę specyfikę Polkadot wielu inwestorów nie uznaje DOT jako kryptowaluty spekulacyjnej. Tokeny mają oczywiście swoją cenę, ale całość projektowana jest po to, by dostarczać nowych rozwiązań dla świata blockchain. Zwiększanie wartości jest jakby elementem dodatkowym.

Czy warto kupić Polkadot?

Biorąc to wszystko pod uwagę na pewno nasuwa Ci się pytanie – czy w takim razie warto zainwestować w Polkadot? Ja zainwestowałem. Jasne, nie spodziewam się po tej kryptowalucie kosmicznych wzrostów, przynajmniej w najbliższych latach. Chociaż to też nie jest wykluczone.

Do zakupu DOT przekonało mnie coś innego. Mianowicie chęć zainwestowania w coś, co z pewnością będzie stanowić przyszłość świata blockchain, a już teraz ma na niego wielki wpływ. Za projektem Polkadot stoją odpowiedzialni ludzie, którzy mają konkretne plany i pasję do tego, co robią. A nawet w cyfrowym świecie takie cechy, nazwijmy to wolicjonalne, często robią różnicę, a czasem wręcz mają kluczowe znaczenie. Dla kontrastu przypomnij sobie, czym jest Dogecoin i jak różny poziom wiarygodności mają te dwie waluty.

Można zatem powiedzieć, że kupiłem spore, z mojej perspektywy, ilości Polkadot dla satysfakcji. Teraźniejszej, ale i przyszłej. Kiedy inwestuję w kryptowaluty czy gdziekolwiek indziej, kieruje się głównie rozsądkiem i chłodną kalkulacją przy uwzględnieniu poziomu ryzyka. Ale w tym przypadku cieszę się też, że uczestniczę w procesie kreowania, rozwoju i polepszania rynku blockchain, wspierając jej twórców. Jednego jestem pewien. Polkadot ma przed sobą dużą przyszłość. A inwestycja w DOT dzisiaj za kilka lat być może przynieść wspaniałe owoce. I na koncie i w poziomie zadowolenia oraz uczestniczenia w czymś historycznym. Trochę tak, jakbym kupił bitcoin za 1 USD w 2010 roku.

Widać także, że potencjał Polkadot dostrzegają nie tylko specjaliści kryptowalutowi, jak wspomniany wyżej Kamil Jarzombek, ale również inwestorzy odnoszący sukcesy na rynku tradycyjnym. Cezary Głuch, znany bardziej jako Trader21, określa Polkadot na łamach IndependentTrader mianem lidera zmian na kryptowalutowym rynku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *