Polygon (MATIC)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Choć sieć Bitcoin jest bardzo dobrze zaprojektowana, to wciąż wielu twórców buduje kolejne blockchainy odpowiadające nowym potrzebom. Jednym z takich łańcuchów bloków jest właśnie Polygon, który możesz znać także z nazwy tokenu natywnego – MATIC. Czy zatem dokładnie jest ten Polygon i czy to wciąż kryptowaluta?

Pierwszą siecią stworzoną z zamiarem udoskonalenia blockchainu Bitcoin był Ethereum. Jednak rozwój rynku kryptowalut jest tak dynamiczny, że spotyka się z kolejnymi wyzwaniami nieznanymi jeszcze kilka lat wcześniej. Jednym z nich jest stworzenie uniwersalnych rozwiązań skalujących, które jednocześnie będą kompatybilne ze wspomnianym Ethereum. I tym właśnie ma być Polygon.

Polygon to kryptowaluta 2 warstwy (second layer solution) skalująca i integrująca blockchainy innych kryptowalut.

Kup Polygon na Binance

Jak powstał Polygon (MATIC)?

Polygon przez samych twórców przedstawiany jest jako Internet blockchainów Ethereum. Stanowi praktyczną opcję dla wielu nowych, wyjątkowych projektów, gdyż sieć Ethereum 2.0 wciąż jest dopiero w fazie rozwoju. Polygon zyskał ogromną popularność głównie ze względu na dużą przepustowość i niskie koszty działania. Początkowo firma działała pod nazwą Matic Network, tworząc niezwykle skuteczne rozwiązania umożliwiające skalowanie sieci Ethereum. I dlatego właśnie MATIC pozostał nazwą kryptowaluty Polygon.

W tej kwestii Polygon bazuje nieco na projekcie Cosmos (ATOM), który również miał być internetem blockchainów. W przypadku MATIC rozwiązania pozwalające na swobodne przesyłanie informacji pomiędzy różnymi łańcuchami zostały dostosowane do Ethereum. Dzięki temu deweloperzy mogą w prosty sposób tworzyć rozwiązania skalujące zgodne z tą siecią czy nawet uruchamiać własne blockchainy.

Czym jest Polygon (MATIC)?

Polygon powstał w 2017 roku. Jego założycielami są Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun i Mihailo Bjelic, którzy do dziś odpowiadają za rozwój projektu. Polygon to interoperacyjny protokół i platforma do budowania zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i łączenia sieci blockchain kompatybilnych z Ethereum. Technologia open-source zapewnia programistom narzędzia do łatwego wdrażania autonomicznej sieci lub bezpiecznego łańcucha bocznego (sidechain) Proof of Stake (PoS). Może on wówczas wykorzystywać zabezpieczenia sieci Ethereum za pomocą tzw. inteligentnych kontraktów (smart contracts). Polygon to protokół tzw. second layer dla Ethereum.

Co daje wykorzystanie sidechainów w Polygon? Przede wszystkim zapewnia to wysoką przepustowość, co jest kluczowe w dynamicznie rozrastających się sieciach. Drugą niemniej istotną zaletą tego rozwiązania jest obniżenie opłat. To ważne, gdyż stanowi remedium na główne słabości Ethereum. Tak więc sidechainy w Polygon to głównie szybkość i niskie koszty. Jednak nie ma nic za darmo i taka wydajność wymaga pewnych kompromisów. Ale o tym później.

Ekosystem Polygon
Ekosystem Polygon MATIC

Ponadto, Polygon współpracuje z Ethereum Virtual Machine (EVM), zatem przeniesienie do niej aplikacji jest niemal dziecinnie proste. Część z najbardziej znanych aplikacji DeFi już się na nim znajduje. Są to np. Curve, Sushi, 1inch czy Aave. Ale warto wspomnieć również o takich, które występują tylko na Polygon – Slingshot czy QuickSwap.

Osobom anglojęzycznym polecam dodatkowo obejrzeć wideo wyjaśniające czym jest Polygon MATIC i czym różni się od kryptowalut Polkadot i Cosmos.

Jak działa Polygon?

Istnieją dwa główne typy sieci kompatybilnych z Ethereum, które obsługuje struktura Polygon. Pierwszym są zabezpieczone łańcuchy. Przykładem takiego chaina jest np. rollup. Drugim typem są łańcuchy autonomiczne. Takim chainem jest m.in. sidechain.

Łańcuchy zabezpieczone są oparte na infrastrukturze chaina, do którego zostały przyłączone. Takie rozwiązanie sprawia, że nie wymagają własnego modelu bezpieczeństwa. Łańcuchy autonomiczne taką ochronę muszą już mieć. Dlatego pierwszy typ zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, a drugi większą uniwersalność.

Kolejną kwestią jest także sama sieć Polygon. Łańcuch boczny Polygon chroniony jest dzięki własnemu zasobowi walidatorów (mówimy wtedy o puli walidatorów). Taka specyfika wymaga, by raz na jakiś czas przesyłali oni punkty kontrolne do Ethereum. Z tego powodu część osób uważa, że sidechainy nie są czystym rozwiązaniem Warstwy 2. Ale to już temat na osobną dyskusję.

Aplikacje działające na Polygon

Szybkość działania sieci Polygon oraz niskie opłaty transakcyjne przyciągają jak magnes twórców zdecentralizowanych aplikacji (dApps). W krótkim czasie w ekosystemie Polygon powstało kilka znaczących aplikacji.

  • Polymarket – Jeden z najpopularniejszych rynków predykcyjnych w przestrzeni blockchain. W Polymarket użytkownicy mogą się między sobą zakładać o rezultat różnych zdarzeń politycznych, sportowych, finansowych.
  • Aavegotchi (GHST) – Gra kolekcjonerska oparta na DeFi. Gracze, tworzą, kolekcjonują i stakują NFT z tokenami generującymi odsetki w Aavegotchi Metaverse.
  • Decentral Games (DG) – Gry kasynowe zbudowane w metawersie Decentraland (MANA). Możesz grać w gry karciane z wybranym awatarem.
  • SportX – Platforma do obstawiania zakładów bukmacherskich. W SportX możesz obstawiać oraz uczestniczyć w cotygodniowych konkursach typowania.
  • Easyfi – Fork kryptowaluty Compound (COMP), który łączy wiele produktów DeFi w jednym dApp’sie. Umożliwia pożyczki, pożyczanie, stakowanie i farming.
  • Neon District – Cyberpunkowa gra przygodowa RPG, która pozwala graczom walczyć w dystopii sci-fi i wygrywać w NFT w grze.

Społeczność developerów Polygon jest niesamowicie aktywna, cały czas powstają nowe aplikacje, katalog działających aplikacji jest dostępny na stronie awesomepolygon.com.

Katalog aplikacji działających na Polygon awesomepolygon.com

Jaka jest przyszłość Polygon?

Twórcy Polygon wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami skalującymi, które dostarczą deweloperom kolejnych narzędzi do projektowania nowoczesnych aplikacji czy produktów.

Platforma będzie obsługiwać m.in. rollupy zero-knowledge (zk), łańcuchy Validum czy optymistyczne rollupy. Zgodnie z oczekiwaniami, powinny być one kompatybilne z dostępnymi już teraz narzędziami i portfelami opartymi na Ethereum, jak np. MetaMask.

Do czego użyjesz tokenu MATIC?

Tokeny MATIC są podstawowym zasobem systemu Polygon. Służą przede wszystkim do uiszczania opłat gas w sieci oraz umożliwiają uczestnictwo w zarządzaniu. Wiele ludzi trzyma swoje monety MATIC na koncie oszczędnościowym np. na Binance Savings (tzw. stakowanie walut), by czerpać zyski z tytułu samego ich posiadania. To coraz popularniejsze rozwiązanie i sposób na to, by nasze zasoby pracowały.

Podaż kryptowaluty ograniczona jest do 10 miliardów tokenów, obecnie w obiegu jest ich ponad 6 miliardów.

Jaki jest kurs Polygon/MATIC?

Na początku sierpnia 2021 roku kurs tokenu MATIC wynosił 3,94 zł, czyli ok. 1.027628 USD (0.000027 BTC i 0.000409 ETH). Kapitalizacja rynkowa to 24 766 891 672 zł.

1 stycznia 2020 roku kurs MATIC wynosił 0,05753366 PLN, a w najwyższym punkcie hossy 18 maja 2021 cena skoczyła aż do 10,19 zł! Oznacza to wzrost o 17611%. Jeśli wydałbyś wtedy 100 zł na zakup tokenów MATIC to w rekordowym punkcie dałoby Ci to 17611 zł!

Polygon Matic wykres
Wykres kursu Polygon MATIC od 1 stycznia 2020 roku.

Polygon/MATIC – gdzie kupić?

Najlepszym miejscem do kupienia kryptowaluty MATIC jest oczywiście giełda Binance. W prosty sposób nabędziesz tam tokeny za gotówkę (karta kredytowa lub przelew), a także wymienisz na nie jedną z ponad 150 cyfrowych walut znajdujacych się w ofercie Binance.

MATIC kupisz także na Gate.io czy WazirX.

Czy warto kupić MATIC?

Za projektem Polygon stoją wiarygodni ludzie, którzy dbają o jego rozwój. Co bardzo ważne, to wciąż ta sama ekipa. To też buduje zaufanie użytkowników i developerów.

Patrząc na działalność Polygon można dostrzec, że rzeczywiście odniósł znaczny sukces w rozwiązywaniu problemów ze skalowalnością blockchainu. Co więcej, programiści mogą cieszyć się możliwością budowy własnej zdecentralizowanej sieci dzięki wielu narzędziom i funkcjom platformy Polygon.

Odpowiedzialny inwestor monitoruje również konkurencyjne rozwiązania, jak np. Polkadot czy Binance Smart Chain. Wtedy ma szanse świadomie wybierać najlepsze kryptowaluty czy mądrze dzielić swoje zasoby na kilka z nich.

Uważam, że Polygon ma przed sobą dużą przyszłość – zdecentralizowane aplikacje w obszarze DeFi to przyszłość użycia kryptowalut. Większych wzrostów spodziewam się jednak dopiero wraz z większą adopcją i popularyzacją dAppsów. Kupiłem taką ilość MATIC, którą mogę zamrozić na dłuższy czas bez oczekiwania natychmiastowych czy szybkich zwrotów. Podsumowując, MATIC to perspektywiczna kryptowaluta, którą dobrze mieć w swoim portfolio.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *