Social investing web3

Social Investing 2.0 czyli zdecentralizowane zarządzanie aktywami w trendzie web3

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Rynek projektów DeFi od samego początku rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż dostarcza nowe możliwości. Jedną z nich jest Social Investing 2.0. Rewolucyjny trend, który może dużo namieszać w świecie finansów. W skrócie: doświadczeni traderzy przygotowują strategie inwestycyjne, a Ty za drobną opłatą możesz je skopiować i również na nich zarabiać.

Poznaj social Investing – czyli nowy trend w kryptowalutach.

Od pojawienia się pierwszych projektów DeFi minęło już trochę czasu a liczba projektów i ich zastosowań szybko rośnie. W 2021 roku łączna wartość środków zamkniętych w zdecentralizowanym ekosystemie finansowym osiągnęła prawie 23 miliardy dolarów. Jednym z kolejnych ciekawych zastosowań jest Social Investing 2.0, czyli zdecentralizowane zarządzanie aktywami.

Social Investing – zdecentralizowane inwestowanie web3.0

Social investing to jeden z dynamicznie rozwijających się aktualnie trendów technologii blockchain w internecie. Jest związany z pojęciem web3 – czyli kolejnego kroku milowego w dziejach rozwoju internetu.

Internet Pierwszej Generacji (web1.0) powszechnie dostępny od lat 90 tych XX wieku umożliwił swobodny przepływ informacji na całym świecie. W Web1.0 informacje płynęły pomiędzy twórcami serwisów internetowych a ich czytelnikami.

Internet Drugiej Generacji (web2.0) to dynamiczny rozwój sieci społecznościowych (Nasza-Klasa, Facebook, Twitter), który umożliwił interakcje bezpośrednio między użytkownikami serwisów społecznościowych. Web2.0 oddał tworzenie większości treści w ręce użytkowników.

Internet Trzeciej Generacji (web3.0) to bazujący na technologii blockchain świat zdecentralizowanych aplikacji. Zdecentralizowane dAppsy ramach współdzielonych informatycznych systemów zapewniają użytkownikom prywatność, bezpieczeństwo i kontrolę nad danymi.

Czym jest Social Investing?

Jesteś zbyt zajęty, aby samemu pomnażać zgromadzone oszczędności? Nie masz odpowiedniej wiedzy, aby optymalnie ulokować środki w akcjach, obligacjach czy funduszach inwestycyjnych? Chciałbyś zainwestować w kryptowaluty, ale obawiasz się, że wybierzesz projekty bez dobrej przyszłości?

Jeżeli na któreś pytanie odpowiedziałeś TAK to być może social investing jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.

Jak działa platforma do Social Investing?

Platformy dedykowane do Social Investing takie jak Enzyme Finance, Prysm, dHEDGE czy TokenSets umożliwiają użytkownikom podpięcie się pod przygotowane w danym systemie strategie inwestycyjne.

W skrócie: wybierasz strategię, przeznaczasz na nią kapitał, a od tego momentu zainwestowane środki automatycznie śledzą ruchy wybranej strategii.

Strategia inwestycyjna może być ręcznie zarządzana przez twórcę lub automatycznie poprzez stworzony  przez niego smart contract wykonywany na blockchain Ethereum.

W systemach do Social Investing wybór strategii jest duży. Dostępne strategie możesz filtrować według klasy aktywów, ryzyka i historycznych stóp zwrotu. Możesz znaleźć strategię, która idealnie pasuje do Twojego profilu ryzyka i tego, na co chcesz mieć ekspozycję.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będąc finansowym amatorem możesz budować swoje portfolio inwestycyjne na bazie doświadczonych inwestorów.

W Social Investing zwykle obowiązują 2 rodzaje opłat:

  1. Stała opłata za zarządzanie (tzw. management fee) podawana jest w skali roku np. 1,10%. Pobierana jest w proporcjonalnej wysokości do czasu inwestycji w strategii. Opłata za zarządzanie pobierana jest od kwoty wpłaconych aktywów.
  2. Zmienna opłata za wypracowany wynik (tzn. success fee). Opłata za pobierana jest tylko i wyłącznie jeżeli w ustalonym okresie (30 lub 60 dni) strategia wypracowała zysk. Opłaty za wynik pobierane są wyłącznie od kwoty wypracowanego zysku.

Platformy do Social Investing

Oto aktualnie najpopularniejsze platformy zdecentralizowanych inwestycji:

  • Enzyme Finance – Enzyme zapewnia dostęp do ogromnej oferty tokenów (ponad 200) i protokołów DeFi. Na tej platformie można zarabiać na wiele sposobów, np. pożyczając środki. Tokenem protokołu jest MLN.
  • Dhedge – na Dhedge można znaleźć ofertę wielu menadżerów inwestycyjnych oraz automatyczne strategie DeFi. Platforma działa na blockchainach Polygon oraz Ethereum. Tokenem protokołu jest DHT.
  • TokenSets – jedna z najpopularniejszych platform Set Protocol. Umożliwia zarządzanie swoimi zestawami za pomocą zaawansowanych narzedzi handlowych, obsługujących usługi DeFi, takie jak AAVE czy Compound.
  • Prysm – platforma w wersji beta. Oferuje możliwość dołączenia do wielu inwestorów w DeFi oraz śledzenie renomowanych traderów i otrzymywanie powiadomień, gdy biorą udział w handlu.

Oprócz zarabiania na strategiach inwestycyjnych użytkownicy mogą także kupować tokeny poszczególnych protokołów na giełdzie kryptowalutowej i zarabiać na ich wzroście, gdy platforma zyskuje na popularności. Tokeny niektórych platform/protokołów możesz zakupić na giełdach kryptowalut.

Natywny token platformy dHEDGE (DHT) jest możliwy do zakupu na giełdach Huobi i OKEx. Enzyme Finance (dawny Melon) symbol MEL, oprócz tych 2 wymienionych, również na Coinbase, Kraken i Bitfinex.

Zalety Social Investing

Przyjrzyjmy się teraz zaletom jakie niesie ze sobą inwestowanie poprzez zdecentralizowane platformy do zarządzania aktywami.

Przejrzystość inwestycji

Chcąc zainwestować swoje środki poprzez platformy Social Investing masz bezpośredni wgląd we wszystkie statystyki danej strategii inwestycyjnej. Przed decyzją o wybraniu strategii widzisz m.in:

  • Wykres ceny jednostki oraz miesięczne stopy zwrotu – dzięki temu dokładnie wiesz jak strategia zachowywała się w przeszłości, zarówno w dobrych jak i złych miesiącach.
  • Aktualne aktywa, w które strategia inwestuje.
  • Opis strategii wyjaśniający jakimi kryteriami kieruje się twórca przy wyborze aktywów do inwestycji.
  • Wysokość wpłaconego do strategii kapitału, liczba uczestników.
  • Wysokość opłat.
Karta strategii w Enzyme Finance
Prezentacja danych strategii Alchemy Fund na platformie Enzyme Finance.

Kontrola inwestycji

Inwestując poprzez strategie inwestycyjne web3 masz pełną kontrolę nad tym gdzie i jak pracują Twoje oszczędności. W każdym momencie możesz zakończyć obecną inwestycję i przenieść środki na inną lub po prostu je wycofać.

Masz wiele możliwości wyboru. Możesz zainwestować w strategię opierającą się o wzrost kryptowalut z obszaru DeFi lub strategię short-term prowadzoną przez typowego tradera spekulującego na dźwigni na bitcoinie. Możesz też wybrać sieć blockchain, na której strategia działa, może top być Ethereum lub Polygon.

Możesz również śledzić wyniki poszczególnych strategii i przyłączyć się do tej, która najlepiej sobie radzi.

Strategie social investing na dHEDGE
Ranking strategii z dHEDGE pod względem największych zysków.

W platformie Prysm świetną funkcją jest filtrowanie po kryptowalutach. W przypadku gdy masz jakieś przewidywania co do rozwoju Chiliz, to możesz zainwestować w strategię, która posiada te tokeny w swoich aktywach.

Filtrowanie po kryptowalutach
Filtrowanie strategii po tokenie w Prysm.

Bezpieczeństwo social investing

System platformy oraz blockchain sieci gwarantują bezpieczeństwo inwestycji. W momencie gdy decydujesz się na inwestycję i kupujesz jednostki wybranej strategii inwestycyjnej to twórca/zarządzający strategią nie dostaje bezpośrednio do ręki tych funduszy. Nie może ich wypłacić na prywatne konto czy w jakikolwiek sposób zdefraudować lub ukraść. Nie może też zmienić ustalonych zasad gry, podnieść opłaty czy opóźniać momentu wypłaty środków.

Większość bolączek jakie dotykają nas w tradycyjnych inwestycjach kapitałowych w przestrzeni kryptowalut, znikają. Raz zaprogramowany smart contract jest odporny na wszelkie próby ingerencji z zewnątrz. Czynnik ludzki będący słabym punktem został wyeliminowany.

Prostota social investing

Wydaje się, że próg wejścia w inwestycje web3 jest wysoki, gdyż niezbędna jest sama wiedza (i wiara), że blockchain i kryptowaluty są technologią przyszłości. Trzeba mieć wiedzę odnośnie tego jak kupić kryptowalutę i przesłać ją na platformę social investing. To podstawy, które trzeba znać.

Gdy je ogarniemy, wtedy jest już z górki, bo nagle okazuje się, że możemy inwestować w kryptowaluty “jednym kliknięciem” wybierając po prostu strategię, pod którą chcemy się podpiąć.

W tym momencie odpada problem bezpiecznego trzymania kryptowalut w portfelu, dylematy czy po wzrostach sprzedać dany token czy jeszcze nie lub potrzeba rejestracji na giełdzie kryptowalut, która notuje danego coina.

Ryzyka social investing

To, że wymieniłem wiele zalet social investing wcale nie znaczy, że inwestycje web3 wolne są od ryzyka i potencjalnych zagrożeń.

Po pierwsze każda inwestycja jest obarczona ryzykiem utraty kapitału. Inwestycje w kryptowaluty są szczególnie ryzykowne, gdyż ich kurs cechuje się dużą zmiennością. Bez względu na to czy inwestujesz w krypto samemu czy poprzez platformy social investing, musisz być tego świadomy.

Dodatkowe ryzyko inwestycji w social investing jest takie, że powierzasz los swoich aktywów obcej osobie. Dobre lub złe transakcje kupna/sprzedaży wykonywane przez zarządzającego strategią będą miały bezpośredni wpływ na stan Twojego portfela.

Dlatego rozsądnie wybieraj strategie, w które inwestujesz. Upewnij się, że krypto-fundusz, którego jednostki chcesz kupić, działa z sukcesem na rynku przez kilka miesięcy.  Popatrz na jego kapitalizację (kwota aktywów, którą zarządza) – im jest większa tym większe budzi zaufanie. Sprawdź, w jakie aktywa inwestuje strategia i czy ma wystarczająco dobrą dywersyfikację. Zapoznaj się z opisem strategii twórcy funduszu.

Social Investing 2.0 – podsumowanie

Inwestycyjne sieci społecznościowe w świecie web3 zorientowane są na użytkownika, a nie na platformę. Dlatego stają się one rewolucyjnymi portalami pełnymi nowych możliwości. Użytkownicy są teraz właścicielami tworzonej przez siebie wartości i mogą nią zarządzać.

Social Investing 2.0 zapewnia swobodne powiązania prowadzące do płynnej współpracy między podobnie myślącymi inwestorami. To dużo lepsza i bardziej sprawiedliwa wersja Wall Street, na której każdy może kapitalizować swoje umiejętności.

Na naszych oczach rośnie nowa kategoria uczestników rynku finansowego. Nie jesteśmy już skazani na wielkie instytucje oferujące tajemnicze fundusze inwestycyjne, które tak naprawdę rzucają nam ochłapy ze swoich zarobków, monopolizując przy tym rynek.

Dzięki takim rozwiązaniom jak Social Investing 2.0 i Set Protocols sami mamy ogromny wpływ na swoje finanse i wiele możliwości powiększania majątku. Czy te metody i opcje zostaną w takiej postaci na dłużej czy jednak będą dalej dynamicznie się zmieniać, okaże się w najbliższej przyszłości. Jednak warto obserwować trend Social Investing 2.0, gdyż z pewnością nadaje on bardzo atrakcyjny kierunek i możliwości zarządzania oraz pomnażania kapitału.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *