Oszustwo handel automatyczny bitcoin

Telefon, oszust na bitcoina. Duży zysk za handel automatyczny.

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Wraz ze wzrostem liczby ludzi inwestujących w bitcoina rośnie liczba oszustów, którzy wykorzystują kryptowalutę jako pretekst do wyłudzenia pieniędzy od niedoświadczonych osób.

Kryptowaluty z jednej strony są zagadnieniem bardzo nowym, z drugiej wzrost ceny bitcoina spowodował, że są bardzo rozpoznawalne medialnie.

Niestety wraz z popularnością od razu nie idzie wiedza i wiele osób coś o bitcoinie słyszało lub nawet wykonywało transakcje ale tak naprawdę do końca nie są pewne co, gdzie i jak. Właśnie na takie osoby polują oszuści.

Jak wygląda oszustwo „na bitcoina”?

Dzwoni osoba z akcentem wschodnim i podaje się za pracownika blockchain.com. Jest to oczywiście nieprawda, pod adresem blockchain.com istnieje legalna firma udostępniająca portfel bitcoin oraz możliwość legalnego zakupu i sprzedaży kryptowalut. Podszywając się pod blockchain.com oszust uwiarygodnia swoją historię.

Następnie oszust informuje, że kilka miesięcy temu zlecałeś handel automatyczny na bitcoinie. W ciągu kilku miesięcy automatyczny bot tradingowy zarobił kwotę 0,27 BTC (kwoty bywają różne). Z uwagi na wzrost ceny bitcoina informacja ta nie wydaje się specjalnie podejrzana.

Pyta czy chcesz wypłacić te środki czy zostawić dalej aby się pomnażały. Informuje, że w złotówkach jest to równowartość 52 tysięcy i środki są gotowe do wypłaty na konto bankowe.

Gdy wyrazisz chęć otrzymania zarobku na konto bankowe to konsultant najpierw wypytuje o wszystkie dane personalne, prosi o przesłanie skanu dowodu na mail a następnie prosi o zainstalowanie programu AnyDesk. Program AnyDesk to aplikacja do obsługi zdalnego pulpitu.

Złodziej informuje, że aby móc wypłacić zysk z giełdy na której operuje automatyczny bot najpierw należy wykonać przelew weryfikacyjny z konta bankowego i tym samym zweryfikować, że konto bankowe należy do tej samej osoby co konto na giełdzie kryptowalut. Tego typu przelew na 1 PLN to częsta praktyka weryfikacyjna w serwisach finansowych.

Haczyk polega na tym, że oszust zamiast mikroprzelewu wykonuje przelew w takiej kwocie aby wyczyścić całe konto bankowe. Zamiast więc zyskać obiecane 52 tys. możesz stracić tyle lub nawet więcej.

Telefon, nazwisko – skąd oszuści mają moje dane?

Pewnie zastanawiasz się, skąd kryptowalutowy oszust miał Twój numer telefonu? Czasami oprócz telefonu oszuści znają też imię i nazwisko osoby do której dzwonią co dodatkowo może zmylić ofiarę.

Zastanów się w ilu serwisach internetowych w ostatnich latach zostawiłeś te dane. 5, 20, 50? Niestety dane osobowe w internecie nie są przechowywane bezpiecznie a nawet znane i duże serwisy co jakiś czas są hackowane.

Chociażby niedawny, ujawniony 7 kwietnia 2021 roku wyciek danych 533 milionów użytkowników Facebooka. Spośród wykradzionych danych ponad 2 miliony należało do Polaków. Baza danych zawiera imiona i nazwiska, telefony, adresy e-mail, informacje o płci,  miejscu zamieszkania, stanie cywilnym, zawodzie.

Inny sposób na pozyskanie danych osobowych to popularne w świecie kryptowalut Airdropy. Airdrop – czyli możliwość otrzymania danej kryptowaluty „za darmo”. Za darmo często oznacza wymóg pozostawienia danych osobowych i często zrobienia weryfikacji KYC wraz z uploadem skanu dowodu.

Wielu młodych adeptów kryptowalutowej spekulacji sprzedaje swoje dane za równowartość 50 PLN. Firma dająca airdropy następnie albo po prostu sprzedaje pozyskane dane oszustom lub organizuje kontrolowane włamanie dzięki któremu zebrane dane wypływają do Darknetu.

Oszuści następnie kupują w darknecie te dane i wykorzystują do wyłudzeń telefonicznych lub szantażu bitcoin.

Reasumując – Twoje dane w internecie nie są bezpieczne i musisz być świadomy, że nieuprawnione osoby mogą być w ich posiadaniu. To czy Twoje dane wyciekły (i ile razy) możesz sprawdzić na stronie haveibeenpwned.com. Wpisz numer telefonu i maila a gwarantuję, że to co zobaczysz Cię przerazi.

Jak zabezpieczyć się przed oszustami?

Po pierwsze staraj się nie zostawiać swoich danych byle gdzie. Po drugie uświadom sobie, że nie ma darmowych pieniędzy czy to z handlu automatycznego czy w spadku od nieznanego wujka milionera z USA.

Po trzecie – edukuj się i myśl racjonalnie. Kwestionuj otrzymywane informacje, nie wierz we wszystko co usłyszysz i przeczytać.

Jeżeli kiedykolwiek zadzwoni do Ciebie osoba z informacją o „pieniądzach z nieba” typu handel automatyczny to najlepiej rozłącz się i dodaj numer z którego dzwoniła do blokowanych. Możesz też zainstalować sobie aplikację typu Odebrać telefon? która przed odebraniem telefonu poinformuje Cię o jakości rozmówcy. Możesz też ustawić automatyczne odrzucanie połączeń ocenionych przez społeczność jako „Negatywna”.

Zostałem oszukany, czy jest możliwość odzyskania środków?

To czy będziesz w stanie odzyskać pieniądze zależy od momentu, w którym zorientowałeś się o oszustwie. Jeżeli przelew w banku został zlecony ale jeszcze nie wyszedł to po zalogowaniu do bankowości internetowej możesz go anulować.

Jeżeli przelew już wyszedł to odzyskanie środków będzie praktycznie niemożliwe. Oczywiście powinieneś zgłosić oszustwo na policję, jednak nie masz się co łudzić, że kiedykolwiek odzyskasz skradzione środki.

4 komentarze

  1. Osoba, która chce cię oszukać pod pretekstem zakochania się w tobie, z pewnością odrobiła pracę domową, przygotowała wiarygodną historię i stworzyła okładkę, którą można do pewnego stopnia chronić. Tak więc proste, bezpośrednie pytania nie dostarczą spostrzeżeń potrzebnych do potwierdzenia podejrzeń co do intencji potencjalnego kawalera. Kopanie pod powierzchnią i zadawanie pytań, które mogą sprawić, że osoba po drugiej stronie będzie się skręcać, to jedyny sposób na zidentyfikowanie oszusta romansowego. Są to agencje bezpieczeństwa i odzyskiwania, na których możesz polegać w celu dokładnego zbadania lub odzyskania utraconych środków, czy to oszustw związanych z romansami online lub oszustwami walutowymi, oczywiście z Lallroyal (.org). Są to zespół ds. Bezpieczeństwa / odzyskiwania, który specjalizuje się w odzyskiwaniu funduszy, Od cyfrowej waluty, bitcoina, forex, oszustwa sumowego/romansowego.

  2. Dałam się naciągnąć na ponad 100 tyś. Obiecywali pomóc we wszystkim od podstaw, klikali za mnie w telefonie przez any desk, zarobiłam z 20 razy tyle co wpłaciłam. Ale jak chciałam wypłacić jakieś środki – szok, nic się nie dało zrobić. Pojawiły się problemy, że niby jakiś podatek trzeba uiścić, no to wpłaciłam, potem jeszcze raz, bo czegoś zabrakło, bo znów doszły jakieś zarobione środki, więc znów wpłaciłam … i tak w kółko. Później jak zaczęłam odmawiać zapłaty, to wysyłali jakieś skargi, nawet pismo dostałam z knf (oczywiście nieprawdziwe), grozili mi policją, urzędem skarbowym, że niby piorę pieniądze.. i tak przez wiele tygodni. Na policji rozłożyli ręce, oficer dyżurny, młody chłopak – oni nic nie zrobią, przyjmą zgłoszenie, ale oni nie od tego są – tak usłyszałam. Prawie straciłam dom, rodzinę, nieprzespane noce i utrata zdrowia to była cena próby zarobienia pieniędzy z brokerami. Gdyby nie p. Michał, gdyby nie porady o szybkim usunięciu oszukańczych aplikacji, dziwnych czatów do rzekomych wypłaty pieniędzy i zaczęciu nagrywania z tymi oszustami rozmów, to bym nic nie odzyskała. Ale się udało, kilka miesięcy chodzenia na zeznania, konfrontacje i osobami, które zostały zatrzymane, oczekiwanie czy chociaż część odzyskam. No udało się, ale nigdy więcej nie zrobię nic tak głupiego. Jeśli ktokolwiek będzie potrzebował pomocy, aby odzyskać ukradzione pieniądze z kryptowalut, brokerów czy cokolwiek z inwestycjami przez internet, to poważnie, polecam kontakt.

  3. Czy jesteś ofiarą takiego oszustwa lub oszustwa internetowego! Zbierz wszystkie swoje dowody w jednym jednolitym formacie i wyślij je do Lallroyal .org. Firma windykacyjna nie pobiera żadnych opłat z góry i prowadzi bezpłatne konsultacje promocyjne. Kiedyś pomogli mi w zeszłym roku, kiedy straciłem ponad 37 000 $ w internetowym oszustwie romantycznym za pośrednictwem bitcoinów, przelewu kartą kredytową i przelewem bankowym. Oni są najlepsi.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *