Logo THORChain RUNE

THORChain (RUNE)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Na rynku dostępnych jest coraz więcej zdecentralizowanych giełd kryptowalut, a jedną z najbardziej popularnych jest THORChain ze swoim natywnym tokenem RUNE. Co powinieneś wiedzieć o tym projekcie i czy jest on warty zakupu?

THORChain to oparty na ekosystemie Cosmos protokół do wymiany kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, w sieciach blockchain.

Kup THORChain na Binance

Co to jest THORChain?

Protokół THORChain umożliwia handel nienatywnymi tokenami, jak Bitcoin czy Ethereum w całkowicie zdecentralizowany sposób. Można powiedzieć, że spełnia funkcje giełdy kryptowalut Binance, ale bez przejmowania kontroli nad funduszami przez stronę trzecią.

Protokół THORChain obsługuje również zdecentralizowaną giełdę (DEX) o tej samej nazwie. Podobnie jak Uniswap lub SushiSwap, THORChain DEX pozwala każdemu handlować lub pożyczać swoje zasoby kryptowalut i tym samym zapewniać płynność puli aktywów, w zamian otrzymując zwrot (czyli po prostu zysk).

Jak działa THORChain?

Aby ułatwić transakcje, THORChain wykorzystuje adaptację innego systemu pożyczek DEX, a mianowicie pule pożyczek Bancor. W tym systemie wszystkie aktywa deponowane są w pulach płynności dzielonych z jednym innym aktywem, którym jest natywny token THORChain, RUNE.

Z kolei token RUNE wymieniany jest na inne aktywa we wszystkich transakcjach. W zamianie aktywów A na aktywa B protokół przeprowadzałby dwie transakcje, zamieniąc A na RUNE, a następnie RUNE na B. Podwójna zamiana RUNE pozwala na zdecentralizowaną wymianę aktywów w łańcuchach, które nie posiadają ochrony.

Tchorchain początkowo został uruchomiony z obsługą aktywów z Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Binance Smart Chain i Litecoin. Jednak stale dodawana jest obsługa kolejnych tokenów.

Jak prawie każdy inny DEX, THORChain wykorzystuje model Automated Market Maker (AMM) do generowania cen. Kursy ustalane są na podstawie liczby każdego składnika aktywów w puli przez traderów i odzwierciedlają ceny rynkowe, podobnie jak te na innych giełdach kryptowalut. Traderzy stosują arbitraż – kupują aktywa tam, gdzie ich kurs jest niski i sprzedają tam, gdzie jest wysoki, co zapewnia zbieżność cen.

Dostawcy Płynności deponują RUNE i jedno inne aktywo w odpowiedniej puli płynności. W zamian otrzymują część opłaty pobranej z transakcji oraz nagrody RUNE.

Do czego służy token RUNE?

Natywny token THORChain, RUNE, używany jest do zarządzania, stakingu, bondingu, nagród i handlu. To właśnie RUNE sprawia, że THORChain działa.

RUNE wymieniany jest z innymi aktywami w każdej puli THORChain, zapewniając tym samym pomost dla aktywów z różnych blockchainów. Staking kryptowaluty RUNE zapewnia również użytkownikom możliwość głosowania przy zarządzaniu i ustalaniu opłat z handlu. A bonding RUNE pozwala węzłom weryfikować transakcje i zdobywać nowe tokeny wygenerowane w każdym bloku.

Jaki jest kurs RUNE?

W połowie września 2021 roku kurs THORChain/RUNE wynosi 32,71 zł (8,48 USD; 0.000183 BTC; 0.002540 ETH). Kapitalizacja rynkowa jest na poziomie 7 648 342 415 zł.

Wykres kryptowaluty THORChain RUNE

1 stycznia 2020 roku kurs RUNE wynosił 0,33120699 PLN. Z kolei w najwyższym punkcie, 19 maja 2021 roku, kurs RUNE wzrósł do 82,15 zł. Oznacza to wzrost o 24703.22%! Kupione w styczniu RUNE ze kwotę 100 zł w maju 2021 byłyby warte 24 703 zł!

Podaż RUNE ograniczona jest do 500 000 000. Na razie w obiegu znajduje się 233 836 800 tokenów.

Gdzie mogę kupić RUNE?

THORChain dostępny jest na wielu giełdach kryptowalut. Najlepiej tokeny RUNE kupić na Binance. Dlaczego? To giełda bezpieczna, prosta w obsłudze, zapewniąca najlepsze kursy i dostępna w języku polskim. Solidnym argumentem przemawiącym za zakupem RUNE na Binance jest też wymiana z Binance Chain.

THORChain/RUNE kupisz także m.in. na giełdach FTX i Kraken.

Kto stoi za THORChain?

THORChain został zbudowany w większości przez anonimowy zespół programistów. Projekt THORChain powstał w 2018 roku przy założeniu, że wykorzystanie scentralizowanych giełd do przesyłania kryptowalut między różnymi łańcuchami bloków jest wadliwe.

Dlatego zespół THORChain postanowił zbudować niezależny blockchain, który mógłby łączyć się z sieciami zewnętrznymi, a tym samym ułatwiać transfery między łańcuchami, działając podobnie do DEX.

Czy warto kupić RUNE?

THORChain jest dużym projektem ze sporym potencjałem. Im więcej aktywów będzie do niego dodawanych, tym większą płynnośc będzie w stanie zapewnić. A użytkownicy mają naprawdę wiele możliwości interakcji z protokołem. W niedalekiej przyszłości powinniśmy zobaczyć więcej aplikacji i portfeli działających z THORChain. Kolejne i łańcuchy i aktywa dołączane do sieci powinny zwiększyć wolumen obrotu i całkowitą wartość zamkniętą w pulach płynności. THORChain wygląda na interesujący element w ekosystemie DeFi, który pozwalałby ludziom wymieniać się natywnymi aktywami bez korzystania z scentralizowanych giełd.

Ogólnie THORChain to wyjątkowy projekt, który łagodzi wiele problemów, z którymi borykają się zarówno scentralizowane jak i zdecentralizowane giełdy. Podczas gdy podstawowe funkcje THORChain mogą wydawać się zbyt skomplikowane dla początkujących, korzystanie z rzeczywistej platformy jest dość przystępne nawet dla średniozaawansowanych traderów.

W najbliższym czasie zespół stojący za THORChain zamierza ulepszyć obsługę portfela, zaktualizować główną stronę internetową oraz dodać pule dla innych aktywów, w tym Dogecoin, Zcash i Monero.

Moim zdaniem zakup RUNE powinni rozważyć bardziej doświadczeni inwestorzy. Ale trzeba przyznać, że jest to token warty uwagi i już pokazał, że ma ogromny potencjał. Osobiście wyposażyłem się w pewną ilość RUNE i zdecydowanie nie zamierzam się jej pozbywać. W dłuższej perspektywie oczekuję naprawdę sporych wzrostów.

Inwestorzy wierzą w THORCHain

Na polskiej scenie kryptowalutowych inwestorów jednym z największych entuzjastów THORChain jest Kami Jarzombek. W projekcie tym był wczesnym inwestorem a w listopadzie 2020 roku ponownie wszedł w projekt.

THORCHain wg. jednego z najlepszych naszych inwestorów to projekt, który zrewolucjonizuje rynek kryptowalut. THORChain ma prawdziwą wartość z uwagi na świetne zastosowanie i ekonomię tokenów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *