Tokeny NFT

Czym są tokeny NFT? Unikalne tokeny w świecie kryptowalut

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Przeszukując informacje na temat zakupu bitcoina z pewnością natknąłeś się na pojęcie NFT. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to rozwinięcie idei kryptowalut. Oto wszystkie najważniejsze informacje, które powinieneś o nim wiedzieć.

Tak naprawdę pod pojęciem NFT nie kryje się nic skomplikowanego. Na początek przypomnij sobie cyfrową konstrukcję bitcoina lub innych kryptowalut. Są to wirtualne monety, z których każda jest jednakowa. Nie ma jednego bitcoina bardziej wartościowego od drugiego – wszystkie są sobie równe. To trochę tak, jak w przypadku klasycznych monet – każde 5 zł jest warte dokładnie tyle samo.

Ale technologia blockchain posiada zdolność także do tworzenia zasobów ograniczonych. I tym są właśnie unikalne i rzadkie tokeny NFT.

Co to jest NFT?

Token NFT co to jest? NFT to skrót od Non-fungible token. To rodzaj unikalnego, niepowtarzalnego aktywa cyfrowego w postaci tokena kryptograficznego opartego o technologię blochchain. NFT reprezentują unikalny towar lub zasób.

Tokeny NFT często nazywa się „tokenami kolekcjonerskimi”, ponieważ podobnie jak karty kolekcjonerskie, NFT mogą być kupowane i sprzedawane przez kolekcjonerów. Wraz z niedoborem i popytem przychodzi wartość – a gdy dodasz do tego wirtualność. NFT reprezentujące sztukę cyfrową i umożliwiają twórcom wypuszczać unikalne cyfrowe dzieła sztuki, a kolekcjonerzy mogą się dobrze bawić kupując je i wymieniając.

NFT to niezamienny token to rodzaj kryptowaluty reprezentującej unikatowe aktywo. Jego forma może mieć jedynie formę cyfrową, ale NFT wykorzystywane są również do odzwierciedlania rzeczywistych dzieł w formie tokenu. Każdy NFT funkcjonuje jako niezależna jednostka. Zgodnie z nazwą są bowiem niezamienne.

Crossroads od Beeple
Jeden z najdroższych NFT. Crossroads od Beeple został w lutym 2021 roku sprzedany za 6,6 mln usd.

Czy jest (nie)zamienność NFT?

Wracamy do przykładu z prawdziwymi pieniędzmi. Masz w portfelu banknot 100 zł. Pani w sklepie również posiada banknot o takim nominale. Jeśli dokonacie wymiany, nikt z Was nie poniesie żadnej straty. W praktyce masz teraz inny banknot, ale jego wartość jest taka sama, jak pierwotnego. Zakładając oczywiście, że oba są oryginalne :). I tak jest ze wszystkimi walutami FIAT (USD, EUR, GBP itd.). Pięciodolarowy banknot amerykański warty jest tyle samo, co drugi banknot o tym nominale.

To właśnie oznacza, że aktywo jest zamienne. Na co dzień ta cecha pieniądza bardzo ułatwia nam funkcjonowanie. Pomyśl, jak by to było, gdyby każdy banknot miał różną wartość. Płacenie czy rozmienianie byłoby istnym horrorem, marnowaniem czasu i okazją do ciągłych pomyłek.

Jednak zamienność nie jest już wskazana w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich. Ich wartość jest zależna m.in. od rzadkości i unikalności. Potrafimy wyobrazić sobie takie przedmioty w realnym świecie – obrazy, książki, karty i znaczki kolekcjonerskie itd. Ale czy da się przenieść tę cechę do blockchain? Tak, tym właśnie jest NFT. To zasoby cyfrowe podobne do bitcoina, ale każdy posiada unikalny identyfikator. Jest więc jedyny, niepowtarzalny i niezamienny.

Jak działają NFT’y?

Non-fungible tokeny tworzy się i wydaje za pomocą tzw. frameworków, czyli szkieletów do budowy aplikacji. Wśród nich najpopularniejszym jest ERC-721, standard blockchainu Ethereum.

Do produkcji NFT coraz częściej używany jest nowy, ulepszony standard, czyli ERC-1155. Dzięki jego budowie można umieścić w jednym kontrakcie zarówno tokeny wymienne i niewymienne, a takie rozwiązanie zapewnia dużo więcej możliwości. Przede wszystkim taki standard wydawania NFT pozwala na większą interoperacyjność, co jest korzystne dla użytkowników. Wówczas NFT’y w prosty sposób mogą być przenoszone między różnymi aplikacjami i platformami.

Gdzie przechowuje się NFT’y?

NFT przechowuje się tak jak waluty cyfrowe, czyli w portfelach bitcoin i innych kryptowalut, np. Trust Wallet. Podobnie, jak w przypadku tokenów BTC, zostaną im przypisane osobne adresy do zarządzania. Oczywiście, NFT nie mogą być kopiowane i przenoszone bez zgody właściciela. Nie ma na to wpływu nawet twórca danego NFT.

Jak handlować NFT?

Handel NFT odbywa się na otwartych platformach tradingowych (“NFT marketplace”), takich jak OpenSea, Rarible czy SuperRare. Pozwalają one właścicielom prezentować swoje Non-fungible tokeny, które później znajdują swoich kupców. Można tworzyć i konfigurować własne kolekcje. Ich działanie jest proste i intuicyjne.

Właściciele i użytkownicy wybierają między aukcjami, ofertami ze stałą ceną lub ceną malejącą (tzn “aukcja holenderska”). Wszystko podzielone jest na odpowiednie działy i kategorie. Platformy do handlu NFT współpracują zazwyczaj z innymi giełdami kryptowalut czy producentami portfeli walut cyfrowych.

Co decyduje o wartości NFT?

Początkowo o cenie danego NFT może decydować jego twórca, ale później wartość kształtuje się podobnie jak np. na rynku sztuki. Malarz może wysoko cenić swoje dzieło, ale jeśli chętnych nie będzie, to w celu sprzedaży będzie musiał obniżyć jego cenę. Ogólnie zatem, o wartości NTF, podobnie jak o wartości bitcoina, decyduje przede wszystkim prawo popytu i podaży.

NFT sam w sobie nie ma żadnej wartości, np. użytkowej. O niej decydują użytkownicy. Podobnie, jak w przypadku pieniądza. Wspomniany banknot 100 zł jest kawałkiem papieru, to my, użytkownicy nadajemy mu określoną wartość i respektujemy ją między sobą. Identycznie jest w przypadku wartości NFT.

Top 10 najdroższych NFTs

Społeczność świata kryptowalut bardzo entuzjastycznie podchodzi do NFT i chętnie inwestuje niezamienne tokeny. Wielkim zainteresowaniem cieszą się różne zasoby cyfrowe – piosenki, obrazy czy wirtualne przedmioty kolekcjonerskie, ale także unikatowe GIFy czy memy. A ta popularność przekłada się na ogromne sumy, które kupujący wydają na NFT.

Tylko w lutym 2021 roku wartość sprzedanych NFT przekroczyła 300 milionów USD. Jak się okazuje, nawet nowe platformy przynoszą wielkie zyski. Czytasz to i zastanawiasz się, jakie są w takim razie najdroższe NFT na świecie? Proszę bardzo, oto lista TOP 10:

  1. Everydays: the First 5000 Days – $69.3 million – Jeszcze w zeszłym roku artysta tworzący pod pseudonimem Beeple nie był tak popularny, ale dzisiaj kojarzy go bardzo duża część społeczności blockchain. W 2021 roku Beeple sprzedał jedną ze swoich grafik NFT za rekordową kwotę prawie 70 milionów dolarów. Co ciekawe, licytacja dzieła zatytułowanego Everydays: the First 5000 Days odbyła się w słynnym domu aukcyjnym Christie’s.Licytacja rozpoczęła się od symbolicznej sumy 100 USD, ale w miarę przebiegu zainteresowani kupnem proponowali coraz większe kwoty. Ostatecznie grafika NFT została sprzedana za 69,3 miliona dolarów! Myślisz, że to ciut za dużo, jak za cyfrowy obrazek? Cóż, to właśnie efekt rewolucji technologicznej, która dzieje się na naszych oczach.Nazwa tego NFT nie jest przypadkowa. Na obraz składa się 5000 poprzednich grafik stworzonych przez Beeple’a. A warto zaznaczyć, że artysta projektuje NFT już od 2007 roku. Jest to zatem jednocześnie pewien symbol, pokazujący zmieniające się trendy, style i treści stosowane w tej dziedzinie blockchain. Początkowe prace Beeple’a nie wzbudzały oczywiście takiego zainteresowania, ale ostatecznie jak zbiór nabrały ogromnej wartości.
  2. CryptoPunk #3100 – $7.58 Million – CryptoPunks to nowy rodzaj kreacji świata NFT. Tak naprawdę powstały już jakiś czas temu, ale dopiero po boomie NFT wiele z nich zaczęło sprzedawać się za miliony USD.Cała seria CryptoPunks składa się z 10000 NFT. Zostały stworzone przez studio LarvaLabs. Każdy token połączony jest z unikalną pikselową twarzą. Pierwszy z nich powstał w 2017 roku, a wiele z nich uzyskało cenę ok. 7 milionów USD. Ale CryptoPunkt #3100 pobił rekord i jednocześnie stał się jednym z najdroższych NFT w historii.CryptoPunks inspirowane są londyńskim ruchem muzycznym aktywnym głównie w latach 70. Jak wyjaśniają założyciele LarvaLabs, Matt Hall i John Watkinson, wczesne lata rynku blockchain były hałaśliwe i antyestablishmentowe. To był klimat, który chcieli uchwycić w wyglądzie swoich postaci, a środowisko punkowe wydało im się jego idealnym odzwierciedleniem.Jest 6039 CryptoPunków płci męskiej i 3840 CryptoPunków płci żeńskiej oraz inne postacie. Ten konkretny CryptoPunk #3100 jest jednym z 9 alienów w całej kolekcji. Dlatego jest wyjątkowo unikalny. CryptoPunk to tokeny ERC-20, są więc zgodne ze standardem ERC.
  3. CryptoPunk #7804 – $7.57 Million – Kolejny CryptoPunk na liście najdroższych NFT. Punk #7804 to również jeden z obcych, który tym razem został kupiony za kwotę 7,57 miliona USD. Ponownie, znacznie wyższa cena, niż w przypadku pozostałych postaci wynika z jego rzadkości.
  4. Crossroads – $6.6 Million – Crossroads to kolejny NFT autorstwa grafika Beeple. Dzieło został sprzedane zaledwie kilka dni przed licytacją Everydays…. Artysta wystawił pracę na Nifty Gateway, cyfrowej platformie aukcyjnej dzieł sztuki. Nie jest to kompilacja, jak w przypadku droższego NFT, a pojedyncza grafika. W pewnym sensie nawiązywała ona do wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku. Co ciekawe, Beeple początkowo stworzył jej 2 wersje – jedną w przypadku triumfu Donalda Trumpa, a drugą w przypadku jego przegranej. Krótkie wideo zmieniło się po ostatecznym podsumowaniu wyników.
  5. The first Tweet – $2.9 Million – W 2006 roku współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, zaraz po założeniu konta opublikował na portalu swój pierwszy wpis. Treść tweeta brzmiała następująco: Właśnie konfiguruję mój twttr. A później sprzedał go jako NFT za ogromną kwotę – 2,9 miliona dolarów. W tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnym dziełem. Wartość tego NFT wynika z faktu, że był pierwszym i opublikował go sam twórca portalu społecznościowego. To zdecydowanie nowa odsłona tokenizacji aktywów.Co więcej, Dorsey sprzedał słynny tweet prezesowi Oracle, którym jest Sina Estavi. Dyrektor malezyjskiej firmy uważa, że jest to tak samo ważna transakcja, jak zakup Mony Lisy. Estavi zapłacił za NFT kryptowalutą -1630,5825601 ETH. CEO Twittera sprzedał post za pomocą internetowej platformy aukcyjnej Valuables. Zgodnie z warunkami, ta otrzymała 5% ceny zakupu. Tweet pozostał na Twitterze, ale jego właścicielem jest teraz Sina. Dorsey uzyskane pieniądze przekazał na pomoc ludziom dotkniętym Covid-19 w Afryce.
  6. CryptoPunk #6965 – $1.54 Million – Kolejny CryptoPunk. Tym razem jest to jedna z 24 małp znajdujących się w kolekcji.
  7. Axie Infinity Genesis Land – $1.5 Million – Genesis Land to niezwykle rzadki przedmiot występujący w grze Axie Infinity opartej na Ethereum.
  8. CryptoPunk #4156 – $1.25 Million – Kolejna małpa CryptoPunk.
  9. Not Forgotten, But Gone – $1 Million – Ten NFT to 16 sekundowy film przedstawiający złotego misia-żelkę obracającego się wokół własnej osi. Jego twórcą jest artysta o pseudonimie WhIsBe
  10. Metarift- $904.41K – Grafika NFT przedstawiająca kilka kulistych obiektów, które obracają się różnych kierunkach. Stworzył ją artysta podpisujący się jako Pak.

Jakie są możliwości zastosowania NFT?

Teoretycznie NFT’y mają jedynie wartość kolekcjonerską, ale możliwości ich zastosowania są dużo większe. Takie zasoby mogą być doskonałym produktem inwestycyjnym. Zwłaszcza, jeśli spodziewamy się wzrostu jego wartości czy rosnącego zainteresowania ze strony innych użytkowników. Już teraz NFT’y wykorzystywane są w świecie gier i rozwiązują powszechny problem inflacji powiązany z rozwojem i przyrostem nowych graczy.

Coraz większą popularność zyskują NFT’y będące tokenizacją zasobów świata rzeczywistego. Czyli takie, które przedstawiają prawdziwe, namacalne dzieła sztuki lub jakąś część działalności artystycznej czy sportowej w postaci wirtualnej. Łatwiej będzie mi to przedstawić na przykładzie. W ostatnim czasie piłkarz Bayernu Monachium Alphonso Davies wydał własną kolekcję NFT. Składały się na nią limitowane edycje grafiki, nawiązujące do kariery Kanadyjczyka. Poza tym nabywcy uczestniczyli w specjalnym losowaniu, w którym nagrodą było spotkanie z Daviesem. NFT’y są niezwykle popularne w USA i wśród sportowców reprezentujących ulubione dyscypliny amerykanów. Zawodnicy koszykówki, baseballu czy hokeja wydają swoje wirtualne karty, grafiki czy filmy, które sprzedają się wśród fanów jak ciepłe bułeczki. Nierzadko za miliony dolarów.

Jeszcze łatwiej wyobrazisz sobie tokenizowanie takich realnych zasobów w branży muzycznej. Słynny raper Snoop Dogg wyemitował kolekcję NFT pod tytułem A Journey with the Dogg, będącą osobistymi wspomnieniami artysty oraz nowym utworem o zaskakującej nazwie NFT. Kolekcja składa się jedynie z 8 elementów.

Snoop Dogg

Z kolei zespół Kings of Leon jako pierwszy wydał album muzyczny w postaci NFT. NFT yoursefl sprzedał się za 766,4 ETH, co w tamtym momencie oznaczało 1,4 miliona USD.

Arctic Moon, przedstawiciel polskiej muzyki elektronicznej, również wydał swój NFT. Panama to pierwszy utwór w jego karierze, który wyprodukował w 2007 roku. Zakup daje użytkowi dostęp do specjalnych nagrań oraz niewydanych, przedpremierowych kompozycji.

Swoje NFT wydaje wiele osób znanych – sportowcy, piosenkarze, muzycy, aktorzy, artyści czy influencerzy. To dla nich dodatkowy sposób na uzyskanie często bardzo dużych przychodów, a dla fanów okazja do posiadania czegoś unikalnego od swoich idoli.

Zaletą NFT jest płynność. Zakup i przetrzymywanie wirtualnych przedmiotów kolekcjonerskich jest proste, wystarczy dostęp do internetu. W przypadku prawdziwych przedmiotów i aktywów inwestycyjnych, jak dzieła sztuki czy nieruchomości, płynność jest mocno utrudniona. Niełatwo je kupić i sprzedać lub przetransportować na drugi koniec świata. A czasem jest to po prostu niemożliwe.

NTF posiadają jeszcze jedną ważną zaletę bitcoina, jaką jest anonimowość. Właściciel czy kupujący nie mają konieczności udostępniania swoich danych w celu sprzedaży czy nabycia tokenów kolekcjonerskich. A jednocześnie nie ma problemu ze sprawnym transferem NFT między użytkownikami.

Historia CryptoKitties i Ethereum

CryptoKitties było jednym z pierwszych NFT, który osiągnął sporą popularność. Gra o wdzięcznej nazwie jest oparta na Ethereum, a zadaniem użytkowników jest zbieranie, hodowanie i wymiana wirtualnych kotów. Każde ze zwierząt ma unikalne cechy, jak wiek, rasa czy kolor.

Wirtualne koty Cryptokitties

Co ciekawe, gra CryptoKitties w świadomości szerszej publiczności zaistniała po tym, jak przeciążyła blockchain Ethereum ze względu na wysoką aktywność. To świetny przykład wczesnego NFT służącemu rozrywce. A warto dodać, że gracze handlowali wirtualnymi kotami o wartości nawet kilkuset tysięcy USD, co przyniosło wielu z nim miliony dolarów zysków czy strat.

Popularne NFT i kryptowaluty kolekcjonerskie

Warto poznać najbardziej znane NFT:

Decentraland, The Sandbox

Kryptowalutowe gry. Gracze posiadają i wymieniają się fragmentami wirtualnej ziemi i innymi przedmiotami NFT wewnątrz tej gry.

Gods Unchained

To kolekcjonerska gra karciana, w której każda karta wydana jest w formie osobnego NFT. Gracze mogą się nimi wymieniać, jak w przypadku prawdziwych unikalnych kart kolekcjonerskich.

My Crypto Heroes

Wieloosobowa gra fabularna (RPG), w której gracze budują swoje historyczne postacie wypełniając nimi zadania czy wygrywając bitwy. Bohaterowie i przedmioty są wydawane jako NFT w blockchainie Ethereum.

Krypto Stamps

Kolekcjonerskie znaczki emitowane w formie cyfrowej. Wydają je austriackie służby pocztowe. Zapisywane są jako obrazy cyfrowe na blockchainie Ethereum.

Origin Protocol 

Protokół do tworzenia rozwiązań NFT i DeFi. Flagowymi produktami Origin są platforma NFT, która obsługuje wiele znanych spadków NFT oraz Origin Dollar (OUSD) czyli pierwszy stablecoin, który stackowany zarabia na portfelach użytkowników. Tokenem Origin jest OGN.

Audius

Audius to zdecentralizowana platforma udostępniania muzyki. Audius to odpowiednik Spotify w świecie blockchain. Poprzez Audius Collectibles platforma umożliwia twórcom muzyki sprzedawać fanom unikalne przedmioty.

NFT – podsumowanie

Jak widzisz, technologia blockchain ma dużo więcej zastosowań, niż tylko spekulacje na cenie kryptowalut. Teoretycznie kupowanie zasobów cyfrowych, których nie możesz nawet dotknąć (chyba, że przez monitor) może wydawać się bez sensu. Ale w gruncie rzeczy chodzi o tworzenie wartości i prostą jej wymianę, w zależności od potrzeb czy zainteresowań. Pamiętaj, że nawet najpiękniejszy obraz fizycznie jest jedynie farbą utrwaloną na płótnie, a banknot kawałkiem papieru. To my nadajemy im wartość.

Prawdopodobnie NFT’y już niedługo staną się bardzo ważną częścią branży artystycznej czy sportowej. Dla wielu przedstawicieli tych branż, a także np. dla klubów sportowych będą dodatkowym źródłem przychodu. Często bardzo dużym. Już niedługo zamiast długopisu czy breloczka Realu Madryt będziesz wolał posiadać specjalny NFT swojej ulubionej drużyny. A w przyszłości być może sprzedasz go z dużym zyskiem.

Kto jeszcze ma wątpliwości, że bitcoin czy blockchain są przyszłością naszego świata?

Ciekawe linki NFT marketplace:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *