Bitcoin, giełda kryptowalut, blockchain czy tokeny – te pojęcia zapewne już dobrze znasz. Ale wciąż natrafiasz na takie, które nic Ci nie mówią i sprawiają, że świat walut cyfrowych znów robi się dla Ciebie tajemniczy? Oto 15 najważniejszych skrótów, dzięki którym wszystko stanie się jasne.
Kryptowaluty to branża, która nie zatrzymuje się choćby na chwilę. W związku z tym niemal codziennie pojawia się w niej coś nowego, co musi zostać odpowiednio nazwane lub opatrzone skrótem. Ale ten dynamiczny rozwój nie musi sprawiać, że będziesz codziennie będziesz spędzał kilka godzin z newsami o bictoinie, by za wszystkim nadążyć. Zapoznaj się z tymi 15 skrótami i pojęciami, a znów wszystko stanie się jasne.
Spis treści
HODL
Określenie HODL pochodzi z początków świata kryptowalut, a dokładnie z opublikowanego w tamtym czasie słynnego teraz już posta na forum bitcointalk.
Użytkownik o pseudonimie GameKyuubi, najwyraźniej pod wpływem wyskokowego trunku (na końcu przyznaje się do picia whisky) w emocjonalnej wypowiedzi dotyczącej mniej więcej sposobu kupowania i sprzedawania kryptowalut, użył określenia I AM HODLING (JESTEM HODLEM).
Oczywiście kolejna szklanka zrobiła swoje i wkradł mu się błąd. Miało być bowiem HOLD od słowa Holding (przetrzymywać), ale skrót stał się klasykiem i w tej formie używany jest do dziś.
Termin doczekał się oczywiście innych rozwinięć, jak np. Hold for dear life (Trzymaj przez całe życie) itp. Odnosi się do osób, które przetrzymują swoją kryptowalutę, kiedy inni zaczynają się jej pozbywać. Pamiętaj zatem, żeby nikogo nigdy nie poprawiać, bo wyjdziesz na amatora 😉
FOMO I FUD
FOMO to skrót od Fear of Missing Out (strach przed byciem pominiętym). Pojęcie FOMO używane było od lat w psychologii, a w ostatnich latach zostało mocno spopularyzowane w świecie bitcoina.
W inwestycjach kryptowalutowych FOMO oznacza strach inwestora odczuwany braku uczestnictwa w trwających właśnie wzrostach.
Wśród inwestycji (nie tylko kryptowalutowych) często zdarza się, że cena aktywa, które rozważa inwestor do zakupu, nagle mocno rośnie. Cena kryptowaluty ucieka, “odjeżdża pociąg a inwestor został na peronie”. W takim momencie inwestor odczuwa FOMO i być może zdecyduje zakupić kryptowalutę po wyższej cenie.
Ogromna zmienność kryptowalut sprzyja dzikim rajdom w górę, co potęguję presje FOMO na inwestorze do zakupu. Zakup kryptowaluty na FOMO rzadko kiedy okazuje się dobrą decyzją, gdyż głową rządzą wtedy emocje a nie zdrowy rozsądek. W takim przypadku często okazuje się, że inwestor dokonał zakupu na lokalnej górce, po której cena kryptowaluty spada.
FOMO powiązane jest z pojęciem FUD, czyli strach, niepewność i wątpliwości (Fear, Uncertainty, Doubt).
Określenie FUD używa się zwykle w kontekście publikacji negatywnych dla kryptowalut, wiadomości dotyczących ich małej użyteczności, wątpliwej przyszłości i nieuchronnych spadków. Często celem szerzenia FUD jest zbicie ceny kryptowalut (lub całego rynku), aby Whales (Wieloryby) mogły kupić ją w niższych cenach.
Bitcoin Maksymalista
Już sama nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z określeniem osoby, która jest oddana Bitcoinowi w stu procentach i nie widzi przyszłości w innych kryptowalutach. Bitcoin Maksymalista uważa, że przyszłością świata walut cyfrowych jest jedynie BTC i jednocześnie dyskredytuje każdy altcoin, twierdząc, ze szkoda na niego uwagi.
Rzeczywiście, niewiele osób będzie kwestionować fakt, że Bitcoin jest królem kryptowalut i z pewnością ma największe szanse, by zostać walutą mainstreamową, akceptowaną w ramach standardowych płatności. Jednak czy tak będzie, zobaczymy w najbliższej przyszłości. A w tym czasie lepiej orientować się w innych tokenach, bo wiele z nich może mieć całkiem duży potencjał. Postawa będę jeździł Ferrari, albo niczym innym dla większość osób nie jest zbyt korzystna.
Fork/Forking
Choć fork po angielsku oznacza po prostu widelec, to w świecie kryptowalut pojęcie Fork lub Forking nie ma nic wspólnego z tym sztućcem. Forking ma miejsce wtedy, gdy następuje potrzeba wprowadzenia zmiany w blockchainie kryptowaluty. Fork (hard) może spowodować wydzielenie się nowej kryptowaluty z tej oryginalnej.
Może to być konieczne z wielu powodów. Istnieją Soft Forks i Hard Forks. Jaka jest różnica?
- Soft Fork może być postrzegany jako uaktualnienie oprogramowania, przy czym nowe zasady konsensusu są kompatybilne z zasadami poprzedniej wersji łańcucha bloków.
- Hard Fork to dużo większe zmiany zastosowane na blockchainie, wprowadzające nowe zasady konsensusu, które są zupełnie inne od dotychczasowej wersji i sprawiają, że te stają się nieaktualne.
Soft Forki są często wykorzystywane przez programistów jako sposób na wprowadzenie zmian bez powodowania znaczących zakłóceń w działaniu sieci (ponieważ tylko 51% węzłów i użytkowników w blockchainie wymaga aktualizacji).
Hard Forki są stosowane, gdy zmiany mogą być bardziej znaczące (ponieważ wszystkie węzły i użytkownicy w łańcuchu bloków muszą zostać uaktualnione). Jednym z Hard Forków był np. podział Bitcoin i Bitcoin Cash, w którym BCH został oddzielony od głównego blockchainu Bitcoin w sierpniu 2017 roku i stał się osobną kryptowalutą. Następnie w listopadzie 2018 roku w Bitcoin Cash przez naciski Craig Wrighta nastąpił kolejny fork, z którego powstał Bitcoin Satoshi Vision (BSV).
Bitcoin ma obecnie ponad 100 forków, oprócz wymienionych BCH i BCV najbardziej znane to Litecoin, Dash, Qtum, Bitcoin Gold czy Bitcoin Diamond.
DYOR
DYOR oznacza przeprowadź własne badania lub …własny research (Do Your Own Research). Możemy słuchać ekspertów, sugerować się ich opiniami i przewidywaniami, ale na samym końcu wszystko zależy od nas samych.
To, czy kupimy Bitcoina lub czy zainwestujemy w inną kryptowalutę powinno być oparte o nasze własne rachunki, weryfikację informacji i danych. Także to, jaką ilość tokenów kupić, kiedy zająć pozycję długą, a kiedy krótką i czy użyć dźwigni.
Każdy doświadczony inwestor powie Ci, że to zawsze trudne zadanie i duża odpowiedzialność, a kupowanie na FOMO nie jest dobrą strategią. Lepszym podejściem jest opieranie się na analizie sentymentu, analizie fundamentalnej i/lub wykresach, a nie na tym, co podpowie Ci jakaś przypadkowa osoba. Cały Twitter może mówić jednym głosem, ale to nie oznacza, że ma rację. To Ty ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje! Pamiętaj, bo inaczej możesz zostać REKT!
REKT
A co to w takim razie jest REKT? Już spieszę z wytłumaczeniem. REKT to slangowe określenie kogoś zniszczonego, zrujnowanego (fonetyczny skrót od angielskiego słowa wrecked). Teraz to pojęcie zostało przyjęte także przez traderów kryptowalutowych.
REKT opisuje stratę finansową o poważnych proporcjach, powstałą w wyniku błędnej oceny lub niefortunnych ruchów na rynku.
Trader może powiedzieć, że jego pozycja to REKT, jeśli za długo ją utrzymuje, gdy cena rynkowa spada. To samo można powiedzieć o kryptowalucie, a nawet o samym rynku.
ATH i ATL
ATH i ATL to pojęcia techniczne. ATH to skrót od All-Time-High (Najwyższa Wartość Wszech Czasów). Ten wskaźnik odnosi się do najwyższej ceny (lub kapitalizacji rynkowej), jaką osiągnęło dane aktywo od momentu jego powstania lub wystawienia na sprzedaż.
ATH to po prostu najwyższa cena jaką osiągnęła dana kryptowaluta. Najwyższa cena po jakiej została przeprowadzona transakcja.
ATH często jest przedstawiany w aktywach finansowych, ponieważ teoretycznie pokazuje jego potencjał. W rzeczywistości nigdy nie ma gwarancji, że ponownie osiągnie taką wartość. Dlatego ATH nazywany jest często metryką próżności.
ATL to odwrotność ATH. All-Time-Low, czyli najniższy punkt pod względem ceny lub kapitalizacji rynkowej w historii danej kryptowaluty.
Moon/mooning
Moon to sytuacja, w której następuje bardzo duży wzrost ceny danej kryptowaluty. Moon jest pojęciem stosowanym przez entuzjastów danej kryptowlauty. Takim określeniem pokazują swoją wiarę w ogromny potencjał waluty.
Jeśli kiedyś natkniesz się na takie określenie na Twitterze, to zazwyczaj obok zobaczysz emoji z rakietą. Od początku Bitcoina księżyc odgrywał znaczącą rolę w przekazywaniu sentymentu użytkowników do kryptowaluty. Jeśli cyfrowy zasób leci na księżyc (going to the moon), to znaczy dana osoba spodziewa się wzrostu jego wartości.
Czasem moon używany jest jako czasownik. Ktoś może powiedzieć, że jego ulubiony altcoin is mooning (altcoin wzrasta). Tak naprawdę mooning po angielsku oznacza bezmyślne chodzenie, a w wersji nieformalnej nawet obnażenie pośladków w celu obrażenia lub rozbawienia kogoś. Jak widzisz, kryptowalutowy kontekst jest tu bardzo istotny, zatem określenia mooning używaj rozważnie. 🙂
When Lambo?
When Lambo, czyli Kiedy Lamborghini? To pytanie zadajesz, aby dowiedzieć się, kiedy posiadacze danej kryptowaluty staną się na tyle bogaci, że stać ich będzie na zakup egzemplarza tego włoskiego auta (choć przypominam, że Lamborghini produkuje też ciągniki rolnicze…), którego najtańsze modele kosztują ok. 212 000 dolarów.
Marka samochodów Lamborghini od początku ery Bitcoina była niejako synonimem aspiracji kryptoinwestorów oraz możliwości, jakie dają inwestycje w kryptowaluty.
I rzeczywiście wielu inwestorów, którzy zakupili BTC i wzbogacili się na nim, kupiło sobie Lamborghini jako symbol ich sukcesu. Przykładowo Peter Saddington, przedsiębiorca i współzałożyciel VinWiki, zrealizował swoje zyski z kryptowalut i kupił Lamborghini za Bitcoiny, które początkowo nabył za 115 USD. W kwietniu 2021 roku Lambo kupiłbyś już za 4 BTC.
Ogromne wzrosty bitcoina i innych kryptowlaut, dzięki którym wcześni inwestorzy BTC mogli kupić sobie luksusowe auta, obecnie są wątpliwe do powtórzenia. Przede wszystkim z racji tego, że rynek kryptowalut ma już taką wielkość, że zwroty z inwestycji rzędu x10 000 są (przy zachowaniu sensownego poziomu ryzyka) ogromnie trudne do osiągnięcia.
When Lambo często łączony jest wypowiedziach z Moon/mooning.
Whale
Whale, czyli Wieloryb, to termin używany do opisania inwestorów, którzy trzymają bardzo duże ilości kryptowalut. Zwłaszcza takie, które pozwalają im na manipulowanie rynkiem.
Whales są uważani za przeciwieństwo fish lub minnow (mała euroazjatycka ryba lub dosłownie osoba o małej władzy lub wpływach). Za największego Whale’a uznawany jest Satoshi Nakamoto, ale tak naprawdę nikt nie zna tożsamości największych HODLerów.
Listę posiadaczy największej liczby bitcoinów można podejrzeć na bitinfocharts.com. Jak widać, niektóre z tych adresów są zidentyfikowane jako adresy giełd kryptowalutowych. O tym, że warto śledzić ruchy na niektórych portfelach wielorybów, opowiada znany polski inwestor Phil Konieczny.
Pump and dump
Pump and dump to określenie na formę oszustwa polegającego na manipulowaniu wartością kryptowaluty. Schemat P&D działa wtedy, gdy grupa skoordynowanych traderów – Whale’ów – celuje w zakup wybranego tokenu i w ten sposób napędza sztuczny popyt.
Kiedy cena osiągnie ich zakładaną cenę, ponownie całą grupą wychodzą z rynku, co powoduje dramatyczny spadek wartości kryptowaluty. Głównymi organizatorami schematów P&D są zazwyczaj ci, którzy mogą osiągnąć największy zysk kosztem traderów, którzy kupili fałszywe oczekiwania.
Flippening
Flippening to hipotetyczny scenariusz, w którym kapitalizacja rynkowa Ethereum przewyższa kapitalizację Bitcoina. Określenie będące często życzeniem zwolenników ETH. Termin powstał w 2017 roku i opisuje potencjalny moment, w którym to Ethereum stanie się największą kryptowalutą świata.
Spekulacje o możliwości nastąpienia flippeningu wynikają z przekonania, że Ethereum zapewnia większą użyteczność od Bitcoina dzięki inteligentnym kontraktom (smart contracts) i wprowadzeniu stakingu w ETH 2.0. Moim zdaniem, mimo wahań BTC, na razie to raczej niemożliwe.
Bagholder
Bagholder (dosłownie: uchwyt na torbę) to określenie na inwestora, który nadal posiada duże ilości określonej kryptowaluty mimo dużych spadków jej ceny.
Bagholders nie sprzedają swoich aktywów, nawet jeśli ich cena spada prawie do zera. Istnienie kilka potencjalnych powodów takiego zachowania. Najbardziej popularnym jest to, że inwestor wierzy w zysk kryptowaluty w długim terminie. Ale takie przetrzymywanie tokenów może mieć także taką prozaiczną przyczynę, jak brak czasu na zainteresowanie się swoimi zasobami i handel.
Bagholding jest ściśle związany z HODLingiem. Różnica jest taka, że Bagholder może po prostu mieć mało kwalifikacji i informacji, co zrobić z kryptowalutą, zatem po prostu nie robi nic. A HODLer przetrzymuje ją z pełną świadomością i często ma na nią jakiś plan.
DeFi i Dapp
DeFi to skrót od Decentralized Finance (Zdecentralizowane Finanse), a Dapp to skrót od Decentralized Application (Zdecentralizowane Aplikacje).
DeFi ma na celu umożliwienie głębszej integracji między blockchainami a usługami finansowymi. Istniejące aplikacje DeFi obejmują stablecoiny, zdecentralizowane giełdy i usługi pożyczek peer-to-peer. Wielu inwestorów i ekspertów uważa, że DeFi to przyszłość usług finansowych dla wszystkich, stąd tez mnóstwo pojawiających się start-upów tworzących Dapp’y. Nie myl jednak Dapp’ów ze zwykłymi aplikacjami bankowymi, które po prostu poszerzają dostęp do bankowości internetowej czy mobilnych płatności.
Cryptosis
Na koniec pojęcie – przestroga. Cryptosis to określenie na niepohamowana chęć do pochłonięcia każdej informacji o kryptowalutach. I faktycznie brzmi jak nazwa choroby. Jeśli ktoś spędza cały dzień na czytaniu i poszukiwaniu newsów z branży krypto, może właśnie zacząć cierpieć na Kryptozę. Generalnie cryptosis nie zagraża życiu (chyba, ze zapomnisz przy tym o jedzeniu, piciu i śnie), ale życiu rodzinnym czy karierze już tak.
Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar. Kryptowaluty do niezwykle dynamiczna dziedzina, ale nikt nie osiąga w niej sukcesu, szperając wśród branżowych wiadomości przez 24h na dobę. Choć wiele osób w to wierzy, to w ten sposób nie da się wpaść na nowego Bitcoina, który na razie kosztuje 1,5$. Zatem uważaj, by nie nabawić się FOMO! Prawdziwe życie wciąż jest za firewallem.
Skróty i slan krypto. Na początek wystarczy.
Świat Bitcoina i kryptowalut pędzi jak szalony. Dlatego niemal codziennie będą pojawiały się nowe pojęcia i terminy. Część z nich zasili słownik slangu, a inne pójdą w zapomnienie. Jednak bez obaw, nie trzeba znać ich wszystkich.
Każdy trader i inwestor zaczynał od zera. Od rejestracji na giełdzie kryptowalut i pierwszego zakupu Bitcoina, wcześniej będąc zupełnie zielonym w tej dziedzinie. Pozwól zatem, że pomogę Ci odkrywać tajniki blockchain. Jeśli natrafiliście na jakieś skróty i zwroty, których znaczenie chcielibyście poznać, śmiało wpisujcie je w komentarzu. Wtedy zrobię dla kolejną listę.