Kiedy pierwszy raz kupisz Bitcoina lub inne kryptowaluty, od razu zaczniesz myśleć o ich bezpiecznym przechowywaniu. Domyślnym i najbardziej dostępnym rozwiązaniem są wirtualne portfele BTC, ale warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Oto fizyczny portfel Trezor T. Co musisz o nim wiedzieć i jaka jest moja opinia na jego temat?
Jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać zakupione Bitcoiny, powinieneś pomyśleć o tzw. zimnym portfelu BTC. W tym artykule przyjrzymy się jednemu z najpopularniejszych takich urządzeń, a mianowicie Trezor T.
Spis treści
Trezor to marka portfeli sprzętowych należąca do firmy SatoshiLabs, mającej ogromne doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa walut cyfrowych. Została założona już w 2013 roku i do dziś na rynek wypuściła 2 takie modele: Trezor One i właśnie Trezor model T. SatoshiLabs ma siedzibę w Czechach i to właśnie u naszych południowych sąsiadów obydwa się ich produkcja.
Oprócz portfeli Trezor, firma oferuje również inne produkty i usługi. M.in.:
Jednym z najważniejszym projektów SatoshiLabs jest właśnie Tropic Square. To on odpowiada za produkcję chipu do portfela Trezor T. Inni twórcy portfeli kryptowalutowych zwykle używają chipa o zamkniętym kodzie źródłowym. A to oznacza, że jako użytkownik musisz zaufać producentowi sprzętu, że nie wprowadzi żadnych rozwiązań i nie popełni błędów w oprogramowaniu, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ochrony Twoich aktywów.
Dziś firma SatoshiLabs pozostaje jednym z najbardziej renomowanych producentów portfeli sprzętowych do Bitcoina i innych kryptowalut. W swojej całkiem długiej (jak na czasy blockchain) historii nie doświadczyła żadnych włamań na dużą skalę i czy innych skandali. Dlatego Trezor T od SatoshiLabs to jeden z najbezpieczniejszych portfeli na rynku.
Zamawiasz swój portfel Trezor T. Co znajdziesz w opakowaniu? Oprócz urządzenia, standardowy zestaw zawiera następujące elementy:
Dodatkowe akcesoria do modelu Trezor model T, takie jak seed plates, przedłużacze lub nawet skórzane etui, możesz kupić w sklepie producenta.
Trezor model T wygląda estetycznie i jest bardzo poręczny. Do tego lekki, a więc łatwy w przenoszeniu, a jednocześnie wytrzymały. Sprawia przyjemne i solidne wrażenie – nie masz obaw, że to chińskie plastikowe badziewie, które rozleci się pod wpływem lekkiego uderzenia o szafkę. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu Trezor One, Trezor Model T posiada dotykowy interfejs. A to wpływa nie tylko na lepszy i nowocześniejszy wygląd, ale także ułatwia obsługę.
Software do portfela to Trezor Suite. Oprogramowanie jest darmowe i pobierasz je ze strony producenta SatoshiLabs. Jest bardzo pomocne, ułatwia obsługę urządzenia i chroni klucze prywatne przed dostępem do internetu.
Przechowywanie walut FIAT i kryptowalut znacznie się od siebie różni. Te pierwsze trzyma się na tradycyjnych kontach bankowych, które chronione są hasłami i różnymi technikami uwierzytelniania. Przechowywanie zasobów cyfrowych w prywatnym portfelu wymaga bardziej skomplikowanych działań i stawia dużo większe wymagania. Ale Trezor T znacznie je ułatwia i sprawia, że jako domowy użytkownik blockchain możesz zastosować najwyższe standardy ochrony swoich zasobów. Jak zatem model Trezor T zabezpiecza kryptowaluty?
Po pierwsze, Trezor T wyposażony jest w procesor AMR 168 MHz (Cortex-M4) i pracuje pod kontrolą autorskiego systemu producenta – Trezor Core. Jak wspomniałem, cały sprzęt i oprogramowanie produkowane są z użyciem technologii open-source, co czyni Trezor jednym z najbardziej przejrzystych dostawców portfeli sprzętowych. Warto przy tym zaznaczyć, że model Trezor T nie posiada elementu o zamkniętym kodzie źródłowym i zamiast tego wszystkie dane szyfruje przy użyciu hasła.
Wszystkie portfele Trezor produkowane i pakowane są w Czechach. Firma wysyła urządzenia na cały świat, korzystając jedynie z usług zaufanych dostawców i Amazon. To sprawia, że także podczas transportu Trezory są bezpieczne i nawet na chwilę nie wejdą w posiadanie niepożądanych osób. Mam na myśli taki przypadek, kiedy ktoś na chwilę kradnie portfel, hakuje go i pakuje z powrotem, a następnie trafia on do docelowego użytkownika. Dlatego aby jeszcze bardziej chronić swoje urządzenia, Trezor T przechowywany jest w specjalnym pojemniku i pudełku zabezpieczającym przed manipulacjami, dodatkowo zapieczętowanym holograficzną naklejką.
Jeśli więc którykolwiek z elementów opakowania wydałby się uszkodzony, podrobiony lub naruszony, można w prosty sposób sprawdzić, czy urządzenie zostało już skonfigurowane lub uruchomić bootloader w celu sprawdzenia poprawnej sygnatury oprogramowania układowego. Gdyby cokolwiek budziło wątpliwości, producent sprawdza urządzenie i wysyła kolejne.
Jednak odpowiedzialność spoczywa również na kliencie. Jeśli zdecydujesz się kupić Trezor T, pamiętaj, zby zrobić to jedynie w oficjalnym sklepie internetowym Trezor lub za pośrednictwem jednego z oficjalnym sprzedawców. Producent nie gwarantuje bezpieczeństwa i autentyczności portfeli, które zostały zakupione z nieautoryzowanych źródeł.
Pełny przegląd schematu bezpieczeństwa Trezor oraz wszelkie dane, a także jego kod open-source, znajdziesz zawsze na stronie producenta.
Podczas konfigurowania swojego urządzenia Trezor zostaniesz poproszony o wygenerowanie recovery seed. To bezpieczna, czytelna dla człowieka sekwencja 12 lub 24 słów z listy fraz BIP39. Taki kod będzie Ci potrzebny do przywrócenia zawartości portfela, jeśli Twoje urządzenie zostanie skradzione lub stracisz do niego dostęp. Jest to zdecydowanie najbardziej krytyczna część konfiguracji Trezor T, dlatego zawsze upewnij się, czy wykonałeś ją w sposób bezpieczny – urządzenie musi być poza zasięgiem złośliwych programów, hakerów i innych złodziei.
Co bardzo ważne: nie zaleca się przechowywania Recovery Seed w trybie online. Najlepiej nigdy nie wprowadzać fraz do żadnego innego urządzenia poza Trezorem podczas procesu odzyskiwania portfela.
Generowanie listy fraz BIP39 za pomocą portfela Trezor T powinieneś robić całkowicie offline, kiedy nikt i nic nie ma do niego dostępu. Statystycznie, nie da się tego zrobić metodą brute force ani odgadnąć w inny sposób, więc wszystko jest bezpieczne, o ile nie zostanie skopiowane ani udostępnione w sieci.
Trezor T jako jedyny na rynku, umożliwia korzystanie z alternatywnej formy odzyskiwania zawartości portfela, którą jest Shamir. To temat na osobny dział, ale krótko mówiąc, w tym przypadku generujesz do 16 recovery shares składających się od 20 do 33 słów i ustawiasz minimalny próg arkuszy odzyskiwania. Każdy z nich może być przechowywany w różnych miejscach, zatem stanowi prawdziwie zdecentralizowaną konfigurację bezpieczeństwa. W związku z tym, nawet jeśli stracisz określoną ilość shares, nadal będziesz mógł odzyskać swoje kryptowaluty.
Najpopularniejsze kopie zapasowe Shamir wykorzystują 2 z 3 lub 3 z 5 shares, ale można je dostosować do indywidualnych potrzeb, ponieważ system ten jest wysoce konfigurowalny.
Model Trezor T pozwala zabezpieczyć Twoje zasoby kryptograficzne przy ustawieniu unikalnego kodu PIN. Jest to sekwencja cyfr, które będziesz musiał wprowadzać do portfela za każdym razem, gdy łączysz je z urządzeniem zewnętrznym, aby dokonywać transakcji lub generować nowe adresy.
To także różni Trezor T od swojego poprzednika. W przeciwieństwie to Trezor One, w tym modelu możesz wprowadzić kod PIN bezpośrednio do urządzenia za pomocą ekranu dotykowego, zamiast wpisywania cyfr na generatorze losowej klawiatury na zewnętrznym monitorze. Dzięki temu korzystanie z portfela jest po prostu wygodniejsze.
Na koniec, oprócz kodu PIN, zalecane jest również skonfigurowanie hasła. To zaawansowana funkcja bezpieczeństwa, której można użyć do ochrony kont przed różnymi atakami fizycznymi na urządzenie.
Takie hasło w Trezor T składa się z maksymalnie 50 znaków z rozróżnieniem na wielkość liter i wybierany jest przez użytkownika. W przeciwieństwie do kodu PIN, wprowadzenie błędnego hasła spowoduje wygenerowanie zupelnie nowego, pustego portfela, co oznacza, że nie będzie można uzyskać dostępu do środków bez prawidłowego hasła. Możesz użyć także kilku haseł, aby założyć tzw. portfel-wabik na wypadek udanego ataku fizycznego.
Trezor T to wielowalutowy portfel kryptograficzny, co oznacza, że obsługuje Bitcoin i ponad 1650 altcoinów. Pełną listę tokenów znajdziesz na stronie producenta, ja wymienię te najważniejsze i najbardziej popularne:
Oprócz przechowywania kryptowalut, użytkownicy Trezor T mogą korzystać z następujących funkcji:
Może wydawać się, że trochę tego za dużo, bo po to kupujesz portfel BTC, żeby mieć spokój i nie zaprzątać sobie głowy kolejnymi zabezpieczeniami. Ale w mojej opinii lepiej dmuchać na zimne i warto z tych dodatkowych opcji po prostu korzystać. Poza tym, nie zaleca się używania Trezor T jako menadżera haseł, zwłaszcza, jeśli zamierzasz przechowywać w nim duże ilości kryptowalut.
Trezor model T to zdecydowanie jeden z najbardziej zaawansowanych portfeli sprzętowych do kryptowalut, z wieloma użytecznymi funkcjami i fajnym designem. Opracowany przez najwyższej klasy specjalistów ds. bezpieczeństwa zasobów cyfrowych z SatoshiLabs, łączy w sobie wiele opcji ochrony, które razem sprawiają, że Ty i Twoje zasoby możecie spać spokojnie.
Sam początkowo używałem jedynie gorącego portela BTC, ale gdy środków zaczęło mi przybywać, szybko zdecydowałem się zamówić swój egzemplarz Trezor T. W całym okresie już całkiem długiego użytkowania nie miałem z nim żadnego problemu i nic nie wzbudziło moich obaw. Trezor model T to wysokiej klasy portfel sprzętowy, który polecam każdemu, kto poważnie traktuje zakup kryptowalut i ma lub zamierza zgromadzić całkiem spore portfolio. Powiem nawet inaczej. W takim przypadku zakup portfela sprzętowego w standardzie Trezor T to Twój obowiązek.
Już niedługo, od 19 do 21 kwietnia, Warszawa stanie się epicentrum niezwykłego wydarzenia, które połączy…
Restaking, czyli proces ponownego wykorzystania zablokowanych tokenów w celu zabezpieczenia innych projektów, stał się tematem…
Jako obywatele globu, na co zwracamy największą uwagę? Na planetę? Inkluzję? Miejsce, w którym żyjemy?…
AltLayer, jedna z obiecujących platform w świecie kryptowalut, właśnie ogłosiła szczegóły związane z planowanym wprowadzeniem…
Wraz z nadejściem nowego roku, spodziewamy się wielu zmian i wydarzeń na rynku kryptowalut. Poniżej…
W ubiegłym roku próbowaliśmy przewidzieć, co wydarzy się w 2023 roku. Podobnie jak można było…