Logo giełdy Uniswap

Uniswap (UNI)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

Handel bez pośredników, brak księgi zleceń i scentralizowanej strony koniecznej do przeprowadzania transakcji. To tylko niektóre cechy Uniswap, będącej oprogramowaniem open source. Co jeszcze powinieneś o wiedzieć o platformie i jej tokenie UNI?

Kup Uniswap na Binance

Co to jest Uniswap?

Ponadto, w przeciwieństwie do większości platform DEX, Uniswap wykorzystuje wstępne zestawienie zestawienie liczbowe oraz dostawy ETH i tokenów do wykonania podobnego zadania. Korzystając z Uniswap użytkownicy mogą wymieniać ETH bez obaw o swoje środki. A jednocześnie mogą pożyczać swoje zasoby, przekierowując je do specjalnych rezerw, nazywanych pulami płynności. W ten sposób zarabiają na opłatach transakcyjnych.

W przeciwieństwie do scentralizowanych giełd, DEX (zdecentralizowana giełda) nie posiada jednego miejsca odpowiedzialnego za funkcjonowanie. Zamiast na typowej księdze zleceń czekających na realizacje inwestorzy handlują kryptowlautami poprzez smart kontrakt, a cała platforma działa na blockchainie Ethereum.

=> Zobacz ranking giełd kryptowalutowych.

Jak działa Uniswap?

Fundamentalną różnicą między Uniswap i innymi platformami DEX jest wykorzystywanie modelu znanego pod nazwą Constant Product Market Maker Model jako metody oceny.

Uniswap nie podążą za popularną inżynierią zaawansowanego handlu i działa bez typowej listy zleceń kupna-sprzedaży. CPMM to metoda będąca odmianą prototypu znanego jako AMM, czyli Automated Market Maker. AMM to z kolei inteligentne kontrakty, które utrzymują pule płynności (liquidity pools) lub rezerwy, które traderzy mogą wymieniać w transakcjach. Te pule są dotowane przez LP (liquidity providers), Dostawców Płynności.

Zamiana Ethereum na AAVE na Uniswap.

A kto może być takim Dostawcą Płynności? Każda osoba, która zdeponuje równowartość dwóch tokenów z puli. W związku z tym kupujący płacą prowizję, która następnie rozpowszechniana jest wśród Dostawców Płynności proporcjonalnie do ich udziału.

Mogą to być dwa tokeny ERC-20 lub jeden ERC-20 i jeden token ETH. Pule te zazwyczaj zawierają stablecoiny, takie jak USDC, DAI lub USDT, ale nie jest to regułą. Dostawcy mogą odzyskać tzw. tokeny płynności na podstawie ich wkładu do puli.

Co wyróżnia Uniswap?

Platforma DEX Uniswap jest znaną i szybko zdobywającą nowych użytkowników zdecentralizowaną giełdą kryptowalutową. Cały projekt od początku zorientowany była na użytkownika. Deweloperzy stale ulepszają usługi Uniswap, aby usprawnić wszystkie procesy handlowe na platformie.

Uniswap to zdecentralizowany protokół działający przy wsparciu Paradigm (fundusz hedgingowy krypto). Jego założyciele nie otrzymują żadnych profitów z handlu. Można zatem uznać, że Uniswap nie zarabia na niczym, gdyż prowizje w wysokości 0,3% za transakcję mogą być wypłacone przez Dostawców Płynności w dowolnym czasie. Jednak według planów, w przyszłości część opłat w Uniswap będzie przeznaczona na jego dalszy rozwój.

Jakie są zalety platformy Uniswap?

  • Procedury AMM nie wymagają żadnych licencji czy zezwoleń, zatem nie muszą spełniać kryteriów KYC. Są zatem całkowicie anonimowe. Nie ma centralnego organu, który mógłby utrudniać handel i przetrzymywać aktywa użytkowników. I oczywiście jest mniejsze ryzyko ataku hakerów.
  • Niezależnie od tego, czy chcesz być Dostawcą Płynności czy jedynie kupić UNI, wystarczy, że posiadasz portfel Ethereum.
  • Uniswap to oprogramowanie open source. To oznacza, że każdy może odtworzyć kod, aby dokonać zdecentralizowanych transakcji.
  • Procedura łączenia portfela z Uniswap jest bardzo prosta. Musisz wykonać jedynie dwa kroki: uruchomić aplikację i połączyć się z portfelem. Dzięki Uniswap masz kontrolę nad swoimi aktywami.
  • Uniswap jest niezwykle cenny dla startupowych przedsięwzięć z branży blockchain, które chcą szybko dostarczać swoje tokeny na rynek, uwzględniając szerszą potencjalną bazę klientów.

Chcesz dowiedzieć się jak kupować kryptowaluty na Uniswap? Oto fajny film od polskiego youtubera Crypto Wars.

Token Uniswap – UNI

Natywnym tokenem protokołu Uniswap jest UNI. Jego posiadacze zyskują prawo do zarządzania, czyli głosowania nad zmianami.

Całkowita podaż UNI wynosi miliard tokenów. Początkowo ok. 150 milionów UNI otrzymali obecni wówczas członkowie społeczności Uniswap. Według różnych danych, każdy z nich dostał ok. 400 tokenów. Kurs jednego UNI wynosił wtedy ok. 1000 USD.

Dystrybucja w społeczności Uniswap częściowo odbywa się poprzez wydobywanie płynności. Dzięki temu tokeny UNI trafiają do tych użytkowników, którzy zapewniają płynność odpowiednim pulom protokołu.

Członkiem społeczności Uniswap może być każdy adres Ethereum, który wcześniej wszedł w interakcję z kontraktami protokołu.

Jaki jest kurs UNI?

17 kwietnia 2020 roku kurs UNI wynosił 18,21126852 PLN (4,85 USD; 0,0004491 BTC i 0,01319418 ETH). W połowie września 2021 roku kurs UNI to już 84,17 zł (21,92$). Z miliarda tokenów w obiegu znajduje się 575 202 575. 24-godzinny wolumen obrotu to 1 462 398 657 zł.

Cena Uniswap wykres kurs

Najwyższy kurs UNI padł 3 maja 2021 roku. Wówczas cena tokenu wyniosła 172,79 zł (45,01 USD). Oznacza to wzrost o 848.81%. Kupując UNI za 100 zł w kwietniu 2020 roku można było uzyskać ponad 848 zł.

Gdzie kupić tokeny UNI?

Najłatwiej kupisz UNI na giełdzie kryptowalut Binance. Masz tu kilka par wymiany do wyboru: BNB, BTC, BUSD, USDT lub EUR. UNI nie kupisz bezpośrednio przy użyciu kardy debetowej/kredytowej, ale za pomocą BUSD już tak. Zatem wymiana jest prosta i szybka.

Tokeny UNI kupisz również na giełdach kryptowalut KuCoin, OKEx, FTX czy Bybit.

Czy warto kupić UNI?

Jak widać token zdecentralizowanej giełdy Uniswap (UNI) ma do zaoferowania wiele wartości. W branży mówi się, że platforma może nawiązać współpracę z Robinhood (bezprowizyjna aplikacja do handlu akcjami i inwestowania), choć nie jest jasne, w jakiej dokładnie formie.

Podobnie, jak w przypadku wielu kryptowalut, cena UNI znacznie spadła od rekordowej ceny z 3 maja. Mimo tego, ostatnio zaliczała całkiem niezłe wzrosty.

Wielu ekspertów na rynku blockchain uważa, że technologia zastosowana w Uniswap może zostać wykorzystana przy rozwoju systemu tokenów niewymagającego zaufania. Platforma prawdopodobnie uwzględni w rozwoju także nowe rozwiązania skalowalności po wdrożeniu Ethereum 2.0.

Biorąc to wszystko pod uwagę jest zatem wiele przesłanek, które świadczą o świetlanej przyszłości Uniswap i tokenu UNI. Jednak ze względu na to, że jest to bardziej skomplikowana technologia niż standardowe kryptowaluty, jak Bitcoin, to uważam, że nie powinny kupować jej osoby początkujące. Najpierw lepiej zacząć od czegoś, co łatwiej nam zrozumieć, a dopiero później uzupełniać swoje portfolio inwestycyjne o bardziej złożone projekty.

Ja w każdym razie jestem posiadaczem UNI, ale najpierw zainwestowałem w wiele innych kryptowalut. Osobiście jednak dołączam do zwolenników Uniswap i będąc nawet bardzo ostrożnym w ocenie, wróżę temu przedsięwzięciu sporo sukcesów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *