Zdecentralizowane aplikacje na VeChain

VeChain (VET)

Szymon Pietrzak
Oceń wpis:
[Łącznie: 0 Średnia: 0]

VeChain to platforma oparta na blockchain, które rejestruje wszystko, co dzieje się na każdym etapie łańcucha. Łączy ona fizyczne śledzenie z zapisami łańcucha bloków, dzięki czemu zapobiega oszustwom i zwiększa przejrzystość całego procesu.

Dzięki VeChain możesz mieć pewność, że kupujesz oryginalne produkty takich luksusowych marek jak Louis Vuitton, Christian Dior, TAG Heuer czy wina Château Cheval Blanc i Moët & Chandon. O co w tym chodzi? Zapraszam na opis kryptowaluty VeChain.

Kup VeChain na Binance

VeChain (VET) co to jest?

Pierwszy raz VeChain został zaprezentowany w 2017 roku. Platforma powstała w firmie Blockchain-as-a-Service (BaaS), której siedziba mieści się w Szanghaju.

A do tego VeChain robi to w bardzo prosty sposób. Każdemu produktowi nadaje unikalną identyfikację, a następnie używa specjalnych czujników, które śledzą, co dzieje się z nim na każdym etapie transportu czy dystrybucji. W ten sposób firmy zyskują pewność, że towary są obsługiwane prawidłowo. Co więcej, dzięki VeChain także konsumenci mogą zweryfikować, czy ich zakupy są legalne i oryginalne.

W tym miejscu warto dodać, skąd w ogóle wziął się pomysł na taki projekt. Otóż założycielem VeChain był Sunny Lu, były CIO (Chief Information Officer) Luis Vuitton China. Znał problemy tego rynku i wiedział, że największą plagą generującą ogromne straty jest produkcja podróbek. A przy tym brak możliwości kontroli towarów na dość długiej drodze, jaką pokonują od producenta do rąk klienta końcowego (kto z nas nie widział torebki z charakterystycznym logo LV na jakimś bazarku…). Ale korzystając ze swojego doświadczenia połączył świat luksusowych towarów z technologią blockchain, aby stworzyć aplikację IoT (Internet of Things) do zarządzania dostawami. I tak powstał VeChain. Sunny Lu wciąż pozostaje dyrektorem generalnym VeChain poprzez organizację non-profit o nazwie VeChain Foundation. Jej celem jest nadzór nad rozwojem i zarządzaniem w ekosystemie VeChain.

Więcej o kryptowalucie VeChain możesz dowiedzieć się z tego wideo:

Jak działa VeChain?

VeChain ma na celu umożliwienie każdej firmie uruchamiania nowych rodzajów dApps’ów. Aby ułatwić ten proces, zespół VeChain stworzył zestaw do tworzenia oprogramowania o nazwie VeChain ToolChain.

Publiczny blockchain VeChain to VeChainThor. Działa podobnie jak pozostałe platformy o przeznaczeniu biznesowym. VeChainThor obsługuje także smart kontrakty.

Każda transakcja na blockchainie VeChainThor ma możliwość wykonywania wielu zadań. Z kolei aplikacja VeChain nie wymaga od użytkowników posiadania żadnej kryptowaluty do wykonywania transakcji.

Ponadto, blockchain VeChainThor korzysta z konsensusu Proof of Authority (PoA). Deleguje on uprawnienia do wybranych węzłów w łańcuchu blokowym VeChainThor, aby potwierdzić transakcje. Dzięki temu bloki transakcyjne przesyłane są wyłącznie przez Authority Masternody, które muszą posiadać minimum 25 milionów VET.

Co to jest VET i VTHO?

VeChain operuje dwoma różnymi tokenami. Pierwszym z nich jest VET, czyli VeChain Token. Używa się go do różnych transakcji finansowych opartych na blockchainie VeChainThor, a także do spekulacji na rynku. Zatem VET służy do przechowywania i przesyłania wartości.

Drugim jest VTHO, czyli VeThor Token. Określa się go tokenem energii, służy do przeprowadzania transakcji na swoim blockchainie.

Taka struktura VeChain pozwala od odizolowanie monety VET o zmiennej wartości od kosztów obliczeń w sieci. Ułatwia to aplikacjom pobieranie stałych opłat, ponieważ podaż VTHOR można dostosować, aby utrzymać stabilną cenę transakcji.

VeChain tokeny VET i VTHO
Ekonomia VeChain oparta jest na system dwóch tokenów (VET+VTHO).

Podobnie, jak w przypadku blockchainu Ethereum wykorzystującego ETH i gaz, górnicy zarabiają VTHO za obliczenia przetwarzane przez sieć. Im bardziej są one złożone, tym więcej VTHO będzie wymagał dany program.

Właściciele tokenów VET mają możliwość głosowania na aktualizację sieci i są nagradzane VTHO za każdy blok.

Aplikacje działające na VeChain

Sieć VeChain dzięki swojej konstrukcji jest coraz częściej wykorzystywana przez deweloperów zdecentralizowanych aplikacji (dApps). To kilka najpopularniejszych aplikacji na VeChain:

  • Vexchange – to pierwsza zdecentralizowana giełda dla blockchainu VeChainThor. Może z niej korzystać każdy, kto posiada token VIP-180 i chce zdobyć kolejny.
  • Vulcan Forged – to ekosystem NFT dApp, studio gier i platforma handlowa.
  • VIMworld – rewolucyjny ekosystem tokenów niewymiennych (NFT), tworzący przestrzeń, w której łączą się przedsiębiorczość i zabawa.
  • playDECENT – platforma do gier, która obsługuje niektóre z największych tytułów e-sportowych na świecie i pozwala użytkownikom zarabiać na swoich umiejętnościach.
  • CrowdSale – zdecentralizowany rynek, na którym użytkownicy mogą dokonywać zakupów online produktów wirtualnych.
  • Verify – solidna usługa notarialna oparta na blockchainie VeChainThor. Verify stara się zapewnić wszystkie funkcje nieodłącznie związane z tradycyjnymi usługami notarialnymi.
 
Aplikacje na VeChain
Katalog dApps stworzonych na blockchainie VeChain apps.vechain.org.

Programiści polubili VeChain, na platformie praktycznie cały czas pojawiają się kolejne aplikacje. Ich aktualną listę można sprawdzić na vechainworld.io i apps.vechain.org.

Jaki jest kurs VeChain/VET?

Na początku sierpnia 2021 roku kurs VET wynosił 0,328977 zł, czyli ok. 0.085834 USD. W przeliczeniu na najważniejsze kryptowaluty dawało to 0.00000225 bitcoina i 0.000034 ETH. Kapitalizacja rynkowa VET to 21 158 348 205 zł.

Z kolei 1 stycznia 2020 roku kurs VET wynosił 0,02071012 PLN, a w najwyższym punkcie hossy, 17 kwietnia 2021 było to 1,051524zł. Oznacza to wzrost kursu VeChain o 4977%! Jeśli 1 stycznia kupiłbyś tokeny VET za 100 zł, to w rekordowym momencie byłyby one warte 4977 zł!

VeChain kurs kryptowaluty
Wykres kursu kryptowaluty VeChain od 1 stycznia 2020 roku.

Gdzie kupić VeChain/VET?

Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem do zakupu VET jest giełda kryptowalut Binance. Tokeny nabędziesz przy wykorzystaniu karty debetowej lub wymienisz na nią jedną z ponad 150 walut w ofercie Binance. Giełda zapewnia bardzo korzystne kursy, wysoki poziom ochrony transakcji, a także łatwość przesyłania kryptowaluty na swój portfel czy innej osobie.

VET kupisz także m.in. w KuCoin, CoinSwitch czy Huobi.

Czy warto kupić VeChain/VET?

Niemal od początku istnienia VeChain pokazuje, że stanowi praktyczne rozwiązanie na ważne wyzwania rynku towarów ekskluzywnych. Jako narzędzie o ogromnej mocy służy zarówno mniejszym, rodzinnym firmom jak i wielkim korporacjom. Już teraz ma bardzo silną pozycję na rynku chińskim, którą umacnia praktycznie z tygodnia na tydzień.

VeChain jest moim zdaniem jedną z najbardziej perspektywicznych kryptowalut. Kupując tokeny VET do swojego kryptowalutowego portfolio sugerowałem się właśnie przede wszystkim ambicją projektu VeChain i jego praktycznością. VET to waluta cyfrowa z misją, będąca odpowiedzią na bardzo poważny problem w gospodarce. Jak bowiem wiadomo, problem podróbek i fałszerstw ostatecznie odbija się nas wszystkich. W końcu Ty również chcesz mieć pewność, że kupując produkt luksusowy czy po prostu wyższej jakości masz w ręku oryginał. A jak widzisz, problem dotyczy już nie tylko drogich torebek modnych projektantów, ale coraz częściej także importowanej żywności czy napojów alkoholowych. Nie ukrywam, że ten aspekt moralny również miał dla mnie spore znaczenie.

Obecnie VeChain posiada własną platformę i pokazał, że realizuje wszystkie swoje założenia. Współpracuje z wieloma wielkimi i znanymi markami, jak BMW Group, Renault, DB Schenker, LVMH, Walmart China, H&M czy ASI Group, a w kolejce ustawiają się już następne. VeChain rozwija się bardzo dynamicznie, przez inwestorów i firmy postrzegany jest jako wiarygodny partner i wydaje się, że teraz sky is the limit.

Dlatego swojej decyzji o zakupie VET nie żałowałem ani chwili i z dumą gromadzę kolejne tokeny w swoim portfelu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *