Proces adopcji bitcoina zdecydowanie nabiera rozpędu. Po tym jak w lutym 2021r. swoje plany związane z rynkiem kryptowalut przedstawił Mastercard, okazuje się, że w temacie płatności bitcoinem nie próżnuje również VISA.
Przypomnijmy tylko, że na początku roku zamiar akceptacji płatności z użyciem wybranych kryptowalut ogłosił Mastercard. Na razie nie mamy jednak pewności czy wśród nich znajdą się płatności bitcoin. Najstarsza i największa kryptowaluta świata ciągle jest uznawana przez Mastercard za zbyt niestabilną, aby była odpowiednim środkiem płatniczym.
Według ostatnich informacji VISA zamierza pójść o krok dalej niż jej bezpośredni konkurent i zaakceptować zakup bitcoin przy użyciu karty kredytowej. W połowie marca dyrektor generalny VISA, Alfred F. Kelly udzielił wywiadu magazynowi Fortune w ramach podcastu „Leadership Next”. W rozmowie poruszone zostały m.in. wpływ pandemii COVID-19 na sytuację małych i średnich firm, sposoby wsparcia i zażegnania obecnego kryzysu oraz potencjał kryptowalut jako nowego narzędzia płatniczego.
Spis treści
VISA pracuje nad sposobami wsparcia zakupu bitcoin
VISA jako gigant w świecie płatności pracuje nad umożliwieniem zakupu bitcoinów przy użyciu poświadczeń swoich kart kredytowych. Jak wyjaśnił Kelly:
„Staramy się zrobić dwie rzeczy; jedna to umożliwienie zakupu bitcoinów za pomocą danych uwierzytelniających Visa, a następnie praca z niektórymi portfelami bitcoin, aby umożliwić ich przeliczenie na walutę fiducjarną”.
W planach znajduje się więc również współpraca z bitcoinowymi portfelami. Obecnie nad wdrożeniem rozwiązań VISA współpracuje już z około 35-cioma platformami, partenerami i dostawcami portfeli kryptowalut.
Potencjał kryptowalut w rozwoju handlu i płatności
Potencjał kryptowalut w zakresie transformacji branży płatniczej był już oczywiście dostrzegany wcześniej. Na przełomie 2020 i 2021 roku Alfred Kelly kilkukrotnie dostrzegał wyjątkową pozycję, jaką zajmuje jego firma, by uczynić kryptowaluty bezpiecznymi i bardziej użytecznymi. W styczniowym przemówieniu przedstawił strategiczną wizję firmy w związku z rozwojem kryptowalut.
Podkreślał również, że VISA postrzega bitcoin jako najlepszą kryptowalutę do wykorzystania w partnerstwie finansowym i nadającą się do konwersji na waluty tradycyjne FIAT.
Umożliwienie natychmiastowej płatności kryptowalutą na zasadach równych walutom tradycyjnym, pozwoliłoby zaakceptować BTC jako metodę płatności przez około 70 milionów przedsiębiorców na świecie.
VISA dostrzega potencjał, aby waluty cyfrowe stały się nowym narzędziem płatności oraz jednocześnie akceleratorem rozwoju na rynkach wschodzących.
VISA chce wspierać walkę ze skutkami pandemii akceptując obsługę bitcoina
Zdaniem Kelly’ego małe firmy najmocniej odczuwają skutki pandemii COVID-19.
“Małe firmy były jednymi z przegranych w tej pandemii. A my w firmie VISA uważamy, że to prawdziwy problem”.
W wywiadzie omówiona została również rola, jaką VISA odgrywa w wielu małych firmach na świecie.
Jednocześnie wyraża nadzieję, że dodając obsługę bitcoina do akceptowanych metod płatności, jego firma pomoże wybrnąć z obecnego kryzysu wywołanego negatywnymi skutkami całorocznych obostrzeń.
„Nadszedł czas na prawdziwą zmianę, w której wszyscy są akceptowani na równych zasadach”
– podsumował swoją wypowiedź dyrektor generalny VISA.
Co to oznacza dla posiadaczy i entuzjastów kryptowalut?
Dodanie płatności bitcoin do akceptowalnych w ramach kart płatniczych VISA oznacza przede wszystkim dalszy gwałtowny postęp adopcji kryptowalut w otaczającym nas świecie.
Z pewnością coraz mniej odległa wydaje się perspektywa, w której o bitcoinie słyszeli tylko nieliczni, a z jego zastosowania w rzeczywistości korzystać jest trudno.
Postępujący rozwój bitcoina i ogromne zainteresowanie rynkiem kryptowalut ze strony inwestorów prawdopodobnie przyniesie również dalsze regulacje prawne. Uważamy jednak, że nie wpłyną one negatywnie na żadną z jego dotychczasowych zalet. Tak naprawdę mogą jedynie pomóc uprościć i ułatwić stosowanie kryptowalut w codziennym życiu. Bez wątpienia coraz częściej jest też dostrzegany potencjał bitcoina jako pieniądza 2.0.